دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

دراین کتاب می خوانیم: جنبش ضد اسرائیلی دانشگاهیان در آمریکا به اوج خود نزدیک شده است

تاریخ:سه شنبه 3 مرداد 1396-02:04 ب.ظ

 علیرغم سرکوب شدیدجنبش ضد اسرائیلی داشگاهیان در آمریکا به اوج  خود نزدیک شده است

Image result for We Will Not Be Silenced: The Academic Repression of Israel's Critics

- عنوان: ما دربرابر سرکوب منتقدان دانشگاهی اسرائیل سکوت نخواهیم کرد .
- نویسندگان:  ویلیام رابینسون و میریام گریفین
- ناشر:   ای کا پرس ((AK Press)
- چاپ: آوریل 2017
- تعداد صفحات: 280
قدرت و نفوذ لابی اسرائیل در ایالات متحده  نه به خاطر مذهب یا نژادست، بلکه یک پروژه سیاسی منطبق بر مراقبت ،نظارت و آزار و اذیت و مجازات و نفی همه ی کسانی است که از اسرائیل انتقادکرده و یا از فلسطینی ها دفاع می کنند..
این عبارات  در مقدمه ی که ریچارد فالک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در فلسطین اشغالی (2008-2014) برکتاب 14 فصلی؛ ویلیام رابینسون و میریام گریفین است  قابل ملاحظه است . کتابی که به ارائه شهادت درمورد آزار و سرکوب برای خاموش کردن صدای همه منتقدان اسرائیل، حتی اگر آنها  یهودی باشندپرداخته است .
ترور اخلاقی وشخصیتی
این کتاب با توجه به اسناد و مدارک شهادت دو استاد دانشگاهی یعنی دیوید گلدبرگ و ساری اورشلیم در دانشگاه  کالیفرنیا، مطالب خود را آغاز می کند:  آنها طی مقاله ای در سال 2009  در مجله ی "Tikkun" (تیکون مجله چپگرای یهودی ) اظهارات خودرا به این شرح منتشر کردند: لابی یهود در دانشگاه های ایالات متحده، از طریق  همپیمانانی که دارند به تاکتیک های ترورشخصیتی ، اخلاقی و مصادره ی زحمات حرفه ی افراد، وتشویش وتخریب عمدی، و دروغ بافی و ماست مالی علیه حقیقت می پردازند..
اگر چه انتقاد به کشورهایی مانند سودان، چین و کره شمالی در نقض حقوق بشر مجاز است؛ ولی با طرح" اتهام یهود ستیزی" به طور مداوم این شمشیر  بر سر منتقدان اسرائیل فرود آمده وفعال است ..
در فصل دوم کتاب آمده است؛  استاد تری جینزبرگ استاد مطالعات سینمائی، که در سال 2008  به دلیل تهیه  وعرصه فیلم  انتقادی علیه اسرائیل و سیاست های آن در فلسطین مجبور به استعفا از پست خود در دانشگاه کارولینای شمالی گردید...
"تری"  در زمینه مطالعات سینمائی محبوبیت زیادی داشت، اما پس از اینکه وی اقدام به  انتقاد علنی از برخوردهای  خشن و بد اسرائیل با فلسطینی ها  و همچنین از آمریکا و اسرائیل در اتحاد با صهیونیسم، در داخل و خارج از کلاس درس کرد؛ مدیریت دانشگاه مربوطه در مقابله ی فوری  در اقدامی تلافی جویانه در سال 2008  به حذف بخشی از کار وی و عدم تمدید  قرارداد ش با دانشگاه  روی آورد و همچنین سایر تحریم ها ومجازات  علمی اداری که مانع ادامه کار علمی این استاد بود، اعمال کرد...
پس از آن  مجموعه مجازاتهای دانشگاهی بضرر" تری" و پرونده ای را علیه دانشگاه در دادگاه در رد تبعیض کاری،ومحرومیت کارعلمی تشکیل داد اما دادگاه های ایالتی اتهام تبعیض در استخدام و نقض آزادی علمی را رد کرد. وتری از آن به بعد در لیست سیاه دانشگاههای  آمریکا قرار گرفت، درحالیکه خلال سال های 2009 تا 2012  برای  ورود ومشغول بکارشدن در 150  موقعیت شغلی متفاوت تلاش کرده بود، اما آنها حتی برای یک مصاحبه با وجود مطالعات متمایز  و رکورد حرفه ای برجسته ی "تری "در سابقه ی کاری از او دعوت بعمل نیاوردند. ... و نهایتاً او در حال حاضر مدرس دانشگاه، گینزبرگ  دانشگاه آمریکایی در قاهره مصر است..
نمونه ی گواهی وشهادت سوم و چهارم پیرامون جنگ غزه است که مورد مربوط به گواهی سوم ویلیام رابینسون، استاد جامعه شناسی  دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا می باشد.
 او در سال 2009، به دانشجویان خود واحد مطالعه آزادو قرائت اختیاری با موضوع  انتقاد از این جنگ ارائه داد، وی پس از این درطول شش ماه، با اتهامات عمومی توسط لابی اسرائیل  علیه خود رنج  برد، دراین مرحله همدستی اعضای هیئت علمی در دانشگاه با لابی صهیونیستی درطراحی مواضعی سختگیرانه و مبتنی بر فشار غیر قانونی علیه  او به اوج رسید...
درمورد گواهی چهارم: طاهر حرزالله و اسامه شبایک در خصوص تلاش برخی از دانشجویان مسلمان  دانشگاه کالیفرنیا در اعتراض" ایروین " علیه جنگ در غزه و اتخاذ این رویه انتقادی در یک گردهمایی که  سفیر اسرائیل در ایالات متحده آمریکا مایکل اورن، ( که نقش مهمی در مشروعیت بخشیدن به تجاوز نظامی وحشیانه اسرائیل علیه غزه بازی کرد) درآن شرکت داشت. ... آن دو دانشجو صحبت های شنیدنی زیادی دارند :
واکنش محدود دانشجویان همراه با شعار و اعتراض مسالمت آمیز تنها نیم دقیه طول کشید، اما همان 30 ثانیه برای از بین بردن زندگی آنها و زندگی خانواده و دوستان شان کافی بود .
 دانشجویان بلافاصله پس از خروج از محل گردهمائی دستگیر شدند، و برای آنها یک پرونده کیفری که به عنوان "ایروین 11"معروف شد بمرحله ی اجرا درآمد  و آنها  به مدت سه سال تحت نظارت پلیس به  اتهام ممانعت از سخنرانی "اورن" قرار گرفتند، این  وضعیت به اضافه رفتار خصمانه و اظهار نفرت  در طول دوره ی محاکمه و پس از جریان محکومیت شان بود ...
سرکوب سازمان یافته
در فصل پنجم ، گواهی وشهادت دکتر کریستوفر پترسون: دانشگاه بروکلین برنامه ی تدریس اورا درعنوان  "سیاست در شرق میانه"  ، پس از شکایت "داف هینکد"عضو  شورای دولتی نیویورک به خاطرانتقادش از   اسرائیل، لغو کرد..
اعتراض و شکوائیه ی جدی "هینکد" بر این پایه بوده است که "پترسن " با مرکز فلسطینی حقوق بشر مشغول همکاریست، و همچنین او را به حمایت ازتروریست ها و  بمبگذاران انتحاری فلسطینی متهم کرد. .. طنز اینجاست که خود"هینکد" عضو سابق اتحادیه ی دفاع از" یهودیت"بوده ، که این سازمان توسط اف بی آی به عنوان یک گروه تروریستی راست افراطی توصیف شده  بود..
در بخش دیگری نویسندگان  این کتاب تشریح می کنند:چگونه دانشگاه کلمبیا در نیویورک،بعنوان یک هدف مستمر مورد تعرض وحملات لابی اسرائیل قرار گرفته است،در این راستا  بسیاری از  هیات علمی آن دانشگاه بجهت پیگیری برنامه مطالعات شرق میانه از جمله دانشگاهیان فلسطینی جوزف مسعد و رشید خالدی،  ادوارد سعید،نادیا ابو الحاج، همه آنها  با آزار و اذیت مداوم روبرو شده اند.
در فصل ششم؛  استاد استاد رباب عبدالهادی استاد مطالعات قومی و نژادی و پژوهشهای مقاومت در دانشگاه سان فرانسیسکو می گوید:  اوایل سال 2014 برنامه ی مباحث پیشنهادی  در محوطه ی دانشگاه بمنظور بحث در مورد نتایج حاصل از یک سفر تحقیقاتی به فلسطین و اردن برگزار شد...
اما ناگهان با ایراد اتهاماتی از سوی  سازمان صهیونیستی  معروف به نام " (AMCHA Initiative)- ابتکارامچا" روبرو شدم آنها مرا متهم کردند که در سفر خود   با تروریست های شناخته شده مهم ملاقات داشته ام و از این بابت خیلی  شگفت زده شدم و آنها تاکید داشتند که من تهدیدی برای امنیت دانشجویان یهودی بوده  وسعی  در کمک به ایجاد یک محیط خصمانه علیه آنها  داشته ام . درنتیجه با  آزار و ارعاب لابی اسرائیل مواجه شدم.
شهادت هفتم، توسط پروفسور دیوید شورتر استاد و معاون بخش هنر  و فرهنگ جهانی در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس مطرح شده است، او در موردنظریات قبیله ای در جهان به تدریس مشغول بوده است..
"شورتر" در چگونگی استفاده مردم بومی از رسانه ها با تمرکز به اعلام حاکمیت ها پرداخته بود، و طی ارتباط  ویژه  کلاسی از طریق سایت خود  بسیاری از منابع  مورد نظر که  به دانشجویان در تکمیل  پروژه های خود کمک می کرد و  از جمله معرفی یک لینک  از یک صفحه  اینترنتی فعال آمریکا ئی که درجهت تحریم های علمی و فرهنگی  اسرائیل کار می کرده، گنجانده است..
این موضوع منجر به این شده که" شوجنبش ضد اسرائیلی در آمریکا به اوج  خود نزدیک شده است
شورتر" بعنوان  یک هدف مستمر برای تحقیق وتفتیش دانشگاه معرفی شود، وبارها مورد  آزار و اذیت و نقض آزادی دانشگاهی و عمومی قرار گیرد که این روندهمه پروتکل ها و سیاست های داخلی دانشگاه کالیفرنیا  را زیر سوال برده است ...
فصل هشتم شامل گواهی استاد "پرسیس کریم، شاعره ی  دو تابعیتی ایران و آمریکا و استاد ادبیات تطبیقی در دانشگاه ایالتی سن خوزه آمریکاست. این  کارگاه برای یک روز در سال 2013 برای معلمان دوره متوسطه، و اعضای هیئت علمی در دانشگاه مذکور سازمان یافته بود با عنوان "ایجاد صلح و عدم خشونت، و روش های  آموزش  مناقشه ی درگیری اسرائیل و فلسطین" که با کمک مالی موسسه صلح ایالات متحده،   که توسط کنگره تامین می شود فعالیت خود را  در نظر گرفته بود..
اما قبل ازآغار بکار کارگاه ، تحرک لابی اسرائیل،با این ادعا که آن کارگاه نامشروع است با راه اندازی یک مجموعه از حقه های کثیف علیه  پرسیس کریم، با هدف آسیب رساندن به شهرت او و فشار بر دانشگاه به لغو کارگاه و مجازات سازماندهندگانش  اقدام کرد..
تهدید و آزار و اذیت
در شهادت دهم، دیوید کلاین، استاد ریاضیات دانشگاه ایالتی کالیفرنیا نورتریج می گوید: او نیزعضو  یکی از این کمپین های آمریکا وی ضد اسرائیلی بوده و برای تحریم علمی و فرهنگی اسرائیل  تلاش کرده است؛ او شروع به انتقاد از قتل عام غزه در جنگ خونین 2008-2009 کرده بود ... اما:
در واکنش به انتقاداتم، برخی از سازمان ها و افرادیکه  کمپین لابی اسرائیل را اداره می کنند به  آزار و اذیت و تهدید م بمدت یک ماه  آزادی بیان نظر دانشگاهی را نقض کردند، زیرا آنها اصولاً بهدف  نقض حقوق ما
راه اندازی شده اند..
"آزار و اذیت دانشجویان فلسطینی در صدها دانشگاه های آمریکا پس از موفقیت های جمعی جنبش دانشجویی علیه آپارتاید در آفریقای جنوبی در دهه هشتاد افزایش یافته است ، زیرا آن تشکیلات با تحت فشار قرار دادن دولت آمریکا برای پایان دادن پشتیبانی از رژیم آپارتاید به موفقیت های چشمگیری دست یافت، و بنابراین همین اتفاق  اساس وحشت  لابی اسرائیل از موفقیت کمپین های مشابه  جنبش فلسطینی روندی فزاینده را درپی داشته است"
در فصل سیزدهم" لیزا رویل" استاد یهودی برجسته  انسان شناسی در دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز-  از  ادعاهای احساسات ضد یهودی صهیونیست ها اعلام تنفر کرده است .
وی استدلال می کند: آزار و اذیت مداوم به عنوان یک نتیجه از مشارکت آنها در بسیاری از  پروسه های انتقادی در محوطه دانشگاه و انتقاد از مهاجران استعمارگر اسرائیل  ثبت شده است. با توجه به شهادت وگواهی  او   همواره صهیونیست ها به اتهام زنی در برابر ش ظاهر شده وسعی بر تضعیف این مبارزه واقعی با تهمت یهودی ستیزی به او پاسخ داده اند، ولی او به بحث اثرات سرکوب لابی اسرائیل ضد آزادی دانشگاهیان ادامه داده است..
در نهایت،  فصل چهاردهم؛ نویسندگان کتاب ازمورد متعدد آزار و شکنجه شدید ضد "استیون سالطیا " که یک اردنی فلسطینی متولد شده در ایالات متحده است پرده برداشته اند ،او استاد زبان انگلیسی، و برنده جوایز در مطالعات هند آمریکایی از موسسه پلی تکنیک ویرجینیا و دانشگاه دولتی است که :
توییتهای او در سایت "توییتر" که  تنها یکی از آنها بیش از 140  حرف وکاراکتراست، برای او موجب بروز بحران حاد گردید، که آن توئیت ها از سوی رسانه های طرفدار اسرائیل در آمریکا بعنوان دشمنی با اسرائیل فرض شد. چون او به خود جرأت داده بود تا   انتقاد خود را از   تجاوز واشغالگری اسرائیل در آخرین جنگ  در نوار غزه، و  که منجر به مرگ هزاران نفر از غیرنظامیان فلسطینی که بسیاری از آنها کودک  بودند آشکار کند..
در پایان، این کتاب تاکیدارد:   پیام  با همه ی شهادت ها گواهی  شاهدان مندرج در آن، قصد افشای آزار و اذیت دانشگاهیان و تلاش  که برای ساکت کردن هرصدائی برای آزادی فلسطین در ایالات متحده صورت میگیرد، دارد و  هدفی جز مقاومت در برابر تلاش برای سرکوب اندیشه و مقاومت در برابر بی عدالتی ندارد  نویسندگان با الهام از جنبش "رز سفید"  که توسط دانشگاه مونیخ برای مقابله ی دانشجویان در برابر نازی ها به اوج قدرت رسید، شعار " سکوت نخواهیم کردو بدون دستیابی به عدالت،  آرامش وصلح  همه ی شما را به هم خواهیم ریخت." این کتاب را نوشته و به فعالیت خود ادامه می دهند.
تهیه وترجمه: نجوای کنگان
منبع:We Will Not Be Silenced: The Academic Repression of Israel's ...
We Will Not Be Silenced: The Academic Repression of Israel's Critics: Richard A. Falk, William I. Robinson, Maryam S. Griffin:


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
plaza.rakuten.co.jp
یکشنبه 15 مرداد 1396 09:04 ق.ظ
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.
پاسخ عبدالمجید اورا : najvaye-kangan.mihanblog.com:Hello. Welcome. Visit this website again. Thank you
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.