چرا باید بفکر جایگزینی برای تلگرام  بود؟
       سابقه ی خطرناک تلگرام
اخیراً  مجله ی پلتیکو  آمریکا  نقش مهم تلگرام در اغتشاشات  اخیر در ایران را ستوده ودرادامه  گزارش خود خواستار ادامه فعالیت آن بعنوان انجام مسئولیت نسبت به کاربران خود در ایران گردیده است ؟!
زیرا مقامات ذیربط ایران اعلام کردند که تلگرام ، پس از تاثیر منفی برجریان اطلاع رسانی و  تحریض بر تخریب و اغتشاش و حتی ارسال دستورالعملهای ساخت بمب های دستی آتش زا که برخلاف تعهد جریان  ارتباطی اجتماعی سالم ومثبت بوده است مسدود شده است . Image result for Iran protests: Telegram under fire as Tehran clamps down
تعداد کاربران تلگرام در ایران تقریبا 40 میلیون و یا تقریبا نیمی از کاربران این شبکه را دربرگرفته بود با مسدود شدن این شبکه  درواقع مجموعه ای از کانال ها در اظهارات نفرت انگیز و  تحریک کننده شریان خشونت را  متوقف شده است. درحالیکه همه چیز  از اهداف سیاسی وتجاری آن از آغاز فعالیت این شبکه بویژه درایران روشن است ولی طبق معمول مدیر این نرم افزار اجتماعی از پی دفاع  وتبرئه شبکه بدون ملاحظه ی دغدغه های ملی کشورمان خود برآمده است؟!..
پاول دورف موسس تلگرام حاضر نیست به تعهدات حرفه ی و رسالت سازنده اجتماعی خود  پایبند بوده وقوانین کشورمیزبان را رعایت کند  پاول دورف؛ غمگین از مسدود شدن کانال شریک  ماموریتی خود خبر می دهد :  "کانال خبری  ... نیوز هم تعطیل شد.
Image result for Iran protests: Telegram under fire as Tehran clamps down
در واقع، این اولین بار نیست که گروهی از تروریست ها یا جاسوسان ویا برهم زنندگان نظم عمومی جوامع  ازتلگرام برای سازماندهی اغتشاش و اقدامات خرابکارانه استفاده کرده اند. قبل  ازاین نیز  این نرم افزار  به عنوان سریعترین و امن ترین در میان برنامه های کاربردی شبکه اجتماعی  با تبلیغات فراوان عرضه  شده است با این وجود این برنامه تنها  فقط توانسته است به اندکی بیش از 100 میلیون کاربر در سراسر جهان  تا اواخر سال 2016 دست یابد.   اززمان  راه اندازی آن یعنی در اواخر سال 2013   و آغاز  کاربین المللی ارتباطی خودرا بعنوان با ادعای شبکه ی مطمئن و پوششی امن  اما برای تهییج  افکارعمومی وقانون شکنی در روسیه مطرح کرد.
ولی در ماه اکتبر گذشته ، دولت روسیه اعلام کرد که جریمه استفاده از پیام های متنی تلگرام 14 هزار دلار است  ؛  دولت روسیه قبلاً درخواست   مدیریت  این نرم افزار   را به دلیل ویژگی خاص  آن درسوء  استفاده دستگاههای امنیتی بیگانه  مطرح کرد اما مقامات تلگرام که بصورتی  بسیار پیچیده با طراحی این برنامه تنها به ماموریت  ومنافع خویش  و تلاش برای  بدست آوردن شهرت بین المللی،از هرطریقی  حتی در میان قانونگریزان  در کشورهای  مختلف فکرمی کنند بر ادامه ی شیوه سابق خود اصرار داشتند  ...
پس از اینکه "ادوارد اسنودن" اسناد  جاسوسی  سیا «CIA»  انجام شده را در سایت های شبکه های اجتماعی جهان  رو کرد و از شکستن حریم شخصی کاربران در  استراق سمع وشنود گفتگوها و پیام های آنان و ضبط تماس های صوتی شان افشا گری فراوانی  را انتشار داد ...و موج گسترده ی از رسوائی را برای دولت آمریکا و عدم اعتماد میان را میان افکارعمومی بین المللی را ایجاد کرد.

اما از سوی آمریکا  «پل دروف» در مقابل  مهره ی چون اسنودن توسط  آمریکا برای طراحی یک ماجرای جبرانی بکا ر گرفته شد؛ وبراین اساس بفکر طرح اولیه برنامه، در آغاز هدف اصلی ایجاد طرح تلگرام  در سال 2013  بوجود آوردن یک ابزار ارتباطی بود که دولت روسیه نتواند در آن نفوذ کند. وبنابر روسیه با آگاهی از نقشه ی این شبکه ، محدویت هائی را علیه آن اعمال کرد  وتحرکات  مشکوک آن را زیر نظر گرفت.
با وجود اینکه دفتر مرکزی  شرکت   تلگرام در دبی فعالیت می کند ؛  اما مدیر آن «پاول دروف» در مرز فنلاند و روسیه زندگی می کند او به دو دلیل مجبور شد:  از روسیه فرار کند افشای  ارتباط وبرنامه ریزی سر ی  او با مهره  آمریکائی و غربی فعال در  روسیه «الکسی ناوالنی»  که   عنوان مخالفت  با  دولت روسیه را یدک می کشید  و همچنین حاضر به برقراری ارتباط هماهنگی مدیریتی در سایت «VK» دولت روسیه  نشد  و زمینه ی همکاری درامر پایش محتواهای هنجارشکنانه اجتماعی وضد امنیتی در درون آن کشور را زیر پا گذاشت  ، این نقطه شروع اختلاف بین «پاول دورف» بنیانگذار «VK» و تلگرام با دولت روسیه بود دلیل دوم: رد ادامه  تلاش دولت روسیه برای مذاکره  در باره اهداف مشترک و نحوه ی  مدیریت این نرم افزار بوده  است..

داعش مشتری پروپاقرص تلگرام است
Image result for ‫بعض القنوات التابعة لداعش على تیلیجرام، مصدر الصورة موقع Vox.com‬‎
از سال 2014  که «فیس بوک» و «توییتر» به تشدید تلاش های  نظارتی خود، به منظور  کنترل حساب ها و صفحاتی که  حامی این سازمان  تروریستی  محتوای سفارشی  داعش  را منتشر می کردند، پرداخت،  این رویه باعث شد تا این گروهک تروریستی بدنبال برنامه ارتباط اجتماعی شبکه ی دیگر باشد که زمینه بازنشرمطالب آنها را در منطقه بشکل  گسترده تری با ارتباط محرمانه فراهم  کند براین اساس داعش  به توسعه  ی نقش کانال های  خود دراین شبکه ی اجتماعی  پرداخته است، تلاش برای جذب حامیان برای پیوستن به  این گروهک از طریق ارتباط با کانال های موجود، علاوه بر انتشار ویدیوهای مستند از عملیات انجام  شده و آموزش خرابکاری برای اجرا علیه قربانیان و خشونت خارج از سوریه و مرزهای عراق انجام شد، در پی فشار ، اعتراضات و احساس خطر دول غربی  مدیر تلگرام تنها به بستن 78 کانال «داعش» پس از حوادث خونین پاریس در سال 2015، که این سازمان مسئولیت اجرای آن را برعهده گرفت، بسنده کرد. علیرغم همه ی این اقدامات هنوز  مذاکرات و  انتقال پیام ها از طریق این  برنامه، بعنوان  ابزار اصلی  اعضای داعش  برای هماهنگ کردن عملیات مسلحانه خارج از مرزهای سوریه و عراق بکار می رود، به ویژه برای برقراری ارتباط با عاملان انفجاری برای ترتیب  دادن عملیات های انجام شده در اروپا و خارج از آن برنامه ریزی می کند و برخی تحقیقات و گزارش ها نشان می دهد برنامه کاربردی تلگرام در برنامه ریزی حمله برلین" کریسمس 2016" مورد استفاده قرار گرفت و این حمله در شب عید میلادی سال گذشته نیز در استانبول ترکیه در یک کلوپ شبانه علاوه بر حمله در شهر سنت پترزبورگ روسیه  در اواسط آوریل گذشته، حمله ای که بنوعی نهفته در نتیجه  عدم توافق با دولت روسیه  و ضرورت نیاز به دخالت محدود علیه گروه مظنون وبررسی داده های کاربران عضو، برای مدیریت  فرآیند از سوی تلگرام رد شده بود.صورت گرفت.

  چرا نفوذ به تلگرام دشوار نیست  ؟

ویژگی سیستم مکالمات  وتبادل پیام ها دراین برنامه با مجموعه ای از خصوصیات ازجمله عضویت آسان و  رمزگذاری شناخته شده به عنوان "  پایان دادن به پایان رمزگذاری" «end-to-end encryption» و «self-destruct (پاک شدن خودکار وبوسیله ی خودتان ) تعریف شده است  تا اعتماد کاربران را به حد قابل توجهی بخود جلب نماید اما این بدان معنا نیست که این شبکه در امنیت کامل است.

   کشف روزنه ی نفوذ در نرم افزار تلگرام

بوِیژه  از ماه اوت سال 2016، نفوذ و ایجاد اختلال  بوسیله  ی گروه های هکری در حساب های تلگرام محرز شد با شدت گیری رقابت  نرم افزارهای متنوع شبکه های اجتماعی ایجاد شده بوسیله ی شرکت های مختلف ونفوذ دستگاههای مختلف  امنیتی وجاسوسی و حملات سایبری یا رخنه  ی «هکرها» در شماره تلفن ها ی متعلق به بسیاری از کاربران، موفقیت حفاطت از داده ها، و امنیت این شبکه هم با ادعای بدون امکان نفوذ زیر سوال رفت و امنیت  «پیام احراز هویت»،حتی با ارسال شماره شخصی  با رهگیری  شماره PIN،  دربرابر فرایند فعال سازی حساب کاربری، مخدوش واقع گردید  وقتی که امن ترین  و دقیق ترین  سیستم های عامل  و معروفترهای  سیستم های طبقه بندی شده دستگاههای امنیتی جهان که ادعای نفوذ ناپذیری دارند و حتی موتور جستجورگرهای مشهوری چون گوگل مرتبط مورد تعرض  روزانه هکرها قرار می گیرند  بروز این روند برای هرگونه ی سیستمی که براساس فضای دیجیتالی وشبکه اینترنتی فعال است، امری طبیعی محسوب می شود.
چندی پیش؛ ویلیام تورتون(William Turton ) یکی  از کارشناسان امور ارتباطات  و شبکه اجتماعی بنام طی مقاله ی در خصوص  تلگرام می نویسد: به این برنامه  نزدیک نشوید با اینکه توسعه دهندگان آن ادعا می کنند که آن  ایمن است، اما پیام های شما را در سرورهای رمزنگاری خود ذخیره می کند.که این برنامه فقط   ظاهراً به شما امکان می دهد که از یک حالت "امن" استفاده  می کنید، اما قابلیت رمزگذاری نرم افزار  تلگرام ضعیف و ناقص است..

 
 برخی منابع:
    Telegram Saw 8M Downloads After WhatsApp Got Acquired
    Russia Fines Cryptocurrency World's Preferred Messaging App, Telegram
    Telegram App Shuts Down 78 ISIS-Related Channels
    The ‘app of choice’ for jihadists: ISIS seizes on Internet tool to promote terror
    THE REINA NIGHTCLUB ATTACK AND THE ISLAMIC STATE THREAT TO TURKEY
    St. Petersburg metro explosion: At least 11 dead in Russia blast
    How Telegram Became The App Of Choice For ISIS
    Terrorists’ love for Telegram, explained
    Iran protests: Telegram under fire as Tehran clamps down
     

 نوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان/چرا خواب ش چرا باید بفکر جایگزینی برای تلگرام باشیم/ کنگان نجوا/ عبدالمجید اورا/،
لینک های مرتبط :


سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 11:26 ق.ظ
фитнес резинки набор
резинки для фитнеса винница
фитнес резинка киев
фитнесс резинки купить в одессе
резинка для ног фитнес
عبدالمجید اوراnajvaye-kangan:Thanks
یکشنبه 24 دی 1396 02:38 ب.ظ
سلام . لطفا در صورت تمایل وب منو با عنوان " دانلود نمونه سؤالات پیام نور به همراه پاسخنامه " لینک کنین و خبرشو بدین تا منم شما رو با هر عنوانی که دوست داشتین لینکتون کنم . ممنون .
جمعه 22 دی 1396 09:02 ب.ظ
درود بی کران خدمت شما بزرگوار
غریبی هستم از انجمن ادبی طلوع
بزرگترین انجمن جنوب ایران بیش از سیصد عضو فعال
همکاری با نهادهای مختلف
از جمله دانشگاه ها
فرهنگسراها
اکادمیهای ادبی
برگزاری سمینارها
و چاپ اشعار و کتاب به صورت رایگان
این انجمن حمایت میکند از قلم های کمتر شناخته شده در عرصه ادبیات و سرمایه گزاری میکند
به معنای کلمه ما هزینه میکنم برای شما که دیده شود
این یک دعوت نامه است برای شما بزرگوار ..

09164772953

عبدالمجید اوراسلام . از محبت تان ممنونم
جمعه 22 دی 1396 07:38 ب.ظ

آن را که حساب پاک است
از هر گونه محاصبه چه باک است !؟
عبدالمجید اوراسلام
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :