آشتی با دریا ضرورتی برای ساحل نشینان

                               دریا درمانی و راز جذابیت آن برای ما در غم و ناراحتی عاطفی وشادی  چیست؟
 
 از فریاد و گریه، شادی تا تامل و اندیشیدن،درمان برای بسیاری، دریا دوستی است که هنر گوش فرا دادن به آواز هستی ونجوای عشق ، زمزمه درددل گفتن شنیدن در وجود بیکران خود  وفضای پر رمز راز زندگی ، آرامش حیات  بخشیدن را هدیه می دهد ،یقین را دامن می زند و گستره دید را وسعت می بخشد و  تردید را برطرف می کند، همانطور که آب شور آن زخم های  بدن را بهبود می بخشد و شکن درشکن امواجش نگرانی های روان را التیام می دهد .
  قدرت دریا  
  آهنگ امواج  دریا  راز های  دریانوردان قرون گذشته و گستره وصل آب به ماسه ها یاد آور خاطرات کودکی و نوجوانی است که صفحه صفحه ی آن کتابی  قطور است و داستان ها ی  زیبا برای هر یک از ما که  انس والفتی با دریا داریم .... او هرگاه اراده کنیم اسرار ناگفته ی دو طرفه ما را بیان می کند.  و درعبارتی  همه ی آنچه گذشته و یا آنچه پیش روی ما بسته است را فقط خود ش می تواند بازگو وبازگشائی کند
هنگامی  در درون خود به تنگنا می افتیم واحساس دلتنگی  داریم، بلافاصله به فراخنای دریا  پناه می بریم، جایی که ما در سکوت دربرابر عظمت  یکی ازبزرگترین نعمات الهی درانتظار نوازش روح و تفقد جان  و توسعه تنفسی تازه وبا  باز آرائی پیکر خسته درآغوش ساحل به آرامش می رسیم  و به صداهای امواج که در ساحل  غوغائی از تنوع آهنگ های جان نواز را ردیف می کند گوش می دهیم. این صحنه کافیست تا به ما باز حسی نو، آرامش دوباره  و اعتمادبنفسی سازگار با پیرامون مان تدارک می بیند. هرچه به دریا نزدیک تر می شنویم  با سلامتی آشناتر، روحیه و خلق و خوی ما بهتر و سازنده تر می شود.

 از زمان های قدیم، انسانها بر  آب به عنوان یک ابزار موفق برای بهبودی  جسم وروان شرط می بستند. در ایران و روم باستان ، برای مثال،  آب تنی و حمام منظم بخش مهمی از فرهنگ  عامه  بود و حمام ها برای انبساط خاطر  و تجدید قوا - آرامش روح در یک محدوده ی  آرام  فعال بود. مایه ی حیات بعنوان عنصر اولیه زندگی مهریه ی  وارث مادران و ما ترک و شگفتانه ی پدران برای فرزندان بشمار می رفت... واینگونه آب از سرچشمه ی تاریخ رودی شد تا به دریای زندگی از آغاز تا پایان آن بپیوندد.و همواره  تعبیر آب در خواب به روشنائی پیوند خورد.
در طب چینی باستان، آب، عنصر ضروری ایجاد تعادل در جسم  و ایجاد هماهنگی فیزیکی بین اعضای بدن بود. دریا ها  و رودخانه ها به عنوان مکان های مقدس شناخته شده بودند، به ویژه از آنجایی که در فرهنگ ها وآداب ورسوم  آب به عنوان نمادهای تولد دوباره، پاک کردن روحانی و نجات و پاکیزگی وعلاج برخی امراض دیده می شد.
رنگ آبی دریا، صلح و آرامش را به ارمغان می آورد: "ملاحظات در اقیانوس تغییرات فراوانی امواج مغزی را تغییر می دهد و ما را در حالت "مدیتیشن" تامل  قرار می دهد و ما راوادار به نوآوری می کند"
سواحل دریای منبعی غنی از یون های منفی هستند که برخی آن هارا "ویتامین های هوا" نامیده اند؛ زیرا آنها سلامت ما را بهبود می بخشد وما از زمان اختصاصی در آنجا   لذت  وبهره می بریم.
از قرن 18 میلادی، درمان برخی از بیماری های روانی مانند اختلال ذهنی ، استرس پس از سانحه ی شوک آور و افسردگی با آب  ربط جدی داده شده است. پزشکان گردش دریایی و آب سرد را   یک نوع روان درمانی برای غلبه بر افسردگی و بهبود  مزاج روحی فرد توصیف کرده اند.
دریاها و اقیانوس ها در شلوغی و زندگی ماشینی امروز یک وسیله موثر برای بازگشت به آرامش و تغذی قوای روحی  است  بهمین جهت بسیاری از مردم     تعطیلات  و اوقات فراغت  را  در کنار دریا می گذرانند. و یا در همان حال  بعضی  تمایل دارند انرژی منفی خود را با تمرین ورزش های آبی مانندقایق سواری و اسکیت ، غواصی و موج سواری و...  دفع کنند، اما دیگران ترجیح می دهند روی شن و ماسه  به هرترتیب که دوست دارند  وروبروی امواج فعلی و یا در برخورد وتلاقی با آن ها  جانی تازه بیابند

 دریا علاج پریشانی خاطر وتشتت حواس
منظره دریا می تواند در روند رها شدن از تنش و پیدا کردن نشاط وانبساط خاطر  واقعی کمک کند.
 بنا به گفته گزارش  مرکز اروپایی محیط زیست و سلامت انسان، مردمی که در  مناطق ساحلی  در نزدیکی دریا سکونت دارند زندگی شادتر و سالم تری نسبت به دیگران دارند. این  گزارش ممکن است توضیح دهد که چرا هاوایی  در سال 2008 در ششمین نظرسنجی سالانه گالوپ  عنوان "شادترین ایالت آمریکا" را بخود اختصاص داده است.
ریچارد شوستر، روانشناس بالینی، دراین باره  می نویسد : " دریا  و اقیانوس فرکانس امواج مغزی را تغییر می دهد و  ما را در حالت "مدیتیشن" تامل ناب قرار می دهد و ما را  وادار به نوآوری می کند."
 
"والاس نیکولز"نویسنده کتاب "ذهن آبی"  در مورد راه های فراوانی که در آن دریاها نه تنها به زندگی ما بلکه ذهن و سلامت روان ما را نیز تحت تاثیر سازنده  خویش  قرار می دهد، قلمفرسائی کرده وتشریح می کند: "آب دریا ها  باعث می شود: شما سرزنده  تر، سالم تر و بیشتر مایل باشید تا با دیگران ارتباط مثبتی برقرار کنید".
 با این حال، نقش دریا در فرایند بهبود ذهن و جسم و رسیدن به حالت روحی مطلوب  به عنوان "ذهن آبی"(blue mind) شناخته شده  است که  آرامش مغز ما را با توضیحات زیر فراهم می کند :
مغز ما را با راحتی فراهم می کند
 نیکولز در کتابش اقرار می کند که دریافته است :  بهترین راه برای درک اینکه چه زمانی در نزدیکی دریا  چیزهایی که پشت سرگذاشته ایم را چگونه از ذهنما ن دور می کنیم، انجا باعث می شود که کمتربه آنها فکر  کنیم وچگونگی حذف آنها را باورمی کنیم ، به خصوص آن مواردی که مغز ما را خاموش می کنند و احساس خستگی  وکم رمقی را در ما تجدید  می کنند.
 در زندگی روزمره ما دائما تحت عوامل فشار و استرس در خانه ، در محل کار   یا در خیابان های شلوغ  قرار می گیریم. از این رو،  ما به زمانی  جهت استراحت دادن به  مغزمان نیاز داریم. که طبعاً بهترین نقطه برای این مهم در کنار دریا میسر است
 نیکولز درادامه می نویسد: " دریا و اقیانوس  این مزیت را به ما می دهد زیرا باعث می شود که   همه چیز برای ما ساده تر و بصری تر شود." چهره به چهر ه شدن با آب( آب رودورئی) باعث می شود که مغز  موقعیت های آرامبخشی  را دریافت کند وبا حالتی روان بخش مواجه شود که که  باشگاه ها  و  ورزشگاه ها آن حالت  را ارائه نمی دهند ... چیزهای زیادی  مانند موسیقی وشعر ، هنر، تمرینات هوازی و دوستان پرنشاط  وجود دارد که می تواند ذهن خسته را  را آرام کند اما به تجربه ی طبیعت این نکته برترین است که "آب برای ترکیب شدن و جمع داشتن عناصر دیگر در توجه به این پروسه  مناسب ترین است".
 
تحریک و کسب تامل  "مدیتیشن"
بعضی از مردم در مورد ایده نشستن در نزدیکی دریا برای مدت طولانی، تماشای جزر و مد و شکستن امواج بر روی سنگ وصخره ها اهمیتی نمی دهند، اما ممکن است مدتی بعد دریابند که دریا  قوه  ی  تامل و مدیتیشن آنها را تحریک  کرده است ...
مهم است که توجه داشته باشیم که وضعیت ذهن مغز وقتی آرام است   در همان حال به تمام جزئیات وصل می شود: کاهش تنش، درد و افسردگی، بهبود تمرکز و اصلاح کیفیت خواب و حتی باز شدن اشتها و پرداختن به موضوعی اززاویه ی جدید...
 
 کنار ساحل زمینه ی ارتباط برقرار کردن با دیگران را افزایش  می دهد
تصادفی نیست که اغلب موارد فرح بخش، مانند مراسم عروسی و لحظات همگرائی ها ، در مکان هایی نزدیک به آب رخ می دهد.
دریا می تواند  رویکرد ما را از "من" به "ما" تبدیل کرده و تقویت توانایی ما برای برقراری ارتباط و همدلی  در مشکلات متنوع مشابه و مسائل  متعدد مورد علاقه با دیگران را تقویت کند.
در حقیقت، مزایای بسیاری از لذت بردن از دریا با شخص دیگری وجود دارد: " همراه داشتن کسی   در نزدیکی دریا  ما را قادر به افزایش سطح" اکسیتوسین" می کند که این  عنصر فعال کننده یک ماده شیمیایی است که در ایجاد اعتماد به نفس موثری  دارد، بعضی آن را هورمون  علاقمندی  می دانند و  به نوشتن یک فصل جدید کمک می کنند تا رابطه ی محکم و جدید ایجاد کند ".
نیکولز نتیجه می گیرد : "ما متوجه شده ایم که روابط بین مردم در نزدیکی آب عمیق تر می شود" زیرا که ذهن باز تر شده و به بازخوانی و خلاقیت بیشترروی می آورد یعنی درست زمانی که شما شروع به حل اسرار زندگی خود می کنید..
 
 

 
 
 
 
 
 

نوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان/(blue mind) /najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :