چرا برخی از صاحب منصبان حاضر نیستند "تب "کنند؟
مشکلی بنام اشغال بناحق کرسی وصندلی توسط برخی افراد درجامعه ریشه دوانده است!
افسانه ی یونانی می گوید  : که بسیاری ازمردم حقیقت گوئی را برنمی تابند . حقیقت نزد مردم عریان آمد و  اما آنها  ازحقیقت  آنها فرار کردند حقیقت رفت و   لباسی پوشید از آن  استقبال  کردند؟ منظورم این است که برخی صاحب منصبان نه تنها حقیقت بلکه  واقعیت را نیز دوست ندارند که بشنوند.  زیرا نه درانتصاب وانتخاب و نه در ادامه ی کار به علم مدیریت اعتقادی ندارند  اگر مدیری درهر مرحله اشتباه  کند  می خواهد حقیقت را بپوشاند و پنهان کاری کند هرچند دامنه ی این اشتباه بسیاری آسیب ببینند .... اما  معنای واقعی اختراع زبان برای گفتگو است تا روشن شود که چه چیزی می خواهیم بگوئیم .وبه گوش یکدیگربرسانیم  که اغلب اوقات این حداقل حق زبان هم ادا نمی شود...
‏ مدت زمانیست که در پاره ی موارد معضل کرسی  وصندلی هائیکه  که ازطریق ریل انتخابات و عرابه ی انتصابات برخلاف جریان شایسته سالاری وضرورت چرخش مدیریت درجهت جذب نخبگان اشغال می شود جامعه ی ما  را  در برخی عرصه ها دچار توقف ، انجماد و رکود وحتی خمود می کند تا جائیکه این بسیاری از آگاهان موضوع که بجای خود حتی اشخاص عادی هم پی به بروز این پدیده ناخواسته برده اند  و دشواری تفکر در پذیرش "خارج از جعبه خالی" صاحب منصبان تقریباً ملموس ومحسوس شده است
 در مطالعات ظرفیت ملتها  می خوانیم : " هر کشور دارای جوانانی است که شایسته آن است  مسلماً اینکه جوانان شایسته در کشور مان کم نیستند... و مشکلات هر کشوری همانند یک دوقلو راه حل های  توام را  هم می تواند تامین می کند . ...و غالباً  این راه حل ها در چشم ها و رویاهای جوانان ظاهر می شود" .. اما چرا  به جوانان درپستهای مدیریتی کمترتوجه داریم ؟
وبدتر از آن درپست هایی که اشغال کرده ایم درقبال مشکلات ومعضلات حوزه مدیریتی خود حتی حاضرنمی شویم" تب" کنیم ؟
موارد زیر را برمی شمارم تا مفهوم "تب کردن" برای برخی از صاحب منصبان انتصابی وانتخابی آشکارشود؟
 چندی پیش رسانه ها اعلام کردند: 
- مهندس مصطفی ال سید، مشاور وزیر حمل و نقل  در امور مربوط به  نگهداری راه آهن  کشور مصر،  بلافاصله وقتی  صحنه ی  قربانیان تصادم قطار اسکندریه را مشاهده کرد، از شدت تحت تاثیر قرار گرفتن ودلخراشی موضوع ، فوت کرد.   
"مهاتما گاندی که انگلیسی ها بسیار خوب می شناخت درباره ی آنها  عبارت مشهوری دارد:" اگر جنگ میان دو ماهی  در عمیق ترین نقطه ی اقیانوس صورت گرفت ،  بدانید که علت این نزاع انگلیس است .
- در 23 ژوئیه، تابستان سال 1969، یک زن انگلیسی، در لندن، پایتخت آن کشور،   برای خرید نیازهای روزانه  ی خود، به بازاررفت ، معمولا زنان  به نوشتن یک لیست  خرید و حمل مقداری پول به همان اندازه  قیمت متعارف لیست،  این خانم خانه دار زمانی که می خواست به خرید ماهی،بپردازد با تعجب مشاهد ه کرد که قیمت آن بالا بمیزان  بیش از 30٪ افزایش ، یافته است و   پول  اختصاصی اش برای خرید ماهی کافی نیست، با عصبانیت  بلافاصله تصمیم گرفت به مجلس عوام (نمایندگان مجلس) انگلستان که درهمان نزدیکی بود برود و به آنجا رفت  و   مستقیماً به  سالن برگزاری جلسات  وارد شد و با صدای بلند بنحویکه رئیس مجلس صدای اورا شنید از نماینده مجلسی که خود او را انتخاب کرده بود خطاب قرارداد اما رئیس  فوراً به این ارباب رجوع  نزدیک شد و او را به پشت تریبون هدایت کرد  ومیکروفون را به او داده  و با تمام احترام و آرامش و از او خواست  که حرفش را بزند!، به او گفت: به شکایت فوری شما رسیدگی می شود و به او گفت: برو جلو، خانم و   مجلس ما سراسر گوش به شماست.
زن میکروفون را نگه داشت و گفت:
 برای ما، مردم بریتانیا،شرم آور است  که  در جزیره زندگی کنیم  که اطراف ما  همه دریا باشد و ناوگان ماهیگیری  ما بر پهنه ی اقیانوس  به خودنمائی مشغول است ولی نمی توانیم غذای ماهی را بخاط افزایش قیمت آن مصرف کنیم. ما شما را انتخاب کردیم تا دربرابر تجارتگران حریص  و ثروت اندوز کشور موضع بگیرید وبا آنها مبارزه کنید ویاور ما باشید ونه برعکس . وسپس بسوی نماینده منتخب خود برگشت وگفت:   شما را انتخاب نکرده ام تا در کنار احمقان سیری ناپذیر ازثروت  قرار بگیرید.
 خلاصه اینکه اقدام این شهروند  به پرسشگری وپاسخگوئی مسئولانه دو پیامد بدنبال داشت : نماینده مخاطب  قبل از اینکه  موکلش از صحن مجلس خارج شود  ، استعفای خود را به رئیس مجلس تقدیم کرد!!!
از آن روزتا به امروز، ماهی و سیب زمینی(Fish&Chips) ارزانترین وعده غذایی در انگلستان  قیمتی مصوب شد که با توانائی خرید اقشار ضعیف همخوانی داشته باشد بطوریکه معادل ساندویچ فلافل درنزد ماست و تنها با  ارتقائ  درامد و سطح زندگی  شهروند امروزی افزایش میتواند داشته باشد، به همین ترتیب غذای ماهی وسیب زمینی، غذای فقرا با یک نرخ پایین در رستوران ها و مغازه های کوچک در هر خیابان و گوشه ای از شهرهای و روستاهای انگلیس فروخته می شود.
 البته این نکته هم امروز هم  در مقابل پرسش پذیری آنروز ها ی انگلیس قابل ذکراست:  روزنامه ی ایندیپندنت هفته گذشته  گزارش داد : که نظرسنجی موسسه ( DcdV4 )در مورد سطح فقر در انگلیس نتایجی تکان دهنده نشان داد.
حدود 4 میلیون نفر از بریتانیایی ها مجبور به استفاده از "بانک های مواد غذایی"توزیع غذای درمیان بینوایان بنا به دلایل تکان دهنده قرار گرفتن در  سطح  پائین تری  از فقر هستند.این نظرسنجی، نشان داد که از   هر 14 نفر انگلیسی یکنفر  از بانک مواد غذایی استفاده می کنند، که  می توان  به حالت بدبختی، چهره های میزان بالاتری از جمعیت در شهرهای لیورپول و بیرمنگام، اشاره کرد که تعداد 365 هزار کودک را نیز شامل شده است.
 دربحبوحه ی انتخابا ت مجلس  بود  از نماینده مجلسی  پرسیدند: اکنون دقیقاً کجائی؟
او پاسخ داد: یا درمجلس یا در خارج از مجلس هستم .. اگر از سمت راست بیرونم  کردند  از سمت چپ به خانه ملت میروم.
جملات  او درست است، اما  او دور خودش می چرخید زیرا هیچ کس نمی داند که کجا  وکی سمت راستی ها  موفقند و کجا سمت چپی مردمی اند؟ ، اما قطعا یک  نقطه   و یک  محل وجود دارد که او همیشه قصد بازگشت دائم به آن را داشته و نیت خروج داوطلبانه  را ندارد واین تنها دارو و مواد غذائیست و... که تاریخ انقضای مصرف دارد!
 ونکته ی دیگر درباب مدیریت و توانمندی :
‏"دیوید بلانکت " وزیر کشور دولت  حزب کارگردردروه تونی بلر، یک مرد نابینا بود او  بعنوان وزیر در آموزش و پرورش برای  اولین بار در تاریخ انگلیس  به عنوان یک وزیر کور به وزارت رسید - وهمچنین پس از موفقیت در وزارتخانه ی قبلی برای اولین بار به عنوان وزیری موفق  در و وزارت کشور پاداش موفقیت خود  را در وزارت آموزش و پرورش  بدست آورد ..
او در مسئولیتش بسیار جدی وقاطع وپیگیر بود در چند سخنرانی  اعلام کرد:  که  کشورش تنها با آموزش عمومی فراگیر ودرونی شده و  کسب آموزش اخلاقی پیشرفت می کند و دولت موظف است درکنار معلمی قرار بگیرد  که مورد اهتمام نیست  و  توجه کافی به حقوق و دستمزد او را داشته باشد  "اگر می خواهید آینده کشور راتضمین کنید، ببینید که  چه و چگونه آنها  به فرزندان شما آموزش می دهند، و همچنان ازفرزندان خود  مراقبتکنید تا آنها از دانشگاه ها فارغ التحصیل شوند". حتی اگر این فارغ التحصیلان تصمیم به کار در جاهای دیگر وغیر اداری داشته باشند.
 دلیل این انتخاب وانتصاب چه بود؟ انگلیسی  می دانستند برای  پیشبرد مطالعات دقیق و عمیق   معتقد بودند که سلامت جامعه، در آموزش سالم وپیشرو نهفته است  .   آموزش و پرورش حتی زیرساخت  بهداشت و درمان  و عملکرد سلامت ذهنی وجسمی فرد است.
انتصاب وزیر کور، در زمان نخست وزیر تونی بلر برای بازسای کشور  بعنوان وزیر کشور،به تکمیل آنچه را که او در آموزش و پرورش در ارزیابی  جامعه انگلیسی آغاز کرده بود، پرداخت ...
او برای مقابله  باروند رو به رشد  جرم و جنایت بین کودکان و بزرگسالان ..  با  افزایش تعداد مردان امنیتی و افزایش سطح آگاهی آنها از لحاظ مادی و اخلاقی عملکرد قوی امنیتی وتقویت روحیه شان در ایجاد ثبات وآرامش در  جامعه ی انگیس نیز موفق شد زیرا  وقایع تاسف بار ناشی از   آموزش "بد"وناقص  کودکان ونوجوانان ، جامعه انگلیسی را تکان داده بود و انگشتان اتهام و محکومیت  آموزش وپرورش را نشانه رفته بود زیرا این ناکامی به جهت عدم تعادل   مدرسه و خانه به خیابان ها سرایت کرده بود.او با برنامه های جدید برای آموزش زمان بندی شده شده و از طرفی  مردان امنیتی ومدیریت جرائم و ارتباط داد.زیرا این وزیر کور قادر به دستیابی به حل معادلات دشوار بود.
 هرچند دربعد بین المللی  "مهاتما گاندی که انگلیسی ها بسیار خوب می شناخت درباره ی آنها  عبارت مشهوری دارد:" اگر جنگ میان دو ماهی  در عمیق ترین نقطه ی اقیانوس صورت گرفت ،  بدانید که علت این نزاع انگلیس است . که نباید از شیطنت انگستان غافل بود.
 سالها قبل درپی اهانت سیاسی مارگارت تاچر به صدراعظم سابق آلمان هلموت کهل، که اورا سیاستمداری محلی نامیده بود این دومی در  کتاب خاطرات خود
نوشت که   تاچر  مخالف وحدت دو آلمان شرقی وغربی بود   و او در جهان ما قبل از چرچیل زندگی می کند، و و تنها به منافع انگلستان فکر می کند برای او نه تنها  قاره اروپا  بلکه کل دنیا هم درآتش بسوزد  مسئله ی نیست.
- چند سال قبل این مطالعه توسط مجله آمریکایی استاتیسمان منتشر شد : مفهوم خوشبختی در  نگاه محققانه برجوامع  چیست؟ نظری می گوید: خوشبختی صرفاً یک موفقیت شخصی است، و این چیزی است که  که آمریکایی ها  اینگونه بدان معتقدند.. یا خوشبختی یک موفقیت خانوادگی است  که این نظر  ژاپنی هاست.
  خوشبختی  ازدید فرانسوی در عشق است،.. و سعادت در عیش و  نوش از نظر ایتالیایی ها ثبت شده است.. و خوشبختی در عشق  ، نوشیدن و پول، نظر از اسپانیایی ها درج گردیده است .. و وازنگاه آلمان ها رفتن به محل کار و بازگشت به خانه، و به تمام جهان نگاه کردن از بالا چون تو بالا هستی راز خوشبختی است بالاخره این ها برآمده از فرهنگ آنهاست ومختص خوشان....
و در مقابل جامعه ی مسلمانان تا زمانی که ما از راه حل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در مواجهه با مشکلات مان درآنچه اندیشه ناب اسلامی و شریعت حکم داده کوتاهی می کنیم ،همچنان در اجرای مفاهیم معنویت و شاخص های موردنیاز مادیت، سرگردان  ، می مانیم در قبال مشکلات  گاهی برخی  از ما برای حفظ جایگاه خودما ن  وحتی شکل حل مسئله در کشف راه حل ها این مهم را تغییر میدهیم واسمش را یک چیزی می گذاریم ..
و تمام مشکلاتی که باید حل شود و آنها را توضیح دهیم وعلت ضعف روشن شود .. به ذهن و محسابه نمی گنجانیم.
  هراکلیت فیلسوف تغییر یونانی می گوید: " هیچ انسانی نتوانسته دو بار  پای خود را به  یک رودخانه  بزند، زیرا آب رودخانه دائما تغییر می کند." تاریخ نه تنها رویدادها و افراد در حال حرکت نیست، بلکه پیش از آن و در هیچ  زمانی نیز ثابت نبوده است. این شرایط بر عملکرد فردی تا حدودی بر گروههای سنی شرایط خاصی را تحمیل می کند!
و شاید دانشجویان علم اقتصاد و علوم سیاسی داستان زیر را شنیده باشند 
تعدادی از متخصصان گیاه شناسی، تغذیه، تجارت، بانکداری، وکشاورزی و اقتصاد ...  در مقابل سیبی  برروی یک میز قرار گرفته بودند.تا هر یک مقاله ای رقابتی وکارشناسی شده  را برای نوشتن در مورد آنچه که در موردرابطه ی  بشریت  و کشت سیب اتفاق افتاده نظر خود را بنویسند ..
  چراغ اتاق خاموش شد،اما آنها آنها خاموشی را احساس نمی کردند ... و  دستگاه تهویه   متوقف شد.  حتی گارسون  با نوشیدنی وارد شد، اما هیچ کدام متوجه نشد ...  چشمانشان روی کاغذ متمرکزشده بود و انگشتانشان نیز به قلم مانده بود.  و امید به پیدا کردن بهترین گزارش ذهنشان را بخود معطوف کرده بود ....دراین هنگام  کودکی خردسال وارد شد .. و نگاهی به آنها کرد اما هیچ کس  مراقب بود .. او یک صندلی خالی یافت و نشست، و دست خود را به طرف سیب دراز کرد ه وآن را خورد   .. مشکل حل شد .. این  یک راه حل است ..اما راه حل همه ی مشکلات نیست
دانشمندان در مقالات خود فراموش کرد ند که بنویسند حل مسئله سیب این است که آن باید توسط یک نفر خورده شود!
این راه حل تمام راه حل ها نیست ..  راه حل ها و مشکلات   دوقلوها ی همراه هستند  ..   محبوب ترین کلمات وقتی که با مردم روبرو می شوند و روز و شب را یکدست ادعا می کنند  که بهشت ​​را از آسمان به زمین فرود می آورند!
و هنرمند هلندی" ویلم فان خوخ"   : دو راه برای فهمیدن جهان وجود دارد: خواندن درباره ی آن یا غرق شدن در آن ..
اما نتیجه  این دو روش دوتا ست .. ما در حوادث سیاسی خودساخته  غرق می شویم تا  در مقابل مشکلات داخلی و خارجی خارجی غوطه ور بشیم  .. در تلاش برای ارتباط با همه اینها .. و فاصله بین آنها و ما که راه بهتری بنام خواندن دارد خود را بزحمت نمی اندازیم...
همانطور که طوفان گردو غبار ناوبری و پرواز را مختل کرده وادارات را تعطیل می کند، مشکلات  نیز تصمیم گیری ذهنی مارا  هم قطع می کند. وقتی اراده انسان دچار نوسان می شود نمی تواند  کارخاصی را انجام دهد و بنوعی تسلیم می شود  ویا فرافکنی می کند برخی از انواع این تصمیم گیری ها یا نداشتن ابتکار عمل به مردم ضربه می زند و آنها نمی توانند تصمیم بگیرند. 
بنابراین، تسلیم  ویا فرار از پاسخگوئی تنها راهی است که آنها را از  تصمیم گیری  وتب کردن راحت می کند. اما آنها بخود اجازه می دهند تا دیگرانی که نه دلسوزند ونه خیرخواه  برای  جامعه تصمیم بگیرند و آنها را همچنان مفید بشناسند.
برای برخی برخی صاحب منصبان سفرهای غیر ضرور خارجی از مونترال کانادا تا ترکیه وانتالیا و اخیراً روسیه باب می شود که اگربا پول مردم است خیانت و چنانچه هزینه شخصی باشد چیز جز اسراف نیست.عذاب از دست رفتن  تصمیم گیری بموقع در برابر وقایع ریز ودرشت ، ضعف اطلاعات و   بی تفاوتی، اعتیاد به  پشت میز نشینی ،  عدم تحمل، عدم حضور در صحنه ی کار ...   و حس  خود شیفتگی و  ماندن درپست به هرقیمتی حاصل آن است!
 و   محیطی خوردکننده میان دار وندار  که در آن رسانه ی مثبت وسازنده  وغیر سازنده، فساد سیاسی و مالی وخیانت  در مقابل صداقت وامانت درمیان هاله ی از غبار  دیرتشخیص  بهم گره  خورده است.   همه چیز برای منافع شخصی و اطرافیان بنا به دیکته ی مافوق و یا به تهیه  خواسته ی لیست  از ما بهتران بسنده می شود. تا در هنگام انتصابات وتمدید آن؛ امار وارقام و دربرهه ی انتخابات پیامک باران کارگشاباشد!
مطمئن باشید  وقتی در حل مشکلات می مانیم، یعنی آنها بزرگتر از ما هستند، و تا زمانی که ما موفق به حل این مشکلات نشویم ،  بنوعی درچرخه ی دائمی  بشکل معکوسی از تلسکوپ ومیکرسکوپ به اشتباه جابجائی استفاده می کنیم.. .شکی نیست که  اشتباه  موجب یک تصادف است، و  یک اشتباه کوچک می تواند تبعات بزرگ را بدنبال داشته باشد.
در یونان باستان  هنرمند ی به نام "زوکسیس"  بود که تابلوهائی  نقاشی  شده اثر خود را  می پرستید، برای مثال نقاشی یک خوشه ی انگور را طوری زیبا وطبیعی ترسیم می کرد که با خوشه ی واقعی تفاوتی نداشت بطوریکه پرندگان روی آن خوشه  نقاشی کلیک کرده وبه آن نوک می زدندند،  سپس او  لوحه ی را نقاشی کرد که مادری را درحال گریه نشان می داد ، او  خود  پیوسته گریه می کرد تا زمانی که نزدیک بود از گریه  بمیرد، و بعد از اینها  او تابلو خنده داری را نقاشی کرد  بطوریکه  خود زو کسیس براثر فرط خنده مُرد.  ...
از تمام هوش خود برای زندگی بهترمی توانیم استفاده کنیم وهمانگونه می توانیم از همه ی نادانی وگاهی بی خیالی خود برای همزیستی با" انگل و زالو" نیز استفاده کنیم. زندگی خارج از این دو بخش نیست انتخاب با ماست.

منابع : https://www.youm7.com/story/2017/8/11/ - Food bank use in UK reaches highest rate on record as benefits fail to cover basic costs
  • Plan to cut benefit sanctions shelved, sending poorest to food banks
  • The places in most need of food banks across Britain, mapped
  • Children are the hidden victims of Britain's food poverty crisis
نوع مطلب :
برچسب ها : https://www.youm7.com/story/2017/8/11/ - Food bank use in UK reaches highest rate on record as benefits fail to cover basic costs Plan to cut benefit sanctions shelved، sending poorest to food banks The places in most need of food banks across Britain، mapped Children are the hidden victims of Britain's food poverty crisis /نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


جمعه 1 تیر 1397 11:18 ب.ظ
خیلی عالی بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :