دو کتاب ویک نکته : نئولیبرالیسم منبع بحران آفرینی درجهان امروز
 


الف) ویلیام دیویس در کتابش پیرامون افزایش  "پوپولیسم "  بوسیله ی گروههای محافظه کارآمریکا طی دو سال اخیر درجهان امروز  صحبت می کند .
او نشان می دهد که چگونه این  بحث بشکل دائمی در مورد موتور پوپولیسم  کانون مرکزی موضوعی مرتبط  را پیدا کرده و آن  را تحریک می کند. این کتاب با عنوان "نئولیبرالیسم" این اصطلاح را به عنوان یک طرح ضد سیاست شناخته است و این چیزی است که از طریق  یک دولت تنها می تواند ارائه شود.
 این نویسنده  توضیح می دهد که چگونه با لفاظی  رقابتی از سوی "نئولیبرالیسم "تقریبا در هر حوزه ای از وجود جوامع را مورد حمله قرار داده است. 
"در این کتاب شگفت انگیز دیویس، عملگرائی نا متعارف نئولیبرالی  نسخه  ی درمان معضلات  سیاسی را  درجهت منافع  خود تغییر می دهد، به طوری که  آن  روند  تنها بخشی از  تامین نظریه بازار مورد نظر خود باشد، ن و  نسخه اقتصادی آنها به واسطه ی دستیابی به سیاست  دلخواه به مراتب برتردیده است." 
هدف  اصلی و تحریک آمیز  نئولیبرالیسم. در این کتاب  براساس یک گزارش متمایز از منابع گوناگون،  راهکارهای متناقض، کنوانسیون ها و توجیه هایی متضاد  "نئولیبرالیسم" را در بر است که منجر به گسترش روحیه رقابت ناسالم ونابرابر در تمامی حوزه های زندگی اجتماعی می شود ... این کتاب زمینه جدیدی را ، حالت های جدید نقد ارائه می دهد  که در آینده نئولیبرال  نهفته است
Imagini pentru Essay: Populism and the Limits of Neoliberalism by William Davies
ویلیام دیویس سهم قابل توجهی در مطالعه دکترین نئولیبرالی و سیاست گذاری  آن دارد. این کتاب برای کسانی است که به هیچ وجه در مورد نئولیبرالیسم  به طور غیرمعمول در رابطه با موضوع پیچیده آن آگاهی کافی ندارند ، این مطالعه نمودار   به وضوح از نابودی  زمین را آشکار می کند و بحث هایی را  مبنی بر این که تا کنون  توسط بسیاری از محققان امور بحران بین المللی  به طور جدی به آن نپرداخته اند را افشا می کند .اما در کنارآن "نئولیبرالیسم" با بکارگیری روشنفکرانی  به طرح دیدگاه بدبینانه ای از زندگی سیاسی برخی جوامع پرداخته اند، که   آن بحث به فروپاشی و سوء تفاهم منتهی شود و در نهایت  به  عمق خشونت فرو  رود.

 نویسنده این  پروسه  را  به عنوان "بی توجهی به سیاست به  خاطر اقتصاد" تعریف می کند. نئولیبرالیسم از تبعات منفی ترویج وتقویت بازارهای خود در قبال اجرای یک نوع خاص از تکنوکراسی، نگران نیست".درحالیکه  این موضوع باید با تأکید بیشتر بر روی منطق اخلاقی اقتصادی  مورد ادعای نئولیبرالیسم قرار می گرفت بطوریکه  در پایان  رقابت را پایه اساسی هنجار جامعه و رقابت بر پایه فضیلت فردی و جمعی معرفی  واعمال می کرد درحالیکه که اینگونه نشده است...

 ب) کتاب "نظریه استعمارگرایی: نولیبرالیسم و جوان سازی استعمار" به نوعی مطالعاتی است که هدف آنها باز کردن چشم ها و توجه به یک واقعیت است که  آن واقعیت تلخ ممکن است در نظر ایده ها یا ادراک ها  ابری یا غایب باشد.
Imagini pentru A Theory of Imperialismby Utsa Patnaik (Author), Prabhat Patnaik
  این کتاب حاصل کار  یک زوج بوده که بنام های  "پروفسورخانم اوتسا و پروفسور پرابهات بتناک" مشترکاً  نوشته شده است. این  دو محقق هشدار میدهند که  آسیب  استعمار یا سلطه امپریالیستی در زمان ما هنوز هم بشدت وجود دارد. علیرغم این واقعیت که عصر استعمار و زمان امپراتوری های استعماری به میراثی منفور در پرونده های گذشته تبدیل شده ، اما  درواقع به پایان نرسیده است.
اید دو اقتصاددان" Utsa Patnaik و Prabhat Patnaik "در تئوری امپریالیسم، نظریه جدیدی راجع به ریشه و مکانیسم سرمایه داری ارائه می دهند که به نظر می رسد زنگ خطربرای زنده ماندن  جوامع را بصدا درآورده است. تئوری آنها بر تجارت میان اقتصادهای اصلی شمال و کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب غربی تمرکز می کند و چگونگی تقاضای شمال برای کالاهائی (مانند محصولات کشاورزی و نفت) از جنوب را حفظ کرده و روابط امپریالیستی را تقویت می کند.   و نویسندگان به بررسی پویایی این فرایند و بحث در مورد نوآوری هایی می پردازد که می تواند اقتصاد جنوب را برای رسیدن به رفاه بیشتر بدون صدمه زدن به اقتصادهای شمال فراهم سازد. اما نتیجه بحث  یک نظریه اصلی امپریالیسم است که به محدودیت های مخرب سرمایه داری نئولیبرالی علیه جهان منجر می شود.

تئوری امپریالیسم  به صورت متفاوتی تفسیر می شود و دیگر عوامل موثر بر تجارت بین شمال و جنوب را  نیز مطرح می کنند . بحث های آنها  در خصوص یکی از تحریک آمیز ترین مبادلات در آینده از اقتصاد جهانی است، زیرا منابع نابود می شوند، جمعیت ها  نابود می شوند و رونق جهانی همواره دور از دسترس باقی خواهد ماند.

 :این  کتاب با مطالعه استدلال می کند که  سلطه امپریالیستی، صفحات  پروژه خود را  با  جنبه های رسمی یا رویه ای  علی الظاهر به نفع دوران استقلال و پرچم ملی هرکشور شکل می دهد . اما  جوهره ذاتی خود را در جزئیات و قالب این حالت  در چگونگی بهره گیری از استقلال ظاهری آشکار می کند:

 این روند در حال حاضر شیطانی شناخته شده در  شیوۀ تجارت جهانی است که در آن رابطه   غارتگرو غارت شده و بی عدالتی بوسیله ی اقتصادهای بزرگ - اقتصادهای محوری و شمالی در جهان و بر کم سهم ترین و  فقیرترین و عقب مانده ترین کشورهای کشورهای گرمسیری و مناطق استوایی، بر سیاره ی زمین تسلط یافته است را معرفی می کند و تعریف می کند : که اینگونه جهان در الگوی معاصر در قبضه ی استعمار یا " نئواستعمار" زندگی می کند بطوریکه ادامه استعمار قدیمی و سلطه امپریالیستی کلاسیک دهه های قبل از زندگی جهان ما را تداعی کرده است.

   این کتاب با تجزیه و تحلیل  علل وابستگی  و  توسعه نیافتن و توسعه نیافتگی بطور مثال  در فعالیت های کشاورزی سنتی در کشورهای در حال توسعه  مشخص  کرده است که در نتیجه آن روش های ظالمانه مازاد نیروی کار بیش از حد است، تلاش هائی  که درحافظه  وسرنوشت جمعی جهان  تاثیر بد خودرا خواهدگذاشت  .
  تاریخ معاصر نشان داه است  که دوره استعمارگری  مدت هاست مردم شمال و  مردم جنوب را تحت سلطه  داشته است و در طول زمان آنها را با " بیابان" روبرو کرده  است. نتیجه گیری این کتاب  پس  از تجزیه و تحلیل آنچه که به عنوان «سیاست رویکرد نئولیبرالی» نامیده می شود  شامل بازنگری در سیاست های تجارت آزاد مطلق می شود که شعار معروف «اجازه دهید آنها کار کنند ... اجازه دهید آنها  خودشان کار شان را انجام دهند . اجازه دهید تا  بگذرد» خلاصه شده است. 
  نویسندگان کتاب  نتیجه میگیرند: در هر صورت،  واردات شمال از جنوب نباید محدود به واردات محصولات کشاورزی اولیه یا نفت خام باشد، زیرا لازم است که افق ها و پویایی های جدیدی را جستجو کرده وترسیم کنیم که در آن طرفهای جنوبی در معادله مبادلات تجاری نزدیک تر به برابر ی یا برابر در معادله تجارت فعلی جهانی برسمیت شناخته شوند.
تهیه وترجمه: نجوای کنگان
منابع:
الف)
Essay: Populism and the Limits of Neoliberalism by William Davies
  ب)
A Theory of Imperialism
 by Utsa Patnaik (Author), Prabhat Patnaik
 نوع مطلب :
برچسب ها : Essay: Populism and the Limits of Neoliberalism by William Davies ب) A Theory of Imperialism by Utsa Patnaik (Author)، Prabhat Patnaik /نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :