درون "مطبخ های سیاسی" برای ما چه می پزند؟
‏ ارسطو  می گوید:  انسان "حیوان سیاسی" است.ودر مفهوم عام ،"سیاست"  پرداختن  به روابط انسانی  وبکارگیری آن به نفع مردم  گفته می شود ..
  شاید ارسطو نمی دانست که معنای جدیدی به" سیاست" اطلاق  خواهد شد .. ؟ زیرا او ابزار تحقیق مدرن آینده نگاری و سازکار علمی پیش گوئی نداشت    دراین رابطه  دانشمندان  معاصر نظریه ی جدیدی دارند که  می گوید: انسان "حیوان" اجتماعی است حتی در رحم مادرش ..  یعنی او  قبل از اینکه پا به دنیا بگذارد در مرحله ی  جنینی نیز اجتماعی است .. .
آزمایشات متعدد انجام شده  بر روی تعدادی از دوقلوها  نشان داده است: قلوهای دوگانه چگونه به  کنش  قلوهای دیگر در محیط جنین مادر پاسخ داده اند ؟  آن دانشمندان تعدادی از دوقلوها  را در ماههای مختلف  انتخاب کردند وتحرکات آنان را مورد تحقیق قرار دادند .
  آنها متوجه شدند که یکی از قلوها در صورت نزدیک شدن به دومی .. آن یکی اقدام به پاسخ دادن به او می کند .. آنها همچنین متوجه شدند که اگر یکی  از دوقلوها ضربه سری و یا  حرکتی  بسمت چشم  قلوی دوم  داشته باشد  قلوی مقابل به سرعت دست خود را به نرمی تکان داده و چشمان خود را  می مالد!
 ‏سپس آزمایشی درفاصله ی زمانی دیگر  انجام شد: با این موضوع که تا چه  میزانی می توان  رفتار جنین را اصلاح کرد .. در این تحقیقات دانشمندان دانشگاه "بارو ایتالیا"  متوجه شده اند که دوقلوها در هنگام دوراز هم بودن واکنشی نشان نداده اند.اما آنها بصورتی عمد ی  یکی از دوقلوها تکان دادند  و این  حرکت را  قلوی دو می را شوکه کرد. و واکنشش شدید بود .. معنی آن : این  واکنش بسیار شدید این بود بنحوی که مشخص گردید :جنین از این شوک ناگهانی  عصبانیست....
 
 توضیح اینکه : ‏ سیاستی که مطالعه کرده ام وسیاستی که در میدان عمل آموخته ام باسیاستی که اکنون در فضای رسانه می خوانم ومی بینم  وبر روی میز برخی می بینم، که مایه ی درد ورنج بسیاری از توده مردم را فراهم کرده بسیارمتفاوت است. غالباً رویه فعلی این عرصه درواقع به صورت غریزی  شروع می شود و  پس از بازی با احساسات مخاطبین روی دو طناب پایان  می یابد.
 رویدادهای سیاسی از  آسمان نمی افتند تفاوت بزرگی بین شناختن راه وحرکت در  راه مورد ادعاست. از آنجا که رویدادهای سیاسی از  آسمان فرو نمی افتند، شناسائی ریشه  و اهداف آن یک ضرورت است
 انسان متولد شده است تا ذات و جوهره ی خودش را بیابد  و دراین مسیر کسانی  در زندگی سعادتمند هستند که خود را ازکودکی ویا حتی پیش ازآن     "خویش" را یافته اند و راه خود را به سرعت پیدا کرده اند. آنها اغلب در هر زمان و مکانی عالی هستند و در هر جامعه ای و در  زمینه  مورد علاقه نخبه ای  قابل هستند.در مقابل  اینگونه شخصیت های افرادی هستند به زور وضرب سوشیال میدیا و محافل پیرامونی خرمنی از القاب  مصنوعی را برای خود ردیف می کنند
 تا همانطور که وزیر تبلیغات و اطلاع رسانی نازی ها  "   یوزف گوبلس"  که می گفت : دروغ بگو، دروغ بگو ، بالاخره در پایان  کسی  پیدا خواهد شد که  حرف  شما را باور کند .؟!عمل کنند
واز این پیشتر درحیطه سیاسیون کسانی هستند  که  از  دو استاد (سیاست پَست):  اولی، ماکیاولی ایتالیایی  که در کتاب اختصاصی خود  "منشورسیاه سیاست بازی" را  برای همه سیاستمداران همطراز  فکر خود آموزش می دهد یعنی آنها ئیکه که میخواهند با دروغ، فریب و سوء استفاده  از اعتماد عامه کاری انجام دهند ... او  صاحب نظریه " هدف وسیله را توجیه می کند"  بوده وبکارگیری ابزارهائی مانند دروغ گویی، گمراه کردن و همه انواع وعده ها ی پوچ و فریبکاری را در صورت نیاز بدون ملاحظات اخلاقی برای رسیدن به نتیجه ی خاص  مشروع می داند. او "بین اخلاق و سیاست"   هیچ ارتباطی قائل نیست.     
– دومی؛ روباه و داستان سازی حیله گرانه اش  که در زندگی   روزانه  بکار می بندد برای نمونه می گویند: روباه  هنگامی که حشراتی مانند "کک "روی  پوست بدن یا موهایش را می پوشاند  او خود را بر روی زمین می لغزاند  و بدن خود را  به  درختان و سنگ  ها می کشد  که تا   شاید که جان  خود را از دست این حشرات  موذی رهائی بخشد  و سپس  به یک حیله  خاص روی می آورد  او  میان درختان  گلو له ی  را  که ترکیبی از برگ درختان جمع آوری شده بوسیله خودش است  در دهان  میان دو فک خود نگه داشته  ومثل یک توپ بین دندان های خود  قل می دهد . سپس  با پشت برروی آب رودخانه شنا می کند تا  به مرور  حشرات مورد بحث از روی  دم به سمت بدن  وپس از آن  به گردن  و به سر ونهایتاً روی توپ  برگ ها درمیان دو آرواره او گردهم متمرکز شوند سپس   آن گلوله ی برگ  پر از حشره را  به آب پرتاب  کرده  و  خود فرار می کند .
  ودر واقع : بقول ژاک بانفل مربی ژنرال دوگل : هیچ سیاست جدیدی وجود دارد، اما تنها سیاسیون جدید  ظهور می کنند که با توجه به  میزان شناخت خود از مخاطبین دردسترس، خود نمائی می کنند .
 شاید این  ماجرای  مستند تاثربرانگیز در یکی از جنگل های آفریقا  شنیده باشید :  که   شکارچیان  برای به دام انداختن فیل،  درمسیر راه او  یک  گودال   بزرگ و بسیار عمیق  حفاری کرده  با شاخه وبرگ وعلف، دهانه ی آن را   می پوشانند  و خود در همان حوالی پنهان می شوند ...   زمانی که  فیل برای رفتن به  سمت آب و   مرتع  به آنجا می رسد بظاهر به صورتی اتفاقی در آن گودال سقوط می کند و تلاش  او برای خارج شدن از آن حفره فایده ی ندارد در اینجا بازی  و نقش دسیسه که در آن شکارچیان به دو گروه  هم مسلک  اما به روشی متفاوت تقسیم می شوند آشکار می گردد ؛ گروه اول  باپوشیدن لباس های قرمز و  گروه دوم  با پوشیدن لباس آبی ... وارد عمل می شوند- افراد با لباس قرمز  به شکنجه این  جانور بزرگ  با چوپ و سنگ  می پردازند تا به اوج عصبانیت برسد  سپس  گروه دوم  با لباس آبی به ایفای نقش مصنوعی در تظاهر  به محبت، شفقت  و مهربانی  به همدردی  با فیل پرداخته بدن  اورا مداوا کرده و خوراک می دهند تا  یک شبه  به نیت   همراه کردن او با خود نائل شوند و کاربری مورد نظر و  کسب تمکین فیل او را پایین  نگه می دارند.تا هنگام خارج کردن  کاملاً رام شده باشد. واگر  بخواهند پروازش دهند کاملاً دراختیار باشد؟!
بنابراین برای درک سیاست روز برخی سیاسیون دو روش وجود دارد یا در باره ی روش های کارشان مطالعه کنیم یا ناچاراً در آن غرق شویم.که اولی امکان نجاتی دارد و لی دومی راه خلاصی در کار نیست...
 نتیجه اینکه : سریعترین محرکی شما را به سوی کمال می برد: احساس درد" است !
"مایستر اکهارت" فیلسوف آلمانی گفته ای دارد که در بسیاری محافل علمی این عبارت هنوز جواز ورود به دنیای فرهنگ و سیاست است   ..   رنج کشیدن در هجران وعبور از موانع شرط عشق ودلدادگیست .. واحساس صحیح  دائم آن  ره بسوی کمال دارد  و  همین ابزار امیدآ فرین درمسیرکامل شدن  نخبه و نابغه است!
 پس میدانیم : وقتی از اقدامات  خود سرخوشی وخود شیفته ی "احساس درد نداری"... مطئنیم که راه درمان دردها و علاج معضلات را  نیز نداری...
 
 بدرود  ... تا وقتی دیگر

  
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : درون "مطبخ های سیاسی" برای ما چه می پزند؟/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :