مافیای دارو و عوارض جانبی آن: تبلیغات فریبکارانه و تقلب علمی
مافیا دارو، درمان، باندهای مافیایی، مبارزه با مافیا
در چند سال گذشته، صنعت دارو ی جهانی بیش از 1 تریلیون دلار درآمد داشته است. یک بازار غول پیکر تحت سلطه تعدادی از شرکت های بزرگ، که بیشتر آنها آمریکایی است. این انحصار، انباشت ثروت و نفوذ، شرکت های وابسته را قادر می ساخت تا دستاوردهای بیشتری را بدون در نظر گرفتن مبانی  اخلاقی و ماموریت حرفه ی  در حیاتی ترین صنعت زندگی انسان حضور فعال داشته باشند وتنها اهداف خود را به افکارعمومی تحمیل کنند .
این گزارش متکی بربرخی مستندات موجود در مورد روش های فریب کارانه  وتجارب تلخ با سوء استفاده از نیازمندی عرصه درمان وسلامت متمرکز شده  است که در سال های اخیر مورد توجه بیشتری یافته است. بعضی از کشورها اخیرا قوانینی را تصویب کرده اند که توانایی شرکت ها را برای دستکاری و فریب محدود می کند. نمونه هایی از استاتین های کاهش کلسترول که سهم بزرگی از بازار جهانی مواد داروئی دارند،بخش کوچکی از این ماجراست.
 
 تبلیغات دروغین
شرکت های دارویی پیشنهادهای گمراه کننده را با تبلیغات جعلی ترکیب می کنند....
تنها تبلیغات غلط رایج  مورد بحث نیست، که نمونه هائی از آن : " از دردکشیدن تنها در عرض چند دقیقه رهائی یابید" یا  با ( 99.9٪) از میکروب ها را ازبین ببرید". اما دراین راستا مناسبت توصیه هائی داروئی برای بیمار و دکتر با ظاهر دقیق و جدی و حقایق علمی همراه شده است. هنگامی که او به ما می گوید - به ویژه به صورت شفاهی - که آزمایش های علمی توانایی یک داروی را برای کاهش احتمال بیماری به 50٪ نشان می دهد - به عنوان مثال - به نظر می رسد صادقانه و  بدون هیچ گونه تردید است. اما  مورد شک در اینجا این است که صحیح با آن رویه  برخورد شود ودر استعمال حسب تجویز ومصرف صحیح اقدام گردد.
در واقع، نسبت فوق ذکر شده در مورد آتورواستاتین، یک نوع استاتین هاست که ده ها میلیارد دلار در سال به شرکت های دارویی بین المللی، از جمله فایزر، آمریکائی که  تحت نظارت لیپیتور قرار می دهد، فراهم کرده است.  فایزر محصولات خود را با کمپین تبلیغاتی گسترده   بازاریابی  و پشتیبانی می کند،   در حال حاضر فروش بیش از 10 میلیارد دلار در سال دارد که ازهمین طریق برخی از آنها به  دست بیماران و  نظرپزشکان راه پیدا کرده اند   .
 
 سال 2008  بود که در  یکی از آگهی ها ی مرتبط یک تصویر تبلیغاتی نشان داد ه شد که رابرت گارویک، دانشمند برجسته آمریکایی و توسعه دهنده قلب مصنوعی، با تیتری درشت و تایید کننده توانایی داروئی را  برای کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی تا 36٪ به بیماران درمعرض عوامل خطرزا متعدد  توصیه هایی داشته است. اما در زیر آگهی در  قالب یک خط کوچک، اغلب نا خوانا برای چشم عادی نوشته شده، "کاهش خطر نسبی"  (relative risk reduction)  ؟! پس آن اولی چه بوده است.
بسیارخوب، ترفند در کلمه "نسبی" قرار دارد. به عبارت دیگر، کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی در حدود یک سوم است، نه کاهش مطلق، بلکه کاهش میزان دیگری که مهمترین درصد آن است که با تبلیغات و جزوه ها تا حد امکان پنهان می شود. در مورد لیپیتور، 36٪ کاهش خطر مطلق عفونت مطلق 3٪ را کاهش دادند و سپس به میزان 1.9٪ به  داروی جادوئی تبدیل شدند.
نتیجه اینکه، شما در حال حاضر انگیزه ای قوی برای پرسیدن در باره ی این نوع تبلیغات پزشکی گمراه کننده در آینده خواهید داشت   و مشاوره با پزشک  اختصاصی خود می تواند شما را از این فریب نجات دهد. اما بخش بعدی مربوط  به تقلب و دستکاری با بازی های فریب کارانه یا آماتور  ممکن است   به علت ماهیت آسیب رسانی جمعی و پایدار در مقیاس بزرگ. به قتل عام نزدیک تراست.
تقلب علمی
 
در طول دهه گذشته، مافیای دارو با توجه به صدها میلیارد دلار که هر ساله آن را به دست می آورد، بر تحقیقات علمی بزرگ تسلط یافته است. همانطور که   فعالان آن عرصه ، پزشکان، دانشمندان و سیاستمداران... مانند مارسیا فرگل، دکتر آمریکایی و نویسنده، نخستین دبیر مجله ی معتبر مجله پزشکی نیوانگلند (NEJM)، در سال 2009 مقاله ای تحت عنوان "شرکت های دارویی و پزشکان: داستان فساد" نوشته و  هشدارجدی داده اند:
 
"به سادگی می توان گفت بسیاری از تحقیقات بالینی منتشر شده دیگر نمی توانند مورد اعتقاد واعتماد و یا به قضاوت پزشکی  مطمئن یا دستورالعمل های رسمی پزشکی تکیه کنند.من کمترین لذت  را  از این نتیجه گیری   با آرامی و با اکراه، در طول دو دهه  که به عنوان سردبیر کار کرده ام داشته ام".
در همین راستا : ریچارد هورتون، استاد برجسته انگلیسی و سردبیر  مجله ی The Lancet در مقاله ای که در سال 2015 منتشر شد، نوشت:
"اتهام علیه علم صریح است: بسیاری از ادبیات علمی، شاید نیمی از آن، به سادگی می توان گفت نادرست است. علم با مطالعات نمونه های کوچک، اثرات بی نظیر، تجزیه و تحلیل اکتشافی های اشتباه و اختلاف ناگهانی منافع ... به سهم خود  به نقطه  تاریکی تبدیل شده است".
 
در 4 آوریل 2018 پارلمان اروپا یک جلسه دو ساعته تحت عنوان  آیا «امپراتوری مواد غذایی و دارو:  برای   سود بردن ما را می کشد؟» برگزار کرد که در آن تعدادی از متخصصان   آسیم مالتهرا، متخصص قلب و نویسنده انگلیسی با حضور رسانه های برجسته خود درآن شرکت کرد.
 این شرکت کنندگان برخی از عواقب فاجعه بار از فتوحات امپراطوریهای غذایی و داروها، از جمله عوارض زشتی که بیشترین آسیب را به «پزشکی مبتنی بر شواهد» و تأثیرات ویرانگر آن بر سلامت عمومی وارد است، برجسته شده، تصدیق کرده اند . منافع متضاد اشکال زیادی دارد که تاثیر آنها محدود به مرحله خاصی از تحقیقات علمی نیست.
امروز مافیا دارو  بخش بزرگی از هزینه ی  آزمایش های علمی را تامین می کند، که بعضی از آنها موجب اختلاف نظر هستند. از جمله کارآزمایی بالینی مشتری، که توسط «استرازینكا» ، صنعت دارویی جهانی، که در سال 2008 در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، تأیید شده و تأثیر مثبت استاتین ها در پیشگیری از حملات قلبی را تأیید می کند.
اما یک ارزیابی انتقادی دو سال بعد در «گاما مجله طب داخلی» منتشر شده که  به این نتیجه رسیده است : تجربه مشتری ثبات در نتایج در اتهام حمایت علیه آزمایش های بالینی تجاری سرمایه گذاری، فاقدکیفیت و ضعف  اثبات است، و همچنین تعدد تصاویر از تضاد منافع، مانند روابط مالی ارتباط نه از سردبیران گزارش اصلی از چهارده شرکت آسترازنکا. یا ارتباط روشنی بین فساد برخی از داروها در ارائه ی اطلاعات اولیه و کنترل محققان مطلق در مجموعه این شرکت و مدیریت تمام داده های اولیه. یا با انتخاب یک گروه دارونما (گروه دارونما) حساسیت بیشتر به مشکلات آسیب از حمله قلبی، اگر چه بازی خطر غیر ضروری بین تمام نمونه ها رایج است.
به عنوان مثال، در سال 2015، مجله اپیدمیولوژی طی یک مطالعه تحلیلی  185 صفحه ای از داروهای ضد افسردگی منتشر کرد که نشان می دهد : یک سوم از این مواد توسط کارکنان مافیای  دارو  تهیه  شده است. "جان ایوانادیس"  استاد پزشکی و اپیدمیولوژی دانشگاه استنفورد و همکارش در این مطالعه مشارکت داشته اند و برخی نکات برجسته درمطالعات آنها بشرح زیر است:
ما می دانیم که صنعت داروسازی تمایل دارد مطالعاتی را انجام دهد که محصولاتشان را ارتقاء  دهد اما تأمین مالی و آنالیز هایی(1 )که مدتهاست مخزن اصلی پزشکی مبتنی بر شواهد است، بسیار متفاوت است ... این تأثیر قریب به اتفاق  در تمایزها  و درگیری های منافع در این زمینه است.
 
علاوه بر این، مافیای مواد مخدر در تحقیقات علمی به روش های غیر مستقیم تاثیر سوء می گذارد. مانند انتشار گزینشی  و تحقیقات و آزمایشات بالینی و نتایج مورد نظر از آنها که به رد ادعاهای غیرواقعی از اثربخشی دارو ، افزایش نسبت خطر و غیره منتهی شده است. این  روند اغلب با پرونده های شکست خورده یا کسانی که  با عوارض جانبی  روبرو می شوند  به شهرت وسلامت دارو در بازار آسیب  می رساند.
با توجه به افزایش آگاهی از آسیب انتشار  گزینشی، برخی از کشورهای اروپایی با تصویب قوانینی شرکت های دارویی را برای ارائه نتایج آزمایش های بالینی و آزمایش های قبل از بالینی، مجبورکرده اند  با توجه به اهمیت حیاتی از چنین داده هائی. آگاهی از مواد خطرناک و داروهای  تقلبی هنوز هم در حال افزایش است، اما هنوز هم بسیار کمتر از آن است که ما در مقابله با کاهش و سمی بودن آن در میان مقالات پژوهشی و منابع علمی، بایدبرای مبارزه دراختیار داشته باشیم.
 برخی  رسانه  ها و تحقیقات علمی خود نیز ابزار  دست اندرکاران مافیای دارو قرارگرفته است و آنها  مردم را فریب می دهند تا که پول و شاید زندگی آنها را سرقت کنند.
 پانویس: 1- (Meta-analysis).  (placebo group) 
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : مافیای دارو و عوارض جانبی آن: تبلیغات فریبکارانه و تقلب علمی/نجوای کنگان/najvaye-kangan (Meta-analysis). (placebo group)،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :