دوشنبه 14 مرداد 1398 :: نویسنده : عبدالمجید اورا
 
                                                     آیا فلاسفه هم "زن ذلیل" بودند !

  یکی از دوستان فعلی که سابقاً محصلی فعال درمدرسه ی محل کارم بود  ولی دانش آموزی دندان گرد وسر به هوا  محسوب می شد که به سختی با معاونین مهارش میکردیم  اما این روزها می شنوم که  یه ربع مانده به ساعت دوازه نیمه شب  "وای فا ی " ش توسط عیال خاموش می شود و تا وقتی دیگر که مجوز ی دوباره صادرمی گردد  تا ایشان آنلاین شوند....  با این ماجرا ، یاد حکایتی دیگر افتادم که سالها پیش نویسنده مشهوری از کشورمان در بخشی از نقد سریالی نوشته بود که عیال دیشب نگذاشت که درست  ودقیق قسمت دیگری  از آن سریال را ببینیم و کانال را رد میکرد و دوباره برمی گشت همان شبکه... زیرا معتقد بود که "قطام ش" زیاد است وبرای سن من مناسب نیست !
 اما این دو حکایت مرا واداشت که مطلبی تهیه کنم تا ببینیم  برخی از فیلسوفان جهان  که سرگذشتشان ثبت شده ودردسترس ماست و دنیا را بنوعی با دیدگاه  وبرداشت خودتفسیر می کردند در عرصه ی همسر داری چه کارکردی داشته اند؟
فیلسوفان قرن ها در  میان افکار  خود موضوعات مختلفی  بررسی میکردند  و گاهی هم در مورد ازدواج و شرایط خانوادگی خود می نوشتند  البته تعدادی از  آنهائیکه بعنوان  موضوعی خاص  به این دو مقوله وارد می شدند در تاریخ از آنان بعنوان مبارزی شکست خورده  در خانه و پیروز در جامعه از آنها یاد شده است ؛ و از این منظر یکی ا ز آنها می گوید : اگر  مردی، به دختری علاقه داشت و به او می رسید وبا هم  ازدواج کردند، سکوتی خردمندانه  درپیش می گرفت و اگر شکست  می خورد ،  کتابی می نوشت.
 سقراط ممکن است  از این لحاظ یک مورد خاص در میان فلاسفه باشد او سکوت نکرد و کتابی هم ننوشت. همسر وی برخلاف فیلسوفانی که تا بعد از طلاق سفرفلسفی خود را آغاز  میکردند طرفدار فلسفه بود.
فیلسوفی بنام  "موسونیوس روفوس"، که فلسفه را راهنما ی زندگی می شمرد ، درباره ی  زنان دیدگاه های عقلی و انسان گرایانه تری داشت: "  زنان برای اجرای امور خود نیز باید فلسفه را بیاموزند ؛ زیرا فلسفه  علم وهنر زندگی است و همسر ایده آل ، همسر پاکدامنی است که  از نزاع لذت نبرد و   ظاهر پردازی او آزار دهنده نباشد.  هرکدام مسئولند تا حسن رابطه را چه مرد و چه زن کنترل کنند و  بر احساس غم و عصبانیت غلبه کنند.
ماکسیم گورکی و چخوف در حال قدم زدن در ساحل کریمه بودند تا اینکه با تولستوی آشنا شدند.او را  دیدند در کنار ساحل  در تاملی عمیق فرو رفته ودرحالت نشسته ، طوری سرش را  مایل  به پائین گرفته بطوریکه  ریش بلندش با شن و ماسه  ساحل درگیر بود  آن دو  درکنارش نشستند  و در باره زنان خود صحبت می کردند. تولستوی در سکوت محض به صحبت های آنها گوش فرا  میداد  ساعتی بعد ناگهان گفت: "اما من فقط وقتی پایم  را در قبر بگذارم ، در مورد حقیقت زن  سخن خواهم گفت و صراحتاً نظرم را اعلام خواهم کرد ، سپس به تابوت پرش می کنم ، و خودم را می پوشانم و  آنگاه می گویم: آنچه را که الان می خواهید با من انجام دهید، انجام دهید ».  زمانی نیز برنارد شاو  در فصلی  از كتابش بعنوان "زوجین نوشت:  "هیچ كس جرات نمی كند وقتی همسرش زنده است ، چیزی در مورد واقعیت ازدواجش بنویسد."
اگرچه همسر ویل دورانت ، آریل دورانت ، درنوشتن  بزرگترین دانشنامه ی تاریخی  کتاب او "داستان تمدن ها " به شوهر کمک می کرده است ، اما ویل دورانت  می گوید : از سلاح همسران علیه یکدیگر یعنی اشتباهات ناخواسته بایست صرفنظر کرد و توجیه كرد كه او در وضعیت ضعیفی قرار دارد و به این هنرها  امکان  سرزدن خطا نیاز دارد تا تعادل و توازن برقرار كند.
ناپلئون  هم گفت: " افراد فراوانی غالباً از قدرت خلاقانه ی من تمجید می کردند ، اما از نظر خانواده ام ،  من فقط یک مرد ضعیف بودم. آنها  نقطه ضعف مرا می شناختند. آنها با پشتکار و سرسختی عصبانیتم را پشت سر  می گذاشتند و آنچه را که از من می خواستند  وقتی انجام می دادند که  مرا  کاملاً خسته کرده بودند."
"  ماریا لوئیزا گونزاگا "  ملکه ی لهستان  ، افتخار داشت که همیشه آنچه را که از  همسر خواسته بود  با دو بار گریه کردن ، بدست آورده است .او برگشت به گریه در هنگام  جنگ با شوهر را یک قاعده اساسی زندگی میدانست: "اگر شما برای اولین بار موفق نشوید ، باید دوباره گریه کنید."  
 "متودوس" نویسنده مطرح اسلواک : از آنجا که "حوا "سیب را به آدم معرفی کرد ، زن با استفاده از تغدیه و سبک پخت خود، مرد را کنترل می کند. "
برتراند راسل یکی از مهمترین فیلسوفان قرن بیستم  او بعد از بیست سال زندگی مشترک از همسرش سوال کرد آیا مرا دوست دارید ؟ او پاسخ داد: نه !  برتراند به جرم بی وفائی همسرش او را طلاق داد  و احتمالاً آن زن مجرد ماند. ولی زن بعدی" راسل" پس از مرگ برتراند راسل دوبار ازدواج کرد...!  تا ثابت کند که فیلسوفی  چون راسل  هم  می تواند بی وفا و با وفا را نشناخته باشد.
  "شكسپیر"  هم معتقد بود كه بسیاری از مردان   نمی خواهند كه همسرانشان صرفاً  از نظر عاطفی  به آنها توجه کنند ، بلكه آنها را با فضیلت هم می خواهند ؛ یک زن باید نسبت به همسر خود با  احساس وظیفه و مسئولیت برخورد كند و تصور نكند كه شوهرش او را تنها به عنوان  همسر در اختیار بگیرد.
بسیاری از روشنفکران زمان  انتشار کتاب شوپنهاور با عنوان "مقاله ای درباره زنان" از این  تیتر لذت می بردند  انجا که  گفته بود : "این جنس سرکوبگر ، شانه باریک ،چاق بازو ، ساق کوتاه  "  بخشی از جنگ ابدی بین  دوجنس مذکر ومونث است که باید به او توجه  داشت...
اما در مقابل نیچه به مردان توصیه کرد: "اگر  با زنی  می خواهید روبرو شوید ، همراه داشتن شلاق خود را فراموش نکنید."؟!
 می توان گفت که مانند  این گفته ها در تاریخ فلسفه  فراوان است  ؛ حکمتی که از شکست مردان  یا زنان شکست خورده  باقیمانده است، زیرا آنها در تعامل و ارتباط همیشگی در طول تاریخ بشریت  نتوانسته اند از هم جدا  شوند  از نظر برتراند راسل " نهاد خانواده  معمولاً به سه عامل دین، غریزه ، اقتصاد تشکیل می شود و  قوانین و آداب و رسوم اعمال شده بر زن و شوهر ، صرف نظر از نظر جنسیت ، عادات مفید با منشأ دینی زنده می ماند ، به دلیل مفید بودن آنها ،    زندگی مشترک استوار است زیرا تمایز بین آنچه دینی و غریزی است برای انسان دشوار است... همه ی اینها را نوشتم تا بگویم هرخانواده ی برای خودش مقررات و نظمی دارد که قراردادی مرورشده میان اعضا ء آن را برسمیت می بخشد . قاعدتاً وقتی روندعادی خانواده سیر معمولی خود را اینگونه برنامه ریزی کرده، رضایت مندی همه ی افراد عضو آن خانواده را به ارمغان می آورد. وکسی   مجاز به  دخل وتصرف و طرح اشکال برآن  نیست . چه زنی حرف آخر را برند و چه مردی کلمه آخر را بگوید : "چشم " راه دوری نمی رود.

برخی منابع :
 
Why do philosophers make unsuitable life partners?
10 philosophers with complex views on love  …
WHAT IS A WIFE?
Marriage and Morals, 1929,
by Bertrand Russell
Minimizing Marriage: Marriage, Morality, and the Law
Marriage and Morals
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان . Why do philosophers make unsuitable life partners? 10 philosophers with complex views on love … WHAT IS A WIFE? Marriage and Morals، 1929، by Bertrand Russell Minimizing Marriage: Marriage، Morality، and the Law Marriage and Morals،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic