ساده سازی  امور  نیاز فوری ما
                                   چرا لقمه را دور سرمان می چرخانیم ؟!
عصر ما عصر"عصاره "هاست  درنتیجه ی حاصل از (وقت، هزینه، انرژی)  و در قالب نمونه ی آشکار: کوتاه خوانی، کوتاه گفتن ، کوتاه شنیدن ، کوتاه نوشتن و نهایتا کوتاه فکرکردن و موثر عمل کردن  و راه حل های میانبر دقیق و کم نقص با حداقل  تبعات منفی است   و نه عکس آن یعنی دور زدن های لو رفته ؟!
کتاب اول تحت عنوان (چگونه در یک فنجان آب  غرق نشویم- زندگی خود را ساده کنیم!) و کتاب دیگری با عنوان: تصمیم: خوشبخت بودن.
"خوشبختی در فکر شما و آن دو" که توسط نویسنده مشهور آمریکایی "ریچارد کارسلن" نوشته شده است .. و کتاب سوم با عنوان (خودتان باشید: این شجاعت است) نویسنده مشهور فرانسوی ژاک سالوم ..
همانطور که می بینید عناوین شیرین و تیترهایی با طعم عسل ، رنگ گل رز ، به نرمی ابریشم برای  شادی موفقیتی که همچنان دور از دسترس مانده است؟!
این سه کتاب و کتب مشابه آن پس از ورق زدن برگهای آنها از یکی به دیگری و از اولی تا آخر  بالاخره بسته  می شود.تنها حس اولیه ی خوشی گذرا دست می دهد و تا اقدامی عملی از سوی مخاطب انجام نشده عناوین وجملات تا زمان کوتاهی از ذهن پاک می شود. روز ازنو و روزی از نو؟!
این سه کتاب فرض می کنند که اگر خواننده جوان راضی شد و   متقاعد شود به سرعت از ناامیدی به امید حرکت  می کند ، و  به دنبال هف راه می افتد؟
 از مرحله تا مرحله ی بعد از هدفی تا هدف  دیگر،   از زمان  فعلی تا آینده ی سعادتمند - یعنی سریع  دویدن بین این کلمات و سطرها  تندحرکت کنید!  چیدن کلمات آسان هستند ،  اما برطرف  کردن نقطه ضعف ها  اذیت می کنند  و شناخت نقاط قوت  فراموش می شوند  و این باعث دلسردی است یعنی پیچیده ماندن راه حل ها ... و ساده کردن امور همچنان بعنوان یک معما باقی می ماند ؟!
بسیاری از امور بسیار ساده وپیش پا افتاده  امروزی ، در گذشته ی حتی نچندان دور  از معماهای مطرح نشده و یا مطرح شده پیچیده و حل نشده بشما رمی آمدند و در مقابل چقدر فراوانند مسائل امروزی که در قالب چالشی جدی یا حتی  معمای سخت،  بشر کنجکاو معاصر در مقابل  آن ها  عاجز و درمانده است  اما به یقین در اینده ی نچندان دور، اغلب آنها بعنوان اموری بدیهی نگاشته می شوند.  همه ی این فرایند حاصل ساده سازی است ، ساده سازی علمی ... از ریاضی تا هندسه وصنعت و سایر علوم و عرصه ها ی متنوع  هرکدام از اصطلاح ساده سازی  علمی وعملی بهره می برند. یکی از اموری که شهروند عادی و مسئول اداری در جامعه از آن رنج می برد مرکب  و پیچیده بودن امور روزانه ی خود ساخته است . کمبود وقت ، کسری بودجه، کاهش واتلاف انرژی، تنش های روانی  و....  می تواند حاصل پیچیده کردن ، کارها و فعالیتها و عملیات روزانه  جاری ما باشد. بنابراین برای مقابله با این شرایط  ناخواسته اکنون ساده سازی علمی را پیشنهاد می دهند.
ساده سازی علمی
ساده سازی علمی ایده کاهش روابط پیچیده ی  موجودات و تجزیه ی ترکیبات اساسی بزرگتر ، برای تسهیل مطالعه آنها است.
یک شکل ساده سازی علمی این باور را دنبال می کند که هر فرآیند در طبیعت ومحیط پیرامونی  می تواند به بخش های کوچکتر تجزیه و خرد  شود که می توان  این روند را به صورت علمی توصیف کرد. معنای وسیع تر ساده سازی علمی ، از این مفهوم پشتیبانی می کند که می توان از علم برای توصیف همه چیز استفاده کرد و چیزی نیست که مجهول بماند.  افراد مختلف  می توانند با مراجعه به فرآیندهای اساسی  جزئی تر ،   روند شکلی و ماهیتی موضوعات را کاملاً درک کنند.
به عنوان مثال ، طرفدار" ساده گرایی" معتقد است که پیچیدگی مغز انسان نتیجه روابط جسمی پیچیده است. اگر  در مورد واکنشهای شیمیایی مربوط به این موضوع تحقیق و بررسی کنند ، آنها قادر به توضیح هوش ، احساسات و سایر شرایط انسانی خواهند بود. تنها راه درک پیچیدگی مطلق مغز انسان ، نگاه به قسمت های جزئی آن است.
.تعیین کننده های ساده سازی علمی
ساده سازی علمی اغلب توسط اکولوژیست ها و دانشمندان زندگی، مورد استفاده قرار می گیرد ، زیرا تلاش برای نشان دادن هر فرآیند ساده یک آزمایش علمی اغلب دشوار است.
با این حال ، بسیاری از مخالفان با این روند  به این جهت با آن مخالفت  میکردند  زیرا معتقد بودند که ساختارهای بسیار پیچیده  فقط در  قالب تعداد(کمی) برای انسانها قابل مشاهده است. در انسانها ، نیز  ارزیابی احساسات با استفاده از فیزیولوژی دشوار است ، ساده سازی علمی متهم به بزرگ نمایی است. برای جامعه شناسان  دریافتن روابط پیچیده در پشت کارکردهای جوامع و جمعیت ها با استفاده از معادلات یا مشاهدات فردی نیز قابل پیش بینی است. از سو ی دیگر برخلاف فیزیک نیوتن ، تحقیقات جدید روابط پیچیده بین مولکول ها و همچنین مطالعه فردی آنها را در نظر می گیرد. نظریه آشوب، آشفتگی ، مدل های جوی و حتی رفتار توده ها ، با ساده سازی علمی  هرچنددشوار است اما امکان پذیر می نماید.
به این روش فکر کنید: اگر می خواهید به یک مقصد دور برسید ، بهتر است آن را تقسیم کنید و  هر یک از مسافت ها  را بصورت جداگانه اندازه گیری کنید تا  مجاسبه ی مجموع طی مسافت در چند مرحله، عنوان  کل طی مسافت را اندازه بگیرید برای ا عتبار بخشی به ایده های قابل تجزیه در امورفردی و اجتماعی  این رو یه ، اثر بخش وقابل اعتماد است. وبرای غلبه بر متوقف ماندن ، روشی تجربه شده است
 یکی از زمینه هایی که از کاربردهای مختلف علمی استفاده می کند ، مدل سازی رایانه ی است. به عنوان مثال ، اگر  هریک ازما  یک برنامه رایانه ای را برای الگوبرداری و پیش بینی مدل های  مورد نظر در هر موضوع طراحی کند ، تا حدی قادر خواهد بودبا  داده های صحیح وارد ه ،  تغییراتی را که در یک سیستم بزرگ و پیچیده رخ می دهد گنجانده و پیش بینی کند.  بنابراین روند نیاز به  تفکیک شناسی اجزا و تعریف نقش آنها و نحوه ی ارتباط شان بایکدیگر - متد (روش علمی کارکردها )   و مدل  ساختن ( شبیه  سازی  محدود هر فرآیند )  در اختیار ما هست.
ساده سازی  یک تئوری نسبتاً  پایدار برای حل مشکلات و امور روزانه و مسائل وچالش های پیش روی ماست  ، زیرا فرآیندهای حاکم بر جهان چنان پیچیده و بهم پیوسته است که نمی توان آنها را به طور کامل درک کرد. با این وجود ، می توان از تفکر ساده گرایانه استفاده کرد  که باعث می شود فرآیندهای پیچیده تجزیه شده و درک شوند. وسپس با آنها تعاملی ساختاری داشت و برای بهبود و رشد هر عنوان  بازترکیب و تعریفی دوباره یافت.

 
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان . ساده سازی امور نیاز فوری ما چرا لقمه را دور سرمان می چرخانیم ؟! عصر ما عصر"عصاره "هاست درنیجه ی حاصل از (وقت، هزینه، انرژی) و در قالب نمونه ی آشکار: کوتاه خوانی، کوتاه گفتن، کوتاه شنیدن،
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic