چگونه  محصولات تکنولوژی بر سلامت جسمی و روانی نوجوانان تاثیر می گذارد؟
  اکنون که کودکان و نوجوانان در راستای مراقبت های بهداشتی ناشی از کرونا بیشترین وقت خود را در خانه و  پای فضای مجازی میگذرانند ضرورت  توجه به سلامت روحی روانی و جسمی آنان بیش از همیشه ایجاب می کند که در نقش یک مربی دلسوز از نحوه ی  کار و پیامدهای استفاده ی بیش از حدمجاز از دستگاههای الکترویکی در اختیار آنان ، در جریان بوده  ونقش مشورتی وسازنده خود را در قبال شان جدی تر بگیریم.  
نوجوانان بیشتر وقت خود را در مقابل صفحه نمایش های دیجیتالی  می گذرانند و با وجود هشدارهای  مجامع مربوط به تنظیم و نظارت بر نحوه استفاده نوجوانان از تلفن های هوشمند ، ارقام موجود حاکی از میزان استفاده روزانه  بین  7-9 ساعت توسط آنان است.
در اینجا این سؤال مطرح می شود که والدین در مورد میزان تأثیر ابزارهای مذکور بر  جسم  و روان  فرزندان و پیامدهای این تأثیر بر شخصی که آینده ای  در پیش  دارد چه دیدگاهی دارند؟

 مشکلات تغذیه
نتایج مطالعات گسترده انجام شده برای تأیید  تاثیر استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتال که با  اثر  سوء آن برالگوی  تغذیه ای  نوجوانان  مرتبط است ، موارد زیر را نشان می دهد:
- نوجوانانی که برای مدت طولانی از صفحه نمایش دیجیتال استفاده می کنند ، تمایل دارند رژیم غذایی کمتری نسبت به همسالان خود داشته باشند (تمایل به خوردن غذاهای پر کالری و خوردن بیش از حد میان وعده و خوردن سریع و بدون توجه به سیری  واقعی که منجر به مصرف بیشتر  وفایده کمترغذا می شود).
مشکلات خواب
خواب یکی از مؤلفه اساسی در حفظ سلامت نوجوانان ، برای ورزش  ورشد بهتر ،  احساس نشاط و عملکرد تحصیلی ایشان است.
مطالعات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش های دیجیتال نوجوان با اختلالات خواب و اختلالات رفتاری همراه است ، "زیرا بنیاد ملی خواب  درآمریکا"نشان داد که بی خوابی و افسردگی در نوجوانان به دلیل کمبود خواب با استفاده بیش از حد از صفحه های دیجیتال ارتباط دارد.
افزایش استفاده از زمان صفحه نمایش دستگاههای الکترونیکی  در طول روز با بی خوابی و علائم افسردگی در نوجوانان مرتبط بوده است (این امر می تواند شامل شبکه های اجتماعی ، وبگردی ، مشاهده تلویزیون ، بازی ها و همچنین استفاده از اینترنت  حتی در کارهای مدرسه نیز باشد).
نور آبی ناشی از صفحه نمایش های دیجیتالی بر ترشح هورمون ملاتونین که باعث تحریک خواب می شود ، تأثیر می گذارد و هرچه بیشتر نوجوانان در مقابل وسایل الکترونیکی (به خصوص عصرانه) بگذرانند ، تأخیر در انتشار ملاتونین بیشتر می شود ، که  دستیابی به خواب سالم را دشوار می کند و در نتیجه این  نوجوانان ساعات  کسری  خواب سالم زیادی دارند و به طور کلی ، با گذشت زمان ، کمبود خواب می تواند منجر به  بروزعلائم افسردگی شود.
سلامت روانی:
علیرغم شک وتردیدهای پیرامون  واقعیت تاثیر صفحه نمایش های الکترونیکی بر سلامت روانی نوجوانان؟  مطالعه گسترده ای که بر روی نوجوانان در آمریکا انجام شده است ، تأثیرمنفی بر روی صفحه نمایش های دیجیتال از انواع مختلف  نتایج  زیر نشان  داده که  بعد از یک ساعت استفاده از صفحه نمایش های دیجیتال ، حداقل یکی از مشکلات زیرظاهر شده است:
 - وخیم تر شدن وضعیت ظاهر روحی و روانی.
-  کمتر شدن کنجکاوی تحصیلی
- خودکنترلی ضعیف
-   تشدید پراکندگی ذهنی
- کاهش ثبات عاطفی  
- عدم توانایی در انجام وظایف.
مطالعات دیگر نشان داده اند که استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتال با اضطراب و افسردگی در نوجوانان مرتبط است.
-  احساس غمگینی و اندوه
- احساس ناامیدی و خلاء
-  احساس غیر مفید بودن
- احساس ناامیدی
- حواس پرتی ، عدم توجه و اختلال در تفکروحافظه.
- عصبانی شدن وتند رفتاری.
- اشتیاق به فعالیتهای منظم را از دست می دهید.
-  کاهش یافتن علاقه به خانواده و دوستان میل به انزوا.
- تلاطم روحی
- احساس گناه و خودتنبیهی و  خودمجازاتی  نسبت به  اشتباهات قدیمی.
-" توهم " به انزوا رانده شدن  از سوی دیگران.
- احساس  خواری
- اختلال در تغذیه
- اختلال در خواب واستراحت
- عملکرد ضعیف آموزشی و غیبت مکرر.
- عدم توجه به ظاهر بیرونی ، آراستگی و بهداشت شخصی خود.
- خود آزاری.
-  رویکرد به افکار اشتباه و اقدام به خودکشی
این علائم افسردگی در یک نوجوان مربوط به تعداد ساعاتی است که در جلوی صفحه های دیجیتال وقت می گذارد و این همان چیزی است که تحقیقات بر روی نمونه های گسترده  بر روی" نوجوانان مورد مطالعه"  یافته است.
 مطالعات نشان داده است که افسردگی در نوجوانان بیشتر از اضطراب است ، اما مطالعات دیگر نشان داده اند که بازی های ویدئویی و "گپ تصویری" در مقایسه با سایر وسایل الکترونیکی دارای قوی ترین ارتباط با اضطراب هستند.
.مشکلات خواب
سلامت روانی:
علیرغم شک و تردیدهای  پیرامون این واقعیت که صفحه نمایش های الکترونیکی بر سلامت روانشناختی نوجوانان تأثیر می گذارد ، مطالعه گسترده ای که بر روی نوجوانان در آمریکا انجام شده است ، تأثیر منفی بر روی صفحه نمایش های دیجیتال از انواع مختلف نشان داده که  بعد از یک ساعت استفاده از صفحه نمایش های دیجیتال ، شاهد یکی از مشکلات زیر ممکن است باشیم:
- وخیم تر شدن وضعیت روانی.
- کنجکاوی کمتر
- خودکنترلی ضعیف
-  پراکندگی بیشتر ذهی ورفتاری
- ثبات عاطفی کمتر
- عدم توانایی در انجام وظایف روتین روزمره
مطالعات دیگر نشان داده اند که استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتال با اضطراب و افسردگی در نوجوانان مرتبط است.
 با اضطراب و  افسردگی
والدین غالباً علائمی را  بدون سابقه ی قبلی می بینند که در رفتار نوجوانان ظاهر می شود ، اما برخی از آنها ممکن است ندانند که  یکی از علائم افسردگی ناشی از استفاده بیش از حد از صفحه های دیجیتال ، از جمله این علائمی است که اکنون مشاهده می کنند:

علائمی که  نشان می دهد که نوجوانان دچار اضطراب شده اند:
--  احساس غم و اندوه
- عصبی بودن.
- ترس های غیر واقعی.
- دلبستگی  غیر طبیعی به والدین.
- مشکلات خواب
- وسواس و رفتار اجباری.
علائم  ناراحتی های جسمی (از جمله سردرد ، درد شکم ، لرزش و تعریق).

اختلال در رفتار اجتماعی.

هرچه نوجوانان بیشتر در پشت صفحه های دیجیتال پنهان شوند ، مشارکت در موقعیت های اجتماعی برای آنها دشوارتر است. احساس ناراحتی یا پریشانی در موقعیت های اجتماعی علامت اضطراب اجتماعی است که با استفاده بیش از حد از نوجوانان از  ابزارهای مورد بحث  همراه است.
این عدم ارتباط باعث می شود که نوجوان منزوی تر شود و به این ترتیب  از زندگی واقعی به زندگی مجازی فرار کند که او را از واقعیت جدا می کند.
روابط خانوادگی ضعیف
جای تعجب نیست که استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتالی با روابط ضعیف نوجوانان با والدینشان مرتبط بوده است ، زیرا مطالعات نشان داده اند که نگرانی هایی راجع به تأثیر منفی نوجوانان از عدم  رویه فرزندپروری مناسب و همسالان خود نشان می دهد (ارتباط خوب با والدین از درگیر شدن در رفتارهای پرخطر جلوگیری کرده  وضامن حمایت از رشد روانی سالم است).

عدم تحرک و فعالیت بدنی ضعیف

آمار و ارقام  سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که از هر 5 نوجوان 4 نفر به دلیل دلبستگی به صفحه های دیجیتالی همه نوع ورزش را انجام نمی دهند و عدم حرکت وکم تحرکی با اختلال در خوردن منجر به چاقی و در نتیجه دیابت نوع II در سنین پایین می شود.
امروزه استفاده متوسط ​​ازدستاوردهای دستگاهی فناوری توسط نوجوانان یک چالش اساسی برای والدین و مربیان است ، بنابراین  گرچه لزوم ایجاد گزینه های جایگزین و پیروی از قوانینی خاص برای هر خانه برای استفاده از صفحه های دیجیتالی والدین را غافلگیر می کند ، اما برای حفظ  تربیت سالم نوجوانان ضروری است.
 منابع :
- https://www.statista.com/statistics/1099629/hours-screen-time-teens-income/
- https://www.rcpch.ac.uk/sites/default/files/2018-12/rcpch_screen_time_guide_-_final.pdf
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630469/
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851593/#:~:text=RESULTS,of youth behavioral health problems.
-https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211335518301827
-https://link.springer.com/article/10.1007/s10578-019-00892-7
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25657166/
-https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/382905
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان ./- https://www.statista.com/statistics/1099629/hours-screen-time-teens-income/ - https://www.rcpch.ac.uk/sites/default/files/2018-12/rcpch_screen_time_guide_-_final.pdf -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630469/ -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851593/#:~:text=RESULTS، of youth behavioral health problems. -https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211335518301827 -https://link.springer.com/article/10.1007/s10578-019-00892-7 -https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25657166/ -// چگونه محصولات تکنولوژی بر سلامت جسمی و روانی نوجوانان تاثیر می گذارد؟،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات