گزارش مجله ی اکونومیست ؛ از آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا 
                دانشگاه آکسفورد پیشگام تولید واکسن است!
دولت های سراسر جهان برای تولید واکسن اضطراری به جای مسابقه فضایی ، صرف هزینه های کلانی را در این رقابت آغاز کرده اند.
تحت اشراف دانشگاه  آکسفورد که راه را برای بسیاری از شرکت کنندگان بلندپرواز و شناخته شده در این رشته و تخصص هموار کرده  تا جائیکه شتاب  تدارک مقدمات وآماده سازی ها  توسط محققان و مؤسسات کمک کننده صورت گرفته ، بسیار شگفت انگیز است ، از جمله این موسسات درگیرماجرا  بنیاد "جنر" است .  یکی از کسانی که با این رشته آشناست  می گوید :  مکانی فراموش شده  در گوشه ی از دانشگاه بدون هیچ گونه فعالیتی قرار دارد ، حتی شش ماه پیش مشغول تحقیقات مفید ی  در مورد بیماری هایی که مردم کشورهای فقیر از آن رنج می برند در آنجا انجام می شد ولی بدون بودجه کافی  بود  اما  اکنون شرکت جنر اولین نامزد احتمالی تولید اولین واکسن موفق برای ویروس (Covid-19) است.
 طبق آماری که توسط موسسه ( میلکن)  Milken ،  مرکز تحقیقاتی آمریکا تهیه شده است ، در حال حاضر حدود 180 واکسن در مرحله توسعه و کسب صلاحیت قرار دارند. در اواخر ماه ژوئن ، چین درخواستی فوری به جامعه پزشکی بین المللی ارسال کرد تا اجازه استفاده از واکسن مورد استفاده برای نیروهای نظامی خود را بگیرد اگرچه هنوز در مراحل آزمایش قرار دارد. چندین واکسن آمریکایی  نیز نتایج خوبی را نشان داده اند ، اما در مراحل نهایی توسعه وکاربرد نیستند. ودرگفتگوی مرتبط  (WHO Sumaya S. Martin) ، دانشمند ارشد WHO ، می گوید: "واکسن ارائه شده توسط دانشگاه آکسفورد برجسته ترین نامزد معرفی درنوع  است."
  واکسن آکسفورد که از بقیه  بیشترپیشرفت داشته است زیرا وارد مراحل آزمایشی نهایی شده است ، اگرچه  چینی ها نیز تولید و ساخت واکسن تولید شده توسط شرکت چینی (سینوفارم) را آغاز کرده اند ، اما از حمایت جهانی درمقایسه با بودجه موجود در آکسفورد بهره نمی برد. شرکت "استرازینکا" محصولات حیاتی انگلیس وظیفه ساختن یک زنجیره بین المللی سازمان یافته را بر عهده گرفته که ماموریت آن تهیه سریع و سریع واکسن در سراسر جهان است!
 دید واضح در مورد اثربخشی  این واکسن در اواخر اوت ،آگوست پیش رو بیشتر روشن خواهد شد  ؟  زیرا حضور حداقل یک آزمایش موفق واکسن به افراد متعهد و سازمان دهندگان امکان استفاده از آن را در مواقع اضطراری می دهد که راه استفاده از آن برای گروه هایی که به عنوان موارد بحرانی طبقه بندی می شوند و به احتمال زیاد این اتفاق در ماه اکتبر رخ خواهد داد ،باز خواهد کرد. 
این شرکت اظهار می دارد كه تصویب كامل واكسن از هر نظر به نتایج حاصل از آزمایش های متعدد نیاز دارد و این همان کاری است كه در ابتدای سال (2021) انجام خواهد شد.معمولا در حالت عادی آزمایش ها برای توسعه ، پیكربندی و یافتن ترکیب واكسن؛  از 10 الی 15 سال طول می كشد ، بنابراین رسیدن به این مرحله در این مدت كوتاه  فوق العاده شگفت انگیز است.
دانشگاه آکسفورد که رقیب دانشگاه (کمبریج) در انگلیس است ، یکی از معتبرترین دانشگاه ها در زمینه علم است. آنچه باعث شد (آکسفورد) نه تنها از نظر استعدادهای علمی برجسته ، بلکه در سطح اول و غنی خود نیز در صدر باشد برخورداری از بودجه مالی قوی است که بدست آورده   و آن را در این موقعیت مناسب  قرارداده است زیرا هیچکدام از 60 گروهی که هم اکنون در دانشگاه در زمینه این بیماری کار می کنند منتظر بودجه دولت نیستند "و این همان چیزی است  (آکسفورد) را در خط مقدم این رقابت برتر نشان داده است"، طبق گفته های یک منبع آگاه ،" چون منتظر چیزی نبودیم ، بلافاصله اقدام کردیم. " از سوی دیگر ، گروهی از محققان در آکسفورد اولین فرمول درمانی را ارائه دادند که در کاهش مرگ و میر ناشی از عوارض ناشی از ویروس مؤثر بود (Covid-19) ، اما بنیاد جنر یک جهش کیفی را پیش تر از بقیه ایجاد کرد.
در حالی که ، این بنیاد از 11 ژانویه ، بلافاصله پس از شناسایی ودنبالکرد ماده ژنتیکی ویروس  کرونا ، کار خودرا آغاز کرد ، و همچنین برای این بنیاد  حرکت سریع آسان بود زیرا که  قبلاً روی ساخت سنتز یک واکسن ضد ویروس مشابه با ویروس (سندرم تنفسی خاورمیانه) کار کرده بود که توانست اکنون با یک بیماری دیگر ناشی از همین قشر ژنتیکی ارتباط مطالعاتی برقرارکند، (سارا گیلبرت) رئیس بخش آزمایشگاه ها در این موسسه با تیم خود کسانی هستند که این کار را در آنجا انجام داده اند  تیم وی ویروسی را که عفونت شامپانزه ها را اصلاح  و پیکربندی کرده است برای دستیابی  به مواد پروتئینی مشابه با (Covid-19)  انجام داده تا به بدن تزریق  شودو یک فرم ایمنی ایجاد نماید.
پس از ساخت ترکیب واکسن ، به مراجع نظارتی پزشکی موسوم به سازمان تنظیم کننده داروها و داروهای دارویی  سریعاً ارائه می شود تا نظرتصویبی خود را برای معرفی واکسن در مراحل واکسن آزمایی بالینی ابراز کنند ، این روند معمولاً حدود 60 روز طول می کشد ، اما در میانه شرایط فعلی می توان آن را فقط در طی یک هفته تا رسیدن به مراحل نهایی اش بدست آورد. از کارآزمایی های بالینی ، آنها با استفاده از داده ها به طور موقت از دیگر تجربیات قبلی  به  جمع  بندی پایانی تسریع داده می شود  برهمین اساس، انتظار در مدت زمانی کوتاه برای  نتیجه گیری از داده ها وجود دارد که مهمترین دلیل  شتابدهی در شرایط  حاضراست و در عین حال ، پیدا کردن و همکاری با کارخانه های دارویی آماده تولید واکسن در مقیاس بزرگتری ضرورتی فوری است.

"استیو  بایتز" مدیرعامل سازمان صنایع بیولوژیک انگلستان گفت: این مقام در مارس گذشته یک مطالعه اکتشافی انجام داد که نشان دهنده پتانسیل محدود و تعداد کمی از موسسات است که در مقیاس جهانی گسترده تر وارد حوزه تولید واکسن خواهند شد ، اما این موضوع به زودی تغییر کرد چون (آکسفورد)  به آن رسیدگی کرده و با تولید کنندگان محلی در آوریل گذشته  و برای نمونه با  شرکت (AstraZenka) قرارداد بست ، که به سهم خود صدها نفر از پرسنل پزشکی را که برای ساخت واکسن و تهیه آن کار می کنند ،تامین  کند.
طبق گفته (AstraZenka) ، تخمین زده می شود هزینه تولید یک دوز واکسن برابر با قیمت یک فنجان قهوه باشد ، تاکنون  شرایط  برای حدود دو میلیارد دوز واکسن رزرو شده است و این شرکت هم اکنون با کشورهای اصلی(اروپا ، آمریکا ، انگلیس و کشورهای اتحاد جهانی واکسیناسیون و واکسیناسیون)   موافقت کرده است تا بودجه را برای پروژه های تولید واکسن تهیه کنند. علاوه بر این ، موسسه  ی سرم و واکسن سازی در هند یک میلیارد دوز اضافی از (واکسن آکسفورد) تولید خواهد کرد که تا پایان سال 2020 حدود 400 میلیون از آنها آماده خواهد بود و اغلب به کشورهای کم درآمد و متوسط ​​اختصاص می یابد ، در انگلیس نیز تا سپتامبر آینده حدود 30 میلیون دوز تهیه می شود.
اما سؤال واقعی در اینجا ، که به طور قاطع  به آن پاسخی داده نشده است ، این است که آیا پاسخ ایمنی که  این واکسن ایجاد می کند برای مصونیت در برابر بیماری و جلوگیری از عفونت  کرونا کافی است؟ در حال حاضر در انگلیس ، یک کارآزمایی بالینی برای بررسی و به دست آوردن پاسخ های واضح برای این سوال انجام می شود ، زیرا حدود 7000 بیمارمورد آزمایش به واکسن تزریق شده و برای به دست آوردن نتایج واضح و روشن ، تحت نظر گرفته شده و علاوه براین  سایر آزمایشات بالینی در برزیل و آفریقای جنوبی نیز پیگیری شده اند. اما این آزمایشات باید   ابهام  چند مورد پرسش را برطرف کنند: از جمله در صورت عدم استفاده واکسن در طولانی مدت بدون وابستگی  یک پاسخ ایمنی ایجاد خواهد کرد؟ و آیا به جای کاهش آن،  شدت بیماری را تشدید نمی کند؟ و چند دوز از واکسن باعث مصونیت مطلوب خواهد شد؟

اگر واکسن موفقیت آمیز باشد و اثربخشی آن اثبات شود ، این دولت های کشورهای جهان هستند که تصمیم به توزیع واکسن و اولویت بندی در به دست آوردن و نحوه  ی توزیع آن می گیرند ، به عنوان مثال در انگلیس ، کمیته مشترک واکسیناسیون و واکسن ها به مقامات مسئول در دولت توصیه کرده است که اولویت اول کارکنان پزشکی وکادرمددکاران اجتماعی هستند که در خط مقدم کار می کنند تا با این بیماری مقابله کنندکه با افراد آلوده تماس وارتباط دارند و ثانیاً مواردی از گروهها در معرض خطروعوارض شدیدتر که زمینه ی مساعدتری در ابتلا به این بیماری دارند  . البته این مباحث تا زمانی که داده های کامل ، دقیق تر و واضح تر در مورد پویایی واقعی انتقال و تأثیرات و پیامدهای واکسن ارائه نشود ، کاملاً درحالت "فرضیه وپیش بینی" است.
بورس جوهانسون در مورد رقابت تولید واكسن گفت: "  توجه  به یك هدف مشترك لازم است كه همه دنیا به دنبال آن هستند." و تاکید دارم: "این رقابت بین كشورها نیست " علاوه بر این ، بسیارخرسندم که این واکسن جهان را از  بحران  کرونا نجات  دهد زیرا این یک پیروزی بزرگ نیز است تا باعث کاهش شدت انتقادات شود و اعتبار بین المللی انگلیس را بر گرداند ، انتقادات تندی که اخیراً به دلیل اقدامات ضعیف و تصمیمات و اقدامات پیشگیرانه نه چندان قابل قبول توسط دولت در طول این بیماری همه گیر مطرح شده است
.https://www.economist.com/britain/2020/07/02/oxford-university-is-leading-in-the-vaccine-race
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان ./https://www.economist.com/britain/2020/07/02/oxford-university-is-leading-in-the-vaccine-race / گزارش مجله ی اکونومیست ؛ از آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا،
لینک های مرتبط :


نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic