دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

ده عامل اصلی که بر رفتار رای دهندگان در انتخابات تاثیر گذاراست

تاریخ:سه شنبه 27 مهر 1395-05:03 ب.ظ


 10 عامل اصلی که بر رفتار رای دهندگان در انتخابات تاثیر گذاراست

بطورمعمول، دراغلب  کشورهای جهان، رای گیری؛ با ویزگی  دوره ی در هرمرحله   زمانی مشخص  انتخابات قانوگذاری"پارلمانی"، ریاست جمهوری ، شورا وشهرداری  و غیره ، با ویزگی  دوره ی در هرمرحله   زمای مشخص برگزارمی شود. و  در این پروسه  تعدادی از نامزدها رقابت را در اشکال متنوع آغاز می کنند؛تا فرایند انتخاب  یک یا مجموعه ی از آنها  دریکی ازعناوین مذکور محقق شود، وغالبًا اکثریت  شهروندان بالغ  ، و قادر به اتخاذ  تصمیم  بوسیله ی خودشان وبطریقی عقلانی،  در شعب اخذ رای بصورتی مستقیم و مخفی به انتخاب گزینه یا گزینه ها اقدام م کنند ،...  در اینجا این سئوال مطرح می شود که کدام عوامل بر اراده شخصی انتخاب کننده  تاثیر می گذارد و  آیا رای دهنده در انتخاب واقعی  یاهمان کسی را که متصور بوده است صورت داده است  ؟  آیا برنامه و وعده های  انتخاباتی و واجد الشرایط بودن منتخب و یا منتخبان  در تعیین رفتار انتخابانی رای دهنده تاثیر داشته یا فضا سازی مغایر با آن وضعیت نوع نتیجه انتخابات را منحرف کرده است؟

رفتار شناسی رای دهندگان:
در این نظریه ها رفتار انتخاباتی رای دهندگان  به عنوان بخشی از رفتار سیاسی،همراه با سنجش ومیزان تغیرات  رفتار رای دهندگان با تکیه برعلوم سیاسی اجتماعی  وروانشناسی سیاسی  اجتماعی  تفسیر می کند،وبه چگونگی و چرائی  صمیم گیری توسط نخبه های سیاسی حزبی وجناحی و تصمیم سازی نخبگان دولتی و علاوه بر آن به تجزیه و تحلیل  عقاید سیاسی شهروندان ، ایدئولوژی و سطح مشارکت سیاسی هرجامعه پرداخته است...

نظریه ی رفتار انتخاباتی.

تئوری مرتبط به رای دادن، ترکیبی از علوم سیاسی  و علوم  روانشناسی است ؛  در مجموع دانشی را به نام «روانشناسی سیاسی» بوجود آورده است،  که برای اولین بار در اروپا ی غربی در طول جنگ فرانسه و پروس  (امپراتوری آلمان با اتحاد پروس و کنفدراسیون آلمان شمالی توسط اتو فون بیسمارک به وجود آمد) از طریق  "شخصیت" انسان شناس آلمانی "آدولف باستیان" در کتاب خود «مردی درتاریخ» در سال 1860مطرح شد، اما  معروف ترین نظریه پردازان  این تئوری  « زیگموند فروید »اتریشی «  تئودور آدورنو »آلمانی محسوب می شوند...

متخصصان روانشناسی سیاسی  از روابط دوطرفه ی میان سیاست و روانشناسی نتایج فراوانی را دریافته اند؛از نظر آنها  روانشناسی به عنوان یک آینه برای درک سیاست است، درکنار آن  استفاده از سیاست به عنوان یک آینه از روانشناسی دردسترس است.ولی  تخصص های مختلفی با  این علم امیخته شده است ، به عنوان مثال رشته های دیگر، مانند: انسان شناسی، جامعه شناسی و روابط بین الملل، اقتصاد، فلسفه ، رسانه ها و مطبوعات، و همچنین  تاریخ از این مجموعه محسوب می شو د. ..

عوامل موثر بر رفتار رای دهندگان که رای گیری و انتخاب نامزدها را تحت تاثیر قرارمی دهد:
وعده ها و برنامه های انتخاباتی  تنها دلیل  انتخاب شخص  ذهنی  برای رای دهندگان محسوب نمی شود  در انتخاب یک نامزد خاص   در انتخابات عوامل متعددی دخیل است که بر فرایند رای دهندگان ورای گیری تاثیر می گذارد،که  ممکن است از آن آگاهی داشته و با آنها آشنا بوده ، و در روند رای دادن  بدون اینکه نقش این عوامل  احساس شود  تحت تاثیرشان قرار بگیرد  ...
1--نهادها وتربیت اجتماعی: خانواده، مدرسه ، دانشگاه
تربیت اجتماعی است «فرایندی است  که در آن افرادشناخت،دانش، آداب ، رسوم و دیدگاههای ارزشمند  که درجهت گیری برای آینده مفید باشد کسب می کنند»، و سه منبع غالب تربیت اجتماعی  عبارتند؛ خانواده، مدرسه ، (دانشگاه و دوستان). خانواده یکی از عوامل موثر طولانی مدت بر روند رای دهندگان سیاسی است، و تعیین کننده نتیجه بر رفتار رای دهند بشمار می آید. فرزندان معمولاً تمایل دارند در آغوش ارزش ها، ایده های ایدئولوژیک واعتقادات  پدر و مادر رشد کنند، در این مورد رای دهندگان  وقت  خود را کمتر صرف  انتخاب نامزدهای موجود اختصاص می دهند و تنها به پیروی از اراده پدر و مادر خود اقدام می کند، بنابراین از این جهت  خانواده یک عامل خانواده قوی  و به عنوان با نفوذ ترین  نهاد برای زندگی سیاسی است.
مدرسه / دانشگاه   یکی دیگر از مهم ترین عوامل موثر بر رای دادن پس از  خانواده است؛ جائیکه که در آن  فرزندان ما  تقریبا 25 درصد از وقت خود را درگیر  فرایند آموزشی با دبیران  یا استادان خود را در دانشگاه سپری می کنند،  و ممکن است تفکر سیاسی در آنجا شکل بپذیرد، که روند رای گیری در انتخابات را تحت تاثیر قرار قرار می دهد.


101616_1222_101.png
2- سن وسال

 گروه قابل توجهی از جوانان ،دانشجویان، طلاب در انتخابات واجدالشرایط رای دادن بوده ودر انتخاب شرکت می کنند،و همزمان با پیگیری مطالبات خود  تأثیر فراوانی بر تعیین سرنوشت انتخابات دارند؛ و برهمین اساس  تنوع وازسوی دیگر دیدگاههای  مشترک آنها به رقابتی شدن فزاینده انتخابات کمک بیشتری کند.
3-سطح زندگی اقتصادی و اجتماعی

این بدان معنی است که پس زمینه های اقتصادی محل زندگی رای دهندگان؛ شامل کار خود ،  منطقه ی که  او در آن زندگی می کند، طبقه اجتماعی  متعلق به او باشد ، که در آن  رای به اصطلاح " کلاس رای" ( Class vote)برمی گردد ، که در آن لایه  انتخاب کننده با عنوان/ یک کلاس خاصی از جامعه یک نامزد خاص  را انتخاب می کند ؛ شاید ایجاد روابط حسنه بین او و آنها، یا شاید منافع مشترکی بین دو طرف اعضای این طبقه و نامزد وجود دارد.
4-نظریه دمکراسی اقتصادی
در این نظریه فرض می شود که رای دهندگان یک شخص معقول بوده ، به طور کامل ، قادر به تصمیم گیری عقلانی  بوسیله ی خود و به تنهایی است، اما در کارگردانی  این رویه،  نقد های به این نظریه وارد شده است ؛ چون  فرض خطا ی غیر منطقی برای همه رای دهندگان   در قالبی  زود هنگام رد نکرده  است..
5- شناخت جناحی و حزبی
تعریف حزبی وجناحی در عرصه انتخاب،
 انتقاداتی که در این گروه وجود دارد؛که در عنوان وابستگی همه شهروندان یا رای دهندگان را به یکی از دو طرف از رقبای جناحی سیاسی مادام العمر بمانند جای تردید وجود دارد علاود برعملکرد یک جناح و حزب، احساسات حزبی وجناحی نیز پایدار نیست ، بلکه  احتمال رای به کاندیدای  حزب  وجناج دیگر نیز  هست؛  که به دو دلیل در هر دوره این اتفاق مهم احتمالاً صورت می گیرد  ؛ اول  اینکه تعصب دوباره   " Realignment"  - در تجدید رفتار وجود دارد که  آنرا  تغییر وابستگی  حزب وجناحی  فرد در هر زمان می نامند ؛ وایجاد وابستگی به طرف دیگر، که این اتفاق حتی در کشورهایی مختلف زیاد اتفاق افتاده است ؛ که با توجه به عدم وابستگی قوی و ایده های ثابت یک حزب وجناح خاص امکان پذیراست.
بخش دوم :  عدم تعهد (احساس مستقل بودن) - Dealignment به طوری که  رای دهندگان  به دیدگاه های هر یک از نامزدها از حزب در دولت ویا یک جناح پایبند نمی مانند و به یک فرد مستقلدل می بنددند ،.
6 –انتخابات درون جناحی وحزبی
انتخاباتی محرمانه وغیر رسمی است   که برای مثال  جناح ها ی رقیب یا یک دولت ویا فراکسیون غالب مجلس  بصورتی درون گروهی  پس از تجزیه وتحلیل بازخوردها ی عملکردی وخوامل مورد انتظار  قبل از به  تعیین نامزدهای برنده احتمالی ویا قوی خود می پردازند .که تاحدودی این جریان می تواند در مسیر جهت دهی انتخابات تاثیر گذار باشد.
7-نژاد/ گروه قومی
مقصود دیدگاه  اصلی انتخاب کننده مبتنی  بردیدگاه نژادی  یا یک اقلیت یا گروه های مختلف قومی وطایفه ی در یک جامعه میشود، که در آن رای دهندگان  متکی  برذهنیت  خود ، به دنبال بهترین نامزد از نظر خود هستند که  وصول به مطالبات خود را در رای دادن به او یا آنها می پذیرد..
8- وقایع وحوادث جاری
وقایع  وحوادث جاری  تصمیم رای دهندگان  حتی در دوره های پس از آن تحت تاثیر قرار می دهد ، بنابر تحلیل مفسران؛ مثلاً  فاش شدن فساد های اقتصادی یا اخلاقی در یک حزب یا جناح و یا بهره برداری از اتفاقا ت جاری و یا جریانی سازمان یافته می تواند سرنوشت انتخاب را تغییر دهد برای نمونه «باراک اوباما» با  هدف قرار دادن و کشتن «اسامه بن لادن»، بعنوان یک رویداد که به طور قابل توجهی به انتخاب مجدد دوباره او در سال 2012 کمک کرده،توجه داشته است...
9-بلایای طبیعی وحوادث انسانی
 رای دهندگانی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم در معرض تاثیر بلایای طبیعی وعوامل ناشی از واکنش سریع ومثبت دولت یا مجلس  ،بوده اند همراه با نوع توانمندی مثبت یا ضعف در قبال این این حوادث    به  دنبال جایگزین و راه حل ، و همچنین با فراهم بودن ثبات و امنیت و توانایی ارائه کننده کمک های اضطراری  در قبال رای خود هستند ..و یا درخصوص میزان اعتبار، آسایش و امنیت شهروندان  هم میهن خود در کشورهای خارجی، با آراء خود واکنش نشان می دهند
10--تبلیغات  و رسانه ها
و در نهایت، البته،  ابزار تبلیغات ورسانه تا حد زیادی  مسیر انتخابات را ساماندهی می کند، ارتقاء تبلیغات و رسانه ها و اشکال  متنوع تبلیغات   بر رفتار رای دهندگان اثرگذاری کرده   و توده ها را به حمایت از نامزد یا نامزدهائی  در مبارزات انتخاباتی گسیل می نماید .
تهیه وترجمه: نجوای کنگاننوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
choc
پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 12:11 ب.ظ
I want to to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every bit of it.
I've got you book-marked to look at new stuff you post…
پاسخ عبدالمجید اورا : najvaye-kangan:Thanks
dannaromeiro.weebly.com
دوشنبه 1 خرداد 1396 06:27 ب.ظ
Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard
work due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?
پاسخ عبدالمجید اورا : Welcome / Thank you for your visit/najvaye-kangan.mihanblog.com
manicure
شنبه 12 فروردین 1396 05:21 ب.ظ
We absolutely love your blog and find many of your post's to be
exactly what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content for you?

I wouldn't mind writing a post or elaborating on a number of the subjects you write in relation to here.
Again, awesome web site!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.