دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

چرا برجام با وضعیت موجود هم شانسی برای اجرا ندارد

تاریخ:جمعه 21 آبان 1395-12:50 ب.ظ

  برنامه های آغازین "ترامپ" با تحکم ومانور ایذائی بر توافق هسته ی شروع می شود!


Image result for Letter from Washington September 26, 2016 Issue President Trump’s First Term
گرچه عربستان واکثر حکام عرب  حوزه خلیج فارس بر روی اسب بازنده ی انتخابات آمریکا شرط سنگینی بسته بودند و با پرداخت صدها ملیون دلار بصورت آشکار وپنهان به کلینتون  برای دوره بعد از اوباما هم سرمایه گذاری کرده بودند ولی با پیروزی  "ترامب" استراتژی قبلی آنها به در بسته خورد اکنون انها با ارسال پیام تبریک، پیغام وپسغام همکاری جهت ترمیم رفتارهای پیشین شتاب بیشتری از خود نشان می دهند  و علاوه بر بکارگیری لابی صهیونیستی آیپک و سابراک عربستان به ارتباط سرمایه دار عربستانی یعنی "ولید بن طلال " با ترامپ که پیش از این با ترامپ رابطه ی نزدیکی داشته است حساب ویژه ی باز کرده اند چون "ولید" مدعی است که پیش از این ترامپ را از ورشکستگی با خریدن قایق اختصاصی  وهتل ترامپ بلازا، رئیس جمهور فعلی آمریکا را نجات داده است...
مشخصاً که به احتمال قوی دلارهای نفتی باردیگر ترسیم کننده خطوط روابط سیاسی میان  واشنگتن وریاض خواهد بود ، و همچنین برپایه ی  روابط قدیمی  عربستان با  خانواده بوش واین یکی هم از تاثیرگذاران بر ترامپ محسوب می شوند آل سعود برای ادامه ی برنامه های منطقه ی خود خوشبین هستند.

توافق هسته ی

توافق هسته ی با ایران  که اوباما آنرا موفقیت تاریخی برای دولتش می دانست،  مضمن این بود که آمریكا  ایران را درمقابل برداشتن تحریم های اقتصادی  از دستیابی به سلاح اتمی باز دارد ، جمهوری خواهان، با این  توافق مخالف بودند  و به آن فقط بعنوان یک قرار داد سیاسی بین دودولت ونه  معاهده ی برپایه قانونگذاری کنگره به آن نگاه می کنند؛ومعنی ان درحال حاضر این است  که ترامب اگر با جزئیات آن مخالف باشد می تواند آنرا لغو کند، ترامپ این توافق را «فاجعه» توصیف کرده و آنرا «بدترین قرارداد» نامیده است. او در نشستی با "آیپک"  قول داده است  که اولویتت اول  او «لغو توافق فاجعه آمیز هسته ی  با ایران خواهد بود»، ولی پس ازاین  گفته ی پیشین خودرا اصلاح کرده و می گوید "من نمی توانم آنرا لغو کنم چون این قرار داد با نظارت سازمان ملل امضا شده است ومن تنها  سعی درتشدید سیاستها ی  لازم وشروط آن خواهم داشت.
بنابراین موضع کلی ترامپ دراین رابطه از پاره کرد ن برجام به تجدید مذاکرات و تشدید تحریم ها کاهش یافته است
  نشنال انترست درگزارشی پس از انتخابات آمریکا نوشت:
"توافق هسته ی تا حد زیادی پا برجا می ماند ،  زیرا این توافق با رای آمریکا در سازمان ملل متحد تصویب شده است، وبرداشتن تحریمهای بین المللی علیه ایران از الزامات  آن بوده است.. وحتی ایالات متحده بصورت یکجانبه نمی تواند  این تحریمها را مجدداً اعمال کند، مگر در صورت ثبات تخلف إیران در پایبندی به توافق هسته ی،ولی رئیس جمهور می تواند  با استفاده از اختیارات گسترده خود به ایحاد تحریمها ی جدید علىه  کشورها  وطرف های ثالث اقدام کند، همچنین ترامپ  می تواند از ابزار های اقتصادی برای از سر گیری و تکرار مذاکرات استفاده کند  یا فشار بیاورد تا توافق نامه های مجزا ی دیگری در خصوص موارد مربوط به سلاح ،و حمایت ایران از هم پیمانان خود در منطقه اعمال کند".
"ایوان اوسنوس" نویسنده  امور سیاسی و امور خارجی در روزنامه نیویورکرمی نویسد:
"بسیاری از هواداران درجه یک ترامپ  اعتراف می کنند که آنها انتظار ندارند او برخی از تعهدات خود را انجام دهد، برای نمونه بر اساس یک نظرسنجی انجام شده توسط دانشگاه کوینیپیاک در ماه ژوئن ، "در مورد ایجاد یک "دیوار بزرگ، در مرز جنوبی،با مکزیک توسط ترامپ" و تنها 42 درصد از رای دهندگان جمهوری خواه باور دارند او واقعا این کار را انجام خواهد داد ".
به منظور تبدیل اهداف به  سیاست های اجرائی، تیم سیاسی "ترامپ" به تهیه یک کتاب راهنما به عنوان "وعده ها"اقدام کرده است، که به اظهارات  ریاست جمهور درزمان انتخابات پرداخته و به منظور تعیین اولویت با توجه به علاقه  اعضای دولت او تنظیم وتدوین شده است..
به این ترتیب گاه وبیگاه به بازی  مانور سیاسی و تغییرآدرس در تغییر ادامه خواهد دادد  اما او  بطور عمده توسط  یک غریزه قوی که به جستجو ی حمایت است  به دور از مواضع اصلی خود حرکت نمی کند..
سیاست ترامپ توسط ایدئولوژی خاصی تعیین نمی شود،او پنج بار در طول دوره زمانی میان سال های 1999 و 2012، و حتی در طول مبارزات انتخاباتی اولیه، عضویت خود را در یک حزب تغییر داده است او باور دارد که در مقابل منافع ارزشها جائی ندارند...
 ترامپ اعتقاد خاصی به کهنه سربازان دارد مانند نیوت گینگریچ، که در دهه نود به عنوان رئیس مجلس نمایندگان خدمت کرده است، واکنون بسیاری از تاکتیک هایی لازم در درگیری های حزبی به او ارائه می دهد که در حال حاضر  مشاور ترامپ محسوب می شود..
اما  ترامپ  قادر به دستیابی به بسیاری از اهداف شخصی خود خواهد بود،  و به عنوان رئیس جمهور از قدرت یک جانبه در  تجدید  مذاکرات  توافق هسته ای با ایران می تواند اقدام کند
گرچه همه این تصمیمات می تواند در دادگاه به چالش کشیده شود، "با این حال، این استراتژی برتری بزرگ نشان می دهد که رئیس جمهورآمریکا،  همیشه اولین قدم را برخواهد داشت..
"اخیرا یک جمهوری خواه  که از کارکنان سابق کاخ سفید بوده  و  توسط دونالد ترامپ احضار شده تا به او کمک کندمی گوید : "صادقانه بگویم، مشکل ترامپ این است، او نمی داند که  نمی داند.".
مصاحبه های کمپین انتخاباتی  ترامپ نشان می دهد که او کمبود قابل توجهی  در رابطه با اطلاعات وآگاهی در مورد امور خارجی داشته  واز خلاء داده های صحیح رنج می برد. هنگامی که در مورد "سپاه قدس"،از او سئوال شد او  در مورد کردها صحبت کرد. در طول بحث در دسامبر / دسامبر 2015
 "برت " یکی از کارشناسان روابط بین الملل به من گفت : "ما قدرت مطلق در جهان بودیم ، اما این در حال حاضر آن وضعیت تغییرکرده است، و ما دیگر با  مشخصات جهان تک قطبی زندگی نمی کنیم البته ما نه تنها در عراق بدلیل ماجراجوئی بلکه در بسیاری از مکان ها شکست خورده ایم ، ما این تجربیات تلخ را آموختیم تا بدانیم که پیگیری این امور از آنچه ما فکر می کنیم بسیار سخت تراست وترامپ جالا می خواهد همان راه را برود...
  ترامپ بخشی از آن ماجراها را قیچی کرده ومی گوید: "امریکا باید  سخن گفتن  درباره حقوق بشر را فراموش کند  ، و  حمایت از کشورهای عضو ناتو به پرداخت هزینه لازم از سوی آنها بستگی دارد.".
 ودر پایان : یکی از  برجسته ترین تعهدات ترامپ در مبارزات انتخاباتی  لغو قرار داد هسته ای ایران و  مذاکره مجدد است و  ولید فارس، مشاور ضد ایرانی  ترامپ در امور خارجه می گوید:
 دونالد ترامپ  موافقتنامه هسته ی را  با عناوین فعلی  آن نمی پذیرد وآن را اجرا نمی کند. 
کریم سجادپور، متخصص در امور ایران در موسسه تحقیقات کارنگی، می گوید : دراین صورت ودر عمل یک برگ برنده  و  یک فرصت طلایی برای اصولگرایان ایران در فعال سازی  دوباره برنامه هسته ای ایجاد خواهد شد ".
نتیجه گیری : بااین تفاصیل با توجه هزینه سنگین  وزما نبر بودن تحقق سایر وعده های انتخاباتی ترامپ و  با همدستی جمهوری خواهان ولابی های صهیونست باید شانس حداقلی اجرای برجام را در آرشیو خاطرات سیاسی و توافق های  بی سرانجام بین الملی جستجو کردو تصویری پرابهام وشکننده از آن در ذهن داشت برجام رویائی شیشه ی بود که با پیروزی انتخاباتی "ابولهب" بر"حمالة الحطب"  هرلحظه ممکن است ازمیز ترامپ سهواً یا عمداً با سنگفرش کاخ سفید روبرو شود...
تهیه وترجمه:نجوای کنگان
منابع:


  -  What If Russia Invaded the Baltics—and Donald Trump Was President?
   - A President Trump Would Have Limited South China Sea Options
   - Trump's challenge: Can he stop conflict in the South China Sea?
   - How A Trump White House Could Devastate Asia's Trade (And America's)
   - TRUMP SAYS GULF STATES WILL PAY FOR SYRIAN WAR
    -
    -Trump’s NATO Skepticism Raises Alarm for Allies Near Russia

-
Letter from Washington
September 26, 2016 Issue
President Trump’s First Term
His campaign tells us a lot about what kind of Commander-in-Chief he would be.  
By Evan Osnosنوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
حضرت باران
جمعه 21 آبان 1395 07:21 ب.ظ
الســلام علیک یا اباصــــالح المهـــــدی


ختم قــران

نیت : هدیه محضر مقدس امام حسین علیه السلام و حضرت ابوالفضل العباس (ع) و اولاد امام حسین و یاران وفادارشان و تمامی شهدای اسلام و سلامتی امام زمان عج الله و تعجیل در فرج


مهلت قرائت : تا اربعین حسینی
--------------------------------

با سلام و صلوات در استانه اربعین حسینی به ختم قران کریم دعوتید و منتظر حضور سبزتان هستیم.

اللهم اجعلنا من خیر أعوانه و أنصاره و لا تجعلنا من الغافلین منه.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.