دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

فوکویاما متفکر آمریکائی:پیروزی ترامپ شکست نظام سیاسی آمریکا ولیبرالیسم بود

تاریخ:یکشنبه 23 آبان 1395-05:31 ب.ظ


فرانسیس فوكویاما:ایالات متحده آمریکا در برابر جهان

فرانسیس فوکویاما متفکر و نویسنده سیاسی، اقتصادی آمریکا:

Image result for The failure of the political system in America
تحمیل شکست انتخاباتی خیره کننده  به کلینتون  از سوی دونالد ترامپ یک نقطه عطف تاریخی محسوب می شود ،واین شکستی قابل توجه نه تنها برای سیاست آمریکا، بلکه برای کل سیستم موجود مسلط برجهان شمار می آید. و به نظر می رسد که ما در حال ورود به عصر جدیدی از ناسیونالیسم پوپولیستی هستیم ، اکنون سیستم لیبرالی که از دهه پنجاه قرن بیستم شکل گرفت در معرض حمله اکثریت دموکراسی عصبانی و پر از انرژی فعال قرار گرفته است.  واین امکان وجود دارد که  به سوی  جهانی  آکنده از حس ناسیونالیسم رقیب و عصبانی بصورتی همزمان سقوط کنیم، و در صورتی که اتفاق بیفتد ما به روندی مشحون از لحظا ت تاریخی، قاطع، همانند لحظه ای که در سال 1989 دیوار برلین فرو ریخت روبرو می شویم ..
بروز این وضعیت نشان می دهدمسیر جنبش اجتماعی گسترده مسیر پیروزی را برای ترامپ مهیا کرد. تائید این موضوع از طریق یک نگاه به نقشه ی کانونهای رای گیری آشکار می شود.   به لحاظ جغرافیایی حمایت از هیلاری کلینتون  در ایالت ها و شهرستانها ئی که در امتداد ساحل واقع گردیده متمرکز شده است، در حالی که  فریاد قوی مردم به شدت در وسعت گسترده ای از مناطق روستایی و شهرهای کوچک امریکا و به نفع ترامپ به رای  تبدیل شد. این بازگشت های باور نکردنی   به نفع ترامپ حتی در  پنسیلوانیا ، میشیگان و ویسکانسین، تعجب آور و فعال بود، سه ایالت مذکور در منطقه ی شمال صنعتی همواره در انتخاباتهای گذشته ،قاطعانه به نفع دموکرات ها رای داده بودند، به طوریکه کلینتون  خیال راحتی از این بابت داشت و توجهی به آنها  نکرد . ولی ترامپ موفق شد رای آنها را به نفع خود به دلیل فعالیت کارگران در اتحادیه های کارگری و کساننکه  ضربه دردناکی به دلیل  تعطیلی پروژه های صنعتی متحمل شده بودند و به ویژه  قول ترامپ مبنی بر "بازیابی جایگاه و منزلت  امریکا ی بزرگ " با بازگرداندن اشتغال در بخش تولید از دست رفته  به دونالد ترامپ رای دادند ..
مشابه این داستان را قبلاً هم دیده بودم، ماجرای بریکست (ابتکار بریتانیا درخروج از اتحادیه اروپا)، که در آنجا نیز صدای حامیان خارج از اتحادیه اروپا بلندترشنیده شد، و به همین ترتیب،  تمرکز رای در مناطق روستایی و شهرهای کوچک فقیر نشین در خارج از لندن، این نتیجه را رقم زد  . همین امر در فرانسه را شاهدیم ، که در آنجا نیز رای دهندگان طبقه کارگر که سابقاً  پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود معمولا برای احزاب کمونیست و سوسیالیسم رای داده بودند در حال حاضر آماده اند به جبهه ی ملی، به رهبری "ماری لوپن" رای  دهند..
برای مثال ولادیمیر پوتین، طیب رجب اردوگان، ونخست وزیرمجارستان "ویكتور اوربان"  نیز وضعیت مشابهی  دارند.
با توجه به  عدم موفقیت سیستم "جهانی سازی" که آمریکا  از سال 1945 بدنبال آن بود و نتوانست به وعده های خود به مردم جهان عمل کند علاوه برآن بروز بحرانها  وشکست نظام سیاسی ایالات متحده که از نظر سیستم  نماینده طبقه کارگر سنتی نیست.  و بر همین اساس حزب جمهوری خواه  واقعاً تحت سلطه شرکت های آمریکایی و متحدان آنها  قرار داشته که سودهای سرشار بادآورده ی را  از نظم   جهانی شدن  بدست آورده است. در این میان، حزب دموکرات به سرمایه گذاری بر سیاست های مربوط به تبدیل وتغییر هویت  پرداخت : حزب ائتلاف زنان، آمریکای آفریقایی و اسپانیایی تبار، محیط زیست، همجنسگرایان، مسائل جنسی، که در نتیجه از اهتمام به موضوعات  اقتصادی را از دست داد همه ی اینها می تواند حاصل جمع انتحاباتی باشد که ترامپ پیروز آن نام گرفت .....
بنابراین شکست جناح چپ آمریکا با نمایندگی  طبقه کارگر و معادل آن به طور کامل در سراسر اروپا، که در آن دموکراسی اجتماعی با جهانی شدن نزدیک شده وازنزدیک به دو دهه قبل آشتی کرده بودند، تا به شکل "اعتدال لیبرالی" و یا نوعی از "اصلاحات نئولیبرالی » دست یابند و بوسیله سوسیال دموکرات یا دوستان گرهارد شرودر در دهه اول هزاره سوم مهندسی شده بود محرض گردید..

 با این اوصاف پیامد پیروزی ترامپ بر روی سیستم بین المللی چه خواهد بود ؟
بر خلاف آنچه منتقدانش می گویند، ترامپ از یک موضع قاطع برخودار است و در مورد تصمیمات مرتبط با آن به دقت فکر می کند : بخصوص که او یک ملی گرای افراطیست و با تکیه برآن به سیاست های اقتصادی و  نظام سیاسی جهانی  ورود پیدا می کند . او به روشنی بیان کرده که   به دنبال مذاکره مجدد در مورد توافقتنامه های تجارت موجود مانند نفتا و  سازمان تجارت جهانی است ، و اگر او نتواند  به آن  چیزی که  می خواهد برسد، خروج  از تعهدات آمریکا نگاه ویژه او ست.  از این رو می توان درک کرد که ترامپ به پشتیبانی طرف هائی چون پوتین بصورتی مشروط برای مذاکره مجدد در ساماندهی جدید بر ترتیبات وضعیت موجود با  تلاش پرزحمت و هزینه مشترک چشم دوخته است..


بنابراین غیر ممکن است که خطرات  این مواضع بر اقتصاد جهانی و سیستم امنیت بین المللی، به ویژه در جهان امروز  که سراسر ناسیونالیسم اقتصادی آنرا فراگرفته است را نادیده بگیریم بویژه  اینکه نظام تجارت آزاد و سرمایه گذاری رمز بقا و تداوم آن بود و  به طور سنتی به میزان قدرت ایالات متحده و دامنه ی نفوذ آن وابسته بود ، و اکنون اگر ایالات متحده شروع به  اقدامات یک جانبه در تغییر شرایط  توافق نامه ها میان خود و دیگر کشورها  کند  بسیاری از بازیگران قدرتمند در سراسر جهان برای انتقام دریغ نخواهند کرد و شعله ی آتش فروپاشی اقتصادی شبیه به آنچه که در دهه ی قرن بیستم رخ داده است اقتصاد آمریکا را در برخواهد گرفت..
ودر اینجا باید ترامپ به این بیندیشد وقتیکه  دیگر کشور  تجدیدمذاکرات را قبول نمی کنند چه باید بکند  برای نمونه بسیاری از خطرات انگشت گذاشتن  او  برکلید ومنوهای اتمی گفته اند،   اما بنظر من او قلباً بیشتر گرایش به سمت انزواطلبی ودور شدن  ازماجراها ی جهانی دارد  تا مشتاق به استفاده از نیروی نظامی در سراسر جهان باشد. بنابراین، اوهنگامی با این واقعیت روبرو می شود   او خودرا ملزم به مقابله با جنگ داخلی سوریه کرده و  از همانجا رودروهای بین الملل او به پایان می رسد تا اینکه به  صفحات یاداشت دفتر  اوباما برگشته و  به رویکرد و دنبال رد پای او بدون تغییر توجه نشان خواهد داد.ناگفته نماند زمانی که با دیگر رهبران جهان روبرو شود  مهم خواهد بود که آیا او  خود را به عنوان  رهبر باند مافیایی یا به عنوان تاجر قراردادی  معرفی کند ؟..

و البته ترامب  به دوره ی که آمریكا  نماد دموکراسی بود پایان خواهد داد.آشکار است بزرگترین چالش لیبرال دموکراسی امروز ناشی از  مشکلات درون جامعه ی غرب بوده واز داخل آن سرچشمه می گیرد بنحویکه قدرت  چین  به آن اندازه، مانع آن نیست. روشن است که در ایالات متحده آمریکا و انگلیس و در اروپا و در چند کشور دیگر، با ترویج بخش دموکراتیک نظام سیاسی در برابر لیبرالیسم موضع گرفته  وآنرا  تهدید می کنند  و با استفاده از پدیده مشروعیت خود به گسست قوانین و  رفتار های قبلی با  مجموعه های پارامترهای آراء خاموش . متکی بر برابری اجتماعی و هویت ملی فرهنگی  به مقابله با آن برخاسته اند که لازم است :بعنوان یک  اولویت نخبگان لیبرال باید به  ایجاد سیستم  گوش دادن به صدای خشمگین در خارج از دروازه های به آنها فکر  کنند و بایدفوراً به  این امررسیدگی شود. یا یک راه حل دیگری پیدا کنند،  بخصوص که   چند سال آینده یک سفر مملو از مشکلات در پیش خواهیم داشت..

منبع:  فایننشال تایمز

ترجمه مقاله نجوای کنگان: : US against the world? Trump’s America and the new global orderنوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
سوغاتی یزد
پنجشنبه 18 آذر 1395 12:31 ب.ظ
ممنون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.