دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

علم ثابت کرد: دروغ پله ی اول فسادهای بزرگ است

تاریخ:چهارشنبه 26 آبان 1395-02:29 ب.ظ


                   علم ثابت کرد: دروغ کوچک پله ی اول فسادهای بزرگ است
الكذبة
                     مجرمان بزرگ با دروغ های کوچک شروع کرده اند
آخرین مطالعات علمی مرتبط نشان داده است دروغ کوچکی که ازسوی فرد به دیگران گفته می شود باعث می شود تا در مغز تغییراتی ایجاد شود که اورا بسمت «شیب لغزنده » سراشیبی سقوط سوق دهد،و موجب گسترش دروغ گفتن با درورغ های بزرگتر،خیانت درامانت،وسایر کارهای نادرست شود  و این پیامد یک دروغگوئی اولیه وبظاهر کوچک است.
بر اساس این مطالعه جدید، مغز  یک واکنش احساسی قوی در ذهن افرادی که برای اولین بار حتی در یک بازی تخمینی دروغ می گویند از خود نشان می دهد  ولی این اثر به تدریج با گذشت زمان، هر میزان که به این بازی بیشتر و بیشتر  ادامه دهد آن واکنش کاهش می یابد..
دروغ اول
یک آزمایش کارگاهی علمی : در حالی که بازیکنان دراین "بازی با سکه " در آغاز به دروغ های کوچکی اقدام می کردند، اما آنها با دروغ بیشتر به تدریج  به افرادی غیر قابل اعتماد تبدیل می شوند، چرا که آنها با استفاده از فریب دیگران تنها به منافع خود می اندیشند . محققان  این مطالعه  در یک مقاله که در مجله" Nature Neuroscience "منتشر شده گفته اند : این مطالعه به عنوان یک هشدار به انسانهاست که فقط حقیقت را بگویند، زیرا با عدم صداقت می تواند عواقب خطرناک جدی در انتظارشان باشد.
"تالی شاروت"  از دانشگاه کالج لندن، می گوید :  در زندگی ممکن است متوجه شده باشید که اعمال کوچک ناشی از عدم صداقت وخیانت درامانت در طول زمان رشد کرده و به اقدامات بزرگ و بزرگتر می انجامد. درک این واقعیت از نظر علمی در حال حاضرقطعاً درست است..
تالی شاروت پژوهشگر موضوع درادامه می افزاید  : « دروغ گفتن  در قالب فرار از پرداخت مالیات،زنا، دوپینگ ممنوعه در ورزش، و یا ایجاد اظهارات گمراه کننده در علم، یا کلاهبرداری مالی،و... این فریبکاران اغلب بادروغ های خود متوجه می شوند که با دروغ ها و تشدید عدم صداقت  در طول زمان از عباراتی کوچک و محدود در قالب دروغی ساده شروع کرده اند ،اما  ناگهان بعنوان مجرم مقابل یک جرم و جنایت »بسیار بزرگ ارتکابی  بوسیله خود شگفت زده شده اند..
این پژوهشگر درصدد مقایسه برامده وتوضیح می دهد:  اثر به جا مانده از گفتن دروغی کوچک به اصطلاح با «سازگاری عاطفی.» تحت تنظیم عصبی(سازگاری عصبی) قرار می گیرد، برای مثال مانند کسی است که در آغاز از دیدن تصویر یک جسد مثله شده، شوکه گردیده است ولی به تدریج با تکرار دیدن چنین صحنه های کمتر تحت تاثیر این نوع از عکس ها که  بارها و بارها به او  نشان می دهند قرار می گیرد.
در حالیکه دلایل بسیاری در پشت این ماجرا وجود دارد، محققان در حال حاضر گمان می برند که یک فرآیند فیزیکی در مغز دلیل اصلی این فرایند است،

بازی فریب
الكذبة
محققان یک گروه 80 نفری از داوطلبان را برای تست چگونگی صداقت شان برای انجام یک دست" بازی با سکه"  انتخاب کردند؛سپس از آنها خواسته شد تعداد سکه های موجود در گلدان خود را برآورد کنند ، و سپس تعداد آنرا به شریک خود بگویند.در برخی از  موارد به این شرکا گفته شده بود که از لحاظ مالی اگر هر دو نفر ، تعداد سکه ها درست حدس زده یا نزدیک به واقعیت تخمین بزنند از جایزه نقدی  بهره مند می شوند،...  در موارد دیگر، به آنها گفته شد  اگر شریک تان پاسخ اشتباه داد شما جایزه را می برید .  این ترفند برای  محققان روشن کرد صداقت آزمایش شوندگان به سختی درمقابل انگیزه مالی مقاومت می کرد، یا دراین آزمایش آمادگی برای دروغ گفتن تدریجاً خلال ارتقاء مراحل بازی پیشرفت می کرد ...
وقتی مغز با استفاده از تصویربرداری "رزونانس مغناطیسی" تحت مراقبت قرار می گیرد، محققان قادرهستند نشان  دهند که این منطقه از مغز در ارتباط با احساسات، به نام «آمیگدال - بادامه مغز»   در درآغاز  یک واکنش قوی  نسبت به دروغ گفتن این افراد از خود نشان می دهد، اما این واکنش با گذشت زمان وتکرار دروغ  کاهش می یابد. کاهش بیشتر  واکنش آمیگدال با دروغ های بزرگ وبزرگتر به طور خاص ارتباط دارد، به این معنا که هرچه دروغ ها بزرگترباشد، آمیگدال  واکنش کمتر وکوچکتری نشان می دهدتا زمانیکه واکنش آن محو وخنثی  شود.
 بر داشت علمی محققین:
تالی شاروت: «هنگامی که ما برای منافع شخصی دروغ می گوئیم، "آمیگدال ما "  احساسات منفی خودرا نشان می دهد، ومشخص می کند که ما چقدر آماده  رفتن به وادی دروغ گفتن و محدوده خطرناک آن  هستیم» او اضافه کرد که با این حال، این واکنش   همچنان که ما به دروغ گفتن ادامه می دهیم ، دروغ ما بزرگ و بزرگتر می شود و واکنش امیگدال کمتر وضعیف تر می شود..
او توضیح داد که این به عنوان «یک سرازیری لغزنده»توصیف شده، که در آن اعمال کوچک از عدم صداقت به دروغ بزرگ تر منتهی می شود...
 "نیل گرت" یکی از همکاران او گفت: که عملیات های مشابه ممکن است به انواع دیگری از رفتارناپسند، مانند خشونت را  ترویج کند. وی افزود که این موضوع ما را با سیگنال های آمیگدال بازدارنده به ما  در برابر انجام اعمالی که ازما سرزده  اشتباه و یا غیر اخلاقی است را گوشزد می کند  ..
وی افزود: «ما فقط عدم صداقت در این آزمایش تست کرده ایم ، اما در اصل  تداوم همان رفتار نیز ممکن است به تشدید آثار دیگری چون خطرپذیری و یا رفتار خشونت آمیز از سوی فرد بینجامد»..
به یاد داشته باشیم که  برخی از شرکت کنندگان در این مطالعه  نگاه آنها نسبتا صادقانه بود، و کسانی  بودندکه تا پایان بازی صادق باقی ماندند.
"گرت" توضیح می دهد: که برخی از مردم غالبا دروغ میگویند، و برخی از مردم کمتردروغ می گویند ،اما  «موضوع تبعات دروغ در دروغ گفتن کم ویا زیاد وعدم صداقت در هر دو مورد تفاوت نمی کند.»..
ترس
در همین مطالعات، محققان همچنین به این نتیجه رسیده اند  که ما می توانیم مغز مان  را نسبت به ترس بگونه ی آموزش دهیم دهیم که بنحو چشمگیری احساس ترس مان کاهش یابد .
بخش زیر ساختی مغز یعنی
«آمیگدال - بادامه مغز» که به طور خودکار، فعالیت می کند ، بدون دریافت هر گونه دستور از ذهن شما وظایف خود را انجام می دهد و  از قسمت های خودآگاه   مغز  محسوب می شود و توسط انسان به طور مستقیم کنترل می شود. ساده تر اینکه شما نمی توانید برای فعالیت   «آمیگدال - بادامه مغز»   بیش از حد  حساسیت بخرج دهید و به او فرمان بدهید که از حالت ترس خارج شده و فروکش کند،چون این امر ساده نیست.
اما یک سبک  آموزش خاص برای مغز  وجود دارد، که به عنوان «نوروتروفیک واکنش» شناخته شده است، و  می تواند به افراد برای پیدا کردن راه مناسب در تغییر این روند داوطلبانه و خودجوش در مغز کمک کند در سال های اخیر، دانشمندان به طور مداوم در تلاش برای ایجاد ارتقاء در این تکنیک و پالایش آن ، به منظور ارائه درمان برای مشکلات و مسائل بهداشت روان بوده اند..
تهیه وترجمه:نجوای کنگان
منبع:
    Limbic Activity Modulation Guided by Functional Magnetic Resonance Imaging–Inspired Electroencephalography Improves Implicit Emotion Regulation
    Amygdala
    Whenever you lie, your brain adjusts to make telling bigger whoppers easier, study finds


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Mollie
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:58 ق.ظ
I'm extremely impressed with your writing skills and also with the
layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like
this one these days.
پاسخ عبدالمجید اورا : Welcome / Thank you for your visit/najvaye-kangan.mihanblog.com
اتاکو
پنجشنبه 27 آبان 1395 01:01 ق.ظ
سلام
دوست عزیز امیدوارم حال خوبی داشته باشید از وبلاگتون دیدن کردم.
ما یک محصول ویژه برای شما داریم که قسمتی از کار های روزانه رو براتون آسون و راحت میکنه
به سایتمون سر بزنید هر دیدی یه بازدید هم باید داشته باشه دیگه
مطمئنم پشیمون نمیشی
منتظرم
dokhi
چهارشنبه 26 آبان 1395 04:56 ب.ظ
سعادت و خوشبختی رو براتون آرزومندم... خوشحال میشم به منم سر بزنین نیومدی هم اشکال نداره بازم ممنون موفق باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.