دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

در خلاصه ی این کتاب می خوانیم: آمریکا ناتوان درسیاست داخلی، سرگردان درسیاست خارجی

تاریخ:پنجشنبه 24 فروردین 1396-01:08 ب.ظ

گزینه های استراتژیک آمریکا در دنیای  پرتنش

 امروز، پس از 15 سال جنگ، توهم در مقیاس بزرگ بر عملکرد اقتصادی و قرار گرفتن در معرض واقعیت دو قطبی عمیق به دلیل انتخابات ریاست جمهوری  آمریکا  شکاف سیاسی  عمیق تر از همیشه بر نقشی که برای  خود در این جهان بی ثبات متصور بود، سایه انداخته است..

Image result for Book: Strategic Options in a Turbulent World ... Seeking Security and Opportunities
- عنوان:گزینه های استراتژی در جهان پرتنش. به دنبال امنیت و فرصت
- نویسندگان: تعدادی از پژوهشگران
- ناشر: مؤسسه  پژوهشی راند (امریکا)
- چاپ: فوریه 2017
-  تعداد صفحات: 310

نقش امریکا در  قرن بیست و یکم جهان چیست؟آیا یک استراتژی کلان است که می خواهد با  اقدامات سیاسی، نظامی و تعامل اقتصادی جهان را مدیریت کند؟
گزینه های استراتژیک در جهان بی ثبات .. به دنبال امنیت و فرصت"، عنوان کتابی  است که توسط چندین محقق نوشته و توسط موسسه راند آمریکا و منتشر شده است : اینها مسائلی هستند که  به دوباره فکر کردن برای ارزیابی چالش ها و فرصت های گوناگون برای امریکا در جهان آشفته،  کتاب به گزارش  این پروژه پرداخته است..

این کتاب در فصل اول به دو بخش تقسیم شده  است: نخست شامل چهار فصل و تعامل  با چالش های فوری به وسیله ی ایالات متحده، و دوم در پنج فصل در مورد گزینه های استراتژیک و فرصت های پیش رو  بحث  می کند..
چالش های فوری
جنگ سرد بدون سر و صدا به پایان رسید، هیچ نبردی یامذاکرات صلحی صورت نگرفت، واین در حالی بود که چین به رشد داخلی و ثبات سیاسی مشغول شد؛ وصحنه ی سیاسی جهان تا حد زیادی آرام شده بود..

 شرایط  پس از جنگ سرد،  برای غرب غیر منتظره بود ،  بروز مشکلاتی   در غیاب اتحاد جماهیر شوروی مانند گسترش تسلیحات هسته ای در کره شمالی، پاکستان و ایران، ونگرانی ها ی انسان دوستانه در بالکان، رواندا و دارفور، و ظهور جنبش های جهادی،  وتلاش های ناموفق غربی برای مهار صدام حسین پس از جنگ اول خلیج فارس شکست خورد..

نویسندگان این کتاب تاکید دارند:   شهروندان ایالات متحده آمریکا در لحظه کنونی به  امور خارجی گوششان بدهکار نیست وبه گرفتاریهای خود مشغولند . درحالیکه  این دوره جدید جهان شاهد  ظهور  گروه های مردمی ، توده ها و اشخاصی که  دین آنها را هدایت می کند هستیم ، این مجامع یا عقاید فرهنگی و تکنیک های که با اشتراک گذاری اطلاعات ارائه شده اندتشکیل گردیده است.وپیروزهای مورد ادعای آمریکارا با شک وتردید ونگرانی همراه کرده است .

هزینه جنگ های عراق و سوریه، در اقتصاد ایالات متحده حداقل  1.8 دلار تریلیون هزینه های نظامی مستقیم از سال 2001 تا سال 2015 برآورد می شود . ایالات متحده برای تامین مالی این درگیری ها مالیات را افزایش نمی دهد  وبرای تامین مالی این درگیری ها،  به پرداخت بهره ی قرض گرفتن پول ادامه خواهد داد ..

در بخشی دیگر، این کتاب تایید می کند: که بن بست سیاسی در کنگره منجر به درگیری لفظی بر سر اینکه آیا این کشور  در پرداخت بدهی خود  برای اولین بار در تاریخ  با  ناتوانی روبرو شده است  به اوج رسیده است؟ در سال 2011 آژانس "استاندارد اند پور"  رتبه اعتباری ایالات متحده را  کاهش داد گرچه هنوز هم این درجه ی اعتبار  با توجه به سطح بالای بدهی آمریکا در سطح پائینی قرار دارد..

 و اگر این کشور   مسیر کنونی را ادامه دهد ،براساس گزارش فدرال رزرو آمریکا (بانک مرکزی) تخمین زده می شود  که هزینه مزایای بدهی می تواند تا 73.2٪ از تولید ناخالص داخلی این کشور  را در سال 2040  را به خود اختصاص دهد..

از سوی دیگر برخی کشور ها   با صف بندی  جدید مقاومت سر سختانه ی  را در برابر  لیبرالیسم با تلاش های خستگی ناپذیر بعنوان نمونه  ازسوی   مسکو و تلاش های چین برای به چالش کشیدن ائتلاف امریکا و تسلط نظامی شدت گرفته است ..

در فصل چهارم  نویسندگان با تاکید برنقاط قوت ایالات متحده  می نویسند: باید این با نقاط ضعف برخورد کرد و از آن تهدیدها بعنوان فرصت استفاده کرد ؛ تا شهروندان  برای انطباق ومقابله با  چالش های داخلی و خارجی است آماده شوند.
در بررسی  نقاط ضعف ایالات متحده نویسندگان این کتاب اعتراف می کنند :که آمریکا با وجود  برخورد داری از16 آژانس اطلاعاتی، از جمله آژانس فدرال در پیش بینی وقایع جهان شگفت زده شدد و با این حال، اغلب  حوادث  جهان   ایالات متحده را شگفت زده کرد.  بارزترین شگفتی   ورود روسیه به جنگ سوریه، و همچنین بزرگترین شگفتی  وقوع بهار عربی بودوهمچنین این دستگاههای اطلاعاتی  درهمکاری با سایر دستگاههای اطلاعاتی منطقه در مهار تروریسم ناموفق بودند..


گزینه های استراتژیک
 در بخش دوم این کتاب با یک نقل قول از مسئول مطالعات استراتژیک  انگلیس "لارنس فریدمن آغاز می شود که او می گوید: "فضای استراتژیک مذاکره و اقناع، علاوه بر آن باید با تهدید و فشار و  اثرات روانی ویا اثرات فیزیکی همراه کنیم، و با استفاده ازاین اقدامات به استراتژی  که هنر سیاسی است می توان دست یافت ، ودر این روش   با توجه به حداکثر بهره را از پیشنهاد  ایجاد موازنه ی قدرت  باید به هنر ایجاد قدرت پرداخت ".
    اما  گزینه های در دسترس به ایالات متحده به شرح زیرهستند؛ آیا امریکا با بازگشت به سرزمین خود به روند نوسازی داخلی خواهد پرداخت؟ یا به ادامه نقش  خود به عنوان  ضرورت  مدیریت جهانی به عنوان بنیانگذار و کاتالیزور  به مدیریت سیستم جهانی می پردازد؟ یا گزینه سوم که امریکا به سرعت توان چالاک وچابک شدن و انطباق با رقابت در یک جهان در حال تغییر برای خود متصور خواهد بود؟
  "نکات برجسته شامل عدم تعادل  دراین مسیر  برای رهبری موثر آمریکا در جهان، با توجه به موانع  سیاسی داخلی در اتخاذ یک استراتژی بین المللی برای یک سیاست منسجم بدون دستیابی به اجماع داخلی بین دو جناح  بزرگ سیاسی آمریکا (جمهوری خواه و دموکرات) ممکن نیست و لذا تنها با توسعه و بر اساس اجماع و مصالحه   می توان با منابع کافی  به ارائه   حمایت از روابط، دیپلماسی و دفاع و اتحاد ملی اهتمام داشت" که بازهم به موضع روسیه وچین، خاورمیانه  وحطرات مرتبط بستگی دارد"

در پایان؛ این کتاب استدلال می کند : که بزرگترین قدرت ایالات متحده  در توانایی آن برای حفظ دوستان و همکاران در سراسر جهان و توسعه این روابط  نهفته است.وگر آمریکائیها  این نیرو را از دست بدهند ، این امر می تواند یک شکست استراتژیک فاجعه بار بیانجامد. حفظ دوستی و اعتماد به نفس  در مهمترین متحدان آمریکا باید محور تمرکز در هر رویکرد استراتژیک برای آینده باشد..
تهیه وترجمه: نجوای کنگان
منبع:Strategic Choices for a Turbulent World
In Pursuit of Security and Opportunity
by Andrew R. Hoehn, Richard H. Solomon, Sonni Efron, Frank Camm, Anita Chandra, Debra Knopman, Burgess Laird, Robert J. Lempert, Howard Shatz, Casimir Yost


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://www.purevolume.com/
چهارشنبه 18 مرداد 1396 12:53 ب.ظ
My partner and I stumbled over here from a different web page and thought I might as well
check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to exploring your web page again.
پاسخ عبدالمجید اورا : najvaye-kangan.mihanblog.com:Hello. Welcome. Visit this website again. Thank you
BHW
چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396 07:54 ب.ظ
Good day! This post could not be written any better!
Reading through this post reminds me of my good old room mate!
He always kept chatting about this. I will forward this
article to him. Fairly certain he will have a good read.
Many thanks for sharing!
پاسخ عبدالمجید اورا : : Najvaye Kangan: welcome. Thank you for visiting
BHW
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 11:50 ق.ظ
Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?

If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
I get so much lately it's driving me insane so any help is very much appreciated.
پاسخ عبدالمجید اورا : : Najvaye Kangan: welcome. Thank you for visiting
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.