تبلیغات
نجوا کنگان - رسانه های غربی : از سیر تا پیاز ایجاد نا امنی در ایران
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

رسانه های غربی : از سیر تا پیاز ایجاد نا امنی در ایران

تاریخ:پنجشنبه 25 خرداد 1396-05:41 ب.ظ

 سالهاست که آمریکا با شکست تلخ در عراق وافغانستان از  جنگ مستقیم به جنگ  غیر مستقیم روی اورده است و بخصوص درمنطقه ی غرب آسیا وخاورمیانه با همکاری اسرائیل وعربستان نقشه های وفتنه های مختلفی را جهت نابودی ملل مسلمانوازمیان بردن ظرفیت وامکانات آنها بکارگرفته است  وتا اینکه  این مسیر به ناتوی عربی علیه ایران ختم شد اما  قبل از آن  فتوا های تکفیر ها از عربستان بمنظور کشتن ایرانیان بطور وسیعی منتشر شده بود تا اینکه ولعیهد عربستان تهدید مستقیم ودر واقع اعلام جنگ را با طرح موضوع کشاندن جنگ به مرکز ایران را مطرح کرد  ...چگونگی این ماجرا ها را  رسانه های غربی اینگونه پاسخ می دهند:
رسانه های غربی: آمریکا دردام های منطقه ی خود  اسیر شده است
اكونومیست: ایالات متحده نیروئی برای ثبات خلیج فارس بشمار نمی رود
"روشن شد که رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، به خوبی با پادشاه عربستان، سلمان بن عبدالعزیز، پس از سفر خود به آن کشور در ماه گذشته به اتخاذ سیاست خارجی با اهداف مشترک موافقت کرده است،در واقع، نفرت عربستان سعودی از ایران، که آن را رقیب اصلی منطقه ای خود میداند در نظر گرفته و به اشتراک گذاشتند ..
علاوه برآن  رئیس جمهور آمریکا عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی را با  قطع  روابط با قطر ومحاصره دریایی، هوایی آن امیر نشین تشویق کرد. ترامپ در توئیتر نوشت: "شاید این رویداد نشان دهنده آغاز ی برای پایان وحشت از تروریسم باشد.
  این عناصر توضیح می دهد که چرا  عربستان سعودی  نسبت به قطر اعلام تنفر داشته و تلاش برای به زانو در آوردن قطر بکارگرفته است، اما آنها موفق به رسیدن به این هدف خود نشدند. . از سوی دیگر تصمیمات ترامپ در کاخ سفید، آینده منطقه  را مبهم وپیچیده تر کرد ودر میان شورای همکاری خلیج فارس نیز شکافی جدی بوقوع پیوست.. 
 اما مدتی بعد مقامات سیاست خارجی آمریکا  برای کوچک جلوه دادن  اظهارات ترامپ به آرام کردن اوضاع پرداخته و این احتمال وجود دارد که رئیس جمهور آمریکا متوجه اشتباه خودشده است ، که با عجله در روز بعد به ارائه خدمات از سوی خود بعنوان یک میانجی برای حل قضیه اماده شده است.ودرمدتی کوتاه مشخص شد که سیاست آمریکادر خاورمیانه بی ثبات واداره امور از کنترل او خارج شده است".(1)
لوموند: ایالات متحده  در تله های خودساخته در شرق میانه گرفتار شده است
ژان پیر فیلو استاد دانشگاه و متخصص در تاریخ معاصر  شرق میانه از موسسه علوم سیاسی در پاریس
ایالات متحده اکنون خود را با یک سری از روابط مثلثی که در نهایت جریان به نفع روسیه تمام شده احاطه شده می بیند. از آنجا که یک مدت طولانی، واشنگتن  از تناقض آشکار میان  حمایت گسترده از اسرائیل از یک سو، و رابطه ای مشخص با کشورهای جهان عرب از سوی دیگر بهره می برد. در واقع، رهبران عرب با تکیه بر سیاست  قبلی سادات در مصر به سبک او به پیروی از سیاست هماهنگ بین ایالات متحده و "اسرائیل" پرداخته اند، که در عصر سلطه آمریکا  با نماد  فریب وصلح خیرخواه منعکس شده است..
قابل اشاره است که  ایالات متحده آمریکا در  روابط وچالش هایش  با عراق، سوریه
با - "اسرائیل" - سوریه وبا مصر - لیبی وحتی با - عربستان  و عربستان-قطر ناموفق بوده وترامپ قادر به احیای روابط با عربستان سعودی نیز بشکل دلخواه نشده است.
دربررسی مفاهیم همه این پنج رابطه مثلثی مشخص است که واشنگتن بدون از دست دادن یک راضی نتوانسته ناراضی دیگری را جذب کند  وبراین پایه اتخاذ هر نگرش مثبت یا منفی به بدتر شدن بحران فعلی منجر می شود. علیرغم تمایل ترامپ به رهائی بین ایالات متحده و کشورهای منطقه ، اما او فعالانه در تئاتر  مشخص نبرد شرق میانه درگیر شده است. لازم به ذکر است که تمام این روابط مثلثی با حاصل جمع صفر و فراتر از منافع ایالات متحده خود را نشان داده است ، و همچنان تعادل وتوازن منطقه ی،از اختلالات عمیق رنج  برده است..
منبع: لوموند(2)
فارن پالسی: آمریکا توان خود نمائی در خاورمیانه ندارد
رویکرد احمقانه ی ترامپ در روز دوشنبه مشخص شد، هنگامی که عربستان سعودی و پنج دیگر کشورعربی ، روابط  خود را  با قطر؛ به دلیل طیف وسیعی از اختلافات سیاسی ریشه دار قطع کردند -این درگیری نشان از شکنندگی ذاتی "ناتو عرب" بود که به نظر می رسید ترامپ روی آن حساب باز کرده است ..
پس از انتصاب "مایکل داندرا"  ، با نزدیک شدن شکست داعش این افسرکهنه کار عملیات های مخفیانه ،بعنوان رئیس عملیات جاسوسی مرکزی علیه ایران تمرکز می کند، به نظر می رسد که دولت دونالد ترامپ، اولین گام خود را در گرفتن حمایت عربستان سعودی و تلاش امارات متحده عربی،برای بی ثبات کردن ایران با حذف حکومت آن شروع کرده است،
این تصمیم بنا به اعلام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا  بعنوان یک رویکرد عملی  در مواجهه با تهران و سازگار با تهاجم  عربستان سعودی و امارات متحده عربی،  نسبت به ایران و پشتیبانی آمریکا سازماندهی شده است.در حالی که حمایت از گروه های مسلح  در بلوچستان پاکستان، به عهده ی عربستان به انجام عملیات در استان سیستان ایران بپردازند.
 بلوچستان پاکستان پناهگاهی امن برای طالبان افغان، و ایستگاهی برای قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ایران است، که آن نقطه قرار است به کانونی از جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران ،تبدیل شود ..
در همین زمینه، "نیویورک تایمز" تاکید کرد که انتصاب  داندریا پس از  فشارمقامات آمریکایی، برای ابراز یک سیاست در آمریکا برای تغییر رژیم ایران است. سیاستمدار آمریکایی نوشت  :  کنگره ایالات متحده باید برای تغییر رفتار ایران و تغییر کل نظام آن کشور کارکند . بهمین خاطر تعدادی از مقامات  دولت ترامپ از جمله وزیر دفاع جیمز ماتیس، یک رویکرد سخت در قبال ایران اتخاذ کرده اند.
تعیین
"مایکل داندرا"  در جهت تشدید جنگ نیابتی عربستان سعودی علیه ایران و  استراتژی تحریک و ایجاد ناآرامی در میان گروه های قومی مختلف در ایران، مطرح شده است..خارج قطردر جایی دیگر، و در آخرین قسمت ها  از نشت اخبار محرمانه خلیج فارس ، پیام های به بیرون درز کرده از پست الکترونیکی  سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن نشان داده است، که یوسف العتیبی، سفیر امارات متحده عربی  گفته است که می خواهیم به تاثیر گذاری در وضعیت داخلی ایران شدت ببخشیم،
 همچنین دراین پیام ها  در مورد تلاش برای متقاعد کردن شرکت های ایالات متحده برای عدم همکاری با ایران نشانه های بدست آمده است داد. برخی گزارش های رسانه ی حاکی از این است:
انتظار می رود تا با برگزاری نشستی در این هفته بین مقاماتی از امارات متحده عربی با سران دفاع از دموکراسی در بنیاد واشنگتن؛ به بحث در مورد امکان امریکا و تاثیر امارات متحده عربی دروضعیت داخلی ایران، از طریق اقدامات ، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی، سیاسی همراه با تلاش برای مهار و شکست ایران را موردبررسی وتبادل نظر قرارگیرد..
تلاش عربستان سعودی - با حمایت ایالات متحده - با همکاری اطلاعات  پاکستان برای بی ثبات کردن ایران افزایش یافته است. اما گروه بلوچ تحت تاثیر آنها بین ملی گرایان و مسلمانان مذهبی  با همکاری اطلاعات  پاکستان  تقسیم شده است.
یک سایت  در تابستان گذشته به دست تعدادی از فعالان تحت حمایت عربستان  ایجاد شده سخنگوی این گروه در مصاحبه با کانال وصال، مستقر در عربستان سعودی که ضد شیعی است بخشی از برنامه های خود را تشریح کرده است.
 "عبادی" مسئول این  سایت تجزیه طلب گفت : که گروه او متکی بر نفوذ اعراب در موقعیت های مختلف است، که برای نمونه در رسانه ها عربی وغربی از حمایت های غیر مستقیم در نظر گرفته شده برخورداریم و برای رساندن صدای ما به کمیته های فرعی سازمان ملل دفاع می کنند ..

(3): Forget 'winning' — Trump is losing badly in the Middle East
Foreign Policy
  Stephen M. Walt, Foreign Policy
   Jun. 10, 2017, 1:23 PM 7,826
------------------------------

(1)اكونومیست
Donald does Doha
America is no longer a force for stability in the Gulf
The blacklisting of Qatar is a sign of President Trump’s new world disorder
(2)لوموند
(3): Forget 'winning' — Trump is losing badly in the Middle East
Foreign Policy
  Stephen M. Walt, Foreign Policy
   Jun. 10, 2017, 1:23 PM 7,826

 


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.