تبلیغات
نجوا کنگان - دراین کتاب می خوانیم: شبکه های اجتماعی یعنی سردرگمی سیاسی وازمیان رفتن کارگروهی
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

دراین کتاب می خوانیم: شبکه های اجتماعی یعنی سردرگمی سیاسی وازمیان رفتن کارگروهی

تاریخ:پنجشنبه 8 تیر 1396-01:03 ب.ظ

‫‎
دراین کتاب می خوانیم: شبکه های اجتماعی یعنی سردرگمی سیاسی وازمیان رفتن کارگروهی
 ‬‎

Image result for ‫البلبلة السیاسیة  تألیف: سباستیان ملابی‬‎

 کتاب: سردرگمی سیاسی
نویسنده: سباستین مالابای
ناشر: بنیاد پنگوئن
تاریخ انتشار: نیویورک 2017
تعداد صفحات: 878 صفحه
سردرگمی سیاسی: چگونه شبکه های اجتماعی کار گروهی را تغییر داده است.
این کتاب توسط سباستین ملابی نوشته شده: که نتیجه تحقیق چهار پژوهشگر( پیتر جان، استاد علوم سیاسی در دانشگاه لندن،اسکات هیل، متخصص  علم داده های الکترونیکی  و  طاها یاسری پژوهشگر در موسسه آکسفورد، این تیم به ریاست پروفسور هلن مارگتس، مدیر موسسه آکسفورد و اینترنت: محقق  در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی انگلیس ) در بر دارد.  که آنها ازمسیر مجموعه مطالعات میدانی و نظارت بر روند  افکار عمومی در استفاده از رسانه های اجتماعی نتیجه کار خودرا دراین کتاب منعکس کرده اند آنها تاکیدداشته واستدلال می کنند  : که دراین روش های ارتباطی،مفاهیم دموکراسی تغییر کرده وبی اعتبار شده است، و این سبک ارتباط گیری،در عمل طعمه گذاری برای تحمیل آفات جنجالی  و تکرار ساده  نقطه اختلال افروزی و محل تهدید جوامع است ...
آنها توضیح میدهند:
دراین چرخه ارتباطی  تمرین دموکراسی و مشارکت  عمومی  با آفت  پاره پاره شدن ،هرج و مرج و سردرگمی در افکار و رفتارعمومی روبرو شده است. این کتاب هشدار میدهد برای جلوگیری از غرق شدن در ایده های سیاسی و گزاره ها ی بد فرجام و شیوه های دموکراتیک غیر مسئولانه در این سطح ناقص و اختصاصی شدن شدن امور با این روش؛  با استفاده از راهکار مسئولیت  پذیری وگذر از صافی بلوغ فکری بایدمقابله کرد .
دربیش از پنجاه سال گذشته تا حال حاضر رسانه بین دو تاریخ مجزا قرار گرفته است که این دو مرحله را به طور خاص از اواسط دهه شصت تا اولین روز سال نو(2017 ) می توان از هم جدا کرد.
 برای اولین بار در تاریخ جهان رسانه مارشال مک لوهان (1911- 1980)، که یکی از پدران بنیانگذارآن عرصه محسوب می شود، پس از مطالعات وبررسی دقیق به ما توصیه ی شنیدنی دارد: نیمی از شما تحت تاثیر، جریان  رسانه های الکترونیکی، به ویژه از طریق دراختیار داشتن آنها یا اینکه مشغول به کار در آنها هستید قرار خواهید گرفت، وی در مقدمه ی  کتاب خود تحت عنوان آشنایی با رسانه ها، پند ونصیحت خودرا  اینگونه تکمیل می کند:
ابزار دراینجاپیام است، به این معنا که، صرف نظر از محتوای رسانه ها، این پیام به منظور بدست آوردن نفوذ در وجود دریافت کنندگان و مخاطبان برگرفته از واقعیت و کیفیت رسانه یک معنا ومفهوم را به جمعیتی انتقال می دهند دراین میان رادیو و سپس تلویزیون، و فراتر از آن، البته ابزار الکترونیکی با ارتباط از طریق رایانه و مشتقات آن در زمان ما، توسط پروفسور مک لوهان پیش بینی شده بود.
درس برگرفته از دو تاریخ ذکر شده در بالا نشان می دهد: که در حال حاضر؛ زمان ما وابسته به آنچه تبدیل به یک حرکت تحت تاثیر رسانه ها و میزان ارتباطات کنونییست به وضعیتی از سردرگمی و یا تشویش و یا اختلال فکری و رفتاری در بسیاری از موارد دچار شده است..
این پدیده پژوهش یک تیم چهارنفره از محققان ارشد که توسط استاد دانشگاه آکسفورد(جامعه و اینترنت) رهبری می شوند، و این گروه نهایتاً  این کتاب  را، با عنوان زیر : سردرگمی سیاسی: چگونه  شبکه ی ارتباطات اجتماعی  کار و اقدام جمعی را  تغییر داده است منتشرکردند..
کتابی باهشت فصل:
این کتاب شامل هشت فصل است که   اولین فصل آن به عنوان  مورد دیجیتال پرداخته است و  اینکه الگوهای رفتار جمعی حال حاضر در لحظه های  جاری، ما را بشدت تحت تاثیر قرارداده است.  و فصل هشتم کتاب  به  عنوان اهمیتی  که پنهان نیست یعنی: "آشفتگی سیاسی به سوی هرج و مرج کثرت گرایی" اختصاص داده است...
مهم ترین و شاید خطرناک ترین،  عنوان ثبت شده  در کتاب پیش رو این واقعیت است که: استفاده ازشبکه ی ارتباطات اجتماعی، در درجه اول  البته رسانه توئیتر ناشی از تغییر مفهوم دموکراسی است، در حالی که دموکراسی در طول ازمنه ی گذشته عبارت بود از:  آگاهی از آنچه در جامعه درجریان است و اعلام حس شهروندی و پذیرش حقوق بشر و فعال کردن حس ابتکار و مشارکت مثبت در مسائل امور عمومی و اکنون اگرامکان آن با استفاده از رسانه های الکترونیکی، و همچنین دیجیتال فراهم ومطلوب باشد..
درواقع شبکه ی ارتباط اجتماعی با خطاب  قرار دادن مردم و افراد عادی آنها را به افشای هر آنچه را که رفتار روزمره فرد ی در زندگی خود مشاهده می کنند و یا وقایع پیرامونی تشویق کرده است، واز سوئی از آنها می خواهد تا به ثبت  و نوشتن وتبادل خواسته ها ، آرزوها بویژه در اقداماتی توئیتری ونوشتنی به اشتراک بگذارند وبه رد و بدل کردن محتوا، پیگیری و تحقیق، بارگیری(دانلود)  تخلیه و ارائه چشم انداز ودیدگاه بپردازند. و همین ها تبدیل به درآمد حاصله از طریق رسانه های جدید شده و  وبعنوان دستاورد آن انعکاس یافته است.
 اوج ترافیک و اشتراک گذاری برای جمعیت  کاربران،در راستای  رسیدن به اهدافی صادقانه باید باشد که این موضوع وعرصه  اغلب تبدیل  به نمایشگاهی برای تبادل اتهامات ، ابتذال ،دروغ ،توهین و افترا گریده است.
از اینجا  نویسندگان این کتاب  ادعای الگوی پلورالیسم ایجاد شده توسط شبکه های اجتماعی را نفی کرده، وتشریح می کنند: که این سبک دیگر یک مدل قابل قبول در رویکرد دموکراتیک ( دمکراسی ) واقعی و یا مورد نظرنیست،زیرا این روش  فاقد آرایش متکی بر وقار و مرغوببیت لازم و فاقد چشم انداز سازمانی اجتماعی است که  متفکران ، فعالان ومبلغان  دموکراسی آن را تعریف کرده ومد نظر داشته اند..
بنابراین تقریبا  نمونه های ارائه شده  ازداستانهای  توئیتر و سایرشبکه های اجتماعی به ارائه فرم کثیف وهرج ومرج منتهی شده است،  نویسندگان بار دیگر تاکیدکردند:  این رویه  به اشکال  درعمل سیاسی منجر شده است ، که تاثیر منفی آن البته در توجیه انتخاب کاندیداها برای عملیات انتخاباتی و منتخبین و مشارکت سیاسی  برشرایط افراد و گروه ها   آشکار شده است..
از «بهار عربی» و دیگرموارد مشابه
در این زمینه خاص، نویسندگان نویسندگان کتاب با دقت بررسی و تجزیه و تحلیل مدل های واقع بینانه در چند سال اخیر  پرداخته اند:
  مدلهائی که نشان دهنده تاثیر این پدیده  برگسترش  افراط گرایی و تعامل اغراق گونه و افراط در استفاده از ابزار دیجیتال ارتباطات اجتماعی باشد در سالهای اخیر فراوان هستند،  که برای اولین بار در تبادل نظر و دیدگاه ها  و تجمع شهروندان بکار گرفته شده اند. مثال های به دست آمده در مورد جمعیت از به اصطلاح «بهار عربی» در مصر از این مسیرهدایت داده شد وسپس منحرف گردید.
و تظاهرات میدان  تقسیم در ترکیه، پس از آن  برزیل، که به جمع آوری مردم و ایجادحالت شورش قبل از جام جهانی در سال 2014  منتهی شد،که نویسندگان در تمام فصل این کتاب این نوع تظاهراتها را به عنوان توده رانده شده توسط وسایل ارتباطی اجتماعی توصیف می کنند.
همچنین نویسندگان نتیجه می گیرند: که  وظیفه  حاکمان ودولت هاست که مسیر  استفاده از توالی های ارتباطی  همانندذکر شده در بالا را دنبال باظرافت وتمرکز دنبال کنند..
تهیه وترجمه: نجوای کنگان


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
What do you do for Achilles tendonitis?
شنبه 25 شهریور 1396 08:48 ق.ظ
What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this web page, and your views are nice designed for new visitors.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.