تبلیغات
نجوا کنگان - افول و عقب نشینی لیبرالیسم غربی
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

افول و عقب نشینی لیبرالیسم غربی

تاریخ:شنبه 24 تیر 1396-06:20 ب.ظ

افول لیبرالیسم غربی
"لیبرالیسم غربی در خطر است؛ اروپا در راه فروپاشی ، و آمریکا در حال عقب نشینی و لیبرال دموکراسی در حال افول است، و روسیه هیجان زده وچین خود را رهبر جهان میداند اینها  از امورواقعی  دنیای امروزماست. چگونه آن موضوعات  به این شرایط رسیده است؟ این سوال مهمی است که "ادوارد لوسی" در چهار بخش  ومقدمه ی مطرح شده در سراسر کتاب برجسته ی خود: "افول لیبرالیسم غربی"به آن پاسخ  داده است .
 نویسنده کتاب خود را با برشمردن خاطراتش از دیوار برلین، که یک نقطه عطف در تاریخ معاصر ، که در آن قرار بود برای از بین بردن بی عدالتی باید هرکس در آن  حتی سهمی کوچک داشته باشدآغاز می کند:
Image result for "The decline of Western liberalism"
- عنوان: افول لیبرالیسم غربی
- نویسنده: ادوارد لوسی
- ناشر: انتشارات آتلانتیک مانتلی (نیویورک)
- چاپ اولین نسخه: ژوئن 2017
- تعدادصفحات: 226
معرفی مولف: ادوارد لوسی  روزنامه نگار انگلیسی، وتحلیلگر  متخصص نقض حقوق بشری ایالات متحده آمریکا در واشنگتن دی سی است. پیش از این، رئیس دفتر "واشنگتن فدرال رزرو" و رئیس اداره جنوب آسیا در نیو دهلی بوده است.
لوسی با نقل عبارت معروف فوکویاما "پایان تاریخ"  که اعلام کرد: آنچه که جهان شاهد آن است پایان جنگ سردنیست، بلکه در پایان تحول ایدئولوژیکی بشر، و جهانی شدن لیبرال دموکراسی غرب به عنوان یک شکل نهایی حکومت بشری قرارداریم.
حکومت های کمونیستی اروپا سقوط کردند، دوران لیبرال تک قطبی  وارد عرصه جهانی شد  ولی ناگهان پس از دهه از آن تاریخ   نویسنده (لوسی )پس از به منصب رسیدن دونالد ترامپ خودرا در کنفرانس بین المللی مسکو تحت عنوان" جهان پس از آمریکا"  میهمان دعوت شده می بیند  .
روسها با این نقش از شادی درپوست خود نمی گنجند ، آمریکایی ها رئیس جمهور ی انتخاب کردند که  طرفدار دیوار کشی در سراسر امریکاست او در همه جا، به تحسین  پوتین می پردازد.
نویسنده درادامه توضیح میدهد: این کتاب به دنبال این است که بدانیم که آیا خصومت ایالات متحده ولیبرالیسم ، که از پکن و روسیه تا به ونزوئلا، آنکارا و حتی بوداپست  گسترش یافته ، موجه است؟
ظهور جهانی چین
بخش اول از کتاب  با اصطلاحی بنام"فیوژن"(ادغام) آغاز می شود - در واقع درخشیدن چین در ژانویه سال 2017 شروع شده و نقش ها را در جهان تغییر کرده است و نگهبانان اقتصاد جهانی  در حال تغییرهستند..
"شی جین پینگ" رئیس جمهور چین در کنفرانس داووس در قلب کوه های آلپ سوئیس  برای دفاع از سیستم تجارت جهانی در برابر رئیس جمهور ایالات متحده دونالد ترامپ، که یک جنگ  حمایتی اقتصادی بر پیکر اکثر کشورهای توسعه یافته جهان به راه انداخته، وارد شده است."شی" می گوید:جنگ تجاری هیچ برنده ی نخواهد داشت...
 اکنون پس از بیش از هفت دهه رهبری  ایالات متحدهبر اقتصاد سرمایه داری لیبرال، و ادغام اقتصاد جهانی؛ تاثیر اساسی در اقتصادهای غربی بشرح زیراست:
با وجود روند میانگین کاهش فقر جهانی؛ ده ها میلیون غربی  در سراسر دهه  گذشته سعی کردند پای خود را به حل بحران اقتصادی باز نکنند وآلوده این مبارزه نشوند و  فقط با نگاه  اقتصادی به نگه داشتن سر خود  بالاتر از سطح آب، و برای اینکه در دهه های آینده غرق نشوند تمرکز دارند.
 با وجوداین  هنوز گسترش اتوماسیون در مراحل اولیه آن است، و "اتوماسیون" اصطلاحیست که به تازگی  برهمه اموری که خودکار  بدون دخالت انسان انجام می شود اطلاق می گردد، از جمله، هوش مصنوعی ، هوشمندی تجهیزات و جاسوسی  واطلاعات از راه دور نامیده می شود، که برخی  آن را انقلاب صنعتی چهارم نامیده اند..
وبا  گذشت زمان، بیکاری در غرب افزایش می یابد. همانطور که به خوبی روزنامه نگار آمریکایی فرید زکریا در کتاب خود آنرا "جهان پس از آمریکا" نامیده است - واین بدان معناست که بقیه ی جهان و چین  درحال ظهور واوج گرفتن هستند ..
لوسی تاکید می کند:  ظهور چین به عنوان یک ابرقدرت اقتصادی، سیاسی و نظامی جهانی، نشاندهنده  بزرگترین  تحول و رویداد اقتصادی و تاریخ جهان حاضرماست. ما اکنون در عصر ی زندگی می کنیم که اوضاع آن بلحاظ دراماتیکی  مشابه عصر اختلاف نظر و تفاوت های ناشی از استعمار اروپایی و انقلاب صنعتی است. این دوره فشار کاهش گسترده در درآمد  طبقات متوسط غربی در سال های آینده بدون حدومرزی مشخص قابل مشاهده  است..

"حقیقت این است که  قدرتمند ترین  ترکیبی که لیبرالیسم  غربی پراکنده و مدعی  را با هم پیوند می داد رشد اقتصادی بود، و هنگامی که این گروه برای چیدن میوه ها ی رشد برای تبدیل شدن به بازیگر قواعد سیاسی بازی به رقابت پرداختند روشی نسبتا آسان بود ، و همه می دانند که چگونه با هم تعامل کنند . اما هنگامی که این میوه ها ناپدید شد و یا  به انحصار چند تن از افراد خوش شانس درآمد و همه چیز برای بدتر شدن حرکت کرده است"
 بخش دوم از این کتاب  "واکنش" نام دارد- نویسنده توضیح می دهد: انحطاط ناشی از سیاست لیبرال غربی، به ما می گوید؛ باور ما اینست که این ارزشها هستند که  بادبان دموکراسی را برمی کشند، و  ایمان ما به تاریخ تغذیه کننده این  اسطوره است اما این ارزشها پایمال شده اند..
تاریخ به ما می آموزد که بازندگان در حال تلاش برای پیدا کردن یک قربانی هستندبه  سیاست مدیریت گروه منفعت طلبان وسودجویان نگاه کنیدکه به جنگ صفر در کاهش دادن منابع روی آوردنده اند..
نویسنده معتقد است :که آنچه که در امریکا اتفاق می افتد، تا حد زیادی  ترامپ به  این سوال جدید فوکویاما که  آیا رکود اقتصادی جاری ، جهان دموکراتیک را به یک افسردگی وکساد بزرگ  می کشاند، پاسخ می دهد؟ و آنچه در اروپا ی فعلی اتفاق می افتد  پاسخگوی این سوال مهم نیز هست...
برای اولین بار در تاریخ پس از نازیسم- حزب راست افراطی در آلمان به نسبت تا 5 درصد یعنی زمینه ی لازم برای  بدست اوردن کرسی در انتخابات عمومی آینده را احراز کرده است..
از آغاز این قرن، غرب مقدار چشمگیری از قدر و منزلت مدل سیاسی  خو د را  از دست داده و به میزان زیادی از موقعیت قبلی که "حسادت" جهان را برمی انگیخت عقب نشسته است وسئوالات فراوانی را پیرامون خود می بیند؟
شک و تردید در مورد دموکراسی
همراه با سوء ظن از دموکراسی غربی؛  همچنین شک و تردید پیرامون  قدرت آن در جهان بوجود آمده است، آمریکا بیش از حد اعتبار خود را از دست داده است، سهم خود را از محصول جهانی ناخالص داخلی (GDP) کاهش یافته می بیند. درواقع اعتبار آمریکا بخاطر جنگ بی پروا تحت نام دموکراسی کاذب سقوط کرد..
از دست رفتن  نفوذ جغرافیای سیاسی مطلق اروپا ، بطوریکه قاره پیر به سختی قادر به اعمال قدرت خارج از مرزهای خود است از یکسو.  واز طرف دیگر مرزهای باز  اروپا تبدیل به یک تهدید در حال رشد علیه آن قاره  شده است. نویسنده تاکید می کند که همه در بالا ی صفحه به طور پیوسته به سمت جهت گیری به گرانش   مرکزیت جهانی به سمت شرق هستند..
در بخش سوم لوسی به بررسی پیامدهای  افول ایالات متحده لیبرال و هژمونی غرب میپردازد. با وجود این واقعیت که ایالات متحده  از نظر نوآوری در فن آوری نظامی بر روی زمین  قوی باقی می ماند؛ ولی آمریکایی ها با از دست دادن اعتماد به نفس و ایمان خود در عرصه های سیاسی به  سیستم نظام سیاسی خود اعتقادی ندارند ...
"ما فکر می کردیم از تعصب قدیمی  و تبعیض بشری رها شده ایم، اما پس از آن ما  فراموش کردیم  که هویت سیاسی لیبرالیسم درکل جامعه به چند نفر خاص محدود شده،اینگونه است که  انتخابات نامرئی  تبدیل به جوهر قرارداد اجتماعی غربی  شده است"
دونالد ترامپ یک درمان بدتر از بیماری به متحدین خود ارائه می دهد آنها را ببینید، اروپا به سمت داخل  خودجمع شده است.
 هنری کیسینجردراین رابطه گفت: اگر ایالات متحده از اروپا در سیاست، اقتصاد و دفاع جدا شد ،  اروپا از نظر ژئوپلیتیکی به  جزیره ای  محض در سواحل "اوراسیا" تبدیل خواهد شد، لوسی اشاره می کند که هرج و مرج در جهان  امروز نزدیک تر به پر کردن خلاء آمریکایی توسط چین است..
دموکراسی آمریکایی با سیاست خارجی اش برای چنددهه در ارتباط بوده است، و حتی زمانی که ریاکاری  سیاسی آن در طول جنگ علیه تروریسم و یا در طول جنگ سرد ثابت شد نیز ادامه داشته است، ایده آمریکا ثابت کرد که  از اشتباهات آن کشور بزرگتر است. هیچگاه پیوند بین این ایده که خانه آمریکایی را نگه می دارد وسیاست ترویج شده توسط امریکا در خارج از کشورهمراه خواهد بود  هرگز شکسته نشد، با اینکه اغلب تحریف شده است.زیرا سیاست  صحیح تامین کننده توازن داخل وخارج کشوراست.
اما ترامپ بر خلاف آن، ارتباط  سنتی دموکراتیک داخل را محترم نمی شمارد ، و در خارج از کشور به معرفی ایده ی در معرض خطر می پردازد، بنظر می رسد آنچه که در شرق میانه و خلیج فارس اتفاق می افتدروشن ترین نمونه از این آتش شعله ور شده توسط ترامپ باشد.
درواقع "ما  آتش افروز را مسئول آتش نشانی قرار داده ایم".
وازاین سو جوامع بااکثریت سفید پوست به اتخاذ سیاست های ضد اقلیتی روی آورده ، ودرنتیجه  حتی یک فرصت کوچک  برای نجات لیبرالیسم نمانده که بتواند خودرا خود را از شر خودش نجات بدهد .
تهیه وترجمه : نجوای کنگان
منبع:

The Retreat of Western Liberalism by Edward Luce

Hardcover, 226 pages
Published June 6th 2017 by Atlantic Monthly Pressنوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
FC2Live+
دوشنبه 10 مهر 1396 09:11 ب.ظ
خیلی خوب بود ممنون
android
جمعه 7 مهر 1396 07:21 ق.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
apk downloader
پنجشنبه 6 مهر 1396 10:50 ب.ظ
ممنون از وبلاگ خوبتون
anime mobile
پنجشنبه 6 مهر 1396 06:42 ب.ظ
خیلی خوب بود ممنون
What do you do when your Achilles tendon hurts?
سه شنبه 31 مرداد 1396 09:56 ق.ظ
Excellent way of telling, and fastidious paragraph to obtain facts regarding
my presentation focus, which i am going to convey in university.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.