تبلیغات
نجوا کنگان - مدیریت شهری قسمت(1)
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

مدیریت شهری قسمت(1)

تاریخ:یکشنبه 25 تیر 1396-04:13 ب.ظ

مدیریت شهری قسمت(1)  
   برای ارتقاء مدیریت شهری چه کرده ایم؟  چه راهکار وپاسخی داریم ؟
 مدیریت شهری به عنوان یک علم، قواعد و مبانی خاص به خود دارد از اواخر قرن نوزدهم تعدادی از دانشمندان و محققان  مطالعات خود را در توسعه این علم توسعه دادند، تا جائیکه تبدیل به شاخه ی از مدیریت علمی شد...
 چگونگی به دست آوردن بهترین و مطلوب ترین منافع از منابع طبیعی و اقتصادی و فنی نوین و ابزار و استفاده مدرن از این منابع توسط نیروی انسانی شایسته تر  با توجه به سیستم موجوددر زمان و مکان مشخص به منظور دستیابی به اهداف متنوع مورد نظر یکی از تعریف های آن است..
بنابراین این مدیریت در قالب عملیات انسانی و اجتماعی یا موسساتی، مرتبط با عناوین  افراد و گروه ها  و تلاشی هماهنگ برای رسیدن به اهداف است که بوجود می آیدو این مجموعه به منظور دستیابی مطمئن به اهداف با استفاده
از منابع  در دسترس و پتانسیل انسانی به بهترین شکل ممکن تاسیس شده است..

با وجود تعاریف بسیار ازسوی دانشمندان  مختلف در زمینه مدیریت و علوم انسانی  برای یک تعریف واحد و یکپارچه و جامع  از مدیریت شهری اما از نگاه سرجمع تعاریف مرتبط  در روند اجرایی  به طور مداوم با توجه به ماهیت نیاز مندی به این علم و تغییرات آن و  گسترش اهداف و  تداخل آراء  ضرورت  آگاهی  هر منطقه از هنر و توانایی خود به منظور تسهیل اجرای امور  با هماهنگی قوانین اجتماعی و انسانی امری بدیهی وانکار ناپذیراست.
  در واقع تمام این تعاریف متضمن یک هدف است که نوآوری به منظور تسهیل دستیابی موسسات یا ادارات به بهره برداری  حداکثری از پتانسیل شهری با هزینه کم تر، در ساده ترین طرح ها برای تسهیل تحرک انسانی و ارتقاء اجتماعی  که در آن نهادها و گروه ها با برنامه ریزی و تلاش پروژه های بزرگ و کوچکی را در ارتباطات و با برقراری رابطه بین جامعه و در میان بخش های دیگر برای رفاه حال عموم تدارک می بینند..
در حالی که مدیریت شهری  امروز بطور متفاوت و متنوع به عنوان  کارگردان زمینه های زندگی فعال دریک جامعه فعال است و تعاملات با فرد و جامعه، و مدیریت کسب و کار، خدمات دولتی و فعالیتهای خصوصی و او بخش های مهندسی آب و گردشگری، آموزش ومهارت عمومی، محیط زیست، ، مدیریت زیست محیطی و آموزش و پرورش را تحت شعاع خود قرار می دهد.
مدیریت شهری و در تمام این گروه ها به عنوان مجموعه ای کوشا  قوانین  ومصوبات ومقرارتی را در نظر گرفته و کنترل می کند اینگونه است که کنترل  محیط  و برنامه ریزی، چه بزرگ و چه کوچک،  پتانسیل های موجود در آن محیط به منظور دستیابی به اهداف مورد نظر با مهارت آن مدیریت بکارگرفته شده و شکوفا می شود . که در آن مفهوم مدیریت شهری بر ارتقا و گسترش سطح جامعه( به معنای کلمه ونه مجموعه ی صرف)  رفاه شهر  از طریق برداشتن موانع  و افزایش خدمات تمرکز دارد دراین دیدگاه برای رسیدگی به مشکلات ناشی از افزایش جمعیت و رشد جغرافیای شهری  برای ارائه خدمات وسرویس دهی لازم به جامعه از زمینه های موجود، نیاز به کار  وسازماندهی دوباره با به روز رسانی این خدمات و یا از طریق گسترش زمینه های استاندارد معتبر شهری مورد نظر چشم دارد ، علاوه براینها توجه به محیط زیست  و چشم انداز شهری و میزان ساخت وسازهای دولتی و عمومی به ارزش  تاریخی چند جانبه و ارزش زمین های که جانمائی می شوند دقت لازم بعمل آید.
دراین راستا با مطالعه عملکرد مناطق شهری و پیدا کردن آنچه هست و آنچه از فعالیتهائی که مورد نیاز است برای پاسخگویی به نیاز  شهروندان و الزامات آن و پیدا کردن مسیری دقیق در توسعه و  عوامل موثر بر گسترش و تعیین میزان استفاده از زمین وکاربری آن در نتیجه آگاهی از پروژه های مورد نیاز برای برآورده سازی احتیاجات ساکنان از تعهدات مدیریت شهری با حداقل زمان و هزینه  با در نظر گرفتن استانداردها ، قوانین و هنجارهای تصریح شده فرهنگی است که برای رسیدن به چنین چیزی نیاز به مدیریت دقیق و همکاری با جوامع داخلی وسایر دستگاههای دولتی شهر می تواند در جهت دهی  اهالی به سوی نقشی روشن در درک و شناسایی نیازها و و انجام  وظایف شهروندی شرایط مطلوبی را ایجاد کند.و درواقع این هسته فعال به عنوان مدیریت شهری قوی امروز شناخته شده است ...
 این روند به عنوان تلاشی برای مقابله با مشکلات عمده که در مقابل جمعیت شهری قرارگرفته به منظور رسیدن به عدالت و صداقت و توانایی  و یکپارچگی تعریف شده است.
تراکم مشکلات معاصر در شهر و کارآمد ی متغیر (اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی) ما ناشی از  عدم برنامه ریزی برای میزان افزایش جمعیت مهاجر و فشار به خدمات  وزیرساخت های موجود  که تنها جوابگوی یک سوم جمعیت حاضر بوده است می باشد لذا برای مراقبت بین الزامات ایجاد توازن فعلی و آینده باید اطمینان حاصل شود که فضا، محیط وشرایط پیش رو به نحو مطلوبی تعریف شوند و سعی کنیم تا به هماهنگی بین عوامل مختلف که جمعیت موجود وجمعیت متغیر را می خواهدتحت  پوشش قرار دهد فعالیت ها و منابع مالی برجسته ی و معادل آن را درنظر داشته باشیم..
تمرکزاین میزان جمعیت در محلات و تراکم ازدحام در برخی از محدوده مختلف شهری برای جذب فعالیت های اقتصادی و خدمات باعث ایجاد مشکلات متعدد و فشار بر زیرساخت های متنوع کنگان شده است.
به زبان ساده ؛ ضعف فراداده هاو زیرساخت ها همان چیزی است که  گسترش بی محابای شهری شکست خود را بازبان  مشکلات اجتماعی، زیست محیطی و اغلب سردرگمی و عدم آرامش واطمینان شهروندبومی  مطرح کرده و به همراه داشته است. .
بهبود این شرایط  مستلزم این  است که شهر با حضور مدیران ومسئولین با برنامه ودور اندیش در سطوح مختلف، و یا در سطح موردنیاز محلی، که هر یک از آنها اراده ذاتی برای رسیدن به یک جهش کیفی در روش ها و اداره و استفاده از امکانات و روشها ی نو خلاقانه ، کارآمدی سازمانی، برنامه ریزی و تصویب مطالعات میدانی و آماده شدن استراتژی های لازم  با روشهای علمی وفنی را برای شناسایی  شیوه هائی درراستای تامین رفاه شهروندان، استراتژی های زیباسازی شهرو کیفی بودن ساخت وساز های عمرانی  و ارتقاء وضعیت کوچه وخیابان ، سهولت حمل ونقل یا چگونگی استفاده از منابع و زمین های مختلف و... حس مدیریت مطلوب شهری را برای مردم با تاثیر گذاری خود دربرطرف کردن مشکلات ومعضلات ملموس کنند ، تنها اینگونه می توان در نمودار مقایسه  مدیریت شهری استانی وکشوری جایگاهی قابل قبول داشت .
نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.