دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

"بلومبرگ" : ورود ایران به بازار اوراق قرضه جهانی پس از یک وقفه 14 ساله

تاریخ:پنجشنبه 31 تیر 1395-08:55 ق.ظ


گزارش خبری روزنامه "بلومبرگ" تحت عنوان  "ورود ایران  به بازار اوراق قرضه جهانی پس از یک وقفه 14 ساله ."

این نشریه
به نقل از یک مقام ارشد توضیح داد : "که ایران  به بازارهای بدهی های جهانی برای اولین بار از سال 2002 بازگشته است، و جمهوری اسلامی ایران به دنبال تامین مالی بهبود اقتصادی، یک سال پس از  توافق تاریخی هسته ای ،  راه را برای خارج شدن از انزوا هموار کرده است"...

توضیح : ولی همچنان از سرنوشت پول های بلوکه شده ی ایران در خارج و تعاملات مالی وبانکی مورد نیاز خبری نیست.

 2016-07-20_23-27-32
.


photo_2016-07-20_23-27-32

تهیه وترجمه: نجوای کنگاننوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عدم آگاهی مأمورین آمریکایی از واقعیت های ایران

تاریخ:پنجشنبه 31 تیر 1395-08:29 ق.ظ

Image result for ‫عدم بصیرت مأمورین آمریکایی از واقعیت های ایران‬‎

عدم آگاهی مأمورین آمریکایی از واقعیت های ایران

© AFP 2016/ ATTA KENARE
گزارش و تحلیل
مارینا الشعلان

به نوشته نشریهThe Huffington Post ، مایکل فلینّ، رئیس اسبق سرویس نظامی آمریکا و مشاور کنونی دونالد ترامپ، کاندیدای ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه، مکرراً از روح الله خمینی، رهبر فقید ایران تقاضای نشر بیانیه و محکوم کردن عمل تروریستی در شهر فرانسوی نیس نموده است.


Image result for ‫عدم بصیرت مأمورین آمریکایی از واقعیت های ایران‬‎
© Sputnik/ Vitaly Podvitski
خمینی یا خامنه ای؟ هر دو یکی است
شب پنجشنبه، در مصاحبه با مِگین ماری کِلّی-برانت، مجری تلویزیون،  فلینّ در حین محکوم کردن عمل تروریستی در نیس اظهار کرد:

" میخواهم که امام، آقای خمینی در ایران نظر خود را در سخنرانی ابراز کند".

بعد از گذشته 12 ساعت، مشاور فلینّ بازهم از رهبر فقید ایران درخواست نظر کرده است. به طور خاص، روز جمعه، در برنامۀ Fox & Friends کانال تلویزیونی Foxnews مایکل فلینّ، مشاور دونالد ترامپ گفت:

"من از خمینی،رهبر ایران و پیشروان جهان مسلمین تقاضای محکوم این عمل تروریستی نمودم".


به نظر عماد آبشناس ،کارشناس دائم اسپوتنیک و سردبیر روزنامه "ایران پرِس"، سخن آقای فلینّ، دور از تعجب نبوده چون اولین دفعه نیست که از زبان مقامات آمریکایی چنین اظهارات پوچ و چرندی شنیده می شوند.
واقعاً،این بیانیه آنچنان خنده دار است که برای مأمور عالی رتبه آمریکایی که حتی مورد خنده و تمسخر مؤلفان نشریه آمریکای The Huffington Post شده، اصلاً قابل قبول نیست. نشریه The Huffington Post می نویسد:

"اشتباه و خطای فلینّ مورد درک و فهم بود اگر چنین اظهارات از زبان فرد بدون تجربه در بخش امنیت ملی شنیده می شد. ولی آقای مایکل فلینّ که زمانی رئیس یکی از بغرنجترین دستگاه سرویس در جهان بود به خود حق خبرگی می دهد که "کشورهای مستقل" را به عملی دعوت فرماید".
 عماد آبشناس همچنین موافق است که مشکل در عدم آگاهی و بصیرت بعضی مأمورین عالی رتبه آمریکایی نیست چون به هر حال هیچ کس از دقت مطلق تضمین نشده است. ولی با این حال که فلینّ و همکارانش پیوسته و دائم دچار چنین اشتباهات و خطاها شده اند می توان از روند ناخوشایند حرف زد.

Sputnik Persian
نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ایران تایید کرد بخشی از سامانه اس300 مستقر شده است

تاریخ:پنجشنبه 31 تیر 1395-08:16 ق.ظ

ایران تایید کرد بخشی از سامانه اس300 مستقر شده است

Image result for ‫ایران تایید کرد بخشی از سامانه اس300 مستقر شده است‬‎

 

حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران از ورود سامانه اس300 به ایران و استقرار بخشی از آن در این کشور خبر داد.

این مطلب را سید حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به نقل از سخنان وزیر دفاع این کشور گزارش داده است.

به گزارش خبرگزاری "فارس"، حسینی گفت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جلسه ای با حضور وزیر دفاع و معاونانش تشکیل داد و سردار دهقان در آن این موضوع را اعلام نمود.

بر اساس این گزارش، دهقان گفت: "سامانه اس300 به ایران آمده و بخشی از آن مستقر شده است".

سامانه اس300 برای دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن مورد استفاده قرار می گیرد. این سامانه قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. اس-300 می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند.

پیش از این سرگئی چمیزوف، رئیس شرکت دولتی "روس تک" روسیه اعلام کرده بود که روسیه قصد دارد روند تحویل سامانه موشکی دفاع هوایی اس 300 به ایران را تا آخر سال جاری میلادی به پایان برساند و کار اجرای این قرارداد طبق جدول زمانبندی در حال انجام است.

Sputnik Persianنوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تردستی: ما هم درآزمون شرکت می کنیم ولی" آنها" استخدام می شوند!

تاریخ:چهارشنبه 30 تیر 1395-04:46 ب.ظ


برخی عبرتهای بد آموز از آزمون استخدامی 
 تردستی؛  ما هم شرکت می کنیم  ولی" آنها"  استخدام می شوند!

جوانان کنگان: آیا هنوز هم بخشی از سیاهی لشکر "آزمونیم" ؟ ما می خو اهیم ازسهیمه ی خود برخودار شویم.
در استخدامی سال 95 می خوانیم :
"متقاضیان برای اطلاع از جزییات این آزمون و نام نویسی، تا سوم مردادماه باید به سایت سازمان سنجش آموزش كشور به نشانی: www.sanjesh.org  مراجعه کنندضمناً تاریخ برگزاری آزمون هم روز جمعه نوزدهم شهریور مشخص شده است."
"پیش بینی دولت برای بکار گیری 16 هزار نفر در آزمون های استخدامی برای سال 95 تنها 64 شغل را برای استان بوشهردر گرفته است"...  وضعیت کنگان  از ابعاد مختلف قابل بررسی است..
انتشار اطلاعیه ی کشوری استخدام نیرو وسهمیه بندی استان وشهرستان درسال جاری باردیگر زمینه ی از بیم وامید دردل جوانان متقاضی کار در شهرستان کنگان گسترانیده است. و دراین برهه که تحصیلکردگان پرشمار کنگان پشت خط استخدام روزشماری می کردند تا  آگهی استخدامی منتشر شود با دیدن این اطلاعیه، هم از پائین بودن سهمیه پذیرش شهرستان ناراضیند وهم  ازچگونگی تثبیت آن به نام یک کنگانی بومی نگران...
مهم اینکه این وجه اقبال وکیفیت روند جریان مرتبط  نه تنها بر گروه جویای کار بلکه طبیعتاً برتنوع مطالبه ی شهروندان و خانواده بزرگ بومیان کنگان تاثیرات مثبت ومنفی خود را نشان خواهد داد.
آیا جز این است که تجربیات تلخ گذشته عبوراز "هزار توی" استخدام  و گلوی بطری شیشه ی احراز شرایط وفیلتر روابط وبا کانالی پر ازعوایق با توجیه برسر داشتن امر ضوابط ،بهره ی جز نگاه برزمین شکسته  ودل دردمند در خون  نشسته،  بیشتر نسل جوان و جوانانی از این  شهرمفلوک و محروم بوده، که در اغلب آزمون ها ومصاحبه ها ی جذب وبکارگیری چیزی عایدش نشده؛ وحاصل جمع آن رقابت نابرابرو دفاع ضعیف ومنفعلانه از حقوق بومیان شهر،  نشستن قریب به اتفاق کادر غیر بومی درجایگاههای ردیف استخدامی  "اختصاصی ظاهری"این شهرستان در مفاصل مختلف شرکتی واداری بوده است.؟
اکنون نیزمی توان گفت: این اطلاعیه وآگهی های مشابه دردست نسل جوینده کاراین شهرستان دست بدست شده تا اطلاعات و تحلیل های مرتبط  همراه با نظرات وبرداشت های متفاوت همچنان را درنوردد  ودر انتظار اعلام نتیجه ی نهای رشد صعودی نگرانی ونارضایتی را پیرامون خود رشد دهد وناگهان به کنج خلوت خزانده شده و به گوشه ی عزلت رانده شود...
نگاه اول به این اطلاعیه  تعداد محدود نامتناسب سهمیه با نیاز انبوه درجایگاه تصدی خدمات رسانی برخی دستگاههای دولتی و حجم متراکم جویندگان تحصیلکرده متقاضی استخدام باردیگرتداعی بخش رقابتی نابرابر ونافرجام در حوزه ی پذیرش براساس معیارهای ظاهراً یکسان و  زمینه های  نامساعد پشت سر گذاشته شده است که دروضعیتی مشابه، شرایط ناهمخوان سابق هم مزید برعلت می شود تا شهروند کنگانی  درکی ناخوش ازسیر این جریان داشته باشد.
لذا براین اساس و توضیحاتی  دردامنه ی این یاداشت ، عنایت نماینده  محترم حوزه انتخابیه و مسئولین امرمحلی وهم استانی را در اهتمام ویژه به موضوع جلب می نمایم:
سالهای متمادی است که در طی هردوره استخدام در دستگاهها وشرکت های دولتی، حتی با اعلام سهمیه پذیرش  برای بومیان کنگان، غالباً  در نهایت اکثرقاطع  سهمیه  را در خروجی آزمون ومصاحبه ها غیر بومی ها از ان خود کرده اند. که می توان گفت پس از آن " یکی از علل کمتر توسعه یافتگی این شهر ستان ، خودهمین عامل است" وایضاً حواشی وهزینه های دیگرمترتب برآن که از حوصله ی این نوشتار خارج است....
سیر روش وسبک پذیرش ها  با (نمرات آزمون ، معدل تحصیلی  دوره ی آموزش عمومی وعالی ، امتیازات غیراولویت دارواولویت دار،  قالب مصاحبه ها و...)بعضاً موجبات تضعیع حقوق بومیان را فراهم کرده است واین رویه باعث شده تا حتی فرزندان تحصیلکرده این شهرستان بطور غیر منصفانه  ودر رقابتی نابرابر و گاه با اشاره ی سفارشی نامحسوس از دوراستخدام های متنوع، حذف شوند.
 پرواضح است که با توجه به نوع برخورداری از امکانات وفرایند آموزشی مطلوب تر دردوره ی آموزش عمومی، ودرادامه ی ان آموزش عالی ومهارت های ارتباطی نخبگان شهرستان های دیگر  بعبارت دیگر درپروسه مطروحه؛ همطرازان متقاضی در مقایسه با داوطلبان کنگانی، تاکنون این جوان کنگانی بوده که قافیه را باخته وبا سرنوشتی که دیگران برایش رقم زده اند سوخته وساخته است. یک آمار گیری زنده میدانی می تواند، گویای میزان  درصد تفاوت وفاصله  بکارگیری  واشتغال نیروهای غیر بومی  وبومیان  دراین شهرستان از سالهای دور تازمان حال بوده باشد که این خود، وضعیتی  نامتعادل را نسبت به سایر شهرستان ها به ما نشان می دهد. براستی کدام دست پشت این ماجراست ومی خواهد این رویه ادامه داشته باشد؟
این اتفاقات  عموماً  ناگوار حاصل کدام سلیقه ورزی ، اعمال نفوذ وتحمیل شرایط ناعادلانه بوده است؟
جامعه ی کنگان دراین برهه انتظار دارد که مسئولین دلسوز ذیربط با اتخاذ تدابیری، سنت شکنی کرده، و از هم اکنون با اصرار بردفاع و حفاظت از منافع وحقوق شهروندان درارتقاء سهمیه  وتقویت حضور بومیان کنگان در صحنه های اداری وشرکتی بوده، وزمینه ی مساعدی  را برای حفظ سهمیه ی شهروندان در رقابتی سالم و همچنین  درپیکربندی رقابت واحد بین واجدین الشرایطین همشهری(متقاضیان شهرستان ها از هم جدا با توجه به سهمیه ی اختصاصی) دربحبوهه ی آزمون سراسری یا استانی فراهم نمایند.... تا شاید مقداری از آب رفته از جوی بازگشته باشد...


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

جنگ همه جانبه ی نژاد پرستی آمریکا علیه سیاهان، ابعادتازه تری یافته است

تاریخ:سه شنبه 29 تیر 1395-03:56 ب.ظ

   
  

 جنگ همه جانبه نژاد پرستی آمریکا علیه سیاهپوستان...

شیكاگو 2016
Mediapart
2016/
17/ Jul/
میدیاپارت : آ
مریکا از موج متعدد خشونت  در شیکاگو، شهر "باراک اوباما"، که به گسترش آپارتاید معروف شده، رنج می برد -- نسل جدیدی از فعالان، خشونت پلیس و  نژادپرستی را محکوم کرده وعلیه هردو مبارزه می کنند....

 زندگی"جیسون" 23 ساله فرستاده ویژه روزنامه، هندرز ، ساکن در آن منطقه   یکی از خشن ترین مناطق امریکا، مورد تهدید واقع گردیده، وی دو بار در دو موقعیت متفاوت با آتش  گلوله رو برو شده است بطوریکه نزدیک بوده جان خود را از دست بدهد، روزنامه ها  از این موضوع صحبت نمی کنند در حالیکه این منطقه  حدود پنج کیلومتر تا  مقر  کسب و کار، "لوئب"،  بیش تر فاصله ندارد اما  همان رسانه ها به جنایات و مجازات بدون اقدام قانونی، مواد مخدر،یا مبارزه جوانان از طریق شبکه های اجتماعی اشاراتی داشته اند.

262248


" جیسون" می نویسد: ، سلاح آتشین  در این منطقه "قانون" است، زندگی به عبارتی دیگر بعنوان یک فیلم ترسناک  روزانه تكراری تبدیل شده است ،...

دراین منطقه نوجوانان فقیری هستند که چند بار به زندان افتاده اند ودر اینجا می توانید صدها  سنگ نوشته کوچک را بر روی در دیوار   خانه و کلبه  ها ، در ردیف های فشرده که به نام و تاریخ تولد کودکان بین هفت تا چهارده ساله کشته شده (بیش  پانصد تن که سیصد تن آنها در ماهها ی سال جاری) براثر خشونت  که در شیکاگو قربانی شده اند تماشا کنید، . با این حال، سازمان ذیربط قادر به  توقف گسترش سرعت  قتل ها درعملیات ها ی مختلف  نبوده است.

122814_1507_1

رسانه ها  خشونت های در نتیجه تبادل آتش سلاح ها را  پوشش می دهند كما اینکه پخش مستقیم "فاکس 32" کانال محلی  از انفعال پلیس  درصحنه های کشتار بسیار موثر  درحالیکه اشک مادران و همسایگان در ناباوری از آنچه اتفاق می افتد  را انعکاس داده است .
درتابستان گذشته،  "لیز" مربی آموزش برای مدیریت سازمان "شیکاگو و فراتر از آن "  از سازمان های غیر دولتی، که از طریق شرکت های بخش خصوصی، برنامه جوان محور تامین می شد را ترک کرد او در توجیه اینکار گفت:" من در سیستم ورشکسته کار نمی کنم"...
شیکاگو، سومین شهر مهم  در ایالات متحده، بشمار می آید ، در این شهر؛ مدارس دولتی از مخمصه ی خفه کننده رنج می برند، درواقع شیکاگو به  یک آزمایشگاه تبعیض اجتماعی ترسناک اجرا شده علیه آمریکایی های آفریقایی تبار است،  که این گروه علیرغم چندین دهه مبارزه برای دستیابی به حقوق مدنی خود هنوز دستاوردی نداشته است، و همچنین با وجود وابستگی نژادی آنها به اولین رئیس جمهور سیاه  در کاخ سفید در تاریخ آمریکا، اتفاقی در این خصوص نیفتاده است ... در منطقه لوگان یا اندرسون، به طور خاص در محله شمالی  آن که در آن بسیاری از ساکنین از "دوستداران  موسیقی جاز،" محسوب می شود و  تنها با چهره سفید پوستان فقط روبرو می شوید،  و معابر زیبا وفاخر اطراف  دانشگاه شیکاگو،برای ممانعت از ورود سیاهپوستان  توسط پلیس و مسلحین ویژه  محافظت  می شود .
" سیمپسون"، مدیر موسسه علوم سیاسی در دانشگاه ایلینوی، در این رابطه می گوید: 
تبعیض نژادی  هنوز هم یکی از بزرگترین مشکلات در شیکاگو محسوب می شود. 
با توجه به مطالعه انجام شده توسط "مت ویلسون،" در دانشگاه ایلینویز، او گفته است: که شهروندان سیاه پوست بین سنین هجده تا بیست و چهار ساله، دریک پیکربندی اجتماعی جائی ندارند  یا اینکه آنها بتوانند شغلی پیدا کنند. و من برای  سرنوشت این نسل از دست رفته بیش از حد متاثرم ...
در این رابطه "کارن شیلی"، یکی از رهبران محلی آمریکا در اتحادیه آزادی های مدنی می گوید:  ساختارهای بسیار مهم آمریکا با هدف دفاع از حقوق بشر،ایجاد شد اما  "افرادی که می خواهندبه درک واقعیت از  شیکاگو، دسترسی داشته باشند  باید بدانند:در اوایل قرن بیستم  آپارتاید بزرگ،  از طریق تصویب برنامه ریزی مسکن اجتماعی با هدف جمع آوری  آمریکایی های آفریقایی تبار، آنها را به حومه شهر های صنعتی کوچ دادند...
 از سوی دیگربین سالهای (1989 و 2011)، پروژه های بزرگ اقتصادی در شهر مذکور ایجادشد ولی هرگز ابتکار عملی  در پیدا کردن یک راه حل برای بهبود وضعیت سیاهپوستان درنظر گرفته نشد ...
یک گروه از فعالان مستقل طی ماه مارس / اسفند ماه گذشته در مورد تاریخ طولانی"نژادپرستی" در پلیس آمریکا گزارشی را منتشر کرد،که در این گزارش آمده است: پلیس کسی را  با سلاح  نمی کشد  وسلاح خود را تنها در برابر آمریکایی های آفریقایی تبار با آماری 77 درصدی علیه سیاه پوستان بکار  می برد ، و اگر چه این جریان؛  موضوع ده ها شکایت قرار گرفته ولی نتیجه ی بدست نیامده است..

یک  فعال اجتماعی به نام "جوانا استرونگ،" نیز اشاره می کند:  یک جنگ در زمینه های، اجتماعی و اقتصادی علیه سیاهپوستان در جریان است؛ که "علاوه بر سرکوب فیزیکی علیه جامعه سیاه پوستان، قلع وقمع مادی نیز توسط  بنیانگذاران خشونت و نئولیبرالیسم در حال وقوع است، و همچنین مدارس و بخش بهداشت و درمان مرتبط با سیاهان  فاقد بودجه است تا قادر به تعیین سرنوشت خود نباشند ".
در پایان “سیمسون”،تاکید کرد: که وضعیت  آمریکای امروز بسیار شبیه به اتفاقاتی  است که من در طول دهه شصت دیده ام، برای اقلیت "آمریکا ی رویائی» وجود نخواهد داشت و "دونالد ترامپ،"با پیشنهاد خود برای جلوگیری از ورود مسلمانان به خاک ایالات متحده،  دهها  قرن  مارا به عقب خواهد راند. ".
تهیه وترحمه:نجوای کنگان
منبع:

Chicago 2016, les batailles de l’Amérique

17 juillet 2016 | Par Mathieu Magnaudeix
À Chicago, la ville de Barack Obama, une des plus ségréguées des États-Unis, une nouvelle génération d’activistes dénonce les brutalités policières et lutte contre le racisme. Voyage dans l’Amérique honnie par les électeurs de Donald Trump, qui devrait être désigné candidat républicain à la présidentielle.
    Obama, dernière saison
    Reportage
Chicago 2016, les batailles de l’Amérique
17 juillet 2016 | Par Mathieu Magnaudeix
juillet 2016 | Par Mathieu Magnaudeixنوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ما یوسف خود نمی‌فروشیم * تو سیم سیاه خود نگه دار

تاریخ:سه شنبه 29 تیر 1395-02:26 ب.ظ


سعدی » دیوان اشعار » غزلیات
 

ما یوسف خود نمی‌فروشیم

تو سیم سیاه خود نگه دار

آمد گه آن که بوی گلزار

منسوخ کند گلاب عطار

خواب از سر خفتگان به دربرد

بیداری بلبلان اسحار

ما کلبه زهد برگرفتیم

سجاده که می‌برد به خمار

یک رنگ شویم تا نباشد

این خرقه سترپوش زنار

برخیز که چشم‌های مستت

خفتست و هزار فتنه بیدار

وقتی صنمی دلی ربودی

تو خلق ربوده‌ای به یک بار

یا خاطر خویشتن به ما ده

یا خاطر ما ز دست بگذار

نه راه شدن نه روی بودن

معشوقه ملول و ما گرفتار

هم زخم تو به چو می‌خورم زخم

هم بار تو به چو می‌کشم بار

من پیش نهاده‌ام که در خون

برگردم و برنگردم از یار

گر دنیی و آخرت بیاری

کاین هر دو بگیر و دوست بگذار

ما یوسف خود نمی‌فروشیم

تو سیم سیاه خود نگه دارنوع مطلب : شعر 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

ما یوسف خود نمی‌فروشیم

تاریخ:سه شنبه 29 تیر 1395-02:18 ب.ظ

سیف فرغانی » دیوان اشعار » قصاید و قطعات (گزیدهٔ ناقص)
ما یوسف خود نمی‌فروشیم 
 

من بلبلم و رخ تو گلزار

تو خفته من از غم تو بیدار

جانا تو به نیکویی فریدی

وین زلف چو عنبر تو عطار

گفتم که چو روی گل ببینم

کمتر کنم این فغان بسیار

شوق گل روی تو چو بلبل

هر لحظه در آردم به گفتار

من در طلب تو گم شده‌ستم

خود گم شده چون بود طلبکار؟

بر من همه دوستان بگریند

هر گه که بنالم از غمت زار

دل، خسته نگردد از غم تو

هرگز نبود ز مرهم آزار

از دانهٔ خال تو دل من

در دام هوای تو گرفتار

بسیار تنم بجان بکوشید

تا دل ندهد به چون تو دلدار

با یوسف حسن تو نرستم

زین عشق چو گرگ آدمی‌خوار

چون جان به فنای تن نمیرد

آن دل که ز عشق گشت بیمار

چون کرد بنای آبگیری

بر خاک در تو اشک گل کار،

وقت است کنون که که رباید

رنگ رخ من ز روی دیوار

در دست غم تو من چو چنگم

و اسباب حیوة همچو او تار

چنگی غم تو ناخن جور

گو سخت مزن که بگسلد تار

ای لعل تو شهد مستی انگیز

وی چشم تو مست مردم آزار

دریاب که تا تو آمدی، رفت

کارم از دست و دستم از کار

اندوه فراخ رو به صد دست

بر تنگ دلم همی نهد بار

دور از تو هر آن کسی که زنده‌است

بی روی تو زنده ای‌ست مردار

در دایرهٔ وجود گشتم

با مرکز خود شدم دگربار

بر نقطهٔ مهرت ایستادم

تا پای ز سر کنم چو پرگار

افتاد از آن زمان که دیدیم

ناگه رخ چون تو شوخ عیار،

هم خانهٔ ما به دست نقاب

هم کیسهٔ ما به دست طرار

در دوستی تو و ره تو

مرد اوست که ثابت است و سیار

گر بر در تو مقیم باشد

سگ سکه بدل کند در آن غار

آن شب که بهم نشسته باشیم

در خلوت قرب یار با یار

هم بیم بود ز چشم مردم

هم مردم چشم باشد اغیار

پر نور چو روی روز کرده

شب را به فروغ شمع رخسار

در صحبت دوست دست داده

من سوخته را بهشت دیدار

در پرسش ما شکر فشانده

از پستهٔ تنگ خود به خروار

کای در چمن امید وصلم

چیده ز برای گل بسی خار

جام طرب و هوای خود را

در مجلس ما بگیر و بگذار

آن دم به امید مستی وصل

بر بنده رگی نماند هشیار

بیرون شده طبع آرزو جوی

بی خود شده عقل خویشتن دار

بر صوفی روح چاک گشته

در رقص دل از سماع اسرار

در چشم ازو فزوده نوری

در خانه ز من نمانده دیار

چون از افق قبای عاشق

سر بر زده آفتاب انوار

او وحدت خویش کرده اثبات

اندر دل او به محو آثار

ای از درمی به دانگی کم

خرم به زیادتی دینار

مشتی گل تست در کشیده

در چشم هوای تو چو گلنار

دلشاد به عالمی که در وی

کس سر نشود مگر به دستار

دستت نرسد بدو چو در پاش

این هر دو نیفگنی به یکبار

تا پر هوا ز دل نریزد

جانت نشود چو مرغ طیار

ای طالب علم! عاشقی ورز

خود را نفسی به عشق بسپار

کاندر درجات فضل پیش است

عشق از همه علمها به مقدار

در مدرسهٔ هوای او کس

عالم نشود به بحث و تکرار

گر طالب علم این حدیثی

بشکن قلم و بسوز طومار

چون عشق لجام بر سرت کرد

دیگر نروی گسسته افسار

تو مؤمن و مسلمی و داری

یک خانه پر از بتان پندار

در جنب تو دشمنان کافر

در جیب تو سروران کفار

تو با همه متحد به سیرت

تو با همه متفق به کردار

دایم ز شراب نخوت علم

سر مست روی به گرد بازار

جهل تو تویی تست وزین علم

تو بی‌خبر ای امام مختار

تا تو تویی ای بزرگ خود را

با آن همه علم جاهل انگار

رو تفرقه دور کن ز خاطر

رو آینه پاک کن ز زنگار

کاری می‌کن که ننگ نبود

از کار جهان پر و تو بی کار

وین نیز بدان که من درین شعر

تنبیه تو کرده‌ام نه انکار

گر یوسف دلربای ما را

هستی به عزیز جان خریدار،

ما یوسف خود نمی‌فروشیم

تو جان عزیز خود نگهدار

مقصود من از سخن جز او نیست

جز مهره چه سود باشد از مار

من روی غرض نهفته دارم

در برقع رنگ پوش اشعار

 


نوع مطلب : شعر 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2