دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

دو دستگی در گردهمآئی بیلدربرگ 2017 بوسیله ى تی یری میسان‬

تاریخ:چهارشنبه 31 خرداد 1396-06:05 ب.ظ

دو دستگی در گردهمآئی بیلدربرگ 2017

چنانکه شواهد نشان می دهد، در حالی که ترامپ کمابیش مشکلات مربوط به اقتدار درونی خود را بر طرف کرده است، چالش به بطن ناتو منتقل شده : واشنگتن علیه سیاست تروریستی اقامۀ دعوا می کند، ولی از سوی دیگر لندن مایل نیست ابزاری به این کارائی را برای سلطه جوئی هایش رها کند. گروه بیلدربرگ که در آغاز به مثابه جعبۀ نمایش ارتعاشهای اتحادیۀ آتلانتیک شمالی سازماندهی شده، به صحنۀ نمایش بحث و جدل سختی بین طرفداران و مخالفان امپریالیسم در خاور میانه تبدیل شده است.

| دمشق (سوریه)  
JPEG - 92.7 kb
هیچ عکسی از گردهمآئی گروه بیلدربرگ وجود ندارد زیرا سازماندهی آن محرمانه است. امور امنیتی این گردهمآئی توسط اف بی آی و یا پلیس ویرجینیا صورت نمی گیرد بلکه از سوی شبه نظامی خصوصی و مستقیماٌ توسط ناتو تأمین می شود.

گروه بیلدربرگ در سال 1954 به ابتکار سازمان سیا و ام آی 6 برای پشتیبانی از اتحادیۀ آتلانتیک ایجاد شد. هدف آن گردهمآئی شخصیت های مشهور جهان اقتصاد و مقامات سیاسی و نظامی مسئول بود تا جامعۀ مدنی را متوجه «خطر سرخ» کنند. این گروه بی آن که مرجع تصمیم گیرنده باشد، باشگاهی ست که در وضعیت خیلی بسته به سر می برد، از دیدگاه تاریخی برای قدیمی ها مکانی بود که می توانستند برای ابراز وفاداری به لندن و واشنگتن با یکدیگر رقابت کنند و جوانترها نیز می توانستند نشان دهند که در رویاروئی علیه شورویها به خودشان اطمینان دارند [1].

طی گردهمآئی سالانۀ در سال 1979 بود که برنارد لویس Bernars Lewis برای حضار از نقش اخوان المسلمین علیه دولت کمونیست افغانستان پرده برداشت. اسلامشناس بریتانیائی-اسرائیلی-آمریکائی در همین زمینه پیشنهاد کرده بود که «جنگ برای آزادی» را به همۀ آسیای مرکزی گسترش دهند.

در سال 2008 یعنی از دو سال و نیم پیش از نخستین فراخوان «انقلاب» در سوریه که در فوریۀ 2011 شروع شد ، بسما قضمانی Bessma Kodmani (سخنگوی آیندۀ مخالفان سوری) و والکر پارتس Volker Perthes (مشاور آیندۀ جفری فیلتمن برای تسلیم کامل و بی قید و شرط سوریه) [2] ضرورت پشتیبانی از اخوان المسلمین را برای تسلط بر خاورمیانه مطرح کردند. و روی «میانه روی» اخوان المسلمین در رابطه با غرب، در مقابل افراطگرائی ایران و سوریه در زمینه حاکمیت ملی تأکید داشتند [3].

و در سال 2013 رهبر کارفرمایان آلمان اولریش گریلو Ulrich Grillo برای سازماندهی مهاجرت سوریها به حجم 800000 کارگر سوری به کارخانه های آلمان دست به اقداماتی زد [4]

بیلدربرگ 2017

گروه بیلدربرگ گردهمآئی سال 2017 خود را از اول تا 4 ژوئن در ایالات متحده برگزار کرد. خلاف عادت همیشگی، 130 شرکت کننده از طرح یگانه ای دفاع نکردند. بر عکس، پس از اقدامات و نظریات دونالد ترامپ در نشست عرب- و- اسلام- و- آمریکا و در ناتو [5]، سازمان سیا و ام آی 6 نخست روز را به سازماندهی بحث بین طرفداران مبارزه علیه اسلامگرائی و طرفداران آن اختصاص دادند. البته موضوع این بود که یا بین دوگروه به سازش برسند، یا اینکه با توجه به اختلاف نظر عمیق اجازه ندهند که هدف اولیۀ اتحادیۀ آتلانتیک از بین برود : یعنی مبارزه علیه روسیه [6].

در جبهۀ ضد اسلامگرا (یعنی مخالفان نه به مفهوم مخالفان دین اسلام، بلکه مخالفان اسلام سیاسی به تعریف سید قطب)، از حضور مک مستر H.R.McMaster (مشاور امنیت ملی در دولت ترامپ) و کارشناس او به نام نادیا شادلو Nadia Schadlow. مک مستر از جمله استراتژهائی ست که نظریاتش در صحنۀ نبرد شناخته شده است. شادلو به ویژه روی راهکارها و شیوۀ تغییر و تبدیل پیروزیهای نظامی به پیروزهای سیاسی کار کرده است. او خیلی به امر بازسازی جریانهای سیاسی در کشورهای شکست خورده توجه نشان داده است. شادلو به زودی باید کتاب جدیدی دربارۀ مبارزه علیه اسلامگرائی افراطی منتشر کند.

در جبهۀ طرفداران اسلامگرائی، برای ایالات متحده از حضور جان برنان John Brenan (رئیس سابق سازمان سیا) یاد کرده اند، و از کامندان سابق او آوریل هینس Avril Haines و دیوید کوهن David Cohen (امور مالی تروریسم). برای بریتانیا، سر جان ساورس Sir John Sawers (رئیس سابق ام ای 6 و از پشتیبانان قدیمی اخوان المسلمین) و ژنرال نیکلا هوگتون Nicholas Houghton (رئیس صندوق سرمایه گذاریهای کی کی آر – کوهلبرگ کراویس رابرتس- و داوطلب خزانه داری داعش) و ژنرال دیوید پترائوس (از بنیانگذاران داعش). و به این علت که گوئی نبود تعادل تا این اندازه کافی نبوده است، سازمان دهندگان پیشبینی کرده بودند که کارشناسی را دعوت کنند که بتواند توجیه ناپذیر را توجیه پذیر سازد، یعنی شخص شخیص پروفسور نیل فرگوسن Niell Fergusson (تاریخشناس در زمینۀ استعمار بریتانیائی).

احتمال واژگونی اتحادها

باید کمی منتظر بمانیم تا بدانیم که در این گردهمآئی چه چیزهائی گفته شده و ببینیم که هر یک از شرکت کنندگان از نظریات یکدیگر به چه نتایجی رسیده اند. با وجود این، از هم اکنون می توانیم ببینیم که چگونه لندن به سوی تغییر الگو در خاورمیانه نیل می کند. اگر الگوی «بهار عرب» (به مثابه بازتولید «شورش عرب در سال 1916» که بدست لورانس عرب برای جایگزین کردن امپراتوری بریتانیا بجای امپراتوری عثمانی سازماندهی شده بود) رها شده است، ام آی 6 امیدوار است توافقی بر اساس اسلام سیاسی به انجام رسد.

بر این اساس، در حالی که واشنگتن با تمدید اتحادش با عربستان سعودی، این کشور را متقاعد کرده که به ازای 110 میلیارد دلار اسلحه از اخوان المسلمین صرفنظر کند [7]، لندن بر آن است تا توافقی بین ایران، قطر، ترکیه و اخوان المسلمین به وجود آورد. اگر این طرح پی گیری شود، شاهد رها کردن طرح منازعات سنی و شیعه خواهیم بود، که متعاقباً باید از تهران، دوحه، آنکارا، ادلب، بیروت و غزه به ایجاد «هلال اسلام سیاسی» بیانجامد. این وضعیت جدید به بریتانیا اجازه خواهد داد تا نفوذش را در منطقه حفظ کند.

یگانه موضوعی که باید به سازش بین همپیمانان جامۀ عمل بپوشاند ضرورت ترک اصل دولت جهاد طلب است. همه می پذیرند که باید ابلیس را باید در جعبه بیاندازند. یعنی به کار داعش خاتمه دهند، حتا با پذیرش این خطر که برخی به القاعده بپیوندند. به همین علت، خلیفۀ خود برگزیده که برای ادامۀ حیاتش احساس خطر کرده مخفیانه به داونینگ استریت و الیزه اولتیماتوم داده است.

انتخاب جبهه

در ماه های آینده خواهیم دید که آیا تغییر جهت در عربستان سعودی واقعی ست یا نه. برای سوریه رویداد خوبی خواهد بود، بر عکس یمنی ها (که جهان غرب از آن بی اطلاع است). برای شاه سلمان فرصت مناسبی خواهد بود که وهابیت را از یک فرقۀ متعصب به مذهبی عادی تبدیل کند. از این پس برخورد ناگهانی که ریاض و دوحه را در رابطه با ایران در مقابل یکدیگر قرار داد، مشکل را به دو چندان رسانده زیرا خاندان قطری آل ثانی مدعی نسبت فامیلی با بنیانگذار فرقۀ محمد بن عبدالوهاب است، و این ادعا سعودیها را عصبانی کرده است.

طرح «اسلام سیاسی» عبارت است از متحد کردن اخوان المسلمین با طرفداران خمینی. چنین امری ایران و حتا حزب الله را ملزم می دارد که این مسئله را جایگزین مبارزۀ ضد امپریالیستی کنند. اگر این طرح به روز شود، مطمئناً موجب خواهد شد که ایران از سوریه بیرون بیاید. کاخ سفید این موضوع را خیلی جدی می گیرد و بیم زده خود را برای چنین وضعیتی آماده می کند. دونالد ترامپ در سخنرانی اش در ریاض از تهران به مثابه دشمن جدیدش یاد کرد و میکائیل دانرآ Michaël D’Andrea (که قتل عماد مغنیه از فرماندهان نظامی حزب الله لبنان را در دمشق به سال 2008 سازماندهی کرده بود) را در سازمان سیا به مقام مسئول بخش امور مربوط به ایران برگزید. [8]

روسیه خود را برای وضعیت جدید احتمالی در خاورمیانه آماده کرده بود، و به این ترتیب خواست خود را با پشتیبانی از سوریه و نزدیک شدن به دشمن دیرینه اش ترکیه مبنی بر دستیابی به «آبهای گرم» و عبور و مرور از راه تنگۀ داردانل و بوسفُر پی گیری می کند. با وجود این، در آینده، برای روسیه اسلام سیاسی در قفقاز مشکل ایجاد خواهد کرد.

مثل همیشه وقتی که بازیگران کارتهایش را بُر می زنند، هر یک باید وضعیت خودش را مشخص کند. بریتانیا از امپراتوری خود دفاع می کند، فرانسه از طبقۀ رهبران و ایالات متحده از ملت آمریکا. در خاورمیانه برخی برای قوم خود مبارزه می کنند، برخی دیگری برای نظریاتشان. ولی مسائل همیشه به این شکل ساده نیست. بر این اساس، ایران می تواند با مخلوط کردن هدف و وسیله، کمال مطلوب امام خمینی را پی گیری کند. رویدادی که در آغاز انقلاب ضد امپریالیستی بود و با نیروی اسلام هدایت می شد می تواند به داعیۀ سادۀ کاربست سیاسی این دین تحول یابد.

نتایج در بقیۀ جهان

در گردهمآئی بیلدربرگ 2017، ام آی 6 و سیا با دعوت فردی که به آتلانتیستها تعلق نداشت پذیرای خطر بزرگی شدند. سفیر چین، تسوی تیانکای که باید در چهارمین روز گردمآئی سخنرانی کند، توانست وضعیت هر یک از اعضای ناتو را تخمین بزند.

از یکسو پکن روی همکاری دونالد ترامپ حساب می کند، استقبال ایالات متحده از بانک آسیائی اش برای سرمایه گذاری در زیربناها، و گسترش همۀ راه های بازرگانی. از سوی دیگر، امیدوار است که بریکسیت به اتحاد اقتصادی و مالی با لندن بیانجامد [9].

در نتیجه، سفیر چین تسوی تیانکای که مدیر مرکز پژوهش سیاسی در وزارت امور خارجۀ چین بود تنها می تواند به تخریب داعش خشنود باشد. ولی ناآگاه نیست که آنانی که برای بستن «راه ابریشم» خلیفه را در عراق و سوریه سازماندهی کردند، به شکل پیشگیری کننده خود را برای سومین جبهه در فیلیپین و چهارمین جبهه در ونزوئلا آماده می کنند تا هر طرح ارتباطاتی دیگر را نیز ناکام بگذارند.

از این دیدگاه، چین که مثل روسیه منافع خود را در پشتیبانی از ترامپ می بیند، دست کم به این علت که از گسترش تروریسم در کشورشان جلوگیری کنند، از خودشان، دربارۀ احتمال نتایج دراز مدت فرادستی بریتانیا در «هلال اسلام سیاسی» خواهند پرسید.

تی یری میسان‬

ترجمه توسط
حمید محوی

[1] “ما تجهلونه عن مجموعة بیلدربیرغ ”, بقلم تییری میسان, ترجمة Naïla Hanna , Комсомо́льская пра́вда , شبكة فولتیر , 7 حزیران (یونیو) 2011, www.voltairenet.org/article1...

[2] “آلمان و سازمان ملل متحد علیه سوریه”, بوسیله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, Al-Watan (Syrie) , شبکه ولتر, 28 ژانویه 2016, www.voltairenet.org/article1...

[3] Sous nos yeux. Du 11-Septembre à Donald Trump, Thierry Meyssan, Editions Demi-lune, 2017.

[4] “چگونه اتحادیۀ اروپا با پناهندگان سوریه بازی می کند”, بوسیله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 2 مه 2016, www.voltairenet.org/article1...

[5] « Trump avance ses pions », par Thierry Meyssan, Al-Watan (Syrie) , Réseau Voltaire, 30 mai 2017.

[6] « La réunion 2017 du Groupe de Bilderberg », Réseau Voltaire, 1er juin 2017.

[7] « Donald Trump contre le jihadisme », par Thierry Meyssan, Al-Watan (Syrie) , Réseau Voltaire, 23 mai 2017.

[8] « La CIA prépare des opérations secrètes dures contre l’Iran », Réseau Voltaire, 3 juin 2017.

[9] “ خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا (برکسیت Brexit) تقسیم مجدد جغرافیای سیاسی در سطح جهانی”, بوسیله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 27 ژوئن 2016, www.voltairenet.org/article1...نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

39سال بعد ازبسته شدن پیمان کمپ دیوید ، ریاض آن را پذیرفت

تاریخ:چهارشنبه 31 خرداد 1396-05:55 ب.ظ

                     39سال بعد ازبسته شدن پیمان کمپ دیوید ، ریاض آن را پذیرفت

  
 

کشور مصر جزایر تیران و صنافیر را مطابق با وعده خود در ۱۱ ماه اوت ۲۰۱۶ به عربستان سعودی واگذار نمود [1].

از این رو ریاض توافق کمپ دیوید را پذیرفت . مطابق با این توافق صاحب این دو جزیره اجازه ندارد رفت و آمد در تنگه ی سوئز را مختل سازد و باید اجازه بدهد تا کشتی های اسرائیلی آزادانه در این آبراه رفت و آمد داشته باشند .

عده ی بیشماری در مصر با این تصمیم سیسی مخالفت کردند . برای آرام کردن مردم دولت مصر اعلام کرد که هرگز صاحب واقعی این دو جزیره نبوده است . در حالی که این دو جزیره مطابق با کنوانسیون لندن در سال ۱۸۴۰ به مصر تعلق داشتند . برای آنکه مصر مجبور به واگذاری این دو جزیره شود ، عربستان سعودی صدور نفت به این کشور را متوقف نمود ، همچنین انتقال دوازده میلیارد دلار پولی که می بایستی به این کشور قرض دهد مسدود نمود .

در واقع پذیرفتن پیمان کمپ دیوید در سال ۱۹۷۸ ( که پیمان صلح میان مصر و اسرائیل قلمداد می شود) ، می بایستی قوانین میان دو کشور را از انعطاف بیشتری برخورد سازد . پیش از این از قرار داد سری میان تل آویو و ریاض در ماه ژوئن ۲۰۱۵ مطلبی آورده بودیم [2] ، همچنین از نقش ارتش اسرائیل در نیروهای ائتلاف عرب در یمن [3] و خرید بمب های اتمی تاکتیکی توسط خاندان آل سعود از اسرائیل [4] . این موضوع انعکاس مهمی در موضوع فلسطین خواهد داشت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « L’accord israélo-saoudo-égyptien sur les îles de Tiran et Sanafir », Réseau Voltaire, 29 avril 2016, www.voltairenet.org/article1...

[2] “گزارش ویژه : طرح های مخفی اسرائیل و عربستان سعودی”, بوسیله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئن 2015, www.voltairenet.org/article1...

[3] “نیروی « عرب » برای دفاع مشترک”, بوسیله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 20 آوریل 2015, www.voltairenet.org/article1...

[4] “خاور نزدیک هسته ای”, بوسیله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 7 مارس 2016, www.voltairenet.org/article1...نوع مطلب : تحلیل مقاله  مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سفیر آمریکا درسوریه : ترامپ می خواهد جلوی نفوذ ایران را بگیرد ولی نمی داند بازی تمام شده است

تاریخ:سه شنبه 30 خرداد 1396-08:21 ق.ظ

رابرت فوردآخرین سفیر آمریکا درسوریه: ایران آمریكا را مجبور می کند ازشرق سوریه عقب نشینی کند
ژوئن 19, 2017
رابرت فورد سفیر اخیرآمریكا در سوریه،درمصاحبه ی با روزنامه عربی الشرق الاوسط گفت: رئیس سابق آمریکا باراک اوباما  گزینه های زیادی برای دونالد ترامپ به ارث نگذاشته است  که او بتواند قاعده  بازی را برای کاهش  نفوذ ایران  در سوریه تغییر دهد، وسرانجام ایرانی ها  أمریكائی ها   را مجبور به عقب نشینی از شرق سوریه   همانند ماجرای  بیروت سال1983 وعراق خواهند کرد ، فورد درادامه  اشاره کرد: که کردها   بابت اعتماد شان به آمریکا هزینه ی سنگینی را پرداخت خواهند کرد “. آنچه که ما با كردها می کنیم غیر اخلاقی وخطای سیاسی است وپیش ازاین در زمان صدام نیز از آنها سوء استفاده کردیم”.
فورد با آشکار کردن یک راز توضیح داد:  واشنگتن بقاء اسد را در سال 2013  برعكس اظهاراتشان پذیرفته بودند، چون گفتگوهای  ژنو هیچ پیشرفتی نداشت،”وپیش بینی ام این بود که این گفتگوها محکوم به شکست است  خصوصاً بسبب حمایت ایران از سوریه، حمایت روس ها را پیش بینی نمی کردم ، وتنها با حمایت ایران معتقد بودم اسد می ماند  وبهمین جهت منصبم  را در آنجارها کردم“.
" فورد" در بخشی دیگری از مصاحبه اش اعتراف کرد: دولت آمریکا در همه ی محاسبات خود در قبال سوریه دچار اشتباه شده بود، تا اینکه همه اتفاقات بنفع اسد پیش رفت.
, اسد بود که سود برد و او پیروز شد ه است ومی تواند با کمک حامیانش باقیمانده سوریه را آزاد کند
فورد دربخش دیگری از صحبت هایش تشریح کرد: آمریكائی ها بزودی خواهند فهمید  که  إیران دست بالا را دارد و آمریكائیها  نه صبر وحوصله ونه قدرت نظامی برای مقابله با ایران خواهند داشت، واین آمریکائیها هستند که عقب نشینی  خواهند کرد.
"فورد" در پایان نتیجه گیری کرد : ترامپ  می خواهد از نفوذ ایران جلوگیری کند ولی نمی داند که این بازی تمام شده است وگزینه ی چندانی دراختیار ندارد”.
 تهیه وترجمه : نجوای کنگان
منبع:..شرق الاوسط
https://aawsat.com/.../فورد-الأكراد-سیدفعون-ثمن-ثقته...
24 شهر رمضان 1438 هـ - 19 یونیو 2017 مـ رقم العدد [14083


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تحلیلگر نظامی صهیونیست: موشک های ایران یعنی تنوع گزینه های مقابله با اسرائیل وآمریکا

تاریخ:دوشنبه 29 خرداد 1396-06:09 ب.ظ

 تحلیلگر نظامی صهیونیست: موشک های ایران یعنی تنوع گزینه برای مقابله "اسرائیل"وآمریکا
     19 June، 2017

یک تحلیلگر نظامی در روزنامه یدیعوت احرونوت عبری - Yedioth Ahronoth" روی بن یشای" در مقاله خود نوشت: که حمله ی موشکی یکشنبه شب  ایران در سوریه را  تنها یک سیگنال هشدار   برای "اسرائیل"و حکام عرب  حوزه خلیج فارس نیست بلکه ی پیامی واضح برای ایالات متحده نیز هست، با اصابت  موشک ها به هدف خود در 600 فاصله ی کیلومتری ، این موضوع نشان می دهد که ایران ازگزینه های متنوعی در مواجهه با "اسرائیل"برخوردار است

"بن یشای" اشاره در مقاله خودنوشت: که ایران در این اقدام تلاش دارد به چند هدف برسد ، ایرانی ها گفتند: آنها شش موشک را  در فواصل   مختلف تا 700 کیلومتر شلیک کردند و حمله موفقیت آمیز و محدود بوده است...
این حمله موشکی ایران به متحدان سوریه کمک می کند چون مانند یک ضربه  علیه داعش عمل کرده است،ابراز توانایی و اصابت دقیق  بوسیله ی موشک هائی که  بین 700 تا 600 کیلومتربرد دارند به خودی خود  بعنوان یک  عرضه ( اندام ) عضله ازسوی ایران محسوب می شود، که هدف آن نشان دادن توان بازدارندگی به عنوان یک ابرقدرت است ، که تنها ایالات متحده و روسیه در آن شرایط تا کنون به پرتاب موشک با این فاصله در  جنگ های  شرق میانه مبادرت کرده اند.
این تحلیگر اضافه  می کند : زمانی که ایران موشک های سطح به سطح را ازچنین فاصله ی  بکار می برد در واقع  از یک موقعیت و  اعتبار یک کشور ابر قدرت نظامی  منطقه ای و حتی جهانی  سخن می گوید، هرچندتا کنون ما نمی دانیم موشک های استفاده شده توسط ایران از چه نوعی هستند..
همه این داده ها باید موجبات بسیاری از نگرانی ها و اهتمام  در "اسرائیل" فراهم آورد چرا که کسیکه می تواند اهدافی را در شرق و شمال سوریه از کرمانشاه در شمال غرب ایران و کردستان در غرب ایران هدف قرار دهد  میتواند با همان  موشک ها بلندی های جولان و احتمالا مناطق دیگر را نیز نشانه بگیرد از سوی  دیگر میادین وتاسیسات نفتی متحدین آمریکا درحوزه خلیج فارس تنها با 400 كیلومتر فاصله از اراضی ایران، بیشترین معرض  آسیب پذیری را دراین  پروسه  دارند . همچنین نگرانی ایالات متحده از درتیررس قرار داشتن پایگاهها ومراکز فرماندهی  نظامی اش در قطر و بحرین از آتش موشک های ایرانی یکی از ابعاد دیگر ماجراست ، بنابراین حمله ی  موشکی اخیر ایران نه تنها ابعاداقلیمی بلکه ابعاد جهانی نیز در پی داشته است .
تهیه وترجمه:نجوای کنگان
 منبع:یدیعوت احرونوت عبری - Yedioth Ahronoth


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

حمله موشکی سپاه به مقرّ فرماندهی تروریست‌های تکفیری

تاریخ:یکشنبه 28 خرداد 1396-11:46 ب.ظ

۹۶/۰۳/۲۸ :: ۲۳:۲۸

روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه ای خبر داد:

حمله موشکی سپاه به مقرّ فرماندهی تروریست‌های تکفیری در دیرالزور سوریه/ مجازات عاملین جنایت تروریستی با هلاکت تعداد زیادی از تروریست‌ها

خبرگزاری فارس: حمله موشکی سپاه به مقرّ فرماندهی تروریست‌های تکفیری در دیرالزور سوریه/ مجازات عاملین جنایت تروریستی با هلاکت تعداد زیادی از تروریست‌ها

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای از حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست‌های تکفیری در دیرالزور سوریه، با هدف مجازات عاملین جنایت تروریستی اخیر تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سپاه نیوز، روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه ای از حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه به مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست های تکفیری در دیرالزور سوریه، با هدف مجازات عاملین جنایت تروریستی اخیر تهران خبر داد.

متن اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که لحظاتی پیش صادر شد، به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم 

در پی جنایت تروریستی 17 خردادماه 96 تروریست های تکفیری در تهران که به شهادت 18 تن از مردم مظلوم و روزه دار و مجروحیت جمعی دیگر از هموطنان عزیز منجر گردید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: "ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون پاسخ نمی گذارد."

بر این اساس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات اقدس الهی و به نیابت از ملّت قهرمان و دشمن ستیز ایران و خانواده معظم شهدا و آسیب دیدگان عملیات تروریستی در حرم مطهر حضرت امام (ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، لحظاتی پیش مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریست های تکفیری در منطقه دیرالزور در شرق سوریه را با هدف تنبیه تروریست های جنایتکار، مورد حمله موشکی قرار داد. 

در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاههای موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان های کرمانشاه و کردستان، تروریست های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد. 

گزارش های دریافتی حکایت از هلاکت تعداد زیادی از تروریست‌های تکفیری و انهدام تجهیزات، سامانه ها و سلاح های آنان دارد. 

پیام این اقدام انقلابی و مجازات گونه کاملا روشن است؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تروریست های تکفیری و حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای آنان هشدار می دهد، در صورت تکرار اقدامات پلید و شیطانی علیه ملت ایران، خشم انقلابی و شعله های آتش انتقام پاسداران انقلاب، عاملین و مسببان آن را در بر خواهد گرفت و جنایتکاران را به جهنم رهنمون می سازد. 

به ملّت عظیم الشأن ایران اسلامی اطمینان داده می شود، پاسداران انقلاب به فضل الهی و با همراهی و مشارکت سایر نیروهای نظامی، انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی کشور برای صیانت از امنیت ملی و شکست فتنه ها و پدیده های ضد امنیتی، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده و اقدامات متناسب را در دستور کار قرار خواهند داد. 

اخبار تکمیلی، متعاقباً به استحضار ملّت شریف ایران رسانده خواهد شد. 

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 
28/3/96نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

«آتش به اختیار»؛ واجب کفایی یا عینی

تاریخ:شنبه 27 خرداد 1396-09:00 ب.ظ

«آتش به اختیار»؛ واجب کفایی یا عینی

«آتش به اختیار»؛ واجب کفایی یا عینی
در نیروهای مسلح اصطلاحی تحت عنوان «آتش به اختیار» وجود دارد که به واسطه ی آن، برخی یگان های مسلح این اجازه را می یابند تا بدون هماهنگی با مرکز فرماندهی به سوی هر جنبده یا شیء و پرنده ای آتش بگشایند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گام نیوز مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی خود با دانشجویان فرمودند: «وقتی دستگاه های فرهنگ، سیاست و... مختل و تعطیلند، به هسته های فکری، فرهنگی می گویم: مستقل و به قول میدان جنگ، آتش به اختیار کار کنید».
دیر زمانی نگذشت که این فراز از سخنان معظم له در فضای مجازی و رسانه ها به شدت مورد استقبال قرار گرفت و هر کس از ظن خود به تفسیر و توضیح آن پرداخت.
هر چند سخنان مقام معظم رهبری برای آنان که به دنبال حقیقت هستند و با مواضع اصولی معظم له در فضای فرهنگی آشنا هستند روشن و واضح است ولی با توجه به اظهارنظر های مختلف توضحیات زیر را یادآور می شوم.
در نیروهای مسلح اصطلاحی تحت عنوان «آتش به اختیار» وجود دارد که به واسطه ی آن، برخی یگان های مسلح این اجازه را می یابند تا بدون هماهنگی با مرکز فرماندهی به سوی هر جنبده یا شیء و پرنده ای آتش بگشایند. در چنین شرایطی این نیروها برای حفظ جان خود و جلوگیری از شکست در برابر دشمن براساس توانمندی ها، تجربیات، امکانات و موقعیت خاص جغرافیایی که در آن قرار گرفته اند در برابر دشمن که قصد نابودی آن ها را دارد موضع مناسب می گیرند و تمام تلاششان را به کار می بندند تا در برابر هجوم دشمن شکست نخورند و حتی از توان خود برای غلبه بر خصم استفاده کنند.
این روشی منطقی و معقول است و هیچ کس نمی تواند نیروهای نظامی را که در چنین شرایطی به فرمان «آتش به اختیار» عمل کنند سرزنش نماید بلکه از این جهت باید آن ها را سرزنش کرد که در شرایط ایجاد شده قدرت ابتکار و خلاقیت را از دست داده و حالت انفعال به خود می گیرند و در نهایت مغلوب دشمن می شوند. وقتی مقام معظم رهبری در مقوله ی فرهنگ از این عبارت استفاده می کند بدان معناست که معظم له نسبت به وضعیت مدیریت فرهنگی کشور ناراضی و معترض است، شواهد نشان داده که رهبر معظم انقلاب سال های سال است که نسبت به مدیریت فرهنگی کشور و توجه به اولویت ها و حساسیت در برابر توطئه های متنوع فرهنگی دشمن اظهار نگرانی کرده است. ولی گویا متولیان فرهنگی دغدغه های دیگری دارند و با جابجایی اولویت ها مسیر دیگری را طی می کنند.


شکی نیست که فرمان اخیر رهبری معظم، یک فرمان فرهنگی است. آنجا که ما در برابر دشمن تا دندان مسلح با انواع و اقسام امکانات ضد فرهنگی روبرو هستیم و دست اندرکاران نیز قافیه را باخته اند راهی نیست که فرماندهی در عرصه ی فرهنگ چنین دستوری دهد تا همه ی نیروهای مؤمن، جوان و انقلابی با تمامی سرمایه های اعتقادی و فرهنگی خویش در برابر تهاجم فرهنگی دشمن ایستادگی کنند و تلاش کنند که فرهنگ دینی و انقلابی را که اصالتاً قدرت برتری دارد بر فضای جامعه حاکم کنند. بنابراین دستور «آتش به اختیار» رهبری حداقل چهار نکته ی مهم را در بردارد.
1) انتقاد و اعتراض نسبت به عملکرد متولیان فرهنگ و هنر
2) این فرمان فقط در عرصه ی فعالیت های فرهنگی نرم است ولاغیر، آن ها که تعبیری دیگری می خواهند از این دستور داشته باشند یا ناآگاهندو یا مغرض
3) این فرمان به معنای بی ضابطگی و عبور از قوانین و مقررات در جامعه نیست، بلکه فعالیت های فرهنگی تحت فرمان «آتش به اختیار» باز هم در چارچوب ضوابط خواهد بود.
4) این دستوری است که از سوی فرماندهی که صاحب اختیار همه است صادر شده و هر کس در هر حد و توان و بضاعتی که دارد در اجرای این دستور باید نقش آفرینی کند.

 از همه مهمتر وجه چهارم است یعنی امروز دستوری به نیروهای انقلابی و فرهنگی جامعه رسیده که اجرای آن نه واجب کفایی است بلکه واجب عینی است. البته در اینجا مقصود فتوا دادن نیست بلکه وام گرفتن از این اصطلاح برای بیان اهمیت کار است.


مجاهدت فرهنگی همچون مجاهدت و مبارزه و پیکار نظامی نیست که در شرایطی واجب کفایی باشد. نبرد نظامی از آنجا که محدوده اش مشخص است و در مرزها و مکان های مشخصی در جریان است و نیروهای خودی با نیروهای دشمن در  آن نقاط در حال جنگ هستند، به گونه ای که اگر جنگاوران با نفرات کافی با دشمن بجنگند دیگر به حضور سایر نیروها در میدان نبرد نیاز نیست و به اصطلاح واجب کفایی است.
نبرد فرهنگی دشمن هیچ مرز و محدوده ای نمی شناسد. دشمن فرهنگی هم در پشت مرزها لشکرکشی کرده، هم از مرزها گذشته و به تمام فضاهای جامعه نفوذ کرده است. هم در خیابان حضور دارد، هم در خانه ها لانه کرده، هم در مدارس فعال است هم در دانشگاه ها، هم محیط های کار و تلاش را در نوردیده هم مکان تفریح و بازی را، با این اوضاع محدوده ای برای جنگ فرهنگی دشمن نمی توان تصور کرد که با وجود آن، عده ای خاص این تکلیف را بر دوش خود احساس کنند که باید با دشمن به مبارزه بر خیزند و تکلیف از سایرین ساقط شود. امروز فرمان فرهنگی «آتش به اختیار» واجبی عینی است که بر دوش هر کسی که حداقل توان فرهنگی دارد سنگینی می کند.

مهم نیست در اجرای این فرمان هر نفر به چه میزان فعالیت و تلاش فرهنگی کند، مهم این است که هر کس، توانایی و ظرفیت و امکانات خود و یا مجموعه ای را که با آن سروکار دارد بسنجد و به میزان ظرفیت و توانی که دارد وارد این صحنه شود.
تردیدی نداشته باشید اگر فعالیت های فرهنگی در سطوح جامعه توزیع شود و هر فردی خود را سربازی در عرصه ی فرهنگ تصور کند که باید حمله ای از حملات دشمن را دفع کند و قدمی به جلو برای فتح سنگرهای مدرن دشمن که البته بنیانی عنکبوتی دارد بردارد، جامعه ی اسلامی خواهد توانست بسیاری از معضلات و مشکلات فرهنگی را از درون خود بزداید.
کسی از فرمان رهبری معظم در «آتش به اختیار» تعجب نکند. فرمان رهبر همان احیای شعائر اسلامی است. مگر در اسلام امر به معروف و نهی از منکر نداریم؟ مگر امر به معروف و نهی از منکر یکی از واحبات دینی نیست؟ مگر امر به معروف و نهی از منکر به مفهوم نظارت همگانی برای افزایش سرمایه های اجتماعی و کاستن از آسیب ها به خصوص در حوزه فرهنگ نیست؟ مگر امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه ی دستگاه های خاص است؟ امر به معروف و نهی از منکر وظیفه ای همگانی است و بدون تردید هر فعالیت مفید فرهنگی یک امر به معروف است.
مشکل اصلی نابسامانی فرهنگی در جامعه ی ما این است که تصور عمومی در این است که فعالیت های فرهنگی و مبارزه با نابسامانی ها فقط و فقط به عهده ی دستگاه هایی است که متولی امور فرهنگی هستند. خیر، این گونه نیست. حتی اگر دستگاه های فرهنگی به خوبی هم به وظیفه ی خویش عمل کنند باز هم انجام فعالیت های فرهنگی از عهده ی مردم ساقط نمی شود تا چه رسد که امروزه به تعبیر رهبری دستگاه های فرهنگی، سیاست و.. مختل و تعطیل هستند.
امروز رهبر تکلیف همه ی کسانی که حتی حداقل فعالیت های فرهنگی را در قالب ظرفیت های مردمی می توانند انجام دهند مشخص کرده است. فرمانده به سربازان فرهنگی خویش دستور آتش به اختیار داده است. لحظه ای درنگ نباید کرد.

نصرالله شفیعینوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رسانه های غربی : از سیر تا پیاز ایجاد نا امنی در ایران

تاریخ:پنجشنبه 25 خرداد 1396-05:41 ب.ظ

 سالهاست که آمریکا با شکست تلخ در عراق وافغانستان از  جنگ مستقیم به جنگ  غیر مستقیم روی اورده است و بخصوص درمنطقه ی غرب آسیا وخاورمیانه با همکاری اسرائیل وعربستان نقشه های وفتنه های مختلفی را جهت نابودی ملل مسلمانوازمیان بردن ظرفیت وامکانات آنها بکارگرفته است  وتا اینکه  این مسیر به ناتوی عربی علیه ایران ختم شد اما  قبل از آن  فتوا های تکفیر ها از عربستان بمنظور کشتن ایرانیان بطور وسیعی منتشر شده بود تا اینکه ولعیهد عربستان تهدید مستقیم ودر واقع اعلام جنگ را با طرح موضوع کشاندن جنگ به مرکز ایران را مطرح کرد  ...چگونگی این ماجرا ها را  رسانه های غربی اینگونه پاسخ می دهند:
رسانه های غربی: آمریکا دردام های منطقه ی خود  اسیر شده است
اكونومیست: ایالات متحده نیروئی برای ثبات خلیج فارس بشمار نمی رود
"روشن شد که رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، به خوبی با پادشاه عربستان، سلمان بن عبدالعزیز، پس از سفر خود به آن کشور در ماه گذشته به اتخاذ سیاست خارجی با اهداف مشترک موافقت کرده است،در واقع، نفرت عربستان سعودی از ایران، که آن را رقیب اصلی منطقه ای خود میداند در نظر گرفته و به اشتراک گذاشتند ..
علاوه برآن  رئیس جمهور آمریکا عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی را با  قطع  روابط با قطر ومحاصره دریایی، هوایی آن امیر نشین تشویق کرد. ترامپ در توئیتر نوشت: "شاید این رویداد نشان دهنده آغاز ی برای پایان وحشت از تروریسم باشد.
  این عناصر توضیح می دهد که چرا  عربستان سعودی  نسبت به قطر اعلام تنفر داشته و تلاش برای به زانو در آوردن قطر بکارگرفته است، اما آنها موفق به رسیدن به این هدف خود نشدند. . از سوی دیگر تصمیمات ترامپ در کاخ سفید، آینده منطقه  را مبهم وپیچیده تر کرد ودر میان شورای همکاری خلیج فارس نیز شکافی جدی بوقوع پیوست.. 
 اما مدتی بعد مقامات سیاست خارجی آمریکا  برای کوچک جلوه دادن  اظهارات ترامپ به آرام کردن اوضاع پرداخته و این احتمال وجود دارد که رئیس جمهور آمریکا متوجه اشتباه خودشده است ، که با عجله در روز بعد به ارائه خدمات از سوی خود بعنوان یک میانجی برای حل قضیه اماده شده است.ودرمدتی کوتاه مشخص شد که سیاست آمریکادر خاورمیانه بی ثبات واداره امور از کنترل او خارج شده است".(1)
لوموند: ایالات متحده  در تله های خودساخته در شرق میانه گرفتار شده است
ژان پیر فیلو استاد دانشگاه و متخصص در تاریخ معاصر  شرق میانه از موسسه علوم سیاسی در پاریس
ایالات متحده اکنون خود را با یک سری از روابط مثلثی که در نهایت جریان به نفع روسیه تمام شده احاطه شده می بیند. از آنجا که یک مدت طولانی، واشنگتن  از تناقض آشکار میان  حمایت گسترده از اسرائیل از یک سو، و رابطه ای مشخص با کشورهای جهان عرب از سوی دیگر بهره می برد. در واقع، رهبران عرب با تکیه بر سیاست  قبلی سادات در مصر به سبک او به پیروی از سیاست هماهنگ بین ایالات متحده و "اسرائیل" پرداخته اند، که در عصر سلطه آمریکا  با نماد  فریب وصلح خیرخواه منعکس شده است..
قابل اشاره است که  ایالات متحده آمریکا در  روابط وچالش هایش  با عراق، سوریه
با - "اسرائیل" - سوریه وبا مصر - لیبی وحتی با - عربستان  و عربستان-قطر ناموفق بوده وترامپ قادر به احیای روابط با عربستان سعودی نیز بشکل دلخواه نشده است.
دربررسی مفاهیم همه این پنج رابطه مثلثی مشخص است که واشنگتن بدون از دست دادن یک راضی نتوانسته ناراضی دیگری را جذب کند  وبراین پایه اتخاذ هر نگرش مثبت یا منفی به بدتر شدن بحران فعلی منجر می شود. علیرغم تمایل ترامپ به رهائی بین ایالات متحده و کشورهای منطقه ، اما او فعالانه در تئاتر  مشخص نبرد شرق میانه درگیر شده است. لازم به ذکر است که تمام این روابط مثلثی با حاصل جمع صفر و فراتر از منافع ایالات متحده خود را نشان داده است ، و همچنان تعادل وتوازن منطقه ی،از اختلالات عمیق رنج  برده است..
منبع: لوموند(2)
فارن پالسی: آمریکا توان خود نمائی در خاورمیانه ندارد
رویکرد احمقانه ی ترامپ در روز دوشنبه مشخص شد، هنگامی که عربستان سعودی و پنج دیگر کشورعربی ، روابط  خود را  با قطر؛ به دلیل طیف وسیعی از اختلافات سیاسی ریشه دار قطع کردند -این درگیری نشان از شکنندگی ذاتی "ناتو عرب" بود که به نظر می رسید ترامپ روی آن حساب باز کرده است ..
پس از انتصاب "مایکل داندرا"  ، با نزدیک شدن شکست داعش این افسرکهنه کار عملیات های مخفیانه ،بعنوان رئیس عملیات جاسوسی مرکزی علیه ایران تمرکز می کند، به نظر می رسد که دولت دونالد ترامپ، اولین گام خود را در گرفتن حمایت عربستان سعودی و تلاش امارات متحده عربی،برای بی ثبات کردن ایران با حذف حکومت آن شروع کرده است،
این تصمیم بنا به اعلام سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا  بعنوان یک رویکرد عملی  در مواجهه با تهران و سازگار با تهاجم  عربستان سعودی و امارات متحده عربی،  نسبت به ایران و پشتیبانی آمریکا سازماندهی شده است.در حالی که حمایت از گروه های مسلح  در بلوچستان پاکستان، به عهده ی عربستان به انجام عملیات در استان سیستان ایران بپردازند.
 بلوچستان پاکستان پناهگاهی امن برای طالبان افغان، و ایستگاهی برای قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ایران است، که آن نقطه قرار است به کانونی از جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران ،تبدیل شود ..
در همین زمینه، "نیویورک تایمز" تاکید کرد که انتصاب  داندریا پس از  فشارمقامات آمریکایی، برای ابراز یک سیاست در آمریکا برای تغییر رژیم ایران است. سیاستمدار آمریکایی نوشت  :  کنگره ایالات متحده باید برای تغییر رفتار ایران و تغییر کل نظام آن کشور کارکند . بهمین خاطر تعدادی از مقامات  دولت ترامپ از جمله وزیر دفاع جیمز ماتیس، یک رویکرد سخت در قبال ایران اتخاذ کرده اند.
تعیین
"مایکل داندرا"  در جهت تشدید جنگ نیابتی عربستان سعودی علیه ایران و  استراتژی تحریک و ایجاد ناآرامی در میان گروه های قومی مختلف در ایران، مطرح شده است..خارج قطردر جایی دیگر، و در آخرین قسمت ها  از نشت اخبار محرمانه خلیج فارس ، پیام های به بیرون درز کرده از پست الکترونیکی  سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن نشان داده است، که یوسف العتیبی، سفیر امارات متحده عربی  گفته است که می خواهیم به تاثیر گذاری در وضعیت داخلی ایران شدت ببخشیم،
 همچنین دراین پیام ها  در مورد تلاش برای متقاعد کردن شرکت های ایالات متحده برای عدم همکاری با ایران نشانه های بدست آمده است داد. برخی گزارش های رسانه ی حاکی از این است:
انتظار می رود تا با برگزاری نشستی در این هفته بین مقاماتی از امارات متحده عربی با سران دفاع از دموکراسی در بنیاد واشنگتن؛ به بحث در مورد امکان امریکا و تاثیر امارات متحده عربی دروضعیت داخلی ایران، از طریق اقدامات ، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی، سیاسی همراه با تلاش برای مهار و شکست ایران را موردبررسی وتبادل نظر قرارگیرد..
تلاش عربستان سعودی - با حمایت ایالات متحده - با همکاری اطلاعات  پاکستان برای بی ثبات کردن ایران افزایش یافته است. اما گروه بلوچ تحت تاثیر آنها بین ملی گرایان و مسلمانان مذهبی  با همکاری اطلاعات  پاکستان  تقسیم شده است.
یک سایت  در تابستان گذشته به دست تعدادی از فعالان تحت حمایت عربستان  ایجاد شده سخنگوی این گروه در مصاحبه با کانال وصال، مستقر در عربستان سعودی که ضد شیعی است بخشی از برنامه های خود را تشریح کرده است.
 "عبادی" مسئول این  سایت تجزیه طلب گفت : که گروه او متکی بر نفوذ اعراب در موقعیت های مختلف است، که برای نمونه در رسانه ها عربی وغربی از حمایت های غیر مستقیم در نظر گرفته شده برخورداریم و برای رساندن صدای ما به کمیته های فرعی سازمان ملل دفاع می کنند ..

(3): Forget 'winning' — Trump is losing badly in the Middle East
Foreign Policy
  Stephen M. Walt, Foreign Policy
   Jun. 10, 2017, 1:23 PM 7,826
------------------------------

(1)اكونومیست
Donald does Doha
America is no longer a force for stability in the Gulf
The blacklisting of Qatar is a sign of President Trump’s new world disorder
(2)لوموند
(3): Forget 'winning' — Trump is losing badly in the Middle East
Foreign Policy
  Stephen M. Walt, Foreign Policy
   Jun. 10, 2017, 1:23 PM 7,826

 


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :3
  • 1  
  • 2  
  • 3