دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

وابستگی اقتصاد و هک شدن هوش اقتصادی

تاریخ:جمعه 31 شهریور 1396-04:48 ب.ظ

 وابستگی اقتصاد و هک شدن هوش اقتصادی

تجربه ی تلخ «وابستگی»: چرا  برخی کشورها رشد وپیشرفت اقتصادی دارند و کشورهای دیگر ی
 عقب می مانند ؟
وقتی که مباحث اقتصادی دغدغه ی روزانه مردم  است طبیعتاً بررسی ومطالعه ی همه جانبه وبهبود اوضاع آن نه تنها  دربرگیرنده تعهد اجتماعی مسئولین، بلکه  بعنوان پروژه ی  ملی  درمسئولیت بزرگ  شامل نحوه عملکرد قشری برجسته بنام  "نخبه ی جامعه" هم می شود .
قابل توجه است که  از حدود 60 سال پیش تا کنون افراد  زیادی از کشورمان بمنظور کسب دانش اقتصادی جلای وطن کرده و درمراکز علمی غرب وشرق   هزینه های مختلفی را متحمل شدند تا از ره آورد کسب مدارج مختلف تخصصی دراین رشته و به اصطلاح تنکولوژی وفن آوری اقتصادی ، رونقی به رشد وتوسعه ی اقتصادی کشور ومردم ببخشند .وبسیاری از آنان شاید هزاران کنفرانس وسمینار و... درابعاد خرد وکلان در داخل وخارج از کشور میزبان ومیهمان شده ودر مناصب خردودرشت اقتصادی بفعالیت مشغول شده اند اما هنوز از اقتصادی ناخوش و دست به عصا رنج می بریم.که نه می تواند مردم را خوشبخت و برخوردار از رفاه نسبی کند ! ونه دولت را به سرمنزل مقصود برساند. ما هم مثل عموم سررشته ی چندان در اقتصاد نداریم اما ویژگی مشترک همه ی ما توانائی در مقایسه هاست . وحداقل از دوطبقه ی دار وندار که پیرامون خود می بینیم ویا دررسانه ها از احوالات آنها در پیوند با اقتصادباخبر می شویم و فاصله ها را درمی یابیم  و حرص وولع وخنده این یکی و درد والتماس وگریه ی آن دیگری  را در قالب ظواهر زندگی بشکلی از اشکال شاهدیم ... اما چرا دراین عرصه هنوز اندرخم یک کوچه ایم ؟
طیبعی است هرجا که اقتصاد علمی ویا بقولی دیگر اقتصاد دانش بنیان رو به پیشرفت گذاشته ، نظریه پردازان امر  به  چگونگی ارتقاء و تسلط این موضوع  در دو عرصه ی داخلی وبین المل توجه  داشته اند . وبوِیژه براهمیت  استقلال و مرکزیت بخشیدن به توانمندی  خود  درکنترل  جریان تولید،داد و ستد وبازار مصرف وتامین دراز مدت منافع،  هم کار فرهنگی کرده اند وهم کار دیپلماسی و هم از بازوان فضای مجازی والکترونیک به نحو کاملی استفاده کرده اند. واز سوی دیگر ضرورت ها ، اهداف ، علل وعوامل،عناصر  پیشرفت و پسرفت را بصورت تفکیکی در اجزاء مختلف دنیا تحت مراقبت ونظارت  قرار می دهند .
 برای نمونه  دریاداشت های اقتصاددانان معاصر می خوانیم : "بیل بارن" از دو گانگی اقتصادی و انحصار گری سرمایه داری  وتاثیر آن برعقب ماندگی جهان سوم  درکتابی استدلالی سخن گفته  و به این مهم می پردازد "چارلز بتلهایم " نیز براین باور است تفاوتهای تاریخی سرمایه داری مانع رشد کشورهای جهان سوم است، "اندرو ژنده فرانک" در مورد مراکزاقتصادی بین المللی و توابع آن  ، "الگره امانوله"، "جفری کی" در مورد نرخ نابرابر ی نرخ ارز وآسیب کشورهای درحال توسعه، "فرناندو کاردوزو"، "دیتر سنگاس"، "اولریش منزال " در زمینه دینامیک داخلی اقتصاد، "امانوئل والرستاین" و نظریه او درباره سیستم های اقتصاد جهانی، "بیل وارن "و  انحلال سیستم اقتصادامپریالیستی از درون ، به تجزیه وتحلیل اقتصاد موفق وناموفق درجهان امروز پرداخته اند. هرکدام ازاین اقتصاددانان بنوعی  تاکید وتائید می کنند که هرکشوری که می خواهد اقتصادی زنده و پویا وپایدار داشته باشد باید بداند که نباید طفیلی سیستم اقتصادی بین المللی و وابسته به معایب ودیدگاه  تحمیلی آن باشد.(1)
ازجهت عملی شدن آن نظریات:
ژاپنی ها و چینی ها  از غربی ها  عصبانی می شوند، وقتی غربیها پیشرفت آنها را معجزه و یا افسانه ی می نامند زیرا این میزان رشد برای غربی ها  غیر قابل باور است.که ژاپن و چین پس از جنگ جهانی دوم در صنعت، اقتصاد و علوم فضایی شگفتی ساز می شوند.
 درواقع چین و ژاپن و یا  چهار کشور  موسوم به ببرهای آسیا  خود را در آینه ی خویش نگاه می کنند و دقیقاً در  آئینه ی که در دستان خود آنهاست ... وآنها برهمین اساس پیشرفت خود را عادی می بینند .و براین باورند  که همه چیزهایی که به دست می آورند از طریق کار به دست می آید ... کار و نظم و انضباط و  شکیبایی وپشتکار زیاد...
آنها می گویند ما هر ابزاری را وسیله ی برای توسعه ی ابزار دیگر بحساب میآوریم .
چینی ها اظهار می کنند که آنها قاعده ی "اتاق داغ" را دنبال می کرده اند و سه اتاق برای سه کارگر داشته اند. اتاق اول یک کارخانه(کارگاه) کوچک ، دومین اتاق رختخواب گرم ونرم داشت و سومین اتاق محل صرف غذا بوده است. آنها به نوبت : هشت ساعت  کار، هشت ساعت برای استراحت و هشت برای خواب. این همه ی برنامه ی آنهابوده است .. اینگونه آنها توانستند غربی ها را سخت شگفت زده کنند ، گر چه این یک واقعیت ساده است و لی نتیجه شگفت انگیز است !
‏یک روزنامه نگار ایتالیایی به چین  سفر کرد تا جواب این سوال را  پیدا کند: چگونه  ما به راز این فعالیت وپیشرفت بزرگ چین  دست پیدا کنیم؟ ... چگونه  آنها همه چیز را در این دنیا می سازد؟ و...
"اومرتو گالیانی"  به دنبال پاسخ بود ولی  ازهرسئوال کننده چینی، تنها حاصلش  سکوت بود ، انکار ویا توضیحاتی نامفهوم وگمراه کننده ! وچیزی که دست آخر عایدش می شد لبخندی و یکبار انحنا ی قد، یعنی احترام سنتی چینی ها ...
روزنامه نگار ایتالیایی هرچه بیشتر سعی کردکمتر یافت تا اینکه  مجبور شد  از خارجی ها ی مقیم چین این سوال را بپرسد .. آنها به او جواب دادند زرنگتر از شما هم پیگیراین سئوال شده اند. اما هیچ کس به  آنها و شما چیزی نخواهد گفت!
روزنامه نگار ایتالیایی پس از بازگشت همان پاسخی را که  قبل از مسافرت به چین داشت باردیگر درگزارش خود نوشت: کار، پشتکار، نظم و انضباط، سخت کوشی  و اعتقاد مطلق به توانایی  یک کشور برای موفقیت در هر موضوعی! 
و درپایان نتیجه می گیریم :  آنچه که باعث موفقیت کشور های آسیائی  مورد اشاره گردیده ، با تکیه برخود اهتمام ارتقاء  توانمندی ترکیب فن آوری وتکنولوژی بین المللی با حفظ روح ملی وسنتی خود بدست آمده است . ونه چشم داشتن به کارگشائی بیگانه....
حفظ روحیه ی که از مصرف گرائی وهزینه ی بی پروا بیزار بوده وبه تولید خود اهتمام ورزیده و به مراقبت از سبک زندگی خود اهتمام داشته  بدینوسیله ی از هک شدن هوش اقتصادی اش بوسیله  بیگانه جلوگیری کرده تا خود به پیشرفتی که می خواهد نائل شود.

منابع :(1)
    Emmanuel Arghiri,  Unequal exchange..a study of the imperialism of trade, New York, Monthly Review Press, (1972).
    Geoffrey Kay, Development and Underdevelopment..A Marxist Anaysis, Palgrave Macmillan UK, 1975.
    Fernando Cardoso, Current theses on Latin American development and dependency: a critique,  Boletín de Estudios Latinoamericanos y del Caribe, No. 22 (Junio de 1977), pp. 53-64.
    Immanuel Wallerstein,  The capitalist world-economy. Cambridge: Cambridge University Press, (1979).
    Bill Warren, Imperialism..Pioneer of Capitalism, Verso, (1980).
 

 


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

درسی از دفاع مقدس : عامل بازدارنده از جنگ ، ارتقاء آمادگی دفاعی ونظامی است

تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1396-05:24 ب.ظ

  در دائرة المعارف دفاع مقدس  می خوانیم: عامل بازدارنده  از جنگ ، ارتقاء آمادگی دفاعی ونظامی  است

با اینکه حدود سه دهه از پایان دفاع مقدس می گذرد، اما هنوز ابعاد مختلف این جنگ از سوی تحلیلگران نظامی واستراتژیست دفاعی  بین الملل  مورد تجزیه وتفسیر قرار می گیردوتا آنجا که دهها کتاب بصورت مستقیم ویا غیر مستقیم دراین باب منتشر شده و هرگاه  حوادثی نظامی و آرایشی  دفاعی ویا هجومی  در درگیری منطقه  شکل می گیرد. بنا به اثرات فزاینده غیر قابل انکار دکترین دفاعی ایران اسلامی منبعت از دفاع مقدس، چشم ، گوش وهوش تصمیم سازان وتصمیم گیران  فرا منطقه ی را متوجه کانونی می کند: به نام "تجربیات ماندگار دفاع مقدس  " که در اختیار ایران است. گرچه شرح آن فداکاری وایثار همه جانبه ی  ملت و نیروهای مسلح  را نمی توان در قالب کتب چند ده جلدی و ... گزارش کرد اما برسم قدردانی ویاد آوری آنهمه  از خود گذشتگی و ارزشهای پایدار  ورشادتهای بی نظیر مطالبی را هرچندکوتاه در سالگرد  دفاع مقدس باید نگاشت.:
... "سرلشکرفَوْزِی الْبَرَزَنْجّی "مشاور ارشد صدام و فرمانده لشکرهای نظامی جنوب عراق دوره جنگ تحمیلی در خاطرات منتشر شده خود می نویسد : نیروهای ایرانی در جمع آوری اطلاعات و معلومات میدانی و بررسی آن ها  ؛ مربوط به واحدهای ارتش عراق و موقعیت های دفاعی، نظامی در تمام بخش های عملیاتی بسیار زیرک وباهوش عمل می کردند.
  آنها با  دقتی فوق العاده هنگامی که  می دانستند  سطح بهره وری یک موقعیت نظامی عراق پائین است  با انجام عملیاتهای محدود   توان خود را برآن متمرکز  می کردند و اگر درآنجا موفقیت کوچکی را  در مقابل یکی از واحدهای نظامی کسب  می کردندبرآن وضعیت برای یک حمله عمده، سرمایه گذاری می کردند"
Hassan Jangju, 13, a Basiji fighter, advances towards the front line in the border marshes of southern Iran in 1980
از سوی دیگر "ریچارد اسپنسر"، خبرنگار خاورمیانه تایمز نیز در گزارشی جدید( 9سپتامبر 2017)  با عنوان، حسن جنگجو،  سیجی نوجوانی از جنگ ایران و عراق که قرار است تا آخر بماند...نوشت:

... "حسن جنگجو، نوجوان 13 ساله، رزمنده بسیجی که به سمت خط مقدم در مرزهای مرزی جنوب ایران در سال 1980  سینه خیز می رود.تصویری تاریخی و ماندگار از لحظات حساس آن  نبرد است .که برای جوانان ونوجوان ایرانی الهام بخش وانگیزه افزا بود.
 گفته شده که  او فقط 13 سال  داشت که این  عکس ازاو در سال 1980 عکس گرفته شد،  که او را در باتلاقی در جنوب ایران با تفنگی آماده، برای نبرد با نیروهای  متجاوز دیکتاتور عراق صدام حسین نشان می دهد.
حسن " جنگجو   یک نیروی بسیجی داوطلب  ایران بود  که این عکس او نوجوانان وجوانان بسیاری را به جبهه کشاند وانگیزه ی برای سایرین شدتا به دفاع  از کشورشان برخیزند. وی  سه سال بعد در جبهه ی جنوب به شهادت رسید".

  ... اما در پایان عملیات آزاد سازی  خرمشهر بود که  نیروهای ایران به مرز بین المللی رسیدند و آنجا بود که فشار بر رژیم صدام  بصورتی جدی آشکار بشدتا او  و حامیانش  برای فرار از مخمصه ی خود ساخته به درخواست  آتش بس  ظاهری را مطرح کنند اما سیر مراحل جنگ و پس ازآن  واشغال کویت توسط صدام  و ضعف سازمانهای بین المللی وشیطنت متنوع استکبار جهانی با تغییر استراتژی ها  در اتخاذ مواضعی  واقعی نشان داد که شروط  ایران برای پایان جنگ ، شروطی مبتنی بر دفع همیشگی تجاوز وتثبیت امنیت  وآرامش پایدار منطقه بوده  است.وسرانجام  دوسال پس از پایان جنگ سازمان ملل متجاوز و جنگ  افروز را معرفی کرد.
و پس از این ماجرا بود که ژانرال های نظامی غرب وآمریکا  راهبرد نظامی  علیه ایران را در هرابعادی ناموفق قلمدادکرده و ناچار دستگاههای جاسوسی وابسته بفکراین افتادند تا از طریق کار وسرمایه گذاری علاوه بر قضایای امنیتی  درعرصه های غیر نظامی مانند فرهنگ، اقتصاد،سیاست، اجتماع... آسیب پذیری احتمالی ایران را  به چالش بکشند  و دقیقاً اهداف  جنگ سخت را  در قالب جنگ نرم در ابعاد متفاوتی دنبال کنند ...
برهمین اساس  اکنون جا دارد که  درس اقتدار  دفاعی و نظامی  که  تهدید ات  بیگانه را دراین حوزه عملاً تا حد چشمگیر ی و بازدارنده ی خنثی کرده است . برهمین منوال در حوزه ی دیگر ذکر شده نیز از ظرفیت های سرزمینی برای برطرف ساختن تهدیدات متنوع دشمن بکارگرفته و استفاده نمائیم. این موضوع یکی از درس های با ارزشی بود که از دفاع مقدس آموختیم.

پاورقی :
-كان العدو الإیرانی ذو ذَكاءٍ وفِطْنَةٍ یجمع ویمحص المعلومات الدقیقة ...
-
Hassan Jangju, 13, a Basiji fighter, advances towards the front line in the border marshes of southern Iran in 1980
.


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رتبه ی 129 پاسپورت وسهولت مسافرت ایرانی درجهان

تاریخ:پنجشنبه 30 شهریور 1396-01:00 ب.ظ

آخرین شاخص جهانی ملیت 2016  "هنلی و بارتنر" که شامل رتبه بندی 159 کشور در سراسر جهان است  وآلمان درصدر قرار گرفته است بشرح زیر می باشد

این شاخص براساس سه معیار اساسی، یعنی قدرت های خارجی (پاسپورت ملیت)- آزادی اقامت، آزادی سفر و استانداردی  شامل آزادی  توانائی سفر  اتباع یک کشور برای سفر به بیشترین تعداد از کشورها ی جهان بدون ویزا - برای رتبه بندی نهائی درنظر گرفته است که کشورمان ایران رتبه 129  جهانی را بنام خود ثبت کرده  و به طور متوسط 24.2 درصد ازامتیازات  میزان معیارهای مورد نظر را دریافت داشته است..
 شاخص ها در قالب میانگین درصد ی در هریک استاندارد های معرفی شده به طور جداگانه محاسبه شده و سپس  میانگین ​​درصد به دست آمده هرکشور در سه معیار ذکرشده ، عامل تعیین کننده در رتبه بندی نهائی بشمارمی آید، وبدین ترتیب  افزایش یا کاهش ارزش پاسپورت یک کشور در فهرست ترتیبی لیست پایانی اعلام می شود .

    آلمان در صدر لیست  جهانی  قرار دارد
     قاره اروپا به طور کامل در لیست ده کشور برتر در شاخص جهانی از قدرت سفر وپاسپورت ملی  قراردارد، ایالات متحده آمریکا نیز با به دست آوردن  مجموع  68.8٪،درصد  امتیازموضوعی رتبه ی  29 را دراختیار دارد.
   
 10 کشور اول در شاخص گزارش شده به شرح زیر است:

       1- آلمان، با متوسط  82.7٪درصد
       2- فرانسه و دانمارک با میانگین  82.4٪ درصد
        3- ایسلند با میانگین٪ 81.3٪درصد
       4- سوئد با میانگین  81.2٪ درصد
       5- نروژ با متوسط ​​81٪ درصد
       6- فنلاند با میانگین میانگین 80.7٪ درصد
       7- اتریش و ایتالیا با میانگین 79.9٪ درصد
        8- هلند، با میانگین 79.7٪.درصد
       9- سوئیس با میانگین 79.6٪ درصد
       10- اسپانیا، با میانگین 79.5٪. درصد

افغانستان  آخرین رتبه این جدول را به خود اختصاص داده است:

کشورهای  آفریقائی در پایین جدول: هفت کشور آفریقایی، در میان پایین ترین 12 کشور در رده های آخر شاخص قرار دارند ، علاوه برآن پنج کشور از قاره آسیا، در لیست  مذکورجزو  پایین ترین 12 کشور ها طبقه بندی شده اند

 افغانستان، با به دست آوردن متوسط ​​  14.6٪ درصد،  در آخرین  جایگاه  این لیست  جهانی جا خوش کرده است که پایین ترین ده کشور معرفی شده دراین شاخص عبارتند از:

159. افغانستان با  میانگین 14.6٪ درصد.

158. آفریقای مرکزی، با متوسط ​​ 16.3٪ درصد.

157. اریتره، با  متوسط ​​16.6٪ درصد.

156. سودان جنوبی و جمهوری دموکراتیک کنگو، متوسط  16.9 درصد 

155. یمن و سودان با میانگین 17 درصد.

154. سوریه با میانگین  17.2٪ درصد.

153. پاکستان با میانگین  17.4٪ درصد.

152. بوروندی با متوسط ​​درصد 18 درصد.

151. اتیوپی با میانگین  18.2٪ درصد.

150. عراق، با متوسط ​​ 18.6٪ درصد
تهیه وترجمه : نجوای کنگان
منابع:

    QNI
    The 22 most powerful passports in the world
    German Nationality Ranked Highest in the Worldنوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

درس عاشورا و مکتب حسین (ع)تاریخ رامتحول کرد.

تاریخ:چهارشنبه 29 شهریور 1396-12:53 ق.ظ

 درس عاشورا و مکتب حسین (ع)تاریخ رامتحول کرد.

 امام حسین (علیه السلام) در سومین روز شعبان سال سوم هجری قمری متولد شد و آغاز زندگی ایشان همراه  با عنایت واهتمام پدرعظیم الشان بزرگش، پیامبر خدا (ص) و والدینش علی بن ابی طالب (ع) و بانوی زنان  عالم فاطمه ی زهرا (س) بود همانطور که در مورد برادرعزیزش امام حسن (ع) گذشته بود.  بیشترین توجه را در این دنیا از جانب پایه و  اساس اهل بیت یعنی رسول خدا (ص) را متوجه خویش کرده بود، چنانکه   پیامبر درمورد ایشان فرمودند: « دوست داشتنی ترین اعضای اهل بیتم حسن (ع) و حسین(ع)  هستند...» (1)
 درهمین رابطه پیامبر اکرم (ص)  بفراخور هر مناسبتی اهمیت امامت آن دو حضرت را پس از امام علی(ع) نشان می دهند ودراین امرحدیثی مشهور دارند :  حسن و حسین( علیهما السلام)  چه قیام کنند و چه اینکه اینگونه نباشد هردو امام امت من خواهند بود(2) ...
 امام صادق (ع) می فرمایند:  رسول خدا (ص)  از روزهای نخست بر زندنگی نوه ارجمند خویش مراقبت ویژه ی داشتند تا جائیکه ایشان را از جنس خون وگوشت خود می دانستند وبراین بیان تاکید داشتند ،قول رسول  خدا (ص) (حسین منی وأنا من حسین )  موید این نکته است(3)
جریان صدر اسلام با همه قضایای مشروح درتاریخ بویژه  پس از رحلت نبی اکرم (ص) بسرعت سپری شد...  
 تا اینکه  یزید پسرفاسد وستمگر معاویه ، خلیفه خود خوانده حکومت مسلمانان شد او فسق وفجور را پس از پدرش افزایش داد و در آن مقطع از زمان بلاد وعباد مسلمین را به اوج انحراف از اسلام وکج روی در ایمان رساند ...
 بطوریکه در آن زمان شکستن سکوت  واعلام دوباره حقیقت اسلام  فرا رسید واینگونه فریاد تحمل نا پذیری اوضاع ازسوی امام حسین (ع ) آشکار شد : (ای یزید، من از اهل بیت پیامبرم واز معدن رسالت ومهبط  فرشتگان مختلف و موضع رحمت  که خدا وند بزرگ باب آن را ازسوی ما گسترده است،... همه بدانند که" مثل من با مثل یزید بیعت نمی کند " مطمئناً  این فریاد در گوش مردم آن زمان پیچیده بود،... اما جهل از راه حقیقت  و ابزار زر وزور وتزویر دربار یزید مردم غافل را به خاموشی مرگباری کشانده بود.
 و این بار  امام حسین (ع) فریادشان رساتر شد : (من نه  از روی شرارت یا  فساد و خودخواهی یا ستم  ورزی بپا خواسته ام ، بلکه  خروج کرده ام تا دین جدم را از شر و بدی وانحراف نجات دهم ، و طبعاً در مسیر دین جدم محمد(ص) وسیرت پدرم علی ابن ابی طالب(ع)  گام برداشته وبه همان طریق می روم.
این فریاد که در 61 هجری قمری تاریخی شد و به شدتی روزافزون تا به این روز ادامه دارد، شرایطی را فراهم کرده که  هر کسی که بخواهد  در میان بشریت ندای حقی سردهدویا بشنود ، آنرا تکرارمی کندودر مقابل ظلم وستم با هرابعادی بخواهد بایستد خواه ناخواه به آن استناد می کند وازبرکت حقانیت آن استمداد می جوید وآن را دنبال  می کند، این فریاد زلزله ای بود که زمین سرد دلهای خفتگان را بیدار کرد و کاخ فرعونیان ویزیدیان تاریخ را متلاشی می کند ودرمقابل ریشه های اسلام ناب را استوار گردانید  وپرچم عدالت طلبی محمدی (ص) را برفراز قله های رشادت ودر مقابل چشم بصیر همه  ی ادوار بشریت برافراشته کرد زیرا حق با اسلام ناب است،
 نهضت ابا عبدالله (ع) در درکانون کربلا، انقلابی پرخروش بود که مسیر پرتلاطم ظلم ستیزی خودرا دروجدان بشری به امانت گذاشت،  تامرکز یتی برای همه مبارزات مردمی بعد از آن تاریخ ببخشد،...   ارکان تاج تختهای  اموی و بنی عباس را  را درهم شکست  و هسته ی متشکل نیروهای حق جوی مسلمان پیرامون  اسلام ناب محمدی راگسترده تر و اصولی تراز همیشه تغذیه کرد بنحویکه  آزادگی و انسانیت را به هرجامعه ی انقلابی هدیه داد  ...
چه ارمغانی ازایثار واز خودگذشتگی سید جوانان اهل بهشت بهترازاین که "شعار هیهات من الذلة"  الگویی  می شود  تا هر کس که میخواهد آزادی، عزت و غرورانسانی ومعنوی خودرا  بازیابد به وی تمسک می جوید. راه امام حسین(ع) ومحتوای مکتبش برای همه انقلابیون  جهان تبدیل به دستورالعمل زندگی ومبارزه می شود، ...  گاندی می گوید (من از حسین آموخته ام که چگونه مظلوم باشم زیرا وی اینگونه پیروز شد) و نویسنده ی مسیحی" آنتوان بارا "می نویسد: چقدر شایسته است که بشر امروز برای اینکه گمراه نشود  به گنبد امام حسین روی بیاورد.
براستی یکه سرور شهیدان (ع) این بشریت را از گمراهی دربیابان غفلت  به سوی اسلام ناب رهنمون ساخت   و حق حفظ  اسلام محمدی(ص) و حسینی (ص) بعنوان میراثی ابدی برعهده پیروان وشیفتگان خالص خویش گذاشت. واینگونه است که فریاد لبیک یا حسین (ع) هماره آویزه زرین اذهان وجانهای عاشق برامده از مکتب ایشان شده که با تمام وجود به استقبال ندای "هل من ناصر ینصرنی "فرزند پیامبرمی روند.

پاورقی:
(1)سنن بن ماجة ج1ص323 ، (2) كشف الغمة ج1ص553 ،(3) بحار الأنوار ج44 ص198 نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

روزنامه فرانسوی:" سلاح مخفی و واقعی" کره شمالی چیست؟

تاریخ:سه شنبه 28 شهریور 1396-09:44 ب.ظ

روزنامه فرانسوی:" سلاح مخفی و واقعی" کره شمالی چیست؟

سه شنبه 19 سپتامبر 2017

روزنامه فرانسوی اتلانتیکو"Atlantico" گزارشی منتشر کرده که در آن گفتگو ئی احتصاصی را با محقق و استاد دانشگاه بورلیمی کورمون در دانشگاه کاتولیک لیل را تحت این عنوان انعکاس داده است :باید که در مورد سلاح مخفی  کره شمالی یعنی رشد واقعی اقتصادی صحبت کرد و نه  قدرت هسته ای که جهان رامی ترساند .
این روزنامه در گزارش خود نوشت :  همانطور که آزمایش انواع موشک ها  و پرتاب موشک بالستیک نشان می دهد.تحریم های اعمال شده علیه کره شمالی هنوز هم بی فابده و بیهوده بوده و پیشرفتی نداشته است،
 از زمان اولین آزمایش هسته ای کره شمالی در سال 2006، شورای امنیت سازمان ملل متحد هشت قطعنامه برای تحقق این هدف  صادر کرده است، از جمله تعدادی از تحریم ها  که به احتمال زیاد در ماه جاری افزایش می یابد.
این روزنامه پرسشی قابل ملاحظه دارد :که چرا  هیچ نوع ارزیابی نسبت به تحولات اقتصادی در کره شمالی وجود نداشته و به  این موضوع کم توجهی  شده است؟ به خصوص اینکه آنها قادر به مقاومت در برابر آن همه فشار هستند و  تحریم های اعمال شده علیه آنها نتوانسته است آن کشور را به فروپاشی یا تسلیم وادارکند..
کورمون درادامه می گوید : کره شمالی از زمان  طولانی به لحاظ اقتصادی منزوی شده است و تحریم های اقتصادی تنها به یک ویژگی بی اثر تبدیل شده که آن کشور را از همسایگانش   متمایز می کند. علاوه بر این، این اقدامات بی اثر، به نظر می رسد که تنها آنها محتوای مناسب تبلیغات دولت کره شمالی را تامین می کنند و در سال های اخیر نتوانسته است از رشد اقتصادی و رشد این کشور در حدود 4 درصد جلوگیری کند..
به گفته این پژوهشگر، این  میزان توسعه اقتصادی یکی از مهمترین اسرار کره شمالی و رهبر آن است. به طور کلی، کیم جونگ اون- متکی به استراتژی دوگانه برای مدیریت کشور خود است، که از سختی افزاری  تا نرم افزاری را در برگرفته است. از یک طرف، رئیس جمهور کره شمالی موضع سختی در مدیریت امور نظامی و دیپلماتیک کشور خود دارد، در حالیکه به لحاظ اقتصادی به دنبال استراتژی آزادسازی تدریجی است..
در این گزارش به یافته های پژوهشگران  اشاره شده است که اظهارمی کند:  رشد توسعه و پیشرفت اقتصادی که این کشور در مقایسه  وضعیت قبلی و فعلی که در اواسط دهه 1990 به دست آورده، آسان نبوده ونباید دست کم گرفته شود. رشد اقتصادی این کشور به دلیل ثروت معدنی سرزمین کره شمالی قابل توجه است که این مواد  خام به طور عمده به چین صادر می شود..
به طور کلی، این بازده مالی اجازه می دهد تا کره شمالی  با خرید تجهیزات برای توسعه زیرساخت ها وامکانت  و ابزار برای توسعه ی کشاورزی و صنعت فولاد. در مجموع تجارت با چین  به خروجی چشمگیری دست یابد، وچین درواقع آن کشور را با "اکسیژن" تامینی تغذیه می کند..
اقتصاد کره شمالی یک ابزار موثر دردست دولت آن است، به خصوص با توجه به اینکه رشد اقتصادی کره شمالی پس از سال 2011 و سهم اقتصاد آن در جهت باز شدن در گوشه کنار جهان رونقی یافته است..
 این گزارش در این رابطه می افزاید ،کره شمالی  در حال تبدیل شدن  به مثالی اقتصاد  چینی است که تعادل بین آزاد سازی اقتصاد و حفظ یک سیاست ضد پیونگ یانگ مزایای بسیاری  برای این کشور درحصار تحریم دارد. اگرچه خوب است که این کشور به تدریج در جبهه اقتصادی  را بازکند، اما اگر غرب آن را به عنوان تضعیف نظم جهانی در نظر  نگیرد واز ان سو دریغ نخواهد کرد که تعامل با باز شدن  درهای کره شمالی را  مورد بهره برداری قرار دهد...
این روزنامه از محققین امر نقل می کند : که تمام این پیشرفت های اقتصادی که توسط کره شمالی به دست آمده، در زمان اعمال  تحریمهای حداکثری بود. که تحولات مثبت توسعه  کره شمالی  را نیز به سطح بی سابقه ای رسانده است..
از سوی دیگر، کره شمالی ها این پیشرفت را به عنوان نشانه ای روشن از موفقیت آنها در دستیابی به خودکفایی می دانند، که این موضوع توانسته ادعاهای مرتبط رهبری پیونگ یانگ را تقویت کند..
 درپاسخ به سوال دیگر این روزنامه "کورمون" گفت: که درآغاز باید به شکست  تحریم ها علیه کره شمالی  اعتراف شود وسپس در آن تجدید نظر شود. از سوی دیگر، تحمیل تحریم ها  بایدبه رهبران دولت آن تحمیل شود ، ولی نباید این تحریم ها به مردم آسیب بزند و به  آنها  اذیت و آزار و صدمه برساند. علاوه بر این، این تحریم ها در  این صورت اهداف سیاسی را محقق نمی کند..
در پایان، این محقق خاطر نشان کرد:  که فقدان اقدامات بازدارنده ی ناشی از نقض تحریم ها علیه کره شمالی مضحک است. علاوه بر این، با توجه به عدم گفتگو میان طرف های  مختلف ذیربط ، که این جنبه،  دارای  بارمنفی است اهتمام داده شود. ونکته ی مهم این است  که برای حل این بحران، کره جنوبی می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا یک گفتگوی همه جانبه پیرامون یک میزگرد راه حل  سازنده این بحران را ارائه دهد...
 ترجمه: نجوای کنگان
 منبع: اتلانتیكوفرنسه

http://www.atlantico.fr/decryptage/et-veritable-arme-secrete-coree-nord-est-croissance-economique- 


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

سوزان رایس : از دونالد ترامپ جاسوسی می کردیم

تاریخ:سه شنبه 28 شهریور 1396-07:45 ب.ظ

سوزان رایس :

از دونالد ترامپ جاسوسی میکردیم

سوزان رایس اذعان داشت که از دونالد ترامپ جاسوسی می کرده است

   


سوزان رایس ،‌مشاور سابق امنیت ملی ایلات متحده در برابر کمیسیون اطلاعاتی مجلس نمایندگان ، پذیرفت که او و دستیارانش در برج ترامپ ، از دونالد ترامپ جاسوسی می کردند. همچنین بیان داشت که نام دونالد ترامپ ، جارد کوشنر ، مایکل فلین و استیو بانون را از گذارشات اطلاعات شنودی حذف کرده است .

رایس اعلام کرد که قصد شناختن اطلاعات محرمانه ی اکیپ ترامپ را نداشته ، هرچند می خواسته از مصاحبه ی رئیس جمهور منتخب با ولیعهد ابوظبی ، از اهداف امارت متحد عربی با خبر شود .

تا کنون ، سوزان رایس حاضر به پذیرفتن نبود که او و همکارانش از دونالد ترامپ به هنگام انتخابات ریاست جمهوری و قبل از آن ، جاسوسی می کردند . پرزیدنت ترامپ ، که بارها از شنود غیر قانونی دولت اوباما شکایت کرده بود ، از سوی رسانه های ایالات متحده متهم به خیال پردازی میشد .

ریچارد نیکسون ، زمانی که متهم به جاسوسی از مقر اصلی انتخابات حزب دمکرات شد، نزدیک بود مجبور به استعفا شود . اما در رابطه با سوزان رایس ، هنوز نمایندگان مجلس متقاعد نشده اند که او دست به خنایت فدرالی زده و خواسته آن را پنهان کند .

برعکس اکیپ  اوباما ، شنودهای سوزان رایس را در کادر یک گذارش قرار دادند ، تا از امکان دخالت های روسیه مطلع شوند . در واقع ، هم زمان امارات متحده عربی در جزایر سیشل ، ملاقاتی با یکی از نزدیکان  پوتین و اریک پرنس ( مدیر سابق بلک واتر ،مشاور نظامی امارات متحده عربی ، و برادر کنونی دبیر آموزش و پرورش بتسی دو ووس ) ترتیب داده بود .

ترجمه توسط /
Sylvia Bejanian

نوع مطلب : مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

"طنز" شادی کنید

تاریخ:دوشنبه 27 شهریور 1396-04:07 ب.ظ


          "طنز" شادی کنید
این روزها در اکثر رسانه های گروهی، مقالات زیادی در مورد شاد بودن یا شاد زیستن به قلم روان شناسان،مشاوران،جامعه شناسان ،مددکاران اجتماعی ،متخصصان علوم  دینی منتشر می شود. یکی از  رفتار شناسان در مقاله ای مشخص نموده که در چه مواقعی باید شادی کرد.
             ذیلا شما را به مطالعه این مقاله دعوت می نمایم.
۱ــ موقعی که در آغاز سال تحصیلی قادر به تهیه روپوش،کیف،کفش ،کتاب ،دفتر و مداد فرزندان خود نیستید،شادی کنید ،فکر کنید اتفاقی رخ نداده است.از سه فرزند خود ،یکی را روانه مدرسه کنید.مگر صد سال پیش،بچه ها به مدرسه می رفته اند.شادی کنید.
۲ــ وقتی که جهت دادخواهی به مرکزی قضایی مراجعه می کنید و پس از یک سال رفت و آمد،حکمی صادر می شود که روی کله مبارکتان شاخ می روید، اخم نکنید. چند ماه آب خنک خوردن ارزش آن را ندارد که ناراحت شوید،شادی کنید و در صورت امکان لب کارون بخوانید.
۳ــ هنگامی که یک یا چند تن از بستگان شما بر اثر سوار شدن در ماشینهای وطنی ، در جاده های کشور جان خود را از دست می دهند، اشکی نریزید،همه مردم فدای یک تار موی مسئولان باد، شادی کنید.جومه نارنجی دلم پی دلتن.   
۴ــ اگر روزی به مطب یکی از پزشکان متخصص کشور گذارتان  افتاد و به علت نداشتن پول،یا باید کلیه خود را بفروشید ،و یا  باید همچنان بیماری خود را تحمل کنید،بی خیال باشید، شادی کنید.
۵ــ اگر قادر به تامین شهریه،تهیه خوابگاه و دیگر ملزومات دانشگاه  نیستید،اصلا غمگین نشوید ،بهترین راه ترک تحصیل کردن است و پس از آن شادی کنید.
۶ـــ  چنانچه از روی ناچاری  به اداره ای مراجعه کردید و جمله معروف امروز برو ،فردا بیا ، را شنیدید،همان موقع ترانه آمنه ،آمنه بخوانید و شادی کنید.
۷ــ اگر در وسط یکی از خیابانهای شهر فلکه ای خلنچه ساختند و هزینه آن برابر با بودجه ساخت ده مدرسه بود،فوری بشکن ،بشکن بزنید.مهم شاد بودن است.
۸  ـــ شاید بیکار باشید و برای پیدا کردن کار به شرکتهای مستقر در منطقه پارس جنوبی مراجعه نمایید ،اما  به شما گفته شود مجوزی برای استخدام بومیان وجود ندارد،اصلا ناراحت نشوید و بی جهت بخندید تا شاد شوید. زنده باد بیژن خان زنگنه.
 نویسنده :سید رضا حسینی،بیست و هفتم شهریور نود و شش بندر کنگان


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :6
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6