دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

رهبری فرهمند انقلاب اسلامی و مطالبه ی پیشرفت علمی

تاریخ:یکشنبه 30 مهر 1396-01:25 ب.ظ

رهبری فرهمند انقلاب اسلامی و مطالبه  ی پیشرفت علمی  
شیوه نامه ی پیشرفت علمی؛ درجهت  پوشش شکاف بین شتاب فن آوری بین المللی  و عقب ماندگی کشور ، دیدگاهی بی بدیل است که چشم انداز پیشرفت کشور را تضمین می کند.
رهبر انقلاب اسلامی؛ در بخشی ازرهنمودهایشان ؛دیدار با نخبگان جوان را جلسه‌ای شیرین و مطلوب و سرشار از امید به آینده و افق‌های پیشِ رو خواندند و با تأکید بر اینکه نخبگان، نعمت‌های الهی هستند و باید شکر این نعمت را به‌جا آورد، گفتند: من عمیقاً و قویاً، نخبه‌باور هستم و مسئولان نیز باید باور کنند که نخبه داریم و این نخبه‌ها می‌توانند سرنوشت کشور را تغییر دهند.
ایشان؛ پیشرفت علمی را زمینه‌ساز اقتدار کشور دانستند و خاطرنشان کردند: "کشور ما با وجود سابقه‌ی درخشان در زمینه‌ی علم، متأسفانه در دوران سلطه‌ی بیگانگان از قافله‌ی علم عقب افتاد که باید این عقب‌افتادگی جبران شود"
 تفکرجستجوگر شکاف بین سرعت فن آوری و عقب ماندگی کشور را می تواند پرکند
در ابتدا،  باید شکافهایی را که باعث افت اندیشه ی مستقل و منطق  کار در همه چیز هستند حتی در مورد افرادی که دارای توانمندی های خاص هستند وما آنها را درحالت طبیعی  نخبه می نامیم، بررسی کنیم  وببینیم که آیا  این مجموعه از ابتدائی ترین حقوق  در جامعه برخوردارند ؟ فرهنگ اهتمام واحترام بهتوانائی  آنها درچه سطحی اعمال می شود؟مطالعه روانشناسی که نه؛ مطالعه ی گذرای تاریخ به ما نشان می دهد که همواره به داشته های  که به آن نزدیکتریم  کمتر قدر آن  را می دانیم...
رشد منابع زیر ساخت فرهنگی برای این گروه پس از انقلاب اسلامی تا حد زیادی فراهم شدبطوریکه  منابع فرهنگی در  سطوح مختلف در دسترس آنها قرار گرفت ، اما از طرف دیگر، یک نگاه فکری و فرهنگی نیز وجود دارد که نمی خواهد رویه سابق یعنی رشد زیر سطح فرهنگی  مورد قبول غرب تا حدی که آنها ما را مجاز می دانند  را کنار بگذارد.  واین قشر سطحی نگر دراین عرصه حتی کسانی که  را که به دنبال موجی از افتخار آفرینی برای کشور هستند نمی  خواهد ببیند  ودراین راستا سعی می کنند چهارچوب فرهنگی غرب را  صرفاً بعنوان  معیار رشد در نظر بگیرند، زیرا ز نظر این عده،  عناصر حیاتی  حوزه پیشرفت علمی از قلمروهای گذشته نباید جلوتر رود زیرا عبور از حدود وثغور محرومیتهای گذشته  منجر به تحریم می شود  و به رفاه ما پایان می دهد. این همان چیزی است که دشمن القا می کند وحتی برآن سرمایه گذاری می کند...
دراین راستا بیگانه از دو روش استفاده می کند:  ترورشخصیتی نخبگان (حذف از عرصه عمل به پیشرفت علمی با تهاجم فرهنگی واقتصادی و جذب آنها در موسسات علمی خود ویا نشاندن برروی نیمکت انتظار) و یا ترورفیزیکی  که بویژه طی چند دهه ی گذشته صدها دانشمند ونخبه علمی تنها در جوامع مسلمان، با تصفیه ی خونین از میدان خارج کردند) تا مقاماتی دراین کشورها  بدون احساس مسئولیت در قبال اهداف وضرورت های جامعه وچشم داشتن به خوب وبد کیفیت وکمیت دانش  از نگاه بیگانه برای ما  به بی تفاوتی  ها در قبال تکنیک هایی که در سال های آینده جهان را تغییر خواهد داد تنها مصرف کننده ذهنی  سفارشها و دیدگاههای مقطعی غرب باشند. ... ازسوئی درگزارشهای جدید آمده است:(کره شمالی با 4/6  رشداقتصادی در چهارسال اخیر موجب خشم آمریکا شده واز طرق دیپلماسی به اندونزی فشارآورده است  تا روابط اقتصادی حداقلی خود را با این کشور قطع کند-  کره شمالی با تربیت 6000 نیروی کارآمد سایبرنتیک توانسته است که قدرت سایبری وحشتناک را ایجاد کند تا علاوه بر دفع حملات سایبری آمریکا بتواند موضع تهاجمی دراین عرصه بگیرد وبا اقداماتی تعرضی در فضای مجازی ، دولت ایالات متحده را وادارکند ضمن عقب نشینی از تهاجم قبلی درمقابل چین بعنوان واسطه ی برای خویشتن داری کره شمالی از حملات سایبری  به التماس بیفتد ).
در ادامه ی این بحث اگر نگاهی سریع به گذشته  به  دنیای پیرامون خود از نزدیک  داشته باشیم،   تنها از ده سال پیش، یک واقعیت شگفت انگیز را شاهد خواهیم بود: بسیاری از تکنولوژی های مدرن که به ما کمک می کنند تا زندگی ما ن را ساده تر کند، امروزه دیگر یک موضوع تازه نیست.  هوش مصنوعی وطراحی سیستم های ابردیجیتال درکسب وکار ومدیریت شبکه های ارتباطی، کاوشهای معدنی که علاوه برمعادن سابق دردسترس، مژده کشف پانصد معدن جدیدرا داده   و... . که نمونه های تکراری درگزارش های پیشرفت علمی بشمارمی آیند.
 این تکنولوژی ها در دهه آینده در تغییر الگوی توجهات علمی افرادی که در سطوح مختلف  کار و زندگی می کنند، از جمله نیروی پزشکی، اقتصادی، فن آوری چند بعدی و حتی نیروی کار تحولات عمده ی را ایجاد خواهد کرد که دراینجا اشاره به برخی از موارد موجب تاملی بیشتری را دراین عرصه فراهم می آورد:

1- ابر رایانه ها ( Supercomputers)
کار بر روی تکنولوژی ابررایانه در دهه 1960 توسط مهندس آمریکایی "سیمور کری" آغاز شد او نخستین سوپر کامپیوتر را به نام CDC 6600 اختراع کرد که قادر به انجام محاسبات با دقت بالا و سرعت 3 میلیون محاسبه در ثانیه بود ..
پس ازاین ماجرا   شرکت «آی بی ام» به دنیای ابر رایانه ها پاگذاشت و  اینگونه در دهه ی هفتاد و هشتاد  آمریكا در راس كشورهایی قرارگرفت  كه سوپر کامپیوتر ها را توسعه داده بودند این تنها مربوط به گذشته بود تا زمانی كه امروزه  چین  سریعترین و قدرتمندترین رایانه"سنوای تایولایت" ( Sunway TaihuLight) خیره کننده را که قادر به انجام كار 93 کاتریلیون یک عدد با پانزده صفربود معرفی کرد  ابر رایانه های امروزی   تقریبا همه چیز را از پیش بینی های هوا تا نقشه برداری مغز انسان، تکنیک های ساخت ایستگاه فضایی و علوم کاوشی در فضا  را مورد بهره برداری قرار می دهند ..

2)بهداشت دیجیتال سلامت دیجیتال( Digital health )

تعریف سلامت دیجیتال به سادگی میتواند یک سیستم مراقبت بهداشتی باشد که پرونده ها وفایل های بهداشت ودرمان عمومی در سیستمهای دیجیتال را با برنامه های کاربردی  این حوزه پیوند میدهد. این همان چیزی است که آمار بهداشتی دیجیتال به عنوان جمع آوری و ادغام تمام فعالیتهایی که به حفظ سلامت عمومی و تناسب اندام وسلامتی جسم وروان کمک میکنندوبه افراد این امکان را می دهد تا در بهترین حالت و برای پیدا کردن راه حل های سریع و کامل برای کمک به مشکلات بهداشتی  فرد و خانواده، کار  فعالیت کند..
که این پروسه از طریق پایگاه داده ها  سوابق  آماروارقام اندازه گیری علائم حیاتی، میانگین نشانه های سلامتی فرد تناسب جسمی و  اندام دیجیتالی او می تواند  با دکتر خود ارتباطی دیجیتال داشته باشد، و یا با شبکه های دیگر از پزشکان برای دریافت کمک و درمان در ارتباط باشد، همچنین  می توان  از طریق آخرین برنامه های کاربردی - که برخی از آنها در حال حاضر در دسترس است   - برای اندازه گیری علائم  حیاتی خود  مانند فشار خون، ضربان قلب و حتی دستگاه های متصل  به اندازه گیری قند در سیستم  گردش خون، و شما می توانید از طریق ارتباط مستقیم با پایگاه وسیع تری از اطلاعات مشاوره پزشکی، نکات بسیار مهم  هشدار دهنده از جمله ؛ حملات قلبی، که می توانید از طریق بیومتریک  یک فرد از یک حمله قلبی یا سکته قریب الوقوع مغزی با خبرشوید..
  این روند در کنار بسیاری از مفاهیم و تکنیک های مرتبط با  خودکه شبکه نظام یافته ی  در اهداف اصلی تامین سلامت عمومی انسان ها به یکدیگر متصل می کن د و آنها را تحت چارچوب سیستمی یکپارچه قرار می دهد...
3- بازوهای مصنوعی( Exoskeletons)
همانند بسیاری از فن آوری هایی که برای مقاصد نظامی درآمریکا  بکارگرفته شد، ایده توسعه عضلات  و بازوان مصنوعی در اوایل دهه 1980 توسط ارتش ایالات متحده آغاز شد تا بهمراه لباس هائی متحرک را که به عنوان سپر کامل متحرک باشد، عمل کنند  اما نمونه های اولیه این تکنولوژی بی فایده بود و هزینه زیادی  تحمیل می کردند. در طول دو دهه گذشته، از تولید دست و پاهای الکتریکی بر روی مکانیکی که می تواند کار اعضای از کارافتاده یا قطع  شده انسان را تقلید کند و از سیگنال های عصبی ارسالی از مغز انسان متصل به اندام جدید فرمان ببرد ،که این روند اکنون به طور چشمگیری پیشرفت کرده است..
اگر چه این فن آوری در سال های اخیر از طریق 36 شرکت از جمله پاناسونیک، ،سوت اکس و دیگر موسسات مشابه در دسترس قرار گرفته است اما  دانشمندان انتظار دارند که افزایش دامنه وسیعی از دستگاه های پروتز و مواد  مرتبط برای کمک به بیماران پارالایز و ورزشکارانی که اندامهای خود را از دست داده اندبکارگرفته شده تا آنها  قادر به انجام فعالیت های روزمره و ادامه تمرین ورزشی مورد علاقه خود باشند..

4) آنتی بیوتیک های   جدید( Crowd-sourced antibiotics)
 
اصطلاح  Crowdsourcing  بمعنی: بسیج منابع و یا برون سپاری جمعی برای حل یک مشکل با باز کردن دروازه ها  برای تلاش های تحقیقاتی فردی و شخصی  درجهت پیدا کردن راه حل رضایت بخش در مقابل مشکلات مزمن است، و در اینجا به طور خاص موضوع   آنتی بیوتیک ها به عنوان یکی از راه حل های دارویی است که نقش مهمی در درمان انسان و موجودات زنده بازی می کند؛ که حتی می تواند به بقای وادامه حیات انسان در بسیاری از موارد حاد کمک کند،   با تحولات ترسناک در خواص و ماهیت باکتری های بیماری زا در طول زمان و توسعه مقاومت به آنتی بیوتیک، سیستم دفاعی بدن هم دچار ضعف می شود که ممکن است دستور العمل های  سابق بی فایده در برابر مقاومت بیماریهای تازه شناخته شده وشناخته نشده باشد در پایان راز کشف   آنتی بیوتیک های نوین  بسیار مهم است که ما آن را باید جستجو کنیم..
با توجه به این که   بیماریهای جدید وباکتری های مقاوم  می توانند یکی از بلایای جدی تهدید سلامتی بشریت  در آینده نزدیک باشند، بسیاری از صداها در محیط علمی و پژوهشی در تقویت ابتکار و بسیج منابع برای مطالعه تحقیقات فردی برای توسعه و کشف انواع جدید آنتی بیوتیک ها که ممکن است جایگزین آنهایی باشند که در طرح بهداشت جهانی امروز تنها شناخته شده اند، برای تشویق انجام تحقیقات شیمیایی و بیولوژیکی با هدف تشخیص انواع جدیدی از آنتی بیوتیک ها که   رشد وآسیب رسانی باکتری ها را دشوار می کند و باعث پیشرفت  دنیا ی پزشکی پیشگیرانه و درمان در آینده نزدیک می شود بایدپرداخت..
5) فناوری زنجیره ی
تکنولوژی دیجیتال به وضوح با اینترنت و تحول  سریع و روبه تکاملآن ارتباط تنگاتنگی دارد. این فرایند یکی از تکنیک هایی است که شما ممکن است در طول تحقیق و یا دسترسی به آن، به ویژه در موضوع بحث برانگیز: Synthesis، Cluster Technology،  که درسایت  blockchaintechnologies.com. توضیح داده شده  برمبنای پاره ی از داده های دیجیتال  بصورت سریالی کدگذاری شده که در بسته های بسته به نام "بلوک" نامیده می شوندبرخورد داشته باشید که هر کدام با "بلوک" بعدی مرتبط می شوند تا اطمینان حاصل شود که آنها به هیچ وجه تغییر و یا دستکاری نمی شوند...
 همچنان مجموعه ای از بلوک ها معرفی شده باید با امن ترین فن آوری دیجیتال  منطبق باشد، .ممکن است که تحت شرایطی  برنامه نویسی ناشناس برای ارسال و دریافت داده های رمزدار از  یک طرف به دیگر بدون دخالت هیچ شخص ثالث  که قادر به دخالت و یا دستکاری  محتوای آن را نداشته باشد  به تبادل فن آوری روز  بدون انحصارگری  با تمام شفافیت واقعی تحت رمزگذاری دوطرفه  مسیروفراهم نماید ..
 البته این یک امر بدیهی است که آینده  فناوری امن  بدون مدیریت تنها از طریق ذخیره سازی اطلاعات کهکشانی و فضای بازیکطرفه موضوعی ساده نیست  و با رشد برنامه های کاربردی که در آن تکنولوژی  مورد نیاز و قدرت تاثیرمحصولات  فناوری که به جهان تحمیل می شود،اکنون تنها  وعده های سطحی  شبکه ها ومجامع بین المللی محسوب می شود که کشور های متنوع برای خروج ازاین بن بست  به سازوکارهای ابداعی داخلی با "شعار : جهان کوچک  در جغرافیای بزرگ خود  -روح سرزمینی و تعامل با فن آوری بین  المللی" روی آورده اند که تا حد زیادی موفق بوده اند .
 
در دسترس بودن تکنولوژی

تکنولوژی مدرن فعلی یکی از میراث های تبادل و انتقال فرهنگ، اندیشه و تجارب وتلاش زحمات اندیشمندان،دانشمندان  ونخبگان گذشته از دیرباز در بسیاری از نقاط جهان  تابه امروز است، بها دادن به داشته های خود ، زندگی چابک، تفکر بهتر و انگیزه وافر همواره باعث از میان رفتن عقب ماندگی است . یکی از مهم ترین  زیرساخت های  پیشرفت علمی  نگاه جانبدارانه  به تکنولوژی و فن آوری است، اما برخی از ما خواسته یا ناخواسته به دنبال بدترین بخش  فرهنگ رایج جهان و  بدترین نوع استثمار  که  منافع ومنابع وجایگاه  ما را مورد سوء استفاده قرار می دهدهستیم  و این به دلیل فقدان فرهنگ ارتقائی و بی مسئولیتی و عدم درک  مزه ورنگ  رشد آگاهی هوشیارانه است و جا دارد که همه از آموزش عالی ، آموزش پرورش و فنی وحرفه ی درسطح مهارتهای ملی  و رسانه ها در مقام اول  رسیدن  به درجه مطلوب، درنهضت علمی کشور بها بدهیم آنهم از نوع عملی اش..
عقب ماندگی
با وجود در دسترس بودن منابع فرهنگی، منابع انسانی و ظرفیت های متعدد طبیعی و معدنی همه چیز در دسترس است،  وتنها  دسترسی بالقوه  به همه اینها  ضعف اندیشه ی  وکم کاری  در بهرهوری منابع فرهنگی موجب انحطاط ووابستگی می شود    ما در رده صفوف آخر پیشرفت علمی قرار نداریم،اما برای رسیدن   به جایگاه  مثبتی که درشان ماست در غالب اوقات منفی اندیش هستیم  و انتخاب منفی را که ساده تراست برمی گزینیم ؟زیرا  تاکنون تصمیم نگرفته ایم  که از انتها ی  جدول خودکم بینی  جدا شویم؟
در واقع، در این دو  دیدگاه برای کاهش اعتبار خود ،به انتخاب آسان اگر چه به ضررمان باشدمی پردازیم  ، اما انتخاب دشوار که به نتیجه ی مطلوب می انجامد  و نیاز به تلاش بیشتر، حضور موثر درمیدان  ودست رد به سینه  بیگانه زدن  دارد دچارتردید قوی تر از هر چیز دیگری می شویم.
 لذا باردیگر به سه عنصر واقعی ایجاد"انگیزه" توجه نمائیم  :

     - استقلال: افرادمی خواهند کار و  وظیفه  آنها اختصاص به خودشان داشته باشد.
     - چابکی:افراد چالش هایی را می خواهند که ابتکار آنها را افزایش  دهد.
     - هدف: افرادمی خواهند کار مفید ی انجام دهند که باعث  شود آنها از قبل  ارزشمندتر، مهمتر وموفق تر دیده شوند..

برخی از راه حل ها ی عمومی دراین راستا؛ راه حل های بسیاری وجود دارد از جمله:

   -  دوره های هم افزائی و آموزشی برای نخبگان  آموزش عالی و  آموزش و پرورش و  خانواده.
    - ایجاد موسسات پژوهشی وتخصصی در موضوعات راهبردی   .
   -  ارتقاء  موفقیت صنعت رسانه در گسترش ارزش ها و اخلاق ومفاهیم علمی وامتیازات آن.
  -  گسترش فرهنگ نخبه شناسی  و ترویج سازمانی ذهنی  نوآوری
   - بالا بردن آگاهی و نحوه استفاده از سایت های درست و مفید شبکه های اجتماعی.
  -  ایجاد فرهنگ گفتگوی علمی، تبادل نظرو توسعه ی نشست های علمی .
    - گسترش آگاهی از اهمیت داشتن یک هدف قوی و واقعی در زندگی  شخصی واجتماعی  با تمام مزایای آن
درپایان  امید است به این نکته واقف شویم که هرگاه خودرا از داشته یمان محروم کردیم ، تحریم ها می تواند فلج کننده باشد. بنابراین قدرداشته های خودمان را برای ترسیم چشم اندازی روشن بدانیم و مطالبه  ی پیشرفت علمی  رهبری فرهمند انقلاب اسلامی پاسخگوئی به ضرورتها ونیازماندیهای مردم است.

نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

چگونه آمریکا جنگ در سوریه را به روسیه و ایران باخت؟

تاریخ:شنبه 29 مهر 1396-01:59 ب.ظ

چگونه آمریکا جنگ در سوریه را به روسیه و ایران باخت؟

© Sputnik/ Mikhail Voskresensky
بحران سوریه (1834)
21753201

هفته نامه امریکایی نیوزویک مقاله تام او کونور، تحلیل گر خود درباره جنگ در سوریه و دلایل شکست آمریکا در آنجا در مقابل روسیه و ایران را منتشر کرده که اسپوتنیک متن آنرا به شما تقدیم می کند:

وقتی آمریکا و متحدانش در اوت 2017 بالاخره پیشروی در شرق استان دیرالزور سوریه با هدف سرکوب گروه های داعشی را آغاز کردند، اوضاع نظامی در سوریه با مرحله اولیه این درگیری آغاز شده در سال 2011 به شدت فرق داشت.
در آن زمان باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا از شورشیان در حال تلاش برای سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه حمایت می کرد و در سال 2012 به مسلح کردن آنها پرداخت. از آن زمان دشمنان و دوستان امریکا تغییر کرده اند و روسیه، رقیب اصلی واشنگتن دخالت کرده، در سرکوب قیام عمومی به رئیس جمهور سوریه کمک نموده و بخش اعظم خاک این کشور را به وی بازگردانده است.
دخالت مسکو در درگیری سوریه و همچنین افزایش نفوذ جهادیون در صفوف گروه های شورشی آمریکا را مجبور کرده در مواضع خود تجدید نظر کرده و هدف غیر رسمی متوقف کردن ایران را در برابر خود قرار دهد. ایالات متحده به رهبری دونالد ترامپ، این شخصیت منحصربفرد دچار این سوءظن است که ایران تلاش می ورزد در سوریه تکیه گاه درازمدتی را به وجود آورده و کریدور بین المللی از تهران تا بیروت را ایجاد کند و در این رابطه واشنگتن تلاش می ورزد از چنین اقداماتی جلوگیری نماید.
به عقیده برخی از تحلیل گران ، آمریکا با بهره برداری از ترکیب قبیله ای و طایفه ای ساکنان شرق سوریه می تواند امکان تقویت مواضع خود را در آنجا به دست آورد. اما برای رسیدن به این هدف لازم است از خود چنان وضوح و قاطعیت مشخصی را نشان دهد که طی درگیری شش ساله سوریه در عملیات ایالات متحده وجود نداشته است. بعید نیست که برای این کار دیگر دیر شده باشد.
نیکلاس هراس، تحلیلگر مرکز امنیت جدید آمریکا (Center for a New American Security) به نیوزویک گفته، دیرالزور چالشی به مراتب بزرگتر از هر منطقه دیگر سوریه برای ائتلاف تحت رهبری آمریکا و نیروهای دموکراتیک سوریه خواهد بود.

نطفه های درگیری در منطقه قبیله نشین دیرالزور
آقای هراس با همکاری بسام برابندی، موسس یکی از سازمان های مخالفان اسد به نام People Demand Change که زاده دیرالزور است، ترکیب قبیله ای این منطقه دارای قبایل بانفوذ را مورد مطالعه قرار داده است.
آنها در گزارش خود نه فقط درباره وضع فعلی در این استان سوریه بلکه روند تبدیل آن به کانون خشونت در سوریه می نویسند.
وضع دیرالزور قبل از آغاز قیام علیه دولت اسد در سال 2011 نیز خوب نبوده است. این استان بیشتر زراعی و کشاورزی بر اثر پیامد های رواج شهر نشینی و رفتن جوانان به شهرهای بزرگی همچون دمشق و حلب دچار کمبود نیروی انسانی بود و همچنین از خشکسالی شدید رنج می برد.
هر چند ساکنان دیرالزور ناراضی بودند اما وقتی تظاهرات علیه فساد مالی در حکومت دمشق ، بیکاری و کمبود آزادی های اجتماعی به درگیری مسلحانه بین نیروهای دولتی و اپوزیسیون سوریه فرا روئید، این استان از جمله آخرین مناطقی بود که به این نبرد پیوست.
هر چند شاید آنها قیام رو به شدت را فرصت خوبی برای سرنگونی حکومت اسد می دانستند، از خود احتیاط نشان داده و برای حمایت از هیچکدام از گروه های درگیری عجله نشان ندادند چون از بروز هرج و مرج هراس داشتند. با این حال در سال 2012 که قیام مردم سوریه علیه اسد به اوج خود رسید ، گروه های مسلح معارضان که بیشتر از اعضای قبایل تشکیل شده بودند، بر نیروهای دولتی پیروز شده و در نهایت در سال 2013 آنها را تقریبا بطور کامل از شهر دیرالزور بیرون راندند.
پس از شکست تلاش های ارتش دولتی سوریه برای احیای کنترل خود بر دیرالزور ، درستی نگرانی های ساکنان این شهر در مورد احتمال ادامه خونریزی ثابت شد چون نبردها بین گروه های مختلف معارضان از جمله "جبهه النصره" بر سرکنترل معادن غنی نفت این سرزمین آغاز گردید. وقتی گروه نیرومند و جدید داعش با بهره برداری از جنگ های داخلی بین معارضان، مواضع خود در دیرالزور را تقویت کرد، وضع بدتر شد.
صعود و سقوط داعش
سازمان تروریستی موسوم به حکومت اسلامی (داعش) که در سال 2013 در نتیجه انشعاب در القاعده به وجود آمد، نیمی از خاک عراق را تحت کنترل خود قرارداد و تابستان 2014 به سوریه حمله کرد. گروه های داعشی با استفاده از حمایت چند پیشوای ناراضی قبایل دیرالزور را تحت کنترل خود قراردادند. داعش تلاش می کرد مردم را قانع کند که پایدارترین و معتبرترین ضامن صلح و آرامش است و بخش اعظم مردم از این سازمان تروریستی اطاعت کردند. دیرالزور مرکز اقتصادی و سیاسی خلافت خود خوانده داعشیان شد.
طی سه سال اخیر داعش بخش اعظم مواضع خود را در عراق از دست داده است. ضمنا ارتش سوریه با حمایت روسیه و "نیروهای دموکراتیک سوریه" تحت حمایت آمریکا (این ائتلاف کردها، اعراب و اقلیت های قومی سوریه است) حمله به دیرالزور، این آخرین تکیه گاه جهادیون را آغاز کرده اند. در حال حاضر دولت سوریه و رهبران کردها خواهان بیرون راندن داعش از آنجا هستند اما از دیدگاه های گوناگونی درباره آینده این استان پس از تار و مارشدن شبه نظامیان پیروی می کنند. وقتی رقابت آنها در نابودسازی داعش به پایان برسد، مجبور خواهند بود به مردم رو آوردند تا حمایت آنها از طرح های پس از جنگ خود را به دست آورند. طرح های آنها با هم فرق دارد وهمچنین اکنون اسد دارد در صحنه سوریه غلبه پیدا می کند.
در آغازجنگ به نظر می رسید رهبر سوریه به زودی سرنگون خواهد شد چون وی نیروهای مسلح خود را از اکثریت مناطق کشور خارج کرده بود اما اکنون وی توانسته تقریبا همه نقاط مسکونی بزرگ را تحت کنترل خویش قرار دهد. اسد با استفاده از حمایت روسیه و ایران تقریبا نیمی از شهر دیرالزور را آزاد کرده و جهادیون را به آن طرف رودخانه فرات رانده است.
قابلیت بقای اسد یک برهان جدی برای قبایل دیرالزوراست که نمی خواهند با رژیم سوریه آشتی کنند اما پس از تار و مار شدن داعش نسبت به امکانات آمریکا در این درگیری نیز بد بین هستند. بسیاری از ساکنان این استان سوریه دارای روابط خویشاوندی در استان انبار عراق هستند که آمریکا در سال 2006 در آنجا تعدادی زیادی از توافق ها را با پیشوایان قبایل برای کسب حمایت اهالی محلی از مبارزه خود با القاعده منعقد کرد. با این حال وقتی داعش در سال 2014 این منطقه را تحت کنترل خود قرار داد، وعده های واشنگتن در دفاع از قبایل عراقی در مقابل خشم جهادیون کمک نکرد.
آقای هراس به نیوزویک گفت:" با توجه به اینکه آمریکایی ها و متحدانشان پس از مدتی می روند، در دیرالزور باید بازی دراز مدتی را به پیش برد. قبایل محلی کمافی السابق باوردارند که اسد بازگشته و در این استان سوریه پابرجا خواهد شد. ضمنا آنها معتقدند آمریکایی ها برای همیشه در آنجا نخواهند ماند".
سوءظن ها در رابطه با مقاصد آمریکا و ایران
آقای هراس می گوید این استان "بیشتر ضد ایرانی است تا هوادار آمریکا". هرچند اهالی دیرالزور از آمریکا و کردها نیز حمایت نمی کنند، بی اعتمادی آنها به ایران شدیدتر است.
کارزار ایران برای گسترش نفوذ خود در خارمیانه وسیله موثری برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه بوده است اما در عین حال تهران احساس خشم و انزجار در بین سنی ها را به وجود می آورد که اکثریت مطلق در دیرالزور و دیگر نقاط این منطقه ساکن هستند.
عدم اجرای وعده ها در عراق می تواند مانع تشکیل ائتلاف ها بین آمریکا و قبایل سوری در دیرالزور شود اما در شرایط فعلی، نزدیکی اسد با ایران و متحدانش می تواند پیامدهای جدی تری را به همراه داشته باشد چون داعش در نواحی غربی عراق عملا سرکوب شده و سنی ها عراقی نزدیک به قبایل دیرالزور نگران انتقام گیری نیروهای حشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) مورد حمایت تهران و بغداد هستند.
این نیروهای مورد حمایت ایران کار احداث کریدور زمینی برای رفت و آمد آزادانه خود بین ایران، عراق، سوریه و لبنان را تقریبا به پایان رسانده اند. آقای هراس می گوید بهتر است آمریکا برای محدود کردن نفوذ اسد و ایران در دیرالزور از یک شورای نظامی با نفوذ حمایت کند که به ساختار "نیروهای دموکراتیک سوریه" شباهت دارد اما عدم وابستگی خود را حفظ کرده ، تحت نفوذ کردهای منطقه قرار نداشته و به شدت پیروی ملی گرایی عربی است.
خانم ژنویا کاساگرانده، تحلیل گر انستیتوی مطالعه جنگ (Institute for the Study of War) در مصاحبه با نیوزویک خاطرنشان می سازد اگر قبایل محلی دیرالزور فکر کنند بین چنین شورایی و گروه های کرد روابطی وجود دارد، از حمایت از آن منصرف خواهند شد. این نکته در مورد فعالیت چنین شورایی در شهرهای منبیج و رقه نیز صدق می کند. خانم کاساگرانده تاکید کرد با وجود حضور اعراب در "نیروهای دموکراتیک سوریه"، قبایل سنی معتقدند این ائتلاف در نهایت تابع کردها است.
مبارزه به خاطر نفت
سوریه به همراه متحدان روسی و ایرانی خود دارد به تدریج اما بطور پیگیر دیرالزور را آزاد می کند اما آمریکایی ها و کردها از تلاش برای قرار دادن مرکز این منطقه تحت کنترل خود بوضوح منصرف شده اند. در واقع پیشروی آنها در جنوب غربی استان دیاالزور حاکی از آن است که آنها هدف کاملا متفاوت تصرف مهمترین معادن نفت سوریه را دنبال می کنند که در مناطق روستایی استان دیرالزور قرار دارند.
وائل الحسینی، تحلیل گر نظامی سوری می گوید آمریکا و سوریه بر سر کنترل این معادن غنی نفت و گاز مبارزه می کنند. وی معتقد است کردها با حمایت آمریکا خواهند توانست تعداد زیادی از چنین مواضع استراتژیک را به تصرف خود در آورند اما در نهایت در چارچوب توافقات پس از جنگ که شاید واگذاری خودمختاری بیشتر به کردها در شمال یکی از شرایط آن باشد، آنها را به اسد باز خواهند گرداند.
به گفته الحسینی با توجه به اینکه همه پرسی استقلال کردستان عراق با نکوهش تقریبا همه کشور های منطقه روبرو شد و حتی آمریکایی ها از آن خمایت نکردند، کردهای سوریه بر داشتن دولتمداری کامل پافشاری نخواهند کرد. ولید معلم، وزیر خارجه سوریه ماه گذشته اعلام کرد دمشق پس از تارو مار شدن داعش می تواند به مذاکره درباره واگذاری نوعی خودگردانی به کردها تن دردهد. به این دلیل بعید نیست کردها معادن نفت دیرالزور را برگ برنده ای در مذاکرات آتی بدانند.
وائل الحسینی به نیوزویک گفت:" اگر آب نداشته باشی و همسایه ات بتواند مرزها و حریم هوایی تورا ببندد، نخواهی توانست دولت مستقل داشته باشی. به این دلیل در نهایت کردها مجبور خواهند شد با دولت سوریه مذاکره کنند".
برتری عظیم
مصالحه بین دولت سوریه و کردها می تواند امکان تدوین استراتژی مدلل برون رفت از این درگیری را برای دولت ترامپ به وجود آورد اما چنین مصالحه ای درها را برای ادامه گسترش نفوذ ایران نیز خواهد گشود. فقط در صورت استفاده از حرارت انقلابی و تعصب مذهبی کنفدراسیون سنی های دیرالزور می توان جلوی ایران را گرفت. این حداقل تا زمان ظاهر شدن رهبری مستقل طرفدار آمریکا در این شهر ضرورت خواهد داشت. اما اگر تضادها تحریک شوند، خونریزی از سرگرفته شده و سالهای طولانی ادامه خواهد یافت.
حتی اگر آمریکا تلاش ورزد از تضادهای محلی برای استخدام شبه نظامیان ادر بین قبایل بهره برداری کند، بسیاری از نکات حاکی از آن است که اسد و متخدانش این طرح های واشنگتن را بر هم خواهند زد. نیل هاور(Neil Hauer) ، تحلیلگر ارشد شرکت SecDev Group می گوید ایران و رژیم سوریه در مسئله همکاری با قبایل از برتری عظیمی در مقابل آمریکا برخوردار هستند. وی خاطرنشان می سازد دولت سوریه و ایران که مدتهاست پیشروی به سوی دیرالزور را برنامه ریزی کرده اند، ساختارهای طرفدار دمشق را در آنجا تشکیل داده اند.
آقای هاور به نیوزویک گفت:" مقامات سوریه و ایران تقریبا یک سال است که برای برقراری روابط با قبایل دیرالزور تلاش های شدیدی را انجام داده و بخوبی درک می کنند که پس از مدتی به این منطقه خواهند آمد چون عملیات جنگی علیه شورشیان اساسا متوقف شده و حالا همه طرفها توجه خود را معطوف اراضی تحت تصرف داعش کرده اند. مساعی آمریکا و نیروهای دموکراتیک سوریه در مقایسه با این اقدامات ناچیز بوده مخصوص که هرچه بیشتر به آنها به عنوان طرح ملی کردها می نگرند".
بازی قدرت های بزرگ
اکنون که آمریکا در ماهیت امر تکیه گاه خود را در شرق سوریه از دست داده، ایران در هرحال با موانع جدی در راه اجرای طرح های درازمدت خود در منطقه روبرو شده است؟!. آرام نرگوزیان، کارمند علمی ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی(Center for Strategic and International Studies) می گوید اکنون کارزار مبارزه آمریکا با داعش رو به پایان است و اسد کنترل خود بر سوریه را احیا می کند و به این دلیل ناظران بیشتر به فکر آن هستند که روابط استراتژیک ایران و روسیه در آینده چگونه خواهد بود.
این دو کشور در چارچوب درگیری روسیه ائتلاف مصلحتی را تشکیل داده بودند اما با توجه به اینکه روسیه با رضایت به همکاری با اسرائیل و عربستان سعودی، دو دشمن بسیار بزرگ ایران رو می آورد، ممکن است سازگاری در روابط مسکو و تهران تضعیف شود. چین نیز در رابطه با ابتکار خود موسوم به "یک کمربند، یک راه" به این منطقه علاقمند است. به این دلیل سوریه در دوره پس از جنگ، صحنه مهمی برای تعداد زیادی از قدرت های بزرگ خارجی باقی خواهد ماند.
نرگوزیان می پرسد توافقات و عدم توافقات قدرت های بزرگ درباره حوزه های نفوذ آنها چگونه خواهد بود؟ این کمافی السابق تاحد زیادی بازی قدرت های بزرگ خواهد بود.نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بهره بردار و قربانی ؛ رها سازی قیمت ها و ضعف نظارت بر بازار چه کسانی هستند؟

تاریخ:جمعه 28 مهر 1396-09:58 ق.ظ

               بهره بردار  و قربانی ؛ رها سازی قیمت ها و ضعف نظارت بر بازار چه کسانی هستند؟
  در مقایسه سیاست های اقتصادی دولت به کدام عناوین دست پیدا می کنیم  وبراستی شاخص های بهره وری دراین راستا چگونه تعیین می شوند ومعیارهای رضایت مندی مردم چگونه تبیین می شود .  بهره بردار  و قربانی  رها سازی قیمت ها و ضعف نظارت بر بازار چه کسانی هستند؟
   نئولیبرالیسم چیست؟ تعریف مختصر:
  " مجموعه ای از سیاست های اقتصادی است که در دهه های اخیر گسترش یافته است. گرچه اصطلاح به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد، اثرات آن واضح    است: فقرا فقیرتر و ثروتمندان ثروتمندترند..
لیبرالیسم به طرح ایده های سیاسی، اقتصادی و حتی دینی و مذهبی می پردازد  لیبرالیسم بر یک استراتژی خاص برای جلوگیری از مبارزه طبقاتی متکی است. آنها به فقرا و طبقه کارگر به عنوان پیشبرنده کار ونیات   نگاه می کنند نه صنفی که باید میزان حقوق ومزایای خود را بداند وپیشرفت داشته واز رفاه نسبی برخوردارباشد . حتی اگر سیاستمداران راستگرا وچپگرا بگویند از "لیبرال ها" نفرت دارند - ولی درمجموع باروش کاری که برمی گزینند و سایرین را ابرزار توجیه اهداف خود می بینند در آنها به مفهوم  نوعی از سیاست لیبرالیسم معتقد هستند - و هیچ مشکلی با لیبرالیسم اقتصادی ندارند، که این رویه شامل سیر سرمایه گذاری اختصاصی آنها در وادی نئو لیبرالیسم است  مقصد سود وبهره بیشتر وسلطه ی بلند مدت ودرصورت امکان نامحدود ! ..
اضافه کردن"جدید" به اصطلاح لیبرالیسم به  معنای عرضه ی نوع جدیدی از لیبرالیسم است. پس نوع قدیمی  آن چیست؟ مدرسه اقتصادی لیبرال در اروپا  هنگامی شناخته شد،  که اقتصاددان اسکاتلند ی آدام اسمیت سال 1776  کتاب "ثروت ملل" را منتشر کرد. او  با کمک  همفکران با لغو مداخله دولت در امور اقتصادی دفاع کرد. محدودیت ها باید در روند صنعتی شدن، موانع و تعرفه های گمرکی لغو شود، و تجارت آزاد بهترین راه برای ترویج یک اقتصاد کشور است. این ایده ها بی قید وبند"لیبرال" هستند به این معنی که آنها علیه اقتصاد" مسلط " هستند. این کاربرد" فردگرایی" را  در طراحی پروژه های "آزاد" و "رقابتی نامحدود" را تشویق می کرد و به این معنی بود که سرمایه داران آزاد بودند که هر ابزارهایی را که می خواهند بکارگرفته و انتخاب کنند  تا  به آنها سود هنگفتی برسند.
لیبرالیسم در قرون هجدهم و نوزدهم تا بروز دوران رکود بزرگ دهه 1930 برهمین اساس فعالیت خود را ادامه داد تا اینکه  اقتصاددانی به نام "جان مینارد کینز"، نظریه ای در مقابل یا رقیب لیبرالیسم را با عنوان بهترین سیاست" سرمایه داری" برپا کرد،  بکارگیری و اشتغال کامل برای رشد سرمایه داری ضروری است و این تنها زمانی اتفاق می افتد که دولت ها و بانک های مرکزی برای افزایش اشتغال مداخله کنند. برخی دولت ها این ایده  را بعنوان سیاست اتخاذی خود  به تصویب رساندند و ایده مداخلۀ دولت برای منافع مشترک پذیرفته شد..اما این بار بحران سرمایه داری  در دهه های اخیر، که با کاهش نرخ بهره شناخته می شد، شرکت ها غول آسا   برای احیای لیبرالیسم اقتصادی با ایجاد لیبرال جدیدپرداختند که اکنون، با تشدیدشعار جهانی شدن اقتصاد سرمایه داری، نئولیبرالیسم در مقیاس جهانی گسترش یافته است..
ویژگی های کلیدی نئو لیبرالیسم عبارتند از::
* تسلط بازار: لغو تمام محدودیت های اعمال شده توسط دولت ها در شرکت های خصوصی، هرچند عواقب اجتماعی و آسیب ناشی از لغو این محدودیت ها گسترش یابد. باز بودن فضای بیشتر برای تجارت و سرمایه گذاری بین المللی. کاهش حقوق و دستمزد، انحلال مطالبات اتحادیه های کارگری و حاشیه راندن حقوق  کار کارگران که طی سال ها مبارزه  به دست آورده اند. عدم دخالت برای تنظیم قیمت ها. و آزادی کامل حرکت سرمایه، کالاها و خدمات.

• کاهش هزینه های دولت در  خدمات اجتماعی مانند آموزش و پرورش و مراقبت های درمانی وبهداشتی، کاهش هزینه های اجتماعی متنوع ، تعمیر ونگه داری جاده ها و پل ها و خدمات آب سالم و برق  به منظور کاهش نقش دولت. و البته آنها در حمایت دولت از بازرگانان وتجار مخالفتی نمی کنند..

لیبرالیزاسیون(رها سازی ) : کاهش دخالت دولت در هر چیزی که می تواند سود او را   کاهش دهد حتی اگر  از نظر دولت  تهدید  محیط زیست و ایمنی وامنیت صنعتی سودش را کاهش دهد..
* خصوصی سازی بدون مطالعه یا با زد وبند : فروش پروژه ها، کالاها و خدمات متعلق به دولت به بازرگانان وتجار . این  روند: شامل فروش بانک ها، وصنایع حیاتی  -صنایع مرتبط با  راه آهن، برق، مدارس، بیمارستان ها و دیگرمواردمشابه است. گرچه فروش به بهانه به دنبال بهره وری مدیریت بود، خصوصی سازی بیشتر ثروت را در دست چند سرمایه دار متمرکز کرد و مردم مجبور بودند برای نیازهای خود بیشتر پرداخت کنند..
* از بین بردن مفهوم "منافع عمومی" یا "جامعه" و بکارگیری اصطلاح "مسئولیت فردی"، فشار بر بخشهای فقیرتر جامعه به منظور جستجو برای یجاد راه حل  در مشکلات خود  با وجود عدم  مراقبت های بهداشتی ودرمانی کافی ، ضعف آموزش و پرورش و امنیت اجتماعی برای خود توسعه می دهد، و اگر آنها موفق به پیدا کردن راه حل نمی شدند، به سرزنش آنها به عنوان "تنبل" می پرداخت.
موسسات مالی قوی مانند صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، ترفندهای نئولیبرالیسم را در سراسر جهان  با اجرای برنامه های خود اعمال می کنند. سیاست های نئولیبرالی، آمریکای لاتین  و خاور میانه را دربرگرفته است، اولین مدل روشن از این اتفاق در کشور شیلی اعمال شد بعنوان جامعه آماری آزمایشی ( توسط   اقتصاددانی در دانشگاه شیکاگو، میلتون فریدمن)، پس از این برنامه ریزی،  کودتائی توسط سازمان سیا علیه سالوادور آلنده در سال 1973. در حمایت  از اجرای این برنامه  بود، که  درکشورهای دیگری بجز  شیلی تحت عناوین مختلف  به اجرا درآمد ، اما بدترین نتایج را در  مکزیک  بدنبال داشت : تا اینکه پژوهشگری از آن منطقه  گفت: "نئولیبرالیسم به معنای استعمار جدید برای آمریکای لاتین است.. وجالب تر اینکه نئولیبرالیسم   برنامه های رفاه اجتماعی در خود ایالات متحده را نیز از بین می برد؛ به حقوق کارگران (از جمله کارگران مهاجر) حمله می کند و از هزینه بودجه در برنامه های اجتماعی منحرف می شود. نئولیبرال ها سخت تلاش می کنند تا حقوق کودکان و زنان و تأثیرات منفی دیدگاههای خود بر  این سیاره را انکار کنند و سعی کنند ما را همچنان در انتظار نگه دارند ودر دام خود حفظ کنند: اینگونه به ذهن افکار عمومی القاء می کنندکه "این  سیاست دست دولت را از روی شانه های ما برمی دارد" اما در  واقع  مزایای نئو لیبرالیسم فقط درانحصار تعداد محدودی از جمعیت جهان است و در مورد اکثریت قریب به اتفاق جمعیت،  باید گفت که اکثریت قاطع تنها   رنج آنها  همراهی با آنها را  بر خود تحمیل خواهند داشت: رنج بدون درآمد وبدون قفایده حاصل ازسلطه ی  60 سال گذشته  لیبرالیسم ، و رنج بی پایان حاصل از ظهور آن است لیبرالسیم نو وکهنه وسرمایه داری  تفاوتی چندانی ندارند همه برای سرکیسه کردن ملت ها  گاهگاهی  با شعارهای پرزرق وبرق تغییر تاکیتک و شیوه می دهند .
تهیه وترجمه : نجوای کنگان
نوشته شده: توسط الیزابت مارتینز و آرنولدو گارسیا
سایت: Krupp Watch سایت: كروپ واچ 

نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پیرامون عرصه ی سیاست؛ اشخاص آشنا و تناقضات آشکار !

تاریخ:پنجشنبه 27 مهر 1396-02:03 ب.ظ


  پیرامون عرصه ی سیاست؛  اشخاص  آشنا و تناقضات آشکار !
 در سیاست یک اصل بدیهی وجود دارد که یک سیاستمدار موفق کسی است که به مبانی فکری اش پایبند بوده وبرای گسترش آن سازکارهای استواری داشته و  برای  محقق شدن چشم انداز موثر تلاشی دائم دارد و خلاصه اینکه سیاستمدار ناموفق  عکس آن عمل می کند .
اینجا اگر بخواهی دوموضوع  شبیه  بهم را پیدا زمان زیادی صرف باید کنی و اگر دوموضوع درتضاد با هم همینکه اراده کنی  دردسترس می بینی دراینجا   ماموریت  روزانه متعارفت را  درست  انجام بدهی معجزه است  و اگر از ازاین زیر و مسئولیت فرار کنی وتوجیه بتراشی" زرنگی" و مدیریت مدرن می نامندش .
 اگر وارونه ومقلوب در مورد دین و اخلاق فکر کنی نواندیش و روشنفکری و اگرمنطقی وفلسفی به آن معیارها بپردازی، سفسطه باز و کهنه گرا و دگم اندیش.     ظاهراً  بنا نیست امور به منطق برگردد وهر حقیقتی  قراراست تابع واقعیت شود.  هر واقعیتی را با غوغا سالاری  ارزیابی می کنند فتنه حق مشروعی است و اظهارتنفر از آن، محکومی محتوم  ، ... در هنگام دفاع درهر ابعادی ترسو ها  در کاخ هایشان تا بهبود اوضاع پناه می گیرند  وکوخ نشینان شجاع  در نوارمرزی وگاهی  فراتر از مرزدرفراسوی گمنامی ، کسوت شهادت وفداکاری می پوشند...
   فاسدین و خائنان مدافع و وکیل دارند، مدافعین حرم وعزت سرزمین در غربت ، مظلومانه سردر خون وخاک می گذارند…
 دراینجا  صاحب پول وثروت، معركه ی قدرت می گیرد  وزندگی اش  تضمین شده ودرآمدش سکه است… ومحرومینی برای قوت روزانه همه مایملکشان یارانه است   و در کاسبی اشان تخته است.  اینجا خائن و تحریض کننده علىه دین و کشور  اجر میگیرد و برصدر می نشیند  وآنکس که می خواهد نهی از منکر کندوامر به معروف چاقو می خورد ومظنون به تهدید زندگی خصوصی شناخته می شود.   شرفاء وعقلاء و علماء مجبور می شوند مهرسکوت برلب  زنند … شرکاء و سفها و سفلاء قیافه حق بجانب می گیرند و اصطلاحات مصطلح" آمدنیوز" ، بی بی بی سی، رادیو فردا وصحرا ردیف می کنند درحالیکه خود می دانند یا اگر نمی دانند بدانند که غالب قاطع اصطلاحات عاریتی و التقاطی به استناد رجوع  به منابع رسمی برتر علوم سیاسی جهان امروز  در اردوگاه  غرب منسوخ بی اعتبار شده و مایه ی سرزنش صاحبنظران عصر حاضر به سلف غایب و عاملین زمینه ی واقع گردیده است…
درفصل انتخابات هستند افرادی  که برای مصادره رای وتحقق رویای سعی ، حاضرند هر مصدر اختلافی را تشدید کنند وهر موضع اعتقادی و انقلابی رابفرسایش برسانند و اخذ هر امتیازی برای خود بحساب کشور وملت  مقایضه ننمایند تا درچشم دشمن شیرین وصاحب مزایا بحساب آیند ودر دیده منافقین دوران ، نمکین منظور شوند !
 و پیش می آیدکه  درعین بظاهر نداری همه ی پول ها وترفندها بوقت انتخابات بمیدان می آید و بعد از آن دوره استراحت  ونیشخند وتقسیم غنایم فرا می رسد محصول انتخابات شایسته به کنج انزوا وخلوت رانده می شود و خسته ی خدمت ومعادی حکمت که باید به پارکینگ  عزلت برگردد با محفلی شبانه  ومتینگی روزانه  به " رینگ هل من مبارز "  و منصب ارباب رعیت برمی گردد...
واینجا کجاست...  که گاهی منافع بالفعلش موردمعامله قرار می گیرد وغالباً قابلیت های انسانی و منابع بالقوه سرزمینی و وظرفیت مادی اش مورد غفلت  وبی توجهی... و دست آخر چشم داشتن به بیگانه را تعامل می بیند و وابستگی را سبک تکامل و مزید تفاخر...
 وچرا  صدای   درخواست عفو  مجرمین  و تبرئه فاسدین بلندتراست تا ندای تجلیل  از خادمین و تقدیر از مخلصین…؟
در اینجا  نجومی بگیر پس از مدتی طلبکار می شود و مختلس ومرتشی رانت خوار  از پشت  خاکریز  آن  گروه سیاسی سر بیرون می آورد قانون وقانونگذارومجری قانون  را  بدهکارمی کند .
 ... درحالیکه روشن است  درکنار کسانی  که به طرح شعارهای ویترینی مامورند،  افرادی به چپاول وغارت بیت المال مشغول  وگروهی از خواص و خردورزان   غیرفعال  از بیان حقیت معذور. تا جائیکه  همه  مردم  نتوانند فاسدی را محاسبه ومحاکمه کنند  ولی او بتنهائی می تواند زندگی ملتی را فلج کند …
جاهران صاحب منصب از کندوی انقلاب  وفضل پدر ارزاق سیاسی می کنند آنگاه  در قالب تعابیری  بیگانه پسند هردورا لگد می کنند ...
 در اینجا اهالی رسانه صادق، منفورند وقلم بدستان مامور ماجور… و اگر خوشباش گوئی و لفظ خوشآمد طلبی می جوئی در حد وزیری و اگر منتقدی وپرسشگر... نادان وابله ومفلس علمی ...
 دراینجا بسیاری  از آمار و ارقام  وبیلان کار نه با مقیا س ها ی معتبر وتعاریف استاندارد  و شاخص خاص همخوانی دارد  ونه با ذره بین و قطب نمای عوام  ...
 دراینجا گاهی  استادی از دانشگاه  که اساس کار برکشف دانش باید متمرکز باشد برای اینکه نشان بدهد مدرنیته را خوب می فهمد ولقب روشنفکری روشنفکری را آرزومندست  همه ی هویت ملی واسلامی وسرزمینی را می کوبد ... دراینجا  اگر یک روحانی  خلاف رویه قبلی اش  که خوانده وگفته و حتی گاهی موضوع پایان نامه ورساله اش بوده سخن بگوید و به عقب نشینی از اصول تمایل پیدا کند ودر مبانی فکری اش متزلزل شود  که روحانی قابل ودگراندیش ومصلحی است که رسانه ی غربی حلوا حلوایش می کند و سرتیتر خبری می شود.   و اما روحانیی که پای  ایمانش واعتقادش  ایستاده  متهم به کج اندیشی  و  نماد سبک طالبانیزم می شود .
هر کس که کسی دارد اگر در جای  اشتباهی بایستد حتی در اوج ترافیک ترددتقاطع چهار راه چنانچه حامی پشت پرده داشته باشد هم جایش درست است وهم انتخابش صحیح  ..اما کسیکه حرکت می کند تا راهی درست را طی کند موانعی فراوان پیش پای خود می بیند ... پرداختن  به دوباره کاری ها  بیداد می کند و کارابداعی چون هزینه بر است در زیر زمین انفعال و فراموشی دپو می شود....ونکته مهم اینکه کسیکه فکر اشتباهی داشته باشد بیشتر محتمل است تا به هدفی برسد تا آنکه اساساً اشتباهی فکر می کند هیچگاه بازبینی نمی شود. ...
 هر رئیسی می آید میخواهد با یک دست "چپ" یا "راست" فرقی نمی کند درفضائی یکطرفه امورملتی را به پیش ببرد ولی پس از مدتی چون با "یکدست" کارچندانی از پیش نبرده دولت قبلی را وعناصری صوری را بعنوان مانع محکوم می کند ... سخن کوتاه برای برشمردن تناقضات کتابی کم است و قصه پردرد و دردهای پرغصه بسیار  …وتلخ تراز همه اینها که چرا برخی درزیر مجموعه های اجتماعی انقلابیون تا پشت تریبون و صفحه اول رسانه تند و خوب پیش می تازند ولی بوقت عمل وکار بهمان سرعت پا پس می کشند و کوتاه می آیند؟ داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

واشنگتن پست : تدبیر سردار سلیمانی باعث کنارکشیدن ترامپ از غائله ی کردستان عراق شد

تاریخ:چهارشنبه 26 مهر 1396-11:01 ب.ظ

          واشنگتن پست : تدبیر سردار سلیمانی باعث کنارکشیدن ترامپ از غائله ی کردستان عراق شد
دImage result for A new battle in Iraq gives Iran the upper hand
 
          عنوان مقاله واشنگتن پست با انتخاب این عکس: در صورت  بروزهر جنگ جدیدی درعراق ، ایران دست بالا را خواهد داشت

بسیاری از شهروندان کردستان عراق  هنوز بیاد داشتند که زمان زیادی از ماجرای حملات ددمنشانه داعش به مناطقی ار کردستان عراق  و بخاک وخون کشیدن کردهای سوریه تنها  شخصیت  استواری که در آن روزهای وانفسا  درکنار آنها  درمقابل  داعش ایستاد سردار سلیمانی وشهیدان والامقام جبهه ی مقاومت بودند و آنها فراموش نکرده بودند که آمریکا وغرب هیچگاه قابل اعتماد نیستند اما بنا گزارشهای رسانه های منطقه دراین میان "بارزانی" فراموش کرده بود  که منتقدین او در داخل كردستان به اقلیمی با ثبات  بمراتب بیشتر از وعده های  دروغین غرب  وفتنه برانگیز  برخی حکام عرب خلیج فارس که حتی هزینه مالی برگزاری انتخابات را هم پذیرفته بودند  چشم دوخته وافق های آرامش دور تری را می خواهند ومی بینند  ودرکناراینها احزاب کرد به کیفیت وسازکار انتخاباتی سفارشی بیگانه اعتقادی ندارند شهروندان اقلیم هم میدانستند که همراهی با مردمی که قرنها با هم همخون وهمدل بوده اند هیچ بدیلی نداردو  وصله ی معتبرتر از صله ی همزیستی تاریخی با هم میهنان ، بستگان و دوستان دیرین با فرهنگی همسان وجودندارد  ....
هنگامی که برنارد لوی  صهیونیست فرانسوی به اصطکاک آفرینی پرداخت  شروع ماموریت او با صحنه سازی  برای راه اندازی یک هرج و مرج دیگر در خاورمیانه میانه   با نزدیک شدن به پیشمرگه و کرکوک  همراه شد او  به دیدار با سران قومی وطایفی در توئیت های شیطنت آمیزی ضمن تحریکشان برای اغاز یک درگیری  به آنها هشدار می داد:
    Il y a bien eu, cette nuit, un accrochage près de #Kirkuk, zone de Albu Mohamad. #Bagdad joue avec le feu. A tort de défier les #Peshmerga.

  "شب گذشته، در نزدیکی # کرکوک، منطقه آلبوم محمد، آواره شدند. # بغداد با آتش بازی می کند # به چالش کشیدن پیشمر گه اشتباه است"  — Bernard-Henri Lévy (@BHL) October 12, 2017
اما برای آنها عبارات برنارد لوی هیچ ارزشی نداشت زیرا  کرکوک به آشتی فکر می کرد تا یک درگیری خونین وبی سرانجام  و پذیرش تحریض های بیگانگان را خیانت  به مردمی می دید که بنا به گفته  برخی رسانه های کرد ، نمی خواستند قربانی  پشت  صحنه سازی های  یک تبانی مرموز نهفته درنقشه ی شوم صهیونیست ها  باشند و نهایتاً این چیزی بود  که باعث شد تا  تلنگری بزرگ به بارزانی وشوکی دهشتناک  به محرکان منطقه وفرامنطقه ی غائله ی کردستان عراق  وارد آید و کرکوک همچنان در آغوش سرزمین مقدس عراق آرام گیرد..
 غربی ها  نیز که دروبین وخبرنگاران خودرا برای  یک حادثه عظیم خونبار آماده کرده بودند ناگهان با آنچه در روز یکشنبه و دوشنبه اتفاق افتاد باحیرت وشگفتی تنها تماشاگر ماجرا شدند . زیرا پیش ازاین  مدتها  رسانه های غربی با کوبیدن برطبل جنگ  از ارسال صدها تن سلاح   برای جنگ در  شهر استراتژیک کرکوک  به تهیه خبر وگزارش روزانه اقدام کرده بودند ..
 و با  تیترهای ژورنالیستی ازاین دست کرکوک: یک پیروزی قابل توجه  برای ایران  و یک رسوایی برای غرب  و  توافقنامه بین سردار سلیمانی و ، پسر جلال طالبانی، که شامل تحویل کرکوک و 9 بند بود   با عنوان کرکوک: یپیروزی قابل قابل توجهی برای ایران و یک رسوائی بزرگ برای  غرب به گوشه وکنار جهان مخابره کردند..
 ودر جهت دهی به رسانه های غربی ، بناچار واشنگتن پست تیتر زد :  نبرد جدید در عراق باعث می شود ایران در موضع قدرت قرار گیرد
17 اكتوبر 2017

آدام تایلور "تحلیلگر امور بین الملل  نویسنده واشنگتن پست که در دانشگاه های منچستر و کلمبیا تدریس  می کند طی مقاله ی با عنوان بالا  مجبور شد بنوعی اعتراف کند : که تدبیر سردارسلیمانی ؛ ترامپ را وادارکرده است تا خود را بیش از این در غائله ی کردستان عراق درگیر نکرده و بشکل غافلگیرکننده ی از آن کنار بکشد...
این تحلیگر درادامه می نویسد:این درگیری نه تنها وحدت کرد را تضعیف می کند بلکه نقش شبه نظامیان طرفدار ایران در عراق را تقویت می نماید و آنها را به عنوان نگهبانان وحدت ملی به جای فرقه گرایی ظاهر می کند .
 اخیراً از بغداد گزارش رسیده بود که سردار سلیمانی نسبت به هرگونه موضع خصمانه علیه حاکمیت عراق خشم خود را اظهار نموده وآمادگی حمایت نظامی را به دولت عراق اعلام کرده است.
علاوه بر این، حضور شبه نظامیان حمایت شده از ایران در جنگ هایی که فقط چند روز پس از آن امکان رخ دادن داشت ، رئیس جمهورآمریکا ترامپ به فعالیت های بی ثبات کننده تهران در خاورمیانه اشاره کرده و اعلام می کند که برنامه های آینده  خود  را با عدم  تأیید معاهده هسته ای با ایران اعلام  می کند. در واقع، هر گونه تصمیمات بی پروایی که ترامپ بگیرد، فرصتی برای گسترش فعالیت های ایران در منطقه خواهد بود.. .
 درنهایت نیروهای عراقی باسرعتی قابل توجه کرکوک را بدون خونریزی  دردست گرفتند گرچه دولت ترامپ با توجه به شرایط پیشرو به دنبال اظهار وجود در آنجاست . سهولت بازگرداندن کرکوک  به عراق در روز دوشنبه نشان می دهد که" ریسک بارزانی " نتیجه ای نداشته است. از همه مهمتر، مقاومت ضعیف نیروهای کرد نشان دهنده اختلافات سیاسی گسترده در جامعه کرد با طوایف متعدد  است...
با این اوصاف علی رغم تمام سخنان سخت ترامپ علیه ایران و به ویژه ضد  سپاه پاسداران در جمعه گذشته مطرح کرد اما  او از اتخاذ موضع عمومی در مورد وضعیت کرکوک اجتناب کرد. ترامپ گفت: "  واقعیت این است که  ما دوست نداریم طرفهای ذیربط آنجا درگیر شوند و ما نباید در همه جا حضور داشته باشیم،" با اشاره به حمله آمریکا به عراق در سال 2003، "و ما  در رعایت بی طرفی  متعهد هستیم.".
 بنابراین اگر ترامپ  دراینخصوص تصمیم به تغییر سیاست  گرفته به یک طرف بدون لحاظ یک دیگرمایل شود ، همانطور که برخی  از سیاستمداران برجسته براساس گزارش "دینفز نیوز" گفته اند : " با انجام این کار، او روابط ایالات متحده را به خطر انداخته واین پروسه  تبدیل به یک بازی در دست ایران خواهد شد" از سوی دیگر، اگر رئیس جمهور آمریکا  به  هنر معامله  روی بیاور د ممکن است نیاز به یک رویکرد جدید داشته باشد، یعنی دستیابی به معامله ای که تمام طرف ها را راضی کند.


منبع: واشنگتن پست
A new battle in Iraq gives Iran the upper hand
By Adam Taylor October   

نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رهبر انقلاب: بلاهت ترامپ ما را از مکر آمریکا غافل نکند

تاریخ:چهارشنبه 26 مهر 1396-07:19 ب.ظ

رهبر انقلاب صبح امروز در دیدار نخبگان جوان:

بلاهت ترامپ ما را از مکر آمریکا غافل نکند/ اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم/ از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

خبرگزاری فارس: بلاهت ترامپ ما را از مکر آمریکا غافل نکند/ اگر طرف مقابل برجام را پاره کرد ما آن را ریزریز می‌کنیم/ از اروپایی‌ها قبول نمی‌کنیم که با حرف زور آمریکا هم‌آواز شوند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان جوان تصریح کردند: نمی‌خواهم وقت را صرف پاسخ‌گویی به اباطیل و یاوه‌گویی رئیس‌جمهور بی‌چاک و دهن آمریکا کنم، این ضایع کردن وقت است که انسان بخواهد پاسخ او را بدهد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار صدها نفر از نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، جوانان نخبه میهن را مایه امید به آینده درخشان ایران خواندند و با اشاره به ضرورت هوشیاری در مقابل مکر و حیله شیطان بزرگ، خطاب به مردم، مسئولان و فعالان سیاسی و مطبوعاتی هفت نکته مهم را درباره قضایای اخیر پیرامون برجام مورد تأکید قرار دادند.
حضرت آیت الله خامنه ای، وابستگی سیاسی را بسیار خطرناک و مایه تو سری‌خوری ملتها دانستند و با اشاره به قطع کامل وابستگی ایران به امریکا خاطرنشان کردند: دشمن با رصد تحولات و فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران، از تبدیل ایران از «کشوری عقب افتاده و وابسته» به کشوری «اثرگذار، متنفذ و برخوردار از اقتدار روزافزون سیاسی، دفاعی و علمی»، کاملاً عصبانی و به‌شدت نگران است.
رهبر انقلاب، دشمنی رژیم امریکا با ملت ایران را از همان روزهای اول پیروزی انقلاب یادآور شدند و افزودند: آن روزها نه مسئله انرژی هسته ای مطرح بود و نه موشک و نفوذ منطقه ای، اما امریکایی ها فهمیده بودند که با پیروزی انقلاب، ایران را به‌عنوان کشوری «زیردست، مطیع و بسیار پرمنفعت» از دست داده اند.
حضرت آیت الله خامنه ای، الگو شدن ایران در ذهن ملتها را موجب خشم و نا‌امیدی بیشتر سلطه گران خواندند و افزودند: ملت ایران در چهل سال اخیر به جهانیان ثابت کرده است که می‌توان از ابرقدرتها نترسید، در مقابل آنها ایستادگی کرد و با وجود تحریم ها و فشارها، به رشد و پیشرفت روزافزون نیز دست یافت.
ایشان، پیشرفتهای نظامی و موشکی ایران در عین تحریم کامل را موجب حیرت و حتی تحسین برخی دشمنان کینه ورز خواندند و افزودند: مقاله چند سال قبل یک ژنرال صهیونیست در این خصوص، نمونه ای از این واقعیت است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه «نمی خواهیم وقت جلسه خوب و مفید با نخبگان جوان را با پاسخگویی به رئیس جمهور امریکا ضایع کنیم»، افزودند: با وجود این، همه باید به یک نکته مهم توجه کنیم و آن، ضرورت شناخت دشمن است زیرا هر ملتی دشمنانش را نشناسد و او را دوست یا بی‌طرف بداند، حتماً مورد تهدید و در معرض خطر قرار خواهد گرفت.
ایشان افزودند: امیر مؤمنان در نهج البلاغه می فرمایند «خواب نمی روم و می فهمم که در اطرافم چه می گذرد»، و ملت و مسئولان ایران نیز نباید دچار خواب گرفتگی و غفلت شوند چرا که در این صورت به ما شبیخون می زنند و غارت می شویم.
رهبر انقلاب اسلامی، با اشاره به پاسخ های خوب و درست مسئولان کشور به اباطیل ترامپ، رئیس جمهور و هیأت حاکمه امریکا را به علت درک نکردن تحولات ایران و منطقه، دچار «عقب افتادگی ذهنی» خواندند و خاطرنشان کردند: آنها می خواهند ایرانِ جوان، مؤمن، انقلابی و پیشرفته را به ۵۰ سال قبل برگردانند، البته معلوم است که این کار، شدنی نیست اما آنها به علت عقب‌ماندگی از درک این واقعیت عاجزند و به همین علت دچار اشتباه محاسباتی و شکست‌های پی در پی از ملت ایران شده و می شوند.
رهبر انقلاب، رژیم بسیار شرور امریکا را به تعبیر حقیقتاً درست امام راحل «شیطان بزرگ» و «شیطان اکبر» خواندند و خاطرنشان کردند: نظام امریکا، کارگزار شبکه خطرناک و خبیث صهیونیزم بین الملل، دشمن ملت‌های مستقل و عامل اغلب جنگها در منطقه و جهان است و مانند زالو درصدد مکیدن دار و ندار ملت‌هاست.
ایشان با یادآوری سخنان ترامپ در مبارزات انتخاباتی مبنی بر بوجود آمدن داعش به‌دست امریکا افزودند: طبیعی است که سردمداران امریکا اکنون علیه سپاه پاسداران که اهداف خطرناک امریکا و داعش را در منطقه سد کرده است، نعره بکشند و سخنرانی کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای، خنثی شدن نقشه های امریکا در منطقه از جمله در سوریه، لبنان و عراق را علت دیگر عصبانیت و خشم مقامات امریکایی برشمردند و افزودند: جمهوری اسلامی نقشه های شوم امریکا را برهم زده است.
رهبر انقلاب اسلامی پس از تبیین علل عصبانیت و ناامیدی امریکایی ها به بیان هفت توصیه مهم به مردم، مسئولان و فعالان سیاسی و مطبوعاتی درباره قضایای اخیر پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه ای در اولین نکته تأکید کردند: همه یقین و مسلم بدانند که امریکا این بار هم از ملت انقلابی ایران تودهنی و شکست خواهد خورد.
توصیه دوم رهبر انقلاب، «پرهیز از غفلت در مقابل مکر و حیله امریکا» بود.
ایشان خاطرنشان کردند: نباید بلاهت نشان دادن رئیس جمهور امریکا، موجب شود که از مکر و توطئه دشمن غافل شویم و آن را حقیر بشماریم، بلکه باید همه با تدبیر و هوشیاری و آمادگی کامل در صحنه باشیم.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته جنگ نظامی اتفاق نمی افتد اما مسائلی هست که اهمیتش از جنگ کمتر نیست، بنابراین باید پیش بینی کنیم و مراقب باشیم.
رهبر انقلاب در توصیه سوم، به دشمنی امریکا با عناصر قدرت ایران اشاره و تأکید کردند: برعکسِ دشمن، همه باید این عناصر را تقویت کنیم.
ایشان علم و قدرت دفاعی را از جمله عناصر اصلی قدرت ملت ایران خواندند و افزودند: توان موشکی باید به کوری چشم دشمن هر روز افزایش یابد.
حضرت آیت الله خامنه ای اقتصاد را از دیگر عناصر قدرت ایران برشمردند و تأکید کردند: باید به کاهش وابستگی و افزایش قدرت درون زای اقتصادی اهتمام جدی کرد.
رهبر انقلاب در همین زمینه یادآور شدند: بارها گفته ایم که با سرمایه گذاری خارجی از جمله غربی ها مشکلی نداریم اما نباید اقتصاد کشور به ستونی متکی باشد که با نعره شخصی مثل ترامپ بلرزد.
ایشان افزودند: اقتصاد ایران باید به «ستونِ توان و ظرفیت داخلی» تکیه کند و سیاستهای اعلام شده اقتصاد مقاومتی، پیگیری و اجرا شود.
«بی اعتنایی به القائات دشمن»، چهارمین توصیه مهم رهبر انقلاب درباره قضایای اخیر است.
حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: در برجام دشمن القا می کرد اگر توافق حاصل شود دشمنی ها برطرف می شود، توافق کردیم اما دشمنی ها بیشتر هم شد.
ایشان تأکید کردند: امروز هم نباید مطالبی مطرح شود که اگر مثلاً در فلان قضیه توافق نکردیم چنین و چنان می شود، این از القائات مورد نظر دشمن است و ما باید بی اعتنا به این القائات، مصالح خودمان را خودمان بفهمیم و آن را از دشمن نشنویم.
پنجمین توصیه رهبر انقلاب اسلامی یعنی افزایش قدرت دفاعی بر تجربه دفاع مقدس متکی بود.
ایشان خاطرنشان کردند: در آن سالها تهران زیر موشکباران صدام و حامیان غربی اش بی دفاع بود، جوانان کشور برای حل این معضل از صفر شروع کردند و به تدریج به چنان توانایی دست یافتند که دشمن وقتی توانایی مقابله به مثل ما را دید، متوقف شد.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اکنون نیز باید توان دفاعی کشورمان را افزایش دهیم تا دشمنان گستاخ و جَری نشوند و به حمله و دست از پا خطا کردن، تشویق نگردند.
رهبر انقلاب در توصیه بعدی به موضوع رفتار اروپایی ها در مسئله اخیر پرداختند.
ایشان گفتند: اروپایی ها با درک اینکه برجام به نفع آنها و امریکایی هاست، با سخنان رئیس‌جمهور امریکا درباره پاره کردن برجام مخالفت کردند که این موضعگیری خوب است اما کافی نیست.
رهبر انقلاب گفتند: تا طرف مقابل، برجام را پاره نکند، ما آن را پاره نمی‌کنیم، اما اگر برجام را پاره کنند ما آن را ریز ریز می کنیم.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اروپایی ها باید مقابل اقدامات دولت امریکا از جمله نقض برجام همچون تحریم هایی که انتظار دارند از کنگره بیرون بیاید بایستند و از هم صدایی با امریکایی‌ها در مسائلی نظیر قدرت دفاعی ایران و حضور ایران در منطقه بپرهیزند چرا که ما مطلقاً هم آوازی اروپایی ها با زورگویی های امریکا را قبول نمی کنیم.
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: آنهایی که موشک و سلاح اتمی دارند ملت ایران را از داشتن موشک ۲ یا ۳ هزار کیلومتری نهی می کنند، این موضوع و دیگر مسائل مربوط به ایران به شما چه ربطی دارد؟
آخرین توصیه رهبر انقلاب، «جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی و اصول آن» از جمله تولید داخلی، منع واردات غیرضروری، جلوگیری از قاچاق کالا و ایجاد اشتغال بود.
ایشان خاطرنشان کردند: بیش از نیمی از سال، گذشته است و باید برای تحقق اهداف و جبران عقب‌ماندگی‌های ناشی از حرفهای انتخاباتی، تلاش مضاعف شود تا اقتصاد ایران از اتکاء به نفت، به اقتصادی مبتنی بر ارزش افزوده تبدیل شود.
رهبر انقلاب اسلامی، در بخش دیگری از سخنانشان، دیدار با نخبگان جوان را جلسه ای شیرین و مطلوب و سرشار از امید به آینده و افق های پیش رو خواندند و با تأکید بر اینکه نخبگان، نعمت های الهی هستند و باید شکر این نعمت را بجا آورد، گفتند: من عمیقاً و قویاً، نخبه‌باور هستم و مسئولان نیز باید باور کنند که نخبه داریم و این نخبه ها می توانند سرنوشت کشور را تغییر دهند.
ایشان، پیشرفت علمی را زمینه ساز اقتدار کشور دانستند و خاطرنشان کردند: کشور ما با وجود سابقه درخشان در زمینه علم، متأسفانه در دوران سلطه بیگانگان از قافله علم عقب افتاد که باید این عقب افتادگی جبران شود.
رهبر انقلاب اسلامی، اصلی ترین راه جلوگیری از غرب زدگی کشور را، از بین بردن وابستگی دانستند و با تأکید بر اینکه از عناصر اصلی رهایی از وابستگی، پیشرفت علمی است، خاطرنشان کردند: در مسیر پیشرفت علمی و فناوری نباید هیچ مانعی از جانب دستگاههای مختلف بوجود آید.
حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به ظرفیت های فوق العاده کشور، بستر پیشرفت علمی و فناوری را مهیا دانستند و با ابراز رضایت از اقدامات بنیاد نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری افزودند: البته نباید به این حد از پیشرفت قانع بود، زیرا تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه سخنان خود به یک نکته اساسی اشاره کردند و گفتند: در پیشرفت علمی باید رویه‌سازی و جریان‌سازی شود تا سلائق و روشهای مدیریتی در دولتهای مختلف، در این مسیر تأثیرگذار نباشد و پیشرفت علمی کشور متوقف نشود.
حضرت آیت الله خامنه ای چند نکته را نیز درخصوص مسائل مرتبط با علم و فناوری بیان کردند.
«افزایش کیفیت ضوابط شرکتهای دانش بنیان»، «لزوم افزایش بودجه علم و فناوری»، «مدیریت صحیح منابع مالی در این بخش» و «ضرورت ارتقاء کیفیت مقالات علمی»، نکاتی بود که رهبر انقلاب اسلامی به آنها اشاره کردند.
ایشان، معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان را به استفاده بیش از پیش از ظرفیت های دستگاهها، توصیه مؤکد کردند.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین گفتند: باید برای صنعت کشور، فکری اساسی شود زیرا صنعت گرفتار آفت مونتاژکاری شده است و تا وقتی که این آفت وجود دارد، نوآوری مورد توجه قرار نخواهد گرفت و تحرک و کار علمی نیز متوقف خواهد شد و در چنین شرایطی، میان دانشگاه و صنعت، ارتباطی برقرار نخواهد بود.
ایشان به موضوع لزوم اهمیت دادن به فعالیتهای فرهنگی در معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد نخبگان نیز اشاره کردند و افزودند: خطرناک تر و تلخ تر از ترور فیزیکی که در سالهای گذشته انجام شد و تعدادی از دانشمندان ما شهید شدند، اسیر فکری و فرهنگی شدنِ دانشمندان است، بنابراین نخبگان باید با تقوا از خود مراقبت کنند.
رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود، شرایط امروز و جهت گیری کشور را بهترین فرصت برای جوانان به منظور افزایش ایمان، تلاش علمی در جهت پیشرفت و برطرف کردن اشکالات دانستند و گفتند: مطمئن هستم که شما جوانان، ایرانی به مراتب بهتر، پیشرفته تر و منظم تر، پیشِ رو خواهید داشت.
در ابتدای این دیدار دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم تغییر در رویکرد اقتصادی، از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد مبتنی بر نیروی انسانی خلاق و مؤمن و خودباور، گفت: طراحی مدل موفق آموزشی، تمرکز بر توانمندسازی نخبگان، جذب ایرانیان خارج از کشور و ایجاد شبکه نخبگانی از مهمترین فعالیت‌ها و رویکردهای بنیاد ملی نخبگان بوده است.
در ابتدای این مراسم، شش تن از نخبگان در سخنانی دغدغه ها و پیشنهادهای خود را بیان کردند.
آقایان:
-    محمد سالاری نسب – مهندس مکاترونیک و برگزیده جشنواره خوارزمی سال ۹۰
-    محمد امین صادقی – دکترای کامپیوتر و دارنده نشان برنز المپیاد جهانی کامپیوتر
-    محمد حق شناس – دانشجوی دکترای مدیریت و رتبه یک کنکور سراسری
-    سیدرضا کاظمی – کارشناس ارشد فلسفه علم و مدیرعامل شرکت دانش بنیان
-    عیسی زارع پور – دکترای مهندسی کامپیوتر
و خانم فاطمه خوشنویسان – دانشجوی دکترای مدیریت و برگزیده جایزه بنیاد ملی نخبگان
بر محورهای زیر تأکید کردند:
- ضرورت ایجاد فضای آرام و به دور از تنش در مراکز علمی و آموزشی
- لزوم بکارگیری نخبگان در صنعت و دستگاه‌های تصمیم‌ساز
- لزوم تغییر رویکرد دانشگاه‌ها به سمت پژوهش‌های کاربردی و بومی
- ضرورت مقابله با واردات در فضای مجازی از طریق تولید محتوای سالم و داخلی
- لزوم اصلاح قوانین شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کارهای نوین

انتهای پیام/نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

"طنز " جای خالی وزارت اختلاس و ارتشاء!

تاریخ:چهارشنبه 26 مهر 1396-09:13 ق.ظ


   "طنز " جای خالی وزارت اختلاس و ارتشاء!

با وجود تشکیلات بزرگ و گسترده دولتی و تلاش شبانه روزی خدمتگزاران ملت،متاسفانه در چارت تشکیلاتی دولتی، جای  "وزارتخانه اختلاس و ارتشاء" کاملا خالی به نظر می رسد. با توجه به اینکه هر روز کم وبیش شاهد انجام اختلاسی در سطح محلی و یا ملی می باشیم،جا دارد که  جهت تاسیس این وزارتخانه اقدامی عاجل نموده تا جای این تشکیلات عظیم در سیستم اداری کشور خالی نماند. یکی از متخصصین مطالعه ی امور اختلاس در این رابطه ،دستور العملی بشرح ذیل  پیشنهاد داده است؟.
الف:تشکیل کمیته ای متشکل از منتخبین صنف اختلاسگر جهت بررسی و نحوه تشکیل وزارتخانه اختلاس و ارتشاء.
ب: دعوت از متخصصان و کارشناسان خبره در امور اختلاس و ارتشاءبه منظور انجام مطالعات زیر بنائی .حتما از بزرگوارنی همچون  بابک خان زنجانی ، خاوری،رحیمی و غیره به عنوان فوق کارشناس دعوت بعمل آید.
ج: به هیچوجه افراد غیر متخصص حتی به عنوان آبدارچی در این وزارتخانه استخدام نگردد، زیرا  از لحاظ سازمانی ، تشکیلات این وزارتخانه آسیب خواهد دید
د: میزان اختلاس سالانه از سازمانها و ادارات که توسط این وزارتخانه صورت می گردد،کاملا مشخص گردد.
ه:وزیر این وزارتخانه از بین یکی از متخصصان امور اختلاس و ارتشاء انتخاب گردد،نباید مانند دیگر وزارتخانه ،عنان این تشکیلات به افراد نا آگاه سپرده شود.
و: نمایندگان خانه ملت موظفند به منظور جلوگیری از تضییع حقوق مسئولان محترم در دادن رأی اعتماد دقت کافی نمایند و گرنه در برابر وجدان خود و بزرگان ،باید پاسخگو باشند. همچنین کمیسیون اختلاس و ارتشاء به صورت ضرب الاجل در مجلس تشکیل گردد.
ز: مبالغ اختلاس هر سه ماه یکبار به صورت دلار یا یورو به حساب آقایان واریز و به هیچوجه در فضای مجازی ثبت نگردد.
ح: سازمان برنامه و بودجه موظف است بودجه مورد نیاز وزارتخانه اختلاس تنظیم و بصورت لایحه محرمانه به خانه ملت ارسال نماید.
ط: هیچ سازمان ،نهاد و تشکیلاتی حق نظارت بر این وزارتخانه ندارد.با افراد متخلف برابر( غیر )قانون به شدت برخورد می گردد.
ی: تاسیس وزارتخانه اختلاس و ارتشاء تنها راه پرداخت سهم و حق  مسلم مسئولان از انقلاب و مردم است.
ک:با تشکیل این وزارتخانه ،فیش های نجومی و محاکم اختلاس کنندگان دولت فعلی و گذشته کان لم یکن اعلام می گردد.
م: برابر مقررات قانون "عطف بما سبق" شده و احیانا اگر در گذشته با اختلاس کننده ای برخورد قضایی گردیده ،میزان آسیب مادی و معنوی به دلار محاسبه و ضمن عذر خواهی به حساب وی واریز گردد.
نویسنده:سیدرضا حسینی،بندر کنگان بیست و پنجم مهر نود وشش،بندر کنگان

نوع مطلب : مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :5
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5