شناسایی پهپادهای ناشناخته در نزدیکی پایگاه حمیمیم سوریه

© Sputnik / Vitaliy Timkiv
جهان

نظامیان روسیه در نزدیکی پایگاه جمیمیم پهپادهای ناشناخته را پیدا کردند.

به گزارش اسپوتنیک، نظامیان روسیه در نزدیکی پایگاه هوایی حمیمیم سوریه، پهپاد های ناشناخته را پیدا کردند. همه آنها نابود شدند. یک منبع در ارتش سوریه به اسپوتنیک گفت که "بیش از پنج پهپاد نابود شدند که احتمالا مأموریت های شناسایی را انجام می دادند."

این منبع گفت: "با بررسی دقیق تر مشخص شد که اجزاء تولید شده در کشورهای غربی در ساخت آنها بکار رفته است. این پهپادها برای رادارهای معمولی نامرئی  بودند چرا که از ترکیبات چوب، پلاستیک و فناوری نو ساخته شده بودند. علیرغم استفاده عمدی از چنین موادی، پهپادها توسط نظامیان روسیه کشف شدند. پهپاد ها مجهز به آشکارسازهای عکاسی بودند که نظامیان روسیه برای شناسایی هواپیماهای غربی اختراع کرده بودند.

نیروی دفاع ملی که از پایگاه حمیمیم محافظت می کند سهم خود در نابودی این پهپادها ایفا کرد. به گفته منبعی در ارتش سوریه، نظامیان  توانستند دو پهپاد را در ارتفاع پایین با تفنگ های کالاشنیکوف بزنند.

این حادثه  30 ژوئن، در اواخر شب رخ داد. 

 

نوع مطلب : مقاله، 
برچسب ها : شناسایی پهپادهای ناشناخته در نزدیکی پایگاه حمیمیم سوریه © Sputnik / Vitaliy Timkiv جهان/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


رهبر انقلاب در دانشگاه امام‌حسین(ع):

پیوند با مردم را در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز تقویت می‌کنیم

خبرگزاری فارس: پیوند با مردم را در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز تقویت می‌کنیم
رهبر انقلاب در دانشگاه امام‌حسین(ع):
پیوند با مردم را در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز تقویت می‌کنیم
خبرگزاری فارس: پیوند با مردم را در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز تقویت می‌کنیم
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: برنامه دشمن، ایجاد شکاف و جدایی میان نظام و مردم است و این طراحی نشان‌دهنده حماقت آنهاست زیرا نمی دانند نظام جمهوری اسلامی، چیزی جز ملت ایران نیست و این دو، جداشدنی نیستند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر معظم رهبری، مراسم سالانه دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) صبح امروز (شنبه) با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا برگزار شد.
رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای ورود به میدان، با حضور بر مزار شهیدان گمنام و قرائت فاتحه، یاد و خاطره شهیدان دفاع مقدس را گرامی داشتند. فرمانده کل قوا سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان را مورد تفقد قرار دادند و با تعدادی از خانواده‌های معظم شهدا دیدار و گفت‌وگو کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در این مراسم با اشاره به توطئه دشمن برای ایجاد شکاف میان نظام اسلامی و مردم، همگان بویژه مسئولان را به هوشیاری، ایستادگی، تدبیر، انسجام ملی و دوری از اشرافی‌گری فراخواندند و تأکید کردند: اگر مؤلفه‌های اقتدار ملی تقویت شوند و در مقابل دشمن سستی و تسلیم نشان داده نشود، بدخواهان بار دیگر در رسیدن به اهداف خود ناکام خواهند ماند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، لازمه بی‌اثر شدن توطئه‌های دشمنان را صبر و تقوا برشمردند و افزودند: انقلاب اسلامی، ریشه‌دار و آینده‌دار است و دستیابی به آرمان‌های بلند آن، به صبر و استقامت نیاز دارد.
ایشان همچنین گفتند: تقوا به معنای مراقبت از خود در مقابل دشمن است و لازمه این مراقبت، هوشیاری در برابر حیله‌های دشمن و اعتماد‌نکردن به او، تدبیر و عقلانیت، و پرهیز از سهل‌انگاری و سستی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: اگر همه مردم و جوانان و همچنین مسئولان سیاسی، اقتصادی و امنیتی و نظامی، این صبر و تقوا را به‌کار ببندند، به توفیق الهی، هیچ ضربه و صدمه‌ای وارد نخواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین به موضوع مؤلفه‌های قدرت نظام اسلامی اشاره کردند و با یادآوری سلطه انگلیس و آمریکا بر ایران در طول 57 سال حکومت پهلوی، گفتند: با پیروزی انقلاب اسلامی، غل و زنجیر از دست و پای مردم باز و طعم واقعی استقلال و آزادی چشیده شد.
ایشان یکی دیگر از عناصر قدرت نظام جمهوری اسلامی را «اعتماد به نفس ملی» و «تأثیرگذاری مردم در همه امور کشور» دانستند و افزودند: این اعتماد به نفس ملی همراه با ایمان بود، ایمانی که همچون روحی در کالبد حرکت عمومی کشور زمینه‌ساز زنده شدن، امید و ایثار و فداکاری در جامعه شد که نمونه‌های فراوانی از آن را در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، جرأت اقدام را از دیگر ثمراتِ ایمان و اعتماد به نفس ملی برشمردند و خاطر نشان کردند: با این روحیه و جرأت، سپاه، جهاد سازندگی، بسیج و حرکت‌های عمومی در کشور شکل گرفت و نیروهای مسلح جان تازه‌ای گرفتند و مجموعه‌های خدماتی و سازندگی و حرکت‌های پر افتخار علمی ایجاد شد.
رهبر انقلاب اسلامی، اقتدار واقعی را جوشنده از درون ملت و بر پایه استقلال و آزادی دانستند و افزودند: این اقتدار نیست که برخی به بیگانگان پول بدهند و از آنها سلاح بخرند و انبار کنند اما حتی نتوانند از آن سلاح‌ها استفاده کنند، و یا از آن طرف دنیا بیایند در کشوری پایگاه بزنند و خون ملت آن را بمکند تا اقتدار یک خاندان را حفظ کنند؛ اینها نمونه‌های حماقت و ذلت است نه اقتدار.
ایشان با تأکید بر اینکه ملت ایران باید ضمن حفظ و تقویت عناصر قدرت خود از آنها استفاده بهنگام کند، خاطرنشان کردند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از مؤلفه‌های قدرت است که باید از نظر کیفی، روزبروز اعتلاء یابد و از ظرفیت های فراوان آن استفاده شود.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: برخی می گویند چرا در توصیف قدرت ملت ایران مبالغه می کنید، در پاسخ باید گفت، این، مبالغه نیست بلکه عینِ واقعیت است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: بزرگترین دلیل برای اقتدار ملت ایران، این است که یکی از سفاّک‌ترین و بی‌رحم‌ترین قدرتهای دنیا یعنی آمریکا، در چهل سال گذشته از هیچ تلاش و شرارتی برای مقابله با ملت ایران فروگذاری نکرده اما نتوانسته غلطی بکند و در مقابل، ملت ایران پیشرفته‌تر شده است.
ایشان با تأکید بر اینکه علاوه بر دشمن خارجی، دشمنان داخلی هم در طول این سالها مشغول تحرک و توطئه بودند، گفتند: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، سه جریان معارض در داخل کشور وجود داشتند؛ «جریان باصطلاح لیبرال که دلبسته آمریکا و غرب بود»، «کمونیست های اسلحه به‌دستی که از هیچ اقدامی اِبا نداشتند» و «منافقین، با ظاهر اسلامی و با باطنی خبیث و کفرآمیز و بی هویت» که حتی حاضر به همراهی با صدام بدنام نیز شدند و اکنون هم مشغول ارائه خدمات جاسوسی و خبرچینی برای دولت‌هایی امثال فرانسه و انگلیس و آمریکا هستند.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه هر سه جریان، مغلوب و منکوب انقلاب اسلامی شدند، افزودند: البته یک جریان تحجر و ارتجاع داخلی هم بود که آنها قابل ذکر نیستند و ملت از آنها عبور کرد.
ایشان، دلیل دیگر بر قدرت و اقتدار ملت ایران را تشکیل ائتلاف‌های منطقه‌ای از جانب آمریکا برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: اگر آمریکا می‌توانست به تنهایی به اهداف خود برسد، نیازی به تشکیل ائتلاف با کشورهای روسیاه و مرتجع منطقه نداشت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: به دلیل قدرت و پیشرفت نظام جمهوری اسلامی، دشمنی امریکا بیشتر شده است و البته نفرت ملت ایران هم از آمریکا، روزبروز بیشتر شده است.
رهبر انقلاب سپس به طراحی دشمن در شرایط کنونی اشاره کردند و گفتند: برنامه دشمن، ایجاد شکاف و جدایی میان نظام و مردم است و این طراحی نشان‌دهنده حماقت آنها است زیرا نمی دانند نظام جمهوری اسلامی، چیزی جز ملت ایران نیست و این دو جدا شدنی نیستند.
ایشان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران یک نظام متکی بر آحاد مردم و ایمان و محبت و عواطف آنان است، به شکست تلاش‌های رؤسای‌جمهور قبلی امریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی اشاره کردند و افزودند: هدف از فشارهای اقتصادی کنونی، به ستوه آوردن مردم است اما به حول قوه الهی، ما پیوندمان را روزبروز با مردم بیشتر خواهیم کرد و با حفظ انسجامِ دشمن‌شکنِ خود، جوانان مؤمن و پرانگیزه و اهل اقدام را تقویت خواهیم کرد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به نسل جوان و غیور کشور گفتند: دشمن با استقلال و عزت و پیشرفت و حضور شما در میدان علم و سیاست و اعتلای کشور مخالف است.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دشمن تا آنجایی که بتواند به موذی‌گری‌های خود ادامه خواهد داد، خاطر نشان کردند: اگر مسیر صبر و تقوای همراه با هوشیاری و تدبیر و انسجام ملی با قدرت ادامه پیدا کند، یقین داشته باشید موذی‌گری‌ها به نتیجه نخواهد رسید.
ایشان با اشاره به تجویز برخی‌ها برای تسلیم شدن مقابل دشمن، افزودند: هزینه تسلیم شدن به مراتب بیشتر از هزینه مقاومت و ایستادگی است و فایده و دستاوردهای ایستادگی صدها برابر بیشتر از هزینه‌های تسلیم شدن است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: تسلیم شدن در برابر دشمن عنود و لجوج نتیجه‌ای جز لگدمال و بی‌هویت شدن نخواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامی به یک قانون تخلف‌ناپذیر الهی اشاره کردند و گفتند: اگر سست نشوید و با دشمن سازش نکنید، خداوند متعال در مقابل این صبر و مجاهدت، کم نخواهد گذاشت و پاداش آن را به‌طور کامل خواهد داد.
ایشان در پایان، همه آحاد ملت ایران و مسئولان را به هوشیاری و مراقبت از کار خود دعوت و خاطرنشان کردند: مسئولان مراقب باشند از سهل‌انگاری، تنبلی، اشرافی‌گری، تکبر نسبت به مردم و تکیه به جایگاه چند روزه ریاستی اجتناب کنند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: آن روزی که ملت ایران در جایگاهی قرار گیرد که دشمنان جرأت تهاجم نظامی، اقتصادی و امنیتی و سیاسی را نداشته باشند، دیر نخواهد بود و جوانان آن روز را خواهند دید.
در این مراسم، سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه با اشاره به تقابل اردوگاه مستضعفین با اردوگاه نظام سلطه، گفت: ملت انقلابی ایران در آستانه یک تجربه مهم تاریخی قرار دارد که نتیجه آن، شکل‌گیری دوران جدیدی از بی‌اعتمادی به آمریکا و تجمیع توان و انرژی برای مقابله با دسیسه‌های مختلف استکبار خواهد بود.
سرلشکر جعفری افزود: جوانان مؤمن و انقلابیِ سپاه برای مقابله با هرگونه توطئه دشمن کاملاً آماده‌اند و همگان می‌توانند از عمق نگاه و حرکت این غیورمردان، سقوط امپراطوری‌های به ظاهر قدرتمند را پیش‌بینی کنند.
سردار سرتیپ فضلی فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) نیز گزارشی از اقدامات و برنامه‌های این دانشگاه از جمله در زمینه افزایش توان رزمی و مشارکت در امدادرسانی به زلزله‌زدگان بیان کرد.
در این مراسم تعدادی از فرماندهان، مدیران، مدرسان و پژوهشگران نمونه دانشگاه امام حسین(ع) هدایای خود را از دست فرمانده معظم کل قوا دریافت کردند و دو نماینده دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) نیز مفتخر به دریافت درجه و سردوشی شدند.
اجرای طرح «من انقلابی‌ام»، اجرای میثاق پاسداری و اجرای عملیات میدانی از دیگر برنامه‌های مراسم امروز در دانشگاه امام حسین(ع) بود.
همچنین در این مراسم، یگان‌های حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند.
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : رهبر انقلاب در دانشگاه امام‌حسین(ع): پیوند با مردم را در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز تقویت می‌کنیم خبرگزاری فارس: پیوند با مردم را در مقابل برنامه دشمن روزبه‌روز تقویت می‌کنیم/خبرگزاری فارس/عبدالمجید اورا/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


وحشی » گزیده اشعار » غزلیات»»در این فکرم که خواهی ماند با من مهربان یا نه
 

در این فکرم که خواهی ماند با من مهربان یا نه

به من کم می‌کنی لطفی که داری این زمان یا نه

گمان دارند خلقی کز تو خواریها کشم آخر

عزیز من یقین خواهد شد آخر این گمان یا نه

سخن باشد بسی کز غیر باید داشت پوشیده

نمی‌دانم که شد حرف منت خاطرنشان یا نه

بود هر آستانی را سگی ای من سگ کویت

تو می‌خواهی که من باشم سگ این آستان یا نه

نهانی چند حرفی با تو از احوال خود دارم

در این اندیشه‌ام کز غیر می‌ماند نهان یا نه

اگر زینسان تماشای جمال او کنی وحشی

تماشا کن که خواهی گشت رسوای جهان یا نه

 
نوع مطلب :
برچسب ها : وحشی » گزیده اشعار » غزلیات»»در این فکرم که خواهی ماند با من مهربان یا نه/گنجور/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


             کشف اسلحه ی اسرائیلی درسوریه

واحد های ارتش سوریه در جریان تفتیش دو شهرک آزاد شده بصر الحریر و ناحته در ریف شرقی درعا، چندین انبار سلاح و مهمات که برخی از آن‌ها ساخت اسرائیل است، کشف و ضبط کردند

درعا – سانا

واحدهای ارتش عربی سوریه به تفتیش دو شهرک “بصر الحریر” و “ناحته” در ریف شرقی درعا که اخیرا از لوث تروریسم آزاد شده است، ادامه دادند.

خبرنگار سانا گفت: واحدهای ارتش در جریان تفتیش این دو شهرک آزاد شده، چندین انبار سلاح و مهمات که برخی از آن‌ها ساخت اسرائیل است، کشف و ضبط کردند.

خبرنگار سانا افزود: این انبارهای سلاح حاوی گلوله‌های آرپی‌جی، موشک‌های “تاو”، گلوله‌های تانک، خمپاره، راکت، و مقادیری مهمات مختلف، مین‌های ضد زره و نفر و بمب است.

خبرنگار سانا توضیح داد: واحد‌های ارتش موقعیت خود را در مناطق جدیدی در این دو شهرک تثبیت کردند تا بتوانند از این مناطق به عنوان مراکزی برای پشتیبانی از خود استفاده کنند. این در حالی است که سایر واحد‌های ارتش به توسعه دامنه کنترل خود در جنوب با هدف نابودی تروریسم و بازگرداندن امنیت و ثبات به سایر روستاهای ریف شرقی درعا ادامه می‌دهند.

بازپس گیری شهرک بصر الحریر و ناحته دستاورد بزرگی برای ارتش به شمار می‌رود، زیرا این دو منطقه، بزرگترین پایگاه‌های گروه‌های تروریستی در ریف شرقی و نقطه وصل ریف جنوبی شرقی درعا و مرزهای اردن و اللجاه به شمار می‌رود و در نتیجه راه‌های امدادرسانی به تروریست‌‌ها مسدود شده است. همچنین پاکسازی بصر الحریر به برقراری امنیت جاده “إزرع – السویداء ” که از سال 2013 میلادی مسدود است، کمک می‌کند.

خبرنگار سانا در همین باره بیان کرد: پاکسازی این دو شهرک و سایر روستاهای ریف شرقی درعا به محافظت از اهالی ریف غربی سویداء و به‌ویژه مناطق “الدور”، “السمیع”، “قراصه”، “تعاره”، “الدویره”، “نجران” و دیگر مناطق در برابر حملات تروریست‌ها کمک ‌می‌کند؛ اهالی این مناطق طی سال‌های گذشته در معرض حملات گروه‌های تروریستی بودند.

یک منبع نظامی دو روز قبل گفت : واحدهای ارتش عربی سوریه با کمک نیروهای همپیمان و نیروهای مردمی دو شهرک بصر الحریر و ملیحة العطش در ریف شرقی درعا را بعد از نابودی شمار زیادی از تروریست‌های “جبهه النصره” و منهدم کردن تجهیزات جنگی آن‌ها به کنترل خود در آوردند.

غیاث/م.خ
نوع مطلب :
برچسب ها : کشف اسلحه ی اسرائیلی درسوریه/https://www.sana.sy/fa/?p=136468/درعا – سانا/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


حمله ی ارتش سوریه به عناصر تروریست در درعا

   

مسئولان حکومت ایالات متحده از پیش به گروه های مخالفین جنوب سوریه اعلام کرده بود که در صورت حمله ی ارتش عرب سوریه ، مداخله نخواهد کرد . این تصمیم که در میان متحدان این کشور موجی از شگفتی و تعجب آفرید ، تنها بخشی از سیاست عملیات ضد تروریستی پرزیدنت ترامپ بوده است که در شهر ریاض عنوان کرده بود . [1]

نیروهای سوری با حدود چهل هزار تن ، با حمایت نیروی هوایی روسیه وارد عمل شدند . حدود چهل و پنج نفر از منطقه ی درعا ، به سوی مرزهای اردن گریختند .

گذارشگران غربی پیوسته اعلام می کنند که روسیه توافق نامه ی آتش بس آستانه را که در تاریخ ۴ ماه مه ۲۰۱۷ بسته شده [2] زیر پا گذاشته . با این وجود اذعان می دارند که گروه های مسلح مخالف در منطقه ، بخشی از داعش و یا عضو القاعده می باشند که زیر ‌پرچم ارتش آزاد سوریه فعالیت می کنند . در پاراگراف پنجم آتش بس آمده : مبارزه علیه داعش و القاعده و تمام سازمان های وابسته به این گروه های تروریستی ، پیوسته ادامه خواهد داشت .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Donald Trump’s Speech to the Arab Islamic American Summit”, by Donald Trump, Voltaire Network, 21 May 2017.

[2] “Memorandum on the creation of de-escalation areas in the Syrian Arab Republic”, Voltaire Network, 4 May 2017.

نوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان/najvaye-kangan/français Español عربی Türkçe italiano English Deutsch،
لینک های مرتبط :


شنبه 9 تیر 1397 :: نویسنده : عبدالمجید اورا

درس یمنی

© AP Photo / Hani Mohammed
گزارش و تحلیل

عماد آبشناس

یمن جزو معدود کشورهای جهان می باشد که بصورت تاریخی هیچوقت دشمنان نتوانسته اند آن را کاملا اشغال کنند و در بهترین شرایط بر بنادر آن تسلط یافتند، اما طی چند روز اخیر ائتلاف سعودی عملیات وسیعی را برای تصرف بندر حدیده انجام داد که این هم با شکست مواجه شد.

با توجه به اینکه کارشناسان نظامی باور داشتند جنگ حدیده می تواند تلفات بسیاری را در بر داشته باشد و احتمال پیروزی در آن ضعیف است، ائتلاف سعودی – اماراتی زمان برگزاری جام جهانی فوتبال را برای شروع عملیات خود شروع کرد تا توجه کل جهان به بازی های فوتبال در روسیه باشد و این ائتلاف بتواند در آرامش کار خود را انجام دهد و حتی اگر نیاز شد مردم حدیده را قتل عام کند اما این بندر را تصرف نماید.

ائتلاف تمام توان نظامی خود از تجهیزات و نیرو را در این عملیات به خدمت گرفت و کارشناسان نظامی خبره بسیاری از کشورهای غربی هم هدایت و نظارت بر عملیات را عهده دار شدند.

اما حد اقل تا لحظه نوشتن این مقاله حتی فرودگاه حدیده را نتوانسته اند تصرف کنند چه برسد به بندر حدیده.

جای تعجب دارد که چرا رهبران ائتلاف حاضر نیستند از تاریخ عبرت بگیرند.

انگلیس با آن همه عظمت اش بیش از بندر عدن پیشروی نکرد چون می دانست ورود به داخل یمن همانا و نیست و نابود شدن نیروهایش همان.

در دوران ملک سعود وی با حمایت انگلیس بر کل شبه جزیره عربستان تسلط یافت اما وقتی به مرز های یمن رسید توقف کرد چون می دانست ورود به یمن منجر به نابودی کل ارتش اش خواهد شد.

مصر حدود پنجاه سال پیش در اوج قدرت خود به یمن لشکر کشی کرد (جالب اینکه آن زمان عربستان حامی حوثی ها بود) ولی نتوانست یمنی ها را شکست دهد و با تحمل خسارت هزاران سرباز از یمن عقب نشینی کرد.

دلیل بسیار واضح است.

یمنی ها از سرزمین خود دفاع می کنند در حالی که نیروهای مهاجم هیچ انگیزه ای برای جنگیدن ندارند.

هر چه قدر هم که نیروی مهاجم از عده و عدد برخوردار باشد باز هم چون سربازان انگیزه ندارند نتیجه ای حاصل نخواهد شد.

بسیاری از جنگ های نوین این را نشان داده اند.

از جنگ کره تا ویتنام گرفته تا جنگ افغانستان و عراق ایالات متحده که ابرقدرت جهان به حساب می آید با سرباز های آمریکایی، در همه آنها ناکام ماند.

اسرائیل با آن همه تجهیزات و حتی انگیزه سربازانش در مقابل فلسطینی ها و لبنانی ها کم آورد و شکست خورد.

بعد تصور می کنند می توانند یمن را با تعدادی سرباز مزدور تصرف کنند؟

مزدوران برای مشتی دلار که قرار است دریافت کنند می جنگند و باید زنده بمانند تا آن دلار ها را دریافت و خرج کنند و بدیهی است در این شرایط حاضر نخواهند بود جان خود را به خطر بیاندازند در حالی که جنگجویان یمنی حاضر هستند تا قطره آخر خونشان بجنگند.

اگر هدف ائتلاف مورد حمایت مردم یمن بود قطعا می توانستند تعداد کافی از جنگجویان یمنی مورد نیاز خود را پیدا کنند اما همین که مجبور هستند از ده ها کشور دیگر جنگجو استخدام کنند خود نشان می دهد که مردم و یا قبایل یمن حامل آنها نیستند.

همین ماجرا خود مشکل را برای ائتلاف دو چندان می کند چون روی زمینی می جنگد که جامعه پذیرنده ای برایش وجود ندارد.

شاید بتوان گفت جوک روزگار این باشد که برخی تسلیحات را به نمایش بگذارند و بگویند چون انصار الله این سلاح ها را از ایران دریافت کرده اند ما نتوانسته ایم آنها را شکست دهیم.

کسی نیست سوال کند پس صدها ملیارد دلار سلاح های فوق مدرنی که شما از آمریکا و انگلیس و فرانسه و اسرائیل و… خریداری کرده اید چی؟

گذشته از اینکه یمن در محاصره کامل هوایی و زمینی و دریایی است و معلوم نیست اینها چگونه می خواهند ثابت کنند که این تسلیحات ایرانی است اما به فرض محال فرض کنیم اصلا انصار الله از ایران تسلیحات دریافت کرده، چطور انصار الله می توانند با مسلسل و موشک دوش پرتاب در مقابل شما بایستند اما شما با اینهمه تسلیحات فوق مدرن هیچ کاری نمی توانید انجام دهید؟

پس دوستان مشکل تسلیحات نیست انگیزه است، انگیزه ای که هر روز که جنگ یمن ادامه پیدا می کند بیشتر می شود و قطعا تعداد دشمنان ائتلاف بیشتر می شوند و تا وقتش نگذشته باید ائتلاف به حملات خود بر علیه مردم یمن پایان دهد وگرنه ممکن است همان شن های روان مردمی سربازان ائتلاف را در خود فرو ببرند و روزی خواهد رسید که شکست ائتلاف در تصرف یمن در کتابهای تاریخ تدریس خواهد شد و همه خواهند گفت مردم یمن با اراده خود در مقابل کل جهان ایستادند و حتی مجامع بین المللی هم ذره ای از آنها حمایت نکردند و وجدان خود را به مشتی دلار فروختند ولی باز هم مردم یمن پیروز شدند و این ماجرا به "درس یمنی" برای آتیه تبدیل خواهد شد.

نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : اسپونتیک/عماد آبشناس/عبدالمجید اورا/ نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


فارن‌پالیسی گزارش داد
با توجه به ارزیابی‌ جدید پنتاگون از توان نظامی ایران، آمریکا میلی به درگیری با ایران ندارد
خبرگزاری فارس: با توجه به ارزیابی‌ جدید پنتاگون از توان نظامی ایران، آمریکا میلی به درگیری با ایران ندارد
یک رسانه آمریکایی با اشاره به نتایج ارزیابی‌ جدید پنتاگون از توان نظامی ایران و آمریکا، گزارش داد که سران نظامی ایالات متحده علاقه‌ای به درگیری با ایران ندارند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی روز پنجشنبه با اشاره به ارزیابی‌های جدید پنتاگون از توان نظامی آمریکا و ایران تأکید کرده مقام‌های دفاعی این کشور علاقه‌ای به درگیری نظامی با ایران ندارند.

نشریه فارن‌پالیسی تصریح کرده «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا علی‌رغم آنکه بعد از خروج این کشور از برجام گفته کشورش آماده جنگ با ایران است، چنین جنگی را نمی‌خواهد: «به هر صورت، آماده بودن برای جنگ با خواستن آن یکسان نیست- و هنگامی که بحث از درگیری با ایران در میان باشد، آشکار است که شمار روزافزونی از سران ارشد نظامی آمریکا از جمله خود متیس، دنبال آن نیستند.»

مطابق این تحلیل، مقام‌های غیرنظامی آمریکا که حرف‌شنوی رئیس‌جمهور از آنها رو به افزایش است، روی دیگری از ماجرا هستند: «مهم‌تر از همه، مشاور امنیت ملی جدید دولت، یعنی جان بولتون، از مدتها پیش این نظر را داشته که تنها راه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای تغییر نظام این کشور با حمله به آن است.»

«بولتون» در این مسیر، البته، تنها نیست. او مشاوران میانه‌روتر دولت قبلی آمریکا را کنار گذاشته و به جای آنها چهره‌هایی تندرو و طرفدار مداخله نظامی منصوب کرده است. «فارن‌پالیسی» می‌نویسد: «متیس، اما به این مسائل از زاویه دید فردی که مسئولیت انجام این حملات را به عهده دارد می‌نگرد.»

«این سخن به معنای آن نیست که متیس معتقد است می‌توان با مسئولان ایرانی راه استدلال پیش گرفت. او این‌طور فکر نمی‌کند. متیس همانند بسیاری از دیگر تفنگداران دریایی آمریکایی کینه‌ای از ایران به دل دارد که سابقه آن به اکتبر 1983، هنگام بمب‌گذاری مقر تفنگداران دریایی در بیروت برمی‌گردد.»

به نوشته فارن‌پالیسی، هنگامی که در دوران اوباما از متیس خواسته شد سه تهدید امنیتی علیه آمریکا را نام ببرد او به آن پاسخی معنادار داد: ایران، ایران و ایران. متیس در خلال این سال‌ها، عادتش را برای توصیف ایران به عنوان کشوری با «نفوذ مخرب» کنار نگذاشته؛ او در واقع، آنقدر از این عبارت استفاده کرده که معمولاً او را با همین عبارت می‌شناسند.

فارن‌پالیسی نوشته است: «اما سرزنش کردن ایران و زمینه‌سازی برای جنگ با آن، دو مقوله متفاوت هستند. مدت‌ها پیش در سال 2011 که متیس ریاست فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا را به عهده داشت در جریان جلسه‌ای برای تشریح برنامه‌های نیروی دریایی جهت در هم کوبیدن ایران با هجوم سیل‌آسای جنگنده‌های F/A-18 سکوت اختیار کرده بود، اما بعد از اتمام آن، این طرح را خوش‌بینی کاذب خواند و آن را رد کرد.»

وزیر دفاع فعلی آمریکا بعد از آن جلسه به یکی از دستیارانش گفت: «گوش من بدهکار این حرف‌ها نیست» و دستور داد ارزیابی تازه‌ای انجام شود.

مقام‌های ارشد نظامی به فارن‌پالیسی گفته‌اند نگرانی‌های متیس از وقتی که به عنوان وزیر دفاع منصوب شده و از زمان آمدن جان بولتون به کاخ سفید شدت گرفته است.

«فارن‌پالیسی» در ادامه این گزارش می‌نویسد: «با آنکه متیس عاشق مقابله با "نفوذ مخرب" ایران است، نگرانی‌های او درباره جنگ، ریشه در جدیدترین ارزیابی‌های وزارت دفاع آمریکا از وضعیت نظامی تهران و از وضعیت آمریکا دارند.»

  «گزارش دسامبر 2017 اندیشکده رند (وابسته به پنتاگون) حاکی است درگیری عظیم با ایران نیازمند استقرار 21 اسکادران جنگنده نیروی هوایی، پنج اسکادران بمب‌افکن، 3 اسکادران جنگنده نیروی دریایی، 18 زیردریایی جنگی، چهار ناوبر هواپیما،  مجموعه‌ای از وسایل نقلیه اطلاعاتی، شناسایی و تجسس، شش گردان پیاده‌نظام، سه تیپ ارتش و خیل عظیمی از نیروهای عملیات ویژه خواهد بود اگر تازه از خیل پهپادها، ماهواره‌ها، ناوها، شناورهای ضدمین، کشتی‌های تأمین، هواپیماهای سوخت‌گیری  مجدد و سامانه‌های زمین به هوا بگذریم.»

فارن‌پالیسی نوشته است: «به کلام دیگر، جنگ با ایران نیازمند این خواهد بود که به عنوان مثال نیروی هوایی آمریکا نزدیک به نیمی از اسکادران‌های جنگنده خود را در یک درگیری به کار بگیرد. نیروی هوایی آمریکا می‌تواند این کار را انجام دهد، اما انجام آن تقریباً نامحتمل است.»

یکی از افسران ارشد نیروی هوایی آمریکا که بازنشسته شده گفت: «ما از سال 1993 درگیر جنگ و درگیری‌های هوایی بوده‌ایم و استهلاک نیروهایمان قابل‌توجه است. چابکی‌مان از بین رفته است.»

«فارن‌پالیسی» نوشته این ادعاها در واقع کوچک‌انگاری مسئله قلمداد می‌شود: نزدیک به 30 درصد هواپیماهای نیروی هواپیمایی آمریکا فاقد قابلیت عملیات هستند، این واحد با کمبود 2000 خلبان مجرب رو به رو است و توانمندی‌های کارکنان بخش تعمیرات آن رو به اضمحلال رفته‌اند. و آنچه برای نیروی هوایی صادق است درباره بقیه بخش‌های ارتش آمریکا هم مصداق دارد.»

این گزارش حاکی است سال 2016، «دانیل آلن»، معان ستاد مشترک ارتش آمریکا اعتراف کرد که تنها یک سوم نیروهایش در «سطح قابل قبول آمادگی» قرار دارند و در ژانویه سال جاری، گروهی از افسران بانفوذ نیروی دریایی آمریکا در یک مانور نظامی ابراز نگرانی کردند که کاهش دائمی منابع نیروی دریایی آمریکا ممکن است باعث شده باشد این بخش از ارتش آمریکا برای انجام مأموریت‌های خود، «بیش از اندازه کوچک، بیش از اندازه فرسوده و بیش از اندازه مستهلک» شده باشند.

 علاوه بر این، در سال 2016 «جان پاکستون»، ژنرال نیروی دریایی آمریکا گزارش داد که نیمی از تمامی واحدهای تفنگداران دریایی آمریکا «گرفتار کمبودهایی در زمینه‌های پرسنل، تجهیزات یا آموزش بودند.»

انتهای پیام/منوع مطلب :
برچسب ها : با توجه به ارزیابی‌ جدید پنتاگون از توان نظامی ایران، آمریکا میلی به درگیری با ایران ندارد/ عبدالمجیداورا /نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 2 )    1   2   
نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :