خطا وقصور پزشکی درکنگان چند درصد است؟
     با تبریک  فرا رسیدن روز پزشک و قدردانی از زحمات و تلاشهای "فرشتگان رحمت" دراین حوزه
مطلب زیر را تقدیم می نمایم....
امکان بروز اشتباه در همه حرفه ها  وجود دارد ، زیرا خطا  بخشی از طبیعت انسان است، اما وقتی که این مهم به زندگی بیماران برخورد دارد، این اشتباه ممکن است پذیرفته نشود. در سطور زیر،   البته خط مشی طبابت  در تلاش برای روشن کردن  فاصله   بین آنچه که در  این پروسه رخ می دهد و  و آنچه نباید رخ دهد، برجسته است .اما چون موضوع این مقوله  ورود به مسئله ی بنام زندگی ومرگ است بناچار جهات مختلف نظارتی ودست اندرکاران مدیریت  این حرفه هرچند وقت یکبار با چالش های نفس گیر ی روبرو می شوند و مخصوص جامعه ما تنها نیست ولی  این روند به هرصورت بعنوان دغدغه ی بیمار وهمراه او  در سطوح  مختلف باید مورد اهتمام قرار گیرد. گزارش اختصاصی زیر می تواند به گستره ی بحث  کمک کند که امیدوارم مورد توجه قرارگیرد :

- سایت حقوق سلامت ؛فروردین ۲۰,  ۱۳۹۶رئیس سازمان نظام پزشکی معتقد است «حتی وجود یک خطای پزشکی هم قابل قبول نیست» اما آمارها نشان می‌دهد که این خطاها در سال‌های گذشته سیری صعودی داشته‌اند و تنها در سال ۹۴ تعداد ۵۶۰۰ پرونده خطای پزشکی گزارش شده که نسبت به سال قبل از آن، ۱۱ درصد رشد داشته است. البته این آمار در ایران بیش از دیگر کشورهای دنیا نیست.
- ایسنا:   پنجشنبه / ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - قائم مقام وزیر بهداشت بیان کرد: طبق آمارهای بین‌المللی احتمال خطا در بیمارستان‌ها یک در ۲۰۰ است. در کشوری مانند ما ۴۵ درصد بیمارستان‌ها، ساختمان‌هایی دارند که از اول بیمارستان نبوده است. بنابراین آمارها حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد منابع بهداشت و درمان در کشورها حتی آنهایی که توسعه یافته هستند تلف می‌شود که بخش زیادی از آن به دلیل خطاهای پزشکی است. علاوه بر آن طبق آمارهای جهانی ۱۰ درصد کسانی که وارد بیمارستان‌ها می‌شوند دچار خطای پزشکی قابل توجهی می‌شوند.
"حریرچی" با بیان اینکه عامل سوم تا ششم مرگ در آمریکا خطای پزشکی است تصریح کرد: در کشور ما آمار شکایت‌های پزشکی نسبت به کشورهای دیگر بسیار پایین است. این آمار حتی نسبت به خطاهای پزشکی نیز بسیار پایین تر است. مهمترین روش برای حل این مشکلات برخورد سیستماتیک است
«خطای پزشکی» چیست؟
خطای پزشکی می تواند به عنوان   وارد شدن صدمه ی  به بیمار تعریف شود که می توان از آن اجتناب کرد. اشکال مختلفی در این نکته وجود دارد که زیرمجموعه آن  قرار می گیرند. اولین و رایج ترین سبب آن صدمه  تشخیص اشتباه یا تاخیر است که لزوما  باعث تاخیر در درمان است. بدترین اطباء ، پزشکی است که شکایت  بیمار خود را نمی شنود  پیش آمده است که طبیب به  اظهار درد   شانه مریضی توجه نشده  و شکایت بیمار را جدی نگرفته است  در نتیجه وضعیت او بدتر شد و او از نارسایی قلب فوت کرده است، در حالی که او تنها می توانست  باگوش  دادن به حرف او وی را  به یک متخصص قلب ارجاع دهد.
از این دست بحران ها در حرفه ی پزشکی  مورد قابل بررسیست که  دیدگاه دکتر کاملا متفاوت از چشم انداز بیمار و خانواده اش است؛  یک  عمل جراحی ممکن است دراثر ناشی از یک اشتباه  موجب  قطع شدن شریان مریض  شود و بیمار ممکن است به علت سهل انگاری پزشک جان خود را از دست دهد؛  عدم کنترل خونریزی   بیمار  ویا ممکن است انتقال آلودگی  از همان  مرکز یا بیمارستان یا مطب  باعث آسیب زدن جدیدی به یک بیمار شود، اما در واقع افراد بیمار تنها خواستار بهبودی است که حق آنهاست و باید آنها  از علت مرگ بیمار  درنتیجه ی   خطای پزشکی یا غفلت یا بدتر شدن به علت عوارض یا خطا در سیستم به طور کلی تا زمانی است که بیمار  وهمراه او مطمئن به روند درمان باشند یا اصل خدشه ناپذیراست .
  مطالعه ی خطای پزشکی در نقطه ی دیگر از جهان
براثر خطای  پزشکی سالانه 250000  آمریکایی کشته می شود
 تشدید نگرانی در مورد خطاهای پزشکی  از سال 1999 آغاز شد، زمانی که آنها متوجه شدند، خطای پزشکی حدود 100000 نفر را در بیمارستانهای  آمریکا  بکام مرگ فرستاده است  این پروسه   از طریق کتابی با عنوان «  خطا ی انسانی » (To Err is Human) مورد پیگیری قرار گرفت ، که توسط آکادمی ملی علوم آن منتشر  شد . در حال حاضر، خطای پزشکی سومین علت مرگ و میر در ایالات متحده بشمار می آید، به طوری که آمارها  می گوید: اکنون طی هرسال حدود   250000 به قتل می رسند و همین اشتباهات باعث تلفات جسمی وروانی در میلیون ها نفر می شود. که بیشتر  موجبات بیماری های تنفسی، حوادث طبی، سکته مغزی، و آلزایمر دراین بخش فراهم کرده است
  بر اساس یک مطالعه آماری منتشر شده در سال 2008، آمریکا سالانه 700 میلیارد دلار برای انجام آزمایش های غیر لازم برای بیمار هزینه می شود، اما تجزیه و تحلیل اشتباه هیچ گام موثری در مسیر درست درمان نیست، بلکه باعث  تاخیر درمان آن نیز می شود، و در نتیجه ممکن است همان داستان خود خطری را برای سلامت بیمار ایجاد کند. سی تی اسکن و تصویربرداری و...  غیرضروری ممکن است بیمار را به نارسایی کلیوی مبتلا کند  .
البته این بدان معنا نیست که از سی تی اسکن یا تصویربرداری یا " رزونانس مغناطیسی" استفاده نکنیم، اما همیشه باید بپرسیم که چرا ما در این یا آن تحلیل قرار گرفته وچه نیازی به آن داریم و این تحلیل در نقشه درمان کجاست؟ در همان  گزارش آمده است :  که تصویب جراحی براساس نتایج تجزیه و تحلیل کاذب ممکن است نتیجه ی  مرگبار ی برای بیمار به دنبال داشته باشد، مانند کودکانی که به علت اشتباه در عمل جراحی( لوزتین ) پیش تونسیلکتومی جان خود را از دست داده اند. 
تداخل ناصوابی که نباید رخ دهد:
فران ریشر نماینده مجلس می گوید: "بیمارستان قادر است شما را با همان توانایی برای کشتن دارد شما را درمان کند!  در آمریکا سالانه 1،7 میلیون موردمصدومیت  بیمارستانی وجود دارد.
درتحقیقی که توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)  برای بررسی  رایج ترین خطا های پزشکی از سال 1993 تا 1998،صورت  گرفته مشخص کرد: که استفاده از دوز نامناسب دارو،  41 درصد، استفاده از روش غلط  استفاده  ی دار  16 درصد، ومقدار زیادی از داروهای تخدیری. نیمی از موارد خطای پزشکی، سابقه ی شصت ساله دارد .
توضیح اینکه میان غفلت و دید جانبی تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال، اگر یک پزشک" پنیسیلین" را تجویز کند و حساسیت  بیمار خود را نشان می دهد. پزشک لزوما مسئول بررسی دید عرضی  نیست، بلکه مسئول بی توجهی به عدم انجام آزمایش حساسیت است. اگر این بیمار تحت یک سیستم پزشکی سالم زندگی میکندبایستی یک بایگانی شامل تمام آرشیو  سوابق خود را  داشته باشد ویا ... یاقبل از تزریق ویا استعمال دارو حساسیتهای جسمی وی را موردتدقیق  قرار داد. اشتباه دیگری در بین اشتباهات، نوسان علائم بهبودی بیمار در طی عمل، به علت دوز بی حسی نامناسب است.
چگونه  خطا و غفلت را درمان  کنیم؟
بیمار راست، داروی درست، دوز مناسب، راه داروی مناسب، در زمان درست نظام سلامت:
هرگز قادر به تضمین در صحت عملکرد افراد نیستیم، اما چالش  موجود ایست که برای ایجاد سازوکار اطمینان بخشی که  قادر به جلوگیری از خطای پزشکی، است  قوانین  اولیه مناسب را در سیستم سلامت ودرمان  به اصطلاحات « پنجگانه سلامت»(بیمارشناسی صحیح  ، تجویز داروی  درست، دوز مناسب، راه درمان مناسب،  زمان درست  ) نگاهی موثر و بازبینی موفقی داشته باشیم.
کتاب فوق الذکر« مواردی رابرای  سلامت ودرمان صحیح  وامن به دور از خطا گوشزد کرده است که در توسعه  ی راهنمایی سیستمی سالم و ایمن برای بیمار کاربردی است  و بنظر می رسد   سیستمی کامل را   که توانایی  لازم  را برای اصلاح خطای انسانی ترسیم کرده است، آن کتاب توضیح داده که آن « خطاها نه به خاطر انسان های بد در یک سیستم سلامت خوب هستند،  بلکه به دلیل انسان های خوب در یک سیستم بد سلامت ودرمان روی می دهد».
«مایو کلینیک»  بیمارستان که در آن خطای پزشکی نزدیک است صفر است «مایو کلینیک» با ابداع یک روش برای اطمینان از پاکیزگی بیمارستان با ارتقاء سطوح تمیز کردن روزانه  فضا ومحیط تا دستگیره درب، کنترل از راه دور  تلویزیون، و دسگیره ورودی به اتاق ها   این بیمارستان با استفاده از «بارکد» که در آن بیمار با داروهای مناسب متصل به او به استندارد لازم دست یافته، و همچنین  پزشک جراح با استفاده از همین  جراح می تواند از بکار گیری روش  غلط در بخش غلط   بدن اجتناب کنند،  و به سادگی  با علامت  مشخصه تعیین شده  قبلی  به شناسائی  قسمت  ویا عضو درست  بدن بیمار قبل از عمل اطلاع پیدا کرده است .
در واقع، یکی از اعضای نظام سلامت با نفوذ به عنوان این کتاب توصیه می شود : بیمار خود به سیستم متکی برخود آگاهی   و افزایش اطلاعات دکتر بیماربر  تمام انتظارات خود را برای  درمان  و عمل جراحی دست یابد، و همه به این کار نیاز دارند   اعتراف به خطا ی پزشک و مجازات او درصورت عبور از این ماجرا فایده ی چندان نخواهد داشت، زیرا آنچه مهم است اجتناب از خطا و خطای انسانی در این عرصه است.
اما کیفییت وکمییت درمان وسلامت در شهرستان کنگان چگونه است؟
 از وقتی که منتظر ماندیم .... طرح آمایش نواحی تاثیرپذیر از حوزه گازی پارس جنوبی
شماره‌ : .14882ت‌32388هـ تاریخ : 1384.04.26
در ماده 11  خود ذکر کرده بود  : وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی موظف است اقدامات ذیل را در طول برنامه چهارمتوسعه اقتصادی‌، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران - مصوب 1383 -
به انجام برساند:
الف - توسعه و تجهیز بیمارستانهای موجود در جم‌، کنگان ـ دیر و لامرد متناسب با
نیازهای منطقه
ب - توسعه و تجهیز بیمارستان آموزشی بوشهر به عنوان مراکز ارایه خدمات تخصصی
ج - تقویت و توسعه مراکز بیمارستانی در شیراز برای ارایه خدمات فوق تخصصی با
عملکرد فراملی
د - احداث مراکز درمانی در مناطق شهری کنگان و دیر، گاوبندی و لامرد با عملکرد
ناحیه‌ای و منطقه‌ای‌
هـ ـ ایجاد مراکز و پایگاههای اورژانس بین جاده‌ای
و - فراهم آوردن تسهیلات لازم جهت جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در احداث مراکز
خدمات‌درمانی مورد نیاز....
به استناداین طرح  و مطالبات روز افزون  مردمی و بویژه با توجه به بازدید اخیر فرماندار محترم کنگان از بیمارستان امام خمینی (ره) جا دارد که کارگزار ارشد شهرستان در اولین فرصت دیدار با وزیر نفت این مطالبه ی مهم را با ایشان درمیان بگذارند ... ودرکنار اینها  با تشکیل پرونده بیمار در بیمارستان مذکور  وسایر مراکز درمانی پررفت وآمد وسایر پایگاههای تخصصی مرتبط مستقر در سطح شهر وحومه  در خصوص  صدور طراحی فرم  نظر خواهی بیمار وهمراه وی "فرمتی"را برای بهبود نظارت و تقویت رضایت مندی ارباب رجوعان ساماندهی نموده و ترتیبی اتخاذ نمایند تا زمینه مطالبه گری برای شهروندان وفعالان رسانه ی و اجتماعی دراین عرصه بدون لکنت زبان و چروک افتادن به پیشانی و فرو بردن آب دهان مهیا گردد
منابعی برای مطالعه ی بیشتر:
   - The Most Common Medication Errors
  -  Medical Errors: The Silent Killer in Medicine | Carol Gunn | TEDxFargo
   - 10 Medical Errors That Can Kill You in the Hospital
   - (   United States National Academy of Sciences)،
   - Chasing Zero: Winning the War on Healthcare Harm
  -  U.S. spends $700 billion on unnecessary medical tests
  -  When Doctors Don't Listen
   - How to Avoid Misdiagnoses and Unnecessary Tests
   - To Err is Human: Building a Safer Health System.The Mayo Clinic is a nonprofit academic medical center based in Rochester, Minnesota,

 نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : The Most Common Medication Errors - Medical Errors: The Silent Killer in Medicine | Carol Gunn | TEDxFargo - 10 Medical Errors That Can Kill You in the Hospital - ( United States National Academy of Sciences) Chasing Zero: Winning the War on Healthcare Harm - U.S. spends $700 billion on unnecessary medical tests - When Doctors Don't Listen - How to Avoid Misdiagnoses and Unnecessary Tests - To Err is Human: Building a Safer Health System.The Mayo Clinic is a nonprofit academic medical center based in Rochester، Minnesota، /نجوای کنگان/najvaye-kangan، آمار خطا وقصور پزشکی و پیرا پزشکی درکنگان چند درصد است؟، آمار خطا وقصور پزشکی و پیرا پزشکی درکنگان چند درصد است؟/عبدالمجید اورا،
لینک های مرتبط :   

     درون "مطبخ های سیاسی" برای ما چه می پزند؟
‏ ارسطو  می گوید:  انسان "حیوان سیاسی" است.ودر مفهوم عام ،"سیاست"  پرداختن  به روابط انسانی  وبکارگیری آن به نفع مردم  گفته می شود ..
  شاید ارسطو نمی دانست که معنای جدیدی به" سیاست" اطلاق  خواهد شد .. ؟ زیرا او ابزار تحقیق مدرن آینده نگاری و سازکار علمی پیش گوئی نداشت    دراین رابطه  دانشمندان  معاصر نظریه ی جدیدی دارند که  می گوید: انسان "حیوان" اجتماعی است حتی در رحم مادرش ..  یعنی او  قبل از اینکه پا به دنیا بگذارد در مرحله ی  جنینی نیز اجتماعی است .. .
آزمایشات متعدد انجام شده  بر روی تعدادی از دوقلوها  نشان داده است: قلوهای دوگانه چگونه به  کنش  قلوهای دیگر در محیط جنین مادر پاسخ داده اند ؟  آن دانشمندان تعدادی از دوقلوها  را در ماههای مختلف  انتخاب کردند وتحرکات آنان را مورد تحقیق قرار دادند .
  آنها متوجه شدند که یکی از قلوها در صورت نزدیک شدن به دومی .. آن یکی اقدام به پاسخ دادن به او می کند .. آنها همچنین متوجه شدند که اگر یکی  از دوقلوها ضربه سری و یا  حرکتی  بسمت چشم  قلوی دوم  داشته باشد  قلوی مقابل به سرعت دست خود را به نرمی تکان داده و چشمان خود را  می مالد!
 ‏سپس آزمایشی درفاصله ی زمانی دیگر  انجام شد: با این موضوع که تا چه  میزانی می توان  رفتار جنین را اصلاح کرد .. در این تحقیقات دانشمندان دانشگاه "بارو ایتالیا"  متوجه شده اند که دوقلوها در هنگام دوراز هم بودن واکنشی نشان نداده اند.اما آنها بصورتی عمد ی  یکی از دوقلوها تکان دادند  و این  حرکت را  قلوی دو می را شوکه کرد. و واکنشش شدید بود .. معنی آن : این  واکنش بسیار شدید این بود بنحوی که مشخص گردید :جنین از این شوک ناگهانی  عصبانیست....
 
 توضیح اینکه : ‏ سیاستی که مطالعه کرده ام وسیاستی که در میدان عمل آموخته ام باسیاستی که اکنون در فضای رسانه می خوانم ومی بینم  وبر روی میز برخی می بینم، که مایه ی درد ورنج بسیاری از توده مردم را فراهم کرده بسیارمتفاوت است. غالباً رویه فعلی این عرصه درواقع به صورت غریزی  شروع می شود و  پس از بازی با احساسات مخاطبین روی دو طناب پایان  می یابد.
 رویدادهای سیاسی از  آسمان نمی افتند تفاوت بزرگی بین شناختن راه وحرکت در  راه مورد ادعاست. از آنجا که رویدادهای سیاسی از  آسمان فرو نمی افتند، شناسائی ریشه  و اهداف آن یک ضرورت است
 انسان متولد شده است تا ذات و جوهره ی خودش را بیابد  و دراین مسیر کسانی  در زندگی سعادتمند هستند که خود را ازکودکی ویا حتی پیش ازآن     "خویش" را یافته اند و راه خود را به سرعت پیدا کرده اند. آنها اغلب در هر زمان و مکانی عالی هستند و در هر جامعه ای و در  زمینه  مورد علاقه نخبه ای  قابل هستند.در مقابل  اینگونه شخصیت های افرادی هستند به زور وضرب سوشیال میدیا و محافل پیرامونی خرمنی از القاب  مصنوعی را برای خود ردیف می کنند
 تا همانطور که وزیر تبلیغات و اطلاع رسانی نازی ها  "   یوزف گوبلس"  که می گفت : دروغ بگو، دروغ بگو ، بالاخره در پایان  کسی  پیدا خواهد شد که  حرف  شما را باور کند .؟!عمل کنند
واز این پیشتر درحیطه سیاسیون کسانی هستند  که  از  دو استاد (سیاست پَست):  اولی، ماکیاولی ایتالیایی  که در کتاب اختصاصی خود  "منشورسیاه سیاست بازی" را  برای همه سیاستمداران همطراز  فکر خود آموزش می دهد یعنی آنها ئیکه که میخواهند با دروغ، فریب و سوء استفاده  از اعتماد عامه کاری انجام دهند ... او  صاحب نظریه " هدف وسیله را توجیه می کند"  بوده وبکارگیری ابزارهائی مانند دروغ گویی، گمراه کردن و همه انواع وعده ها ی پوچ و فریبکاری را در صورت نیاز بدون ملاحظات اخلاقی برای رسیدن به نتیجه ی خاص  مشروع می داند. او "بین اخلاق و سیاست"   هیچ ارتباطی قائل نیست.     
– دومی؛ روباه و داستان سازی حیله گرانه اش  که در زندگی   روزانه  بکار می بندد برای نمونه می گویند: روباه  هنگامی که حشراتی مانند "کک "روی  پوست بدن یا موهایش را می پوشاند  او خود را بر روی زمین می لغزاند  و بدن خود را  به  درختان و سنگ  ها می کشد  که تا   شاید که جان  خود را از دست این حشرات  موذی رهائی بخشد  و سپس  به یک حیله  خاص روی می آورد  او  میان درختان  گلو له ی  را  که ترکیبی از برگ درختان جمع آوری شده بوسیله خودش است  در دهان  میان دو فک خود نگه داشته  ومثل یک توپ بین دندان های خود  قل می دهد . سپس  با پشت برروی آب رودخانه شنا می کند تا  به مرور  حشرات مورد بحث از روی  دم به سمت بدن  وپس از آن  به گردن  و به سر ونهایتاً روی توپ  برگ ها درمیان دو آرواره او گردهم متمرکز شوند سپس   آن گلوله ی برگ  پر از حشره را  به آب پرتاب  کرده  و  خود فرار می کند .
  ودر واقع : بقول ژاک بانفل مربی ژنرال دوگل : هیچ سیاست جدیدی وجود دارد، اما تنها سیاسیون جدید  ظهور می کنند که با توجه به  میزان شناخت خود از مخاطبین دردسترس، خود نمائی می کنند .
 شاید این  ماجرای  مستند تاثربرانگیز در یکی از جنگل های آفریقا  شنیده باشید :  که   شکارچیان  برای به دام انداختن فیل،  درمسیر راه او  یک  گودال   بزرگ و بسیار عمیق  حفاری کرده  با شاخه وبرگ وعلف، دهانه ی آن را   می پوشانند  و خود در همان حوالی پنهان می شوند ...   زمانی که  فیل برای رفتن به  سمت آب و   مرتع  به آنجا می رسد بظاهر به صورتی اتفاقی در آن گودال سقوط می کند و تلاش  او برای خارج شدن از آن حفره فایده ی ندارد در اینجا بازی  و نقش دسیسه که در آن شکارچیان به دو گروه  هم مسلک  اما به روشی متفاوت تقسیم می شوند آشکار می گردد ؛ گروه اول  باپوشیدن لباس های قرمز و  گروه دوم  با پوشیدن لباس آبی ... وارد عمل می شوند- افراد با لباس قرمز  به شکنجه این  جانور بزرگ  با چوپ و سنگ  می پردازند تا به اوج عصبانیت برسد  سپس  گروه دوم  با لباس آبی به ایفای نقش مصنوعی در تظاهر  به محبت، شفقت  و مهربانی  به همدردی  با فیل پرداخته بدن  اورا مداوا کرده و خوراک می دهند تا  یک شبه  به نیت   همراه کردن او با خود نائل شوند و کاربری مورد نظر و  کسب تمکین فیل او را پایین  نگه می دارند.تا هنگام خارج کردن  کاملاً رام شده باشد. واگر  بخواهند پروازش دهند کاملاً دراختیار باشد؟!
بنابراین برای درک سیاست روز برخی سیاسیون دو روش وجود دارد یا در باره ی روش های کارشان مطالعه کنیم یا ناچاراً در آن غرق شویم.که اولی امکان نجاتی دارد و لی دومی راه خلاصی در کار نیست...
 نتیجه اینکه : سریعترین محرکی شما را به سوی کمال می برد: احساس درد" است !
"مایستر اکهارت" فیلسوف آلمانی گفته ای دارد که در بسیاری محافل علمی این عبارت هنوز جواز ورود به دنیای فرهنگ و سیاست است   ..   رنج کشیدن در هجران وعبور از موانع شرط عشق ودلدادگیست .. واحساس صحیح  دائم آن  ره بسوی کمال دارد  و  همین ابزار امیدآ فرین درمسیرکامل شدن  نخبه و نابغه است!
 پس میدانیم : وقتی از اقدامات  خود سرخوشی وخود شیفته ی "احساس درد نداری"... مطئنیم که راه درمان دردها و علاج معضلات را  نیز نداری...
 
 بدرود  ... تا وقتی دیگر

  
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : درون "مطبخ های سیاسی" برای ما چه می پزند؟/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


 امیر, [17.08.18 22:49]
"شو"تبلیغاتی بود یا گرامیداشت روز خبرنگار؟
  كنگان راكد، در خمود فرو رفته و جمود زده نباید منتظر معجزه باشد‏..‏ کنگانی شریف وغیور خودش باید حقش را بگیرد  روشن است ،  همه چیز هائی  را که از طریق "انتخابات" از دست داده ایم تنها از طریق "انتخابات" می توانیم بازپس گیریم...
 نکته : چندسال  پیش در برنامه های تلویزیون های کارتی خصوصی محتواهای سرگرم کننده و تعجب برانگیز و شگفتی سازی پخش می شد که بینندگان را بشدت مجذوب خود می کرد. البته چون  بنده  اصولاً  اظهار تعجب وشگفتی و خوَشامدتصنعی برای سلامتی ام  مضر است ؟! لذا آن برنامه ها مستقیم ندیده ام اما در گزارش روزنامه نگارهای غربی خوانده ام !
ماجرا مربوط به مدعیان نبوغ و بداهه گوئی فوق العاده در ادبیات وشعر واطلاعات عمومی است :
در یکی از تلویزیون های   فرانسه،  دخترخانمی به نام "مینو داروی" ظاهر شد:  که اشعار فوق العاده بدیع را بصورت فی البداهه  می سرود. ...در تلویزیونی از ایالات متحده، یک مرد جوان  جلوی دوربین می آمد که برای پاسخ به هر گونه سوالی در یک ثانیه، آمادگی داشت به عنوان مثال ازاو پرسش می کردند :   خطوط دایره بر روی بدن مورچه مکزیکی چندتاست؟ او جواب صحیح را می دادو سپس که  خانم شاعر فرانسوی شعری را که توسط مادرش به نظم درآمده بود فی البداهه بسمع  ونظر مخاطبین رسانده است،واز این دست جادو جنبل های خلق الساعة .... که میخکوب شده های پای تلویزیون مات ومبهوت مانده بودند . ...
اما مدتی بعد مشخص شد  این که  شوی سازماندهی شده پیشاپیش  از طریق تبانی یک جوان آمریکائی صورت  گرفته تا درآمد بزرگ حاصله از این برنامه با مدیر وکارگردان این برنامه را تقسیم کند.
‏ امروز  97/5/26   ساعت 16 حسب اعلام  دفتر نماینده محترم مردم شریف حوزه جنوب استان بوشهر  مقرر شده بود. که اهالی رسانه وخبرنگاران در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور  ظاهراً بمنظور تجلیل از خبرنگاران بودکه  می بایستی روز 97/5/26ز خبرنگار گردهم آیند وگفت وشنودی با نماینده مجلس داشته باشند.
جلسه  یکساعت دیرتر از زمان تعیین شده آغاز شد.بنده هم مثل بسیاری از ساعت 14  منتظر شروع مراسم بودم . با همه ی احترامی که به حضار قائلم متاسفانه در آن نشست  اتفاقاتی بوقوع پیوست که عدم  بازگوئی نمونه هائی  از آن خلاف حرفه ورسالت اهالی رسانه و قلم وبنوعی عدم رعایت تعهد است. نا هماهنگی در چینش پرسشگران و چینش برخی سوالات که بوی قرنطینه ی دو طرفه و دستکاری و تردستی تبلیغاتی از آن به مشام می رسید. برخی از دوستان حاضر را خاطر آزرده کرده بود. و عدم لحاظ نوبت پیشکسوتی برخلاف رویه معمول بجای خود اصرار مدعیان مشاوره ی رسانه نماینده محترم  که نوبت دهی باید صرفاً حسب سلیقه ایشان باشد. و نماینده خبرنگاران کنگان که از حلقه ی سه نفره بیرون جهیده بود. نشان داد که ما فعالان رسانه ی چقدر از پیگیری واقعی مطالبات مردم شهرمان فاصله داریم و دقیقاً از همینجاست که باید فاتحه ی پرسشگری واطلاع رسانی شفاف را  باید بخوانیم. بالاخره شاید اینهم راهی باشد برای بده بستان وکه ما نه شگردش را بلدیم و نه ترفند و تعارفات لازمه  را می دانیم ولذا  نمی توانیم در حلقه ی اول رسانه پیرامون نماینده  جائی داشته باشیم. بنابراین این همه تاخیر از ساعت شروع تا عقب انداختن نوبت پرسش طبیعی نبود. و حذف وقت و تعویق سئوالات با واگذاری بخشی از وقت خبر نگاران به "نماینده سایت خلیج فارس بوشهر" نیز نقطه تاریک دیگری در این محفل بود. ... بنابرچاره ای برایم نمانده بود جز ترک اعتراض آمیز جلسه ... دیگه از ما گذشته که نقشه های بقول بچه ها گفتنی "درپیت" و تردستی نیم سوز را تحمل کنیم . مبارکشان باشد...
  همانگونه که شاعر ترک به محبوبش می گوید : گوشم را ببر، چشمم را کور کن ، دست وپایم راقطع کن ... اما نگو نفهم ! که نمی توانم نفههم !
  با همه ی این اوصاف سخت براین باوریم که نقش همه ساز وکارهای پیدا وپنهان دست اندرکاران  باز انتخاب دوباره،  افاقه ی نخواهد کرد واز سوئی غفلت و انتخاب تصادفی از سوی ما دریکسال  ونیم بعد به حداقل خواهد رسید.
اما سه سوالی  قابل طرح که  اگر واقعاً آن نشست جلسه پرسش وپاسخ با خبرنگاران بود  به قرار ذیلند:: 1) سرکارخانم نماینده لطف کنند درراستای شفاف سازی از عملکرد خود فهرست   مقایسه ی پیگیری بودجه و اعتبارات چهارشهرستان حوزه انتخابیه را طی سالهای 95 - 96-97  وهمچنین(لیست پروژه ها وطرح ها را ) اطلاع رسانی نمایند؟  ...2) آیا واقعاً این خبر صحت دارد که یک خانم  همشهری  جنابعالی جهت  تصدی پست بخشداری مرکزی کنگان معرفی شده است ؟ 3) موضوع مزایده اراضی 43 هکتاری واقع درکنار شهرک صنعتی کنگان چگونه انجام شده و چرا منافع بومیان در نظر گرفته نشده است؟  و....نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


   هشدار: صیادان ودریانوردان بوشهری مراقب شیطنت عربستانی ها باشند
    ماجرای تکراری بازداشت صیادان ایرانی توسط عربستان
 اخیراً سه نفر از ماهیگیران ایرانی که هم استانی ما هستند پس از ماه ها تحمل زندان در عربستان به آغوش خانواده بازگشته اند... داستان  دستگیری ماهیگیران ایرانی از سوی  عربستان  چرا تکرار می شود و چگونه باید به این روند تلخ پایان داد؟
ایران در 14 آگوست اعلام کرد: که عربستان سعودی سال گذشته پس از مذاکرات دو طرف، سه ماهیگیر ایرانی را که توسط  گارد ساحلی سعودی  دستگیر شده اند، آزاد کرد.
در ماه ژوئن 2017، عربستان سعودی این ماهیگیران را دستگیر کرد ه و آنها را متهم به نقض آبهای اراضی خود کرد، اما ایران تشریح کرد که ورود آنها به آبهای عربی سعودی غیرممکن بوده وادعای عربستان را رد کرد .
اردشیر یار احمدی،مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر بخشی  از جزئیات آزادی ماهیگیران را "پس از مذاکرات میان مقامات وزارت امور خارجه دو کشور" منتشر کرد وگفت: این صیادان پس از گذراندن دوره محکومیت و براساس رایزنی‌های مسئولان وزارت امور خارجه  2 طرف آزاد شدند.این صیادان حسین زارع ،سهراب و حسین اصلانی صیادانی بودند که از اسکله جفره بوشهر برای ماهیگیری به دریا رفته بودند.
  داستان  دستگیری  صیادان ایرانی بویژه پس از خرید قایق های مدرن  تندرو گشت ساحلی از آلمان بوسیله ی عربستان ابعاد گسترده تری یافته است
 واز سوی دیگر  بازداشت  مکرر ماهیگیران ایران  توسط سعودی  ها  از سوی صاحب نظران بین المللی بعنوان  بخشی از بازتاب تنش بین تهران و ریاض در سال های اخیر  منعکس شده است.
از سوی دیگر، پرسش های  تکراری در مورد دلایل وارد شدن ماهیگیران ایرانی به آب های حوزه عربستان سعودی و همچنین اتهاماتی که معمولا توسط ریاض مطرح می شود و  علل رها کردن آنها  پس از مدتی طولانی  که بعدا مطرح می شود، حاشیه های این وقایع را پررنگتر از متن نموده و نگرانی های متعددی را برای صیادان زحمتکش و خانواده ها و همچنین مسئولین امر فراهم ساخته است .عربستان هرچند وقت یکبار   ماهیگیران متهم به  عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا متجاوزین عمدی به آبهای سرزمینی یا قاچاقچیان ویا ...  معرفی کرده وپس از مدتی آنها را آزاد می کند
در ماه فوریه گذشته، مقامات عربستان سعودی  ، نه ماهیگیر ایرانی را پس از دو سال حبس آزاد کردند.
در روز 26 ژوئن،نیز  هفت ماهیگیر ایرانی را که توسط گارد ساحلی سعودی در سال 2016 دستگیر شده بودند، به اتهامات واهی مشابه  آزاد ساختند.
بنابراین، خبر دستگیری سه ماهیگیر ایرانی که توسط ریاض منتشر شد، اولین مورد از نوع خود نبود، اما  این یکی از همه موارد مشابه  بسیار متفاوت بود.
منابع  رسمی عربستان در همان روز گزارش دادند : ماهیگیران به آبهای حوزه دریای عربستان سعودی رسیده و یا وارد آنها شدند،و  ریاض اعلام کرد که "سه عضو سپاه پاسداران ایران که در قایق پر از مواد منفجره  قرار داشته اند ؟! " دستگیر شده اند، که  مسئولین  ذیربط کشورمان  آن اظهارات را بصورتی قاطعی رد کرد ند: "ادعای عربستان سعودی نادرست وغیر اصولی است "
براساس بیانیه وزارت اطلاع رسانی عربستان که در تاریخ 19 ژوئن 2017 صادر شد، قایق  پراز مواد منفجره که این ماهیگیران را حمل می کرد، به سمت  پایانی نفت  عربستان در آبهای خلیج فارس  می رفته است؟!در این بیانیه آمده بود: "واضح است که هدف این قایق انجام  عملیات تروریستی در آب های سرزمین عربستان به منظور ایجادتلفات جدی انسانی و خسارت مالی بوده است."؟!
دولت ایران ضمن رد این ادعای بدون سند در 22 ژوئن 2017، خبرگزاری  فارس نیز اعلام کرد: ایران از عربستان سعودی درخواست کرده است تا سه ماهیگیر را آزاد کند و  و  قتل یک ماهیگیر دیگر جبران کند و کسانی را که پشت "اقدام غیر مسئولانه" هستند، مجازات کند.
اما عربستان سعودی پس از گذشت بیش از یک سال  ماهیگیران را آزادمیکند و هیچگونه سندی دل برواقعیتی  از نسخه اطلاع رسانی قبلی خود را واتهام زنی به  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  و هیچ خبری از جبران خسارت صیاد  کشته شده نبوده،ودلایلی برای اثبات ادعاهای واهیخود ارائه نمی کند.
چرا این مسئله به راهروهای سازمان ملل رسیده است؟
در روز 10 ژوئیه، عربستان سعودی با سو ء استفاده جریانات ساختگی فوق الذکر به سازمان ملل متحد علیه آنچه که آن را سوء استفاده های مکرر و سوء استفاده از قایق ها و قایق های ایران در آبهای ساحلی عربستان در خلیج فارس نامیده است، اعتراض کرده است.؟!
 آن کشور  خود با عدم رعایت حقوق  دریانوردی و نقض موارد اخلاقی و انسانی پیرامون اتفاقات مشروحه ی مذکور در این یادداشت اشاره  می کند :که ایران به "نقض حقوق  مناطق ممنوعه میدان های نفتی  اقدام کرده  و بر محدوده  حوزه آبی اش تاثیر منفی می گذارد.
 براین پایه سفیر عربستان سعودی در  سازمان گفته است،  "نقض آبهای  سرزمینی عربستان توسط قایق  های ایران  به طور فزاینده در آب های پادشاهی  عربستان بصورتی مکرر و نا محدود انجام  شده وعربستان به اتخاذ اجرائیات لازم  پرداخته است. "
"المعلمی" تاکید کرد که دولتش «مسئولیت کامل عواقب این جریانات را برعهده  تهران در قبال هر گونه آسیبی که ممکن است در نتیجه این نقض ها و سوء استفاده ها  بوقوع بپیوندد»  می داند.
با برداشتی ساده از این حرف وحدیث ها می توان گفت : در واقع عربستان درکمین صیادان وشهروندان ایرانی با استفاده از طرح موضوعات مختلف و پروژوه ایران هراسی بوده است برای دامن زدن به این نمونه وقایع آماده است تا با بکارگیری دام هائی چون : خرید و فروش آبزیان ازطریق  قایق های صیادی در حال کار در خلیج فارس، خرید سوخت،درخواست کمک،انجام معاملات صوری،وحتی از کار انداختن سیستم جهت یاب قایق های صیادی، وسوء استفاده از گم شدن احتمالی قایق های صیادی ایرانی وبکارگیری سایر ترفندهای نامتعارف به اهداف  متعدد مغرضانه  ی خود دست یابد. عربستان خود اصطلاح خاصی  به زبان عربی دراین باب دارد"استدراج" ( بکاربردن ابزار وشگردهائی  برای قرار دادن هدف  در موقعیت شکارشدن)....
با بروز این  پدیده ی غیرطبیعی  می طلبد که دست اندرکاران صنعت ماهیگیری وصید وهمچنین شناورهای سفاری در جهت تبیین امور حقوقی و  ارتقاء ناوبری دریائی تقویت نموده و زمینه ی توجیه ایشان را فراهم نمایند. ضمن اینکه دریانوردان استانمان از شمال تا جنوب آن برهوشیاری مضاعف خویش بیفزایند.این تحلیل  که پس از رصد گزارشات  مختلف مرتبط در رسانه های بیگانه   تهیه شده  می تواند قابل توجه  ساحل نشینان باشد ..


نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : صیادان ودریانوردان بوشهری مراقب شیطنت عربستانی ها باشند/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


 
  شبکه های اجتماعی شما را فریب می دهند، زندگی دیگران آرمانی نیست!
مشکل پذیرفتن کمال زندگی دیگران؟
چه اتفاقی می افتد وقتی فرض کنیم زندگی دیگران ایده آل است.
نویسنده: باربارا گرینبرگ(Barbara Greenberg)
من تقریبا هر روز این دیدگاه را  از دوستان، بیماران و همکاران میشنوم که" زندگی دیگران آرمانیست"!
مردم در تمام حوزه های زندگی، به ویژه زنان، در حال تلاش برای کشف کردن این  مهم هستند که چرا بنظر  می رسد  اغلب افراد اطراف  محیط زندگی وپیرامون چشم انداز آنها زندگی شگفت انگیز وبدون   استرس و مشکلات زندگی دارند . و مانیز ممکن است یکی از کسانی باشیم که  از نحوه  برخورداری افراد دیگر از رفاه  وامکانات مادی چشمگیر تعجب  کنیم  تعداد اندکی از  کاربران هستند که از تاثیر تصاویر ی  که با دقت انتخاب شده در سایت های شبکه های اجتماعی  منتشر شده اند، ایمن هستند.
شما ممکن است  بپرسید که چرا زنان به طور خاص نسبت درمعرض چنین مقایسه ها ی  حساسی که تمایل دارد زندگی دیگران را بهترنشان دهند.درشبکه های اجتماعی  آسیب پذیرتر هستند
پاسخ ساده این است که زنان بیشتر علاقه مند به این شبکه های اجتماعی بوده و آنها را مورد استفاده قرار می دهند شبکه هائی که پر از تصاویر  دقیق انتخاب شده برای بیان کیفیت زندگی هستند. البته، مردان نیز از این سایت ها استفاده می کنند، اما زنان   این تصاویر را بصورتی دقیق تر بررسی می کنند و سپس دهها مقایسه را فعال می کنند که در نهایت آنها     احساس می کنند. که  از زندگی دیگران در رتبه های پائین تری قرار گرفته اند.
از سوی دیگر شما ممکن است  سوال کنید که چرا،  ما همچنان به دنبال  عکس ها و محتواها هستیم که باعث ناراحتی ما شده و ما را در مورد اهمیت زندگی و بهره وری آن ازاساس دچار تعجب می کند!
این روند   طبیعت انسانیست  که اورا برای مقایسه بین خودش و کسانی   که آنها را از انواع صنوف  مختلف برخوردار از ویژگی  خاص در زندگی می داند، وسوسه می کند؛ از مدرسه یا کار یا دوستی های مختلفی که در همه چیز به ما احساسی مشابه می دهند، به جز احساس ما که زندگی آنها بهتر است. اما اجازه دهید به شما بگویم که  مثلاً اگر بر کسانی که برای روابط فوق العاده و کار موفق  رشک می برید  آنها نیز برای برخورداری  شما از فرزندانی  بانمک  و زیبا  که   عکس هایشان  را درشبکه های اجتماعی   به اشتراک می گذارید، غبطه می خورند!

   بنابراین، دراینجا  اشکالی وجود دارد. مردم همواره فرض های غلط درباره زندگی دیگران را در نظر می گیرند. و برای آرام کردن امور ودر تلاش برای آوردن همه مردم به  زمینه ی واقعی در این ارتباط  من به پنج  نکته اشاره می کنم که باید قبل از صرف یک ساعت دیگر در فیس بوک ویا شبکه ی اجتماعی، تا آگاه شوید که آیا  واقعاً زندگی شما پایین تر از سطح زندگی دیگران است، لذا مهم است که از آن نکات اطلاع داشته باشید:

1- به یاد داشته باشید که بعید است که فردی در حلقه اجتماعی شما وخارج ازآن زندگی کند که زندگی بدون مشکل  و فشاری داشته باشد.در این زندگی هر کس دچار مشکلی است. در واقعیت مجازی و شبکه های ارتباطی ما سعی می کنیم بر خلاف تصورات و رویدادهای خوب زندگی هایمان،  اختلافات  باهمکاران یا مشکلات مالی،را برجسته کنیم ،  به من اعتماد کنید اگر شما سری به پشت ماسک زندگی ظاهری هر فردی بزنید که ظاهری خاص از خود مطرح می کند  خواهید دید که او مشکلات و چالش هایی را  در کنار عکس های   فوق العاده   خود را دارد،آنها را بسادگی می توانیدپیدا کنید!

2- اکثریت ما  بیشترین تلاش را در بهترین ها را برای احساس خوب دیده شدن  دارد و حتی ممکن است سعی کنیم با گسترش چیزهایی که آن را ترویج می دهیم احساس خوبی داشته باشیم. همه ما می خواهیم ارتباط برقرار کنیم و  تعامل داشته باشیم که این کار را با گسترش درخشان ترین جنبه های زندگی مان انجام  میدهیم.
 
3 .به یاد داشته باشید که پشت هر عکس ارسال شده در فیس بوک وشبکه های اجتماعی، ده ها عکس منتشر نشده باقیمانده است. هدف این است که همیشه بهترین شکل را ارائه دهیم. هیچ کس عکس هائی را منتشر نمی کند که چهره ای رنگی ناخوشایند و سرد از خودش اشکار نماید. درست است بعضی از عکس ها از افراد بیمار را به یاد می آورم، اما این استثنایی است که شما به ندرت می توانید  اینگونه عکس ها را ببینید.

 
4-  کاربران وقتی میخواهند چیزی برای گفتن وعرضه کردن داشته باشند، تمایل به انتشار دارند، بنابراین در نظر داشته باشید که این موضوع منطقی نیست که کسی که جشن های خود را ارسال کرده و لحظات شاد سپری کرده در آنموقعیت   هیچ مشکلی نداشته باشد..

5. در نهایت؛ سعی نکنید که فرض ها را مطرح کنید و در مورد آنچه که  منتشر می کنید بیشتر فکر کنید، آیا شده  که شما نیز لحظات شاد خود را منتشر کرده اید؟ اما این بدان معنا  نبوده و نیست که شما یک زندگی آرمانی دارید، بنابراین من این ایده را در مورد آنچه که دیگران نیز در حال چاپ  ونشر آن هستند، رها می کنم. زندگی، همانطور که ضرب المثلی محبوب می گوید: "دانه ای بالا و دانه ی زیر است." اما زمانی که  پیش فرض ها را مطرح می کنیم، به مشکل  برمی خوریم.

 

The Problem with Assuming Others Are Perfectتهیه وترجمه : نجوای کنگان

What happens when we assume others are perfect.

 

منبع:-


Psychology Today
 
نوع مطلب :
برچسب ها : What happens when we assume others are perfect. منبع:The Problem with Assuming Others Are Perfect/- Psychology Today /نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :بلومبرگ: با این سناریو امپراتوری آمریکا سقوط خواهد کرد
 The Decline and Fall of the American Empire نویسنده:  Tyler Cowen

 Imagini pentru The Decline and Fall of the American Empire
   The Decline and Fall of the American Empire
  این اقتصاد دان آمریکائی براین باور است : ایالات متحده ، توانایی نمایش دادن قدرت خود در سراسر جهان را از دست خواهد داد.
تایلر کوون، استاد اقتصاد در دانشگاه جورج میسون آمریکا، مقاله خود را  در وب سایت بلومبرگ با پیش بینی انحطاط ایالات متحده  اینگونه آغاز
می کند: "شکل عقب نشینی آمریکا چگونه است؟ من این سوال را   چون فکر میکنم این اتفاق میافتد مطرح نمی کنم؟  بلکه به این دلیل که حتی خوش بین ترین ها باید در مورد خطرات پیشگیری از وقوع آن  نگران باشند. این ماجرای  افول مجازی ایالات متحده است، به دور از سناریوهای حزبی و یا هیستریک، و یا کسانی که در اثر فاجعه به دلیل قدرت وجاه طلبی فراطبیعی درگیر هستند. "

"تصور کنید که حتی اگر ایالات متحده  ریاست جمهوری دونالد ترامپ را بدون  ایجاد بحران قانون اساسی پشت سر بگذارد. با این حال، بحث های عجیب و غریب   بدخیم حتی پس از ریاست  ترامپ ادامه خواهد داشت تا بی ربط بودن  ادعاهای او  برای رسیدگی به حاد ترین مشکلات کشور ادامه یابد. "
در سال های اخیر، نرخ رشد پایه بهره وری ایالات متحده اغلب 1 درصد بوده است و نرخ رشد اقتصادی به نیمی از میانگین  سابق خود دست نیافته است. در این میان، امریکا باید به افزایش مالیات، و یا کاهش هزینه های سالانه حدود 2200 دلار برای هر مالیات دهنده ؛ برای حفظ نسبت بدهی  درمقابل تولید ناخالص داخلی  تا این روند منفی به سطوح بی سابقه ای برسد ، و این رقم بر کاهش مالیات   بوسیله  ی  ترامپ برتری داشته است. برای تامین مالی این کمبود ها ، ایالات متحده  ناچاراست که ترمیم و نگهداری زیرساخت را کاهش  دهد. بنابراین حداقل یک سوم جمعیت این کشور باید به معادن زباله  مراجعه کنند و شکاف میان ثروتمندان  نژاد پرست با سایر طبقات جامعه  محدود محدود نخواهد شد.
 
نویسنده معتقد است : پیری جمعیت و هزینه های جاری  ، رئیس جمهور آمریکا، چه دموکرات یا جمهوری خواه باشد، را مجبور به کاهش هزینه ها و افزایش مالیات خواهد کرد. کاهش هزینه ها نفوذ نظامی آمریکا را کاهش می دهد و افزایش مالیات موجب کاهش رشد اقتصادی خواهد شد. برنامه مراقبت های بهداشتی و اجتماعی به طور عمده حمایتی خواهد شد، اما ایالات متحده توانایی نمایش دادن قدرت خود در سراسر جهان را از دست خواهد داد.
 جهان چگونه در 5 سال آینده چگونه خواهد بود؟
این اقتصاد دان  آمریکائی پیش بینی می کند  در طول یک دوره کمتر از پنج سال، چین، تایوان تحت اقتدار خود  قرار خواهد داد ، و بسیاری از کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا به حوزه نفوذ خود  اضافه می کند ، ترکیه و عربستان سعودی نیز به سلاح های هسته ای دست می یابند تا   به بازیگران غالب در مناطق پیرامونی خودگردند ، و روسیه مرزهای کشورهای همسایه  خود را از جمله لتونی و استونی  در معرض تحولات دلخواه قرار خواهد داد.
ناتو اعتبار خود را  به استثنا در برخی از روابط دو جانبه، از دست خواهد داد، همانطور که در مورد انگلیس صورت گرفت بخشی از اروپای شرقی به فاشیزم بازگشت.   توافقنامه تجارت آزاد برای شمال امریکا (NAFTA)  تنها بر روی کاغذ، باقی خواهد ماند اما آن   همواره تحت پروسه  ی مذاکره ی دائم قرار می گیرد ، و روابط در نیمکره غربی محو  ومتلاشی می شود.
نویسنده مطلب  در ادامه  پیش بینی ها ی خود نوشت : « گسترش مواد مخدر   پیشرفت های عمده ای  با تکیه برعنصر فن آوری خواهد یافت و منظور من داروهای مفید   یا بحران مواد مخدر  که در نهایت  قالب  بی سروصدائی خواهد داشت نیست، بلکه موج جدید مواد اعتیاد آور ظاهری خواهد شد. که سهولت تولید آن ها در خانه  از مرز کنترل می گذرد. در حال حاضر، سالانه بیش از 80 هزار آمریکا ئی بخاطر استعمال مواد مخدر   و بیش از 60 هزار آمریکائی دیگر بجهت  نوشیدن الکل جان خود را از دست می دهند  با این حال، زیان کلان ناشی از اعتیاد افزایش  می یابد. »

فناوری در جهان چه خواهد بود؟
دیگر زمینه های تکنولوژیکی؛ نوآوری ها ی دیگری را فراهم خواهد کرد، اما همه آنها مثبت نخواهند بود. هوش مصنوعی، تشخیص چهره و ردیابی افراد منجر به نقض بی نظیری از حریم خصوصی می شود که 1٪ یا 2٪ از آمریکایی ها در خارج از شبکه ی  "کهرو مغناطیس" زندگی می کنند. تأثیر  پهبادهای مر گبار با پر کردن آسمان بوسیله ی  هواپیماهای پلیس ی کاهش خواهد یافت و میزان جرم عمومی تقلیل خواهد یافت، اما اماکن  عمومی در شهرهای بزرگ نیز به دلیل تشابه  مایوس کننده و تقریبا بخاطر رفتارها و نابهنجاریها ی متنوع نامتعارف سرد و کسل  کننده خواهند شد. تحولات در تکنیک های ضبط صدا بیشتر گفتگو ها   عمومی را تحت پوشش می گیرد ؛ این باعث می شود که بسیاری از گفتگو های خصوصی، به طرز چشمگیری قابل شنیدن باشند.
اتومبیل های بدون راننده " تحول بزرگ بعدی" خواهد بود، اما جاده ها وخیابانها را بیشتر شلوغ می کنند و  سالمندان بر روی حقوق خود در خودرو ی بدون راننده اصرار خواهند کرد. تلاش های اقتصاددانان برای تسخیر تراکم جمعیت وترسیم جدید شکست خواهد خورد و آمریکایی ها ساعت ها ساعت را صرف بررسی پیام های متنی خود و تماشای تلویزیون به جای رانندگی خواهند کرد. .Imagini pentru The Decline and Fall of the American Empire The Decline and Fall of the American Empire
نویسنده مقاله خود را اینگونه به پایان می رساند: بنابراین چه چیزی در این ادراک  وتصور به نظر می رسد باور نکردنی نباشد؟ آیا فکر می کنید رشد بهره وری به 3 درصد برسد؟   وآیا پیشرفت در پزشکی به ما اجازه می دهد تا تا سن 135 سالگی  زندگی کنیم ؟ آیا این پیشرفت های تکنولوژیکی باعث می شود که ارتش ایالات متحده پیشرفت کند؟ آیا مستعمره  قرار دادن مریخ فوق العاده خواهد بود؟ وآیا  همه اینها  - ارزش تحمل این همه رنج وبدبختی را دارد ؟

تهیه وترجمه: نجوای کنگان
 
منبع: The Decline and Fall of the American Empire

Even if you don’t think it’s likely, it’s always best to be prepared.
By Tyler Cowen
July 30, 2018, 2:30 PM GMT+4:30
 
نوع مطلب :
برچسب ها : The Decline and Fall of the American Empire Even if you don’t think it’s likely، it’s always best to be prepared. By Tyler Cowen/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


اسرائیل کشتار هدفمند دانشمندان خاور میانه را از سر می گیرد

  
   
 
 

اسرائیل بار دیگر طرح کشتار هدفمند دانشمندان را در خاور میانه از سر می گیرد.

پس از آنکه به طور منظم تمام دانشمندان علوم نظامی عراق و سپس دانشمندان علوم اتمی ایران را از میان برد ، از میان برداشتن ژنرال عزیز آسبر را که از متخصصین علوم نظامی سوریه بوده طراحی نمود .

دکتر آسبر  ، رئیس وابسته آنتن چهارم مرکز تحقیقات و مطالعات علوم سوریه بوده است (مصیاف ) . او متخصص سلاح موشکی و راکت بوده است

به گذارش الوطن ، ژنرال و گاردش طی انفجار خودرو ، در چهارم ماه اوت ۲۰۱۸ کشته شدند . هنوز مشخص نشده که ماشین آنها حامل مواد منفجره بوده و یا توسط هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار گرفته .

اسرائیل می کوشد تا به لحاظ علمی برتری خود را در منطقه حفظ نماید و هر متخصص ایرانی و عرب را از میان بردارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : اسرائیل کشتار هدفمند دانشمندان خاور میانه را از سر می گیرد/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 2 )    1   2   
نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :