دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم

صیادان ودریانوردان بوشهری مراقب شیطنت عربستانی ها باشند

تاریخ:چهارشنبه 24 مرداد 1397-12:31 ب.ظ

   هشدار: صیادان ودریانوردان بوشهری مراقب شیطنت عربستانی ها باشند
    ماجرای تکراری بازداشت صیادان ایرانی توسط عربستان
 اخیراً سه نفر از ماهیگیران ایرانی که هم استانی ما هستند پس از ماه ها تحمل زندان در عربستان به آغوش خانواده بازگشته اند... داستان  دستگیری ماهیگیران ایرانی از سوی  عربستان  چرا تکرار می شود و چگونه باید به این روند تلخ پایان داد؟
ایران در 14 آگوست اعلام کرد: که عربستان سعودی سال گذشته پس از مذاکرات دو طرف، سه ماهیگیر ایرانی را که توسط  گارد ساحلی سعودی  دستگیر شده اند، آزاد کرد.
در ماه ژوئن 2017، عربستان سعودی این ماهیگیران را دستگیر کرد ه و آنها را متهم به نقض آبهای اراضی خود کرد، اما ایران تشریح کرد که ورود آنها به آبهای عربی سعودی غیرممکن بوده وادعای عربستان را رد کرد .
اردشیر یار احمدی،مدیر روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر بخشی  از جزئیات آزادی ماهیگیران را "پس از مذاکرات میان مقامات وزارت امور خارجه دو کشور" منتشر کرد وگفت: این صیادان پس از گذراندن دوره محکومیت و براساس رایزنی‌های مسئولان وزارت امور خارجه  2 طرف آزاد شدند.این صیادان حسین زارع ،سهراب و حسین اصلانی صیادانی بودند که از اسکله جفره بوشهر برای ماهیگیری به دریا رفته بودند.
  داستان  دستگیری  صیادان ایرانی بویژه پس از خرید قایق های مدرن  تندرو گشت ساحلی از آلمان بوسیله ی عربستان ابعاد گسترده تری یافته است
 واز سوی دیگر  بازداشت  مکرر ماهیگیران ایران  توسط سعودی  ها  از سوی صاحب نظران بین المللی بعنوان  بخشی از بازتاب تنش بین تهران و ریاض در سال های اخیر  منعکس شده است.
از سوی دیگر، پرسش های  تکراری در مورد دلایل وارد شدن ماهیگیران ایرانی به آب های حوزه عربستان سعودی و همچنین اتهاماتی که معمولا توسط ریاض مطرح می شود و  علل رها کردن آنها  پس از مدتی طولانی  که بعدا مطرح می شود، حاشیه های این وقایع را پررنگتر از متن نموده و نگرانی های متعددی را برای صیادان زحمتکش و خانواده ها و همچنین مسئولین امر فراهم ساخته است .عربستان هرچند وقت یکبار   ماهیگیران متهم به  عضویت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا متجاوزین عمدی به آبهای سرزمینی یا قاچاقچیان ویا ...  معرفی کرده وپس از مدتی آنها را آزاد می کند
در ماه فوریه گذشته، مقامات عربستان سعودی  ، نه ماهیگیر ایرانی را پس از دو سال حبس آزاد کردند.
در روز 26 ژوئن،نیز  هفت ماهیگیر ایرانی را که توسط گارد ساحلی سعودی در سال 2016 دستگیر شده بودند، به اتهامات واهی مشابه  آزاد ساختند.
بنابراین، خبر دستگیری سه ماهیگیر ایرانی که توسط ریاض منتشر شد، اولین مورد از نوع خود نبود، اما  این یکی از همه موارد مشابه  بسیار متفاوت بود.
منابع  رسمی عربستان در همان روز گزارش دادند : ماهیگیران به آبهای حوزه دریای عربستان سعودی رسیده و یا وارد آنها شدند،و  ریاض اعلام کرد که "سه عضو سپاه پاسداران ایران که در قایق پر از مواد منفجره  قرار داشته اند ؟! " دستگیر شده اند، که  مسئولین  ذیربط کشورمان  آن اظهارات را بصورتی قاطعی رد کرد ند: "ادعای عربستان سعودی نادرست وغیر اصولی است "
براساس بیانیه وزارت اطلاع رسانی عربستان که در تاریخ 19 ژوئن 2017 صادر شد، قایق  پراز مواد منفجره که این ماهیگیران را حمل می کرد، به سمت  پایانی نفت  عربستان در آبهای خلیج فارس  می رفته است؟!در این بیانیه آمده بود: "واضح است که هدف این قایق انجام  عملیات تروریستی در آب های سرزمین عربستان به منظور ایجادتلفات جدی انسانی و خسارت مالی بوده است."؟!
دولت ایران ضمن رد این ادعای بدون سند در 22 ژوئن 2017، خبرگزاری  فارس نیز اعلام کرد: ایران از عربستان سعودی درخواست کرده است تا سه ماهیگیر را آزاد کند و  و  قتل یک ماهیگیر دیگر جبران کند و کسانی را که پشت "اقدام غیر مسئولانه" هستند، مجازات کند.
اما عربستان سعودی پس از گذشت بیش از یک سال  ماهیگیران را آزادمیکند و هیچگونه سندی دل برواقعیتی  از نسخه اطلاع رسانی قبلی خود را واتهام زنی به  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  و هیچ خبری از جبران خسارت صیاد  کشته شده نبوده،ودلایلی برای اثبات ادعاهای واهیخود ارائه نمی کند.
چرا این مسئله به راهروهای سازمان ملل رسیده است؟
در روز 10 ژوئیه، عربستان سعودی با سو ء استفاده جریانات ساختگی فوق الذکر به سازمان ملل متحد علیه آنچه که آن را سوء استفاده های مکرر و سوء استفاده از قایق ها و قایق های ایران در آبهای ساحلی عربستان در خلیج فارس نامیده است، اعتراض کرده است.؟!
 آن کشور  خود با عدم رعایت حقوق  دریانوردی و نقض موارد اخلاقی و انسانی پیرامون اتفاقات مشروحه ی مذکور در این یادداشت اشاره  می کند :که ایران به "نقض حقوق  مناطق ممنوعه میدان های نفتی  اقدام کرده  و بر محدوده  حوزه آبی اش تاثیر منفی می گذارد.
 براین پایه سفیر عربستان سعودی در  سازمان گفته است،  "نقض آبهای  سرزمینی عربستان توسط قایق  های ایران  به طور فزاینده در آب های پادشاهی  عربستان بصورتی مکرر و نا محدود انجام  شده وعربستان به اتخاذ اجرائیات لازم  پرداخته است. "
"المعلمی" تاکید کرد که دولتش «مسئولیت کامل عواقب این جریانات را برعهده  تهران در قبال هر گونه آسیبی که ممکن است در نتیجه این نقض ها و سوء استفاده ها  بوقوع بپیوندد»  می داند.
با برداشتی ساده از این حرف وحدیث ها می توان گفت : در واقع عربستان درکمین صیادان وشهروندان ایرانی با استفاده از طرح موضوعات مختلف و پروژوه ایران هراسی بوده است برای دامن زدن به این نمونه وقایع آماده است تا با بکارگیری دام هائی چون : خرید و فروش آبزیان ازطریق  قایق های صیادی در حال کار در خلیج فارس، خرید سوخت،درخواست کمک،انجام معاملات صوری،وحتی از کار انداختن سیستم جهت یاب قایق های صیادی، وسوء استفاده از گم شدن احتمالی قایق های صیادی ایرانی وبکارگیری سایر ترفندهای نامتعارف به اهداف  متعدد مغرضانه  ی خود دست یابد. عربستان خود اصطلاح خاصی  به زبان عربی دراین باب دارد"استدراج" ( بکاربردن ابزار وشگردهائی  برای قرار دادن هدف  در موقعیت شکارشدن)....
با بروز این  پدیده ی غیرطبیعی  می طلبد که دست اندرکاران صنعت ماهیگیری وصید وهمچنین شناورهای سفاری در جهت تبیین امور حقوقی و  ارتقاء ناوبری دریائی تقویت نموده و زمینه ی توجیه ایشان را فراهم نمایند. ضمن اینکه دریانوردان استانمان از شمال تا جنوب آن برهوشیاری مضاعف خویش بیفزایند.این تحلیل  که پس از رصد گزارشات  مختلف مرتبط در رسانه های بیگانه   تهیه شده  می تواند قابل توجه  ساحل نشینان باشد ..
نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شبکه های اجتماعی شما را فریب می دهند، زندگی دیگران آرمانی نیست!

تاریخ:سه شنبه 23 مرداد 1397-07:02 ب.ظ

 
  شبکه های اجتماعی شما را فریب می دهند، زندگی دیگران آرمانی نیست!
مشکل پذیرفتن کمال زندگی دیگران؟
چه اتفاقی می افتد وقتی فرض کنیم زندگی دیگران ایده آل است.
نویسنده: باربارا گرینبرگ(Barbara Greenberg)
من تقریبا هر روز این دیدگاه را  از دوستان، بیماران و همکاران میشنوم که" زندگی دیگران آرمانیست"!
مردم در تمام حوزه های زندگی، به ویژه زنان، در حال تلاش برای کشف کردن این  مهم هستند که چرا بنظر  می رسد  اغلب افراد اطراف  محیط زندگی وپیرامون چشم انداز آنها زندگی شگفت انگیز وبدون   استرس و مشکلات زندگی دارند . و مانیز ممکن است یکی از کسانی باشیم که  از نحوه  برخورداری افراد دیگر از رفاه  وامکانات مادی چشمگیر تعجب  کنیم  تعداد اندکی از  کاربران هستند که از تاثیر تصاویر ی  که با دقت انتخاب شده در سایت های شبکه های اجتماعی  منتشر شده اند، ایمن هستند.
شما ممکن است  بپرسید که چرا زنان به طور خاص نسبت درمعرض چنین مقایسه ها ی  حساسی که تمایل دارد زندگی دیگران را بهترنشان دهند.درشبکه های اجتماعی  آسیب پذیرتر هستند
پاسخ ساده این است که زنان بیشتر علاقه مند به این شبکه های اجتماعی بوده و آنها را مورد استفاده قرار می دهند شبکه هائی که پر از تصاویر  دقیق انتخاب شده برای بیان کیفیت زندگی هستند. البته، مردان نیز از این سایت ها استفاده می کنند، اما زنان   این تصاویر را بصورتی دقیق تر بررسی می کنند و سپس دهها مقایسه را فعال می کنند که در نهایت آنها     احساس می کنند. که  از زندگی دیگران در رتبه های پائین تری قرار گرفته اند.
از سوی دیگر شما ممکن است  سوال کنید که چرا،  ما همچنان به دنبال  عکس ها و محتواها هستیم که باعث ناراحتی ما شده و ما را در مورد اهمیت زندگی و بهره وری آن ازاساس دچار تعجب می کند!
این روند   طبیعت انسانیست  که اورا برای مقایسه بین خودش و کسانی   که آنها را از انواع صنوف  مختلف برخوردار از ویژگی  خاص در زندگی می داند، وسوسه می کند؛ از مدرسه یا کار یا دوستی های مختلفی که در همه چیز به ما احساسی مشابه می دهند، به جز احساس ما که زندگی آنها بهتر است. اما اجازه دهید به شما بگویم که  مثلاً اگر بر کسانی که برای روابط فوق العاده و کار موفق  رشک می برید  آنها نیز برای برخورداری  شما از فرزندانی  بانمک  و زیبا  که   عکس هایشان  را درشبکه های اجتماعی   به اشتراک می گذارید، غبطه می خورند!

   بنابراین، دراینجا  اشکالی وجود دارد. مردم همواره فرض های غلط درباره زندگی دیگران را در نظر می گیرند. و برای آرام کردن امور ودر تلاش برای آوردن همه مردم به  زمینه ی واقعی در این ارتباط  من به پنج  نکته اشاره می کنم که باید قبل از صرف یک ساعت دیگر در فیس بوک ویا شبکه ی اجتماعی، تا آگاه شوید که آیا  واقعاً زندگی شما پایین تر از سطح زندگی دیگران است، لذا مهم است که از آن نکات اطلاع داشته باشید:

1- به یاد داشته باشید که بعید است که فردی در حلقه اجتماعی شما وخارج ازآن زندگی کند که زندگی بدون مشکل  و فشاری داشته باشد.در این زندگی هر کس دچار مشکلی است. در واقعیت مجازی و شبکه های ارتباطی ما سعی می کنیم بر خلاف تصورات و رویدادهای خوب زندگی هایمان،  اختلافات  باهمکاران یا مشکلات مالی،را برجسته کنیم ،  به من اعتماد کنید اگر شما سری به پشت ماسک زندگی ظاهری هر فردی بزنید که ظاهری خاص از خود مطرح می کند  خواهید دید که او مشکلات و چالش هایی را  در کنار عکس های   فوق العاده   خود را دارد،آنها را بسادگی می توانیدپیدا کنید!

2- اکثریت ما  بیشترین تلاش را در بهترین ها را برای احساس خوب دیده شدن  دارد و حتی ممکن است سعی کنیم با گسترش چیزهایی که آن را ترویج می دهیم احساس خوبی داشته باشیم. همه ما می خواهیم ارتباط برقرار کنیم و  تعامل داشته باشیم که این کار را با گسترش درخشان ترین جنبه های زندگی مان انجام  میدهیم.
 
3 .به یاد داشته باشید که پشت هر عکس ارسال شده در فیس بوک وشبکه های اجتماعی، ده ها عکس منتشر نشده باقیمانده است. هدف این است که همیشه بهترین شکل را ارائه دهیم. هیچ کس عکس هائی را منتشر نمی کند که چهره ای رنگی ناخوشایند و سرد از خودش اشکار نماید. درست است بعضی از عکس ها از افراد بیمار را به یاد می آورم، اما این استثنایی است که شما به ندرت می توانید  اینگونه عکس ها را ببینید.

 
4-  کاربران وقتی میخواهند چیزی برای گفتن وعرضه کردن داشته باشند، تمایل به انتشار دارند، بنابراین در نظر داشته باشید که این موضوع منطقی نیست که کسی که جشن های خود را ارسال کرده و لحظات شاد سپری کرده در آنموقعیت   هیچ مشکلی نداشته باشد..

5. در نهایت؛ سعی نکنید که فرض ها را مطرح کنید و در مورد آنچه که  منتشر می کنید بیشتر فکر کنید، آیا شده  که شما نیز لحظات شاد خود را منتشر کرده اید؟ اما این بدان معنا  نبوده و نیست که شما یک زندگی آرمانی دارید، بنابراین من این ایده را در مورد آنچه که دیگران نیز در حال چاپ  ونشر آن هستند، رها می کنم. زندگی، همانطور که ضرب المثلی محبوب می گوید: "دانه ای بالا و دانه ی زیر است." اما زمانی که  پیش فرض ها را مطرح می کنیم، به مشکل  برمی خوریم.

 

The Problem with Assuming Others Are Perfectتهیه وترجمه : نجوای کنگان

What happens when we assume others are perfect.

 

منبع:-


Psychology Today
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

بلومبرگ: با این سناریو امپراتوری آمریکا سقوط خواهد کرد

تاریخ:دوشنبه 22 مرداد 1397-10:25 ق.ظ


بلومبرگ: با این سناریو امپراتوری آمریکا سقوط خواهد کرد
 The Decline and Fall of the American Empire نویسنده:  Tyler Cowen

 Imagini pentru The Decline and Fall of the American Empire
   The Decline and Fall of the American Empire
  این اقتصاد دان آمریکائی براین باور است : ایالات متحده ، توانایی نمایش دادن قدرت خود در سراسر جهان را از دست خواهد داد.
تایلر کوون، استاد اقتصاد در دانشگاه جورج میسون آمریکا، مقاله خود را  در وب سایت بلومبرگ با پیش بینی انحطاط ایالات متحده  اینگونه آغاز
می کند: "شکل عقب نشینی آمریکا چگونه است؟ من این سوال را   چون فکر میکنم این اتفاق میافتد مطرح نمی کنم؟  بلکه به این دلیل که حتی خوش بین ترین ها باید در مورد خطرات پیشگیری از وقوع آن  نگران باشند. این ماجرای  افول مجازی ایالات متحده است، به دور از سناریوهای حزبی و یا هیستریک، و یا کسانی که در اثر فاجعه به دلیل قدرت وجاه طلبی فراطبیعی درگیر هستند. "

"تصور کنید که حتی اگر ایالات متحده  ریاست جمهوری دونالد ترامپ را بدون  ایجاد بحران قانون اساسی پشت سر بگذارد. با این حال، بحث های عجیب و غریب   بدخیم حتی پس از ریاست  ترامپ ادامه خواهد داشت تا بی ربط بودن  ادعاهای او  برای رسیدگی به حاد ترین مشکلات کشور ادامه یابد. "
در سال های اخیر، نرخ رشد پایه بهره وری ایالات متحده اغلب 1 درصد بوده است و نرخ رشد اقتصادی به نیمی از میانگین  سابق خود دست نیافته است. در این میان، امریکا باید به افزایش مالیات، و یا کاهش هزینه های سالانه حدود 2200 دلار برای هر مالیات دهنده ؛ برای حفظ نسبت بدهی  درمقابل تولید ناخالص داخلی  تا این روند منفی به سطوح بی سابقه ای برسد ، و این رقم بر کاهش مالیات   بوسیله  ی  ترامپ برتری داشته است. برای تامین مالی این کمبود ها ، ایالات متحده  ناچاراست که ترمیم و نگهداری زیرساخت را کاهش  دهد. بنابراین حداقل یک سوم جمعیت این کشور باید به معادن زباله  مراجعه کنند و شکاف میان ثروتمندان  نژاد پرست با سایر طبقات جامعه  محدود محدود نخواهد شد.
 
نویسنده معتقد است : پیری جمعیت و هزینه های جاری  ، رئیس جمهور آمریکا، چه دموکرات یا جمهوری خواه باشد، را مجبور به کاهش هزینه ها و افزایش مالیات خواهد کرد. کاهش هزینه ها نفوذ نظامی آمریکا را کاهش می دهد و افزایش مالیات موجب کاهش رشد اقتصادی خواهد شد. برنامه مراقبت های بهداشتی و اجتماعی به طور عمده حمایتی خواهد شد، اما ایالات متحده توانایی نمایش دادن قدرت خود در سراسر جهان را از دست خواهد داد.
 جهان چگونه در 5 سال آینده چگونه خواهد بود؟
این اقتصاد دان  آمریکائی پیش بینی می کند  در طول یک دوره کمتر از پنج سال، چین، تایوان تحت اقتدار خود  قرار خواهد داد ، و بسیاری از کشورهای شرق و جنوب شرقی آسیا به حوزه نفوذ خود  اضافه می کند ، ترکیه و عربستان سعودی نیز به سلاح های هسته ای دست می یابند تا   به بازیگران غالب در مناطق پیرامونی خودگردند ، و روسیه مرزهای کشورهای همسایه  خود را از جمله لتونی و استونی  در معرض تحولات دلخواه قرار خواهد داد.
ناتو اعتبار خود را  به استثنا در برخی از روابط دو جانبه، از دست خواهد داد، همانطور که در مورد انگلیس صورت گرفت بخشی از اروپای شرقی به فاشیزم بازگشت.   توافقنامه تجارت آزاد برای شمال امریکا (NAFTA)  تنها بر روی کاغذ، باقی خواهد ماند اما آن   همواره تحت پروسه  ی مذاکره ی دائم قرار می گیرد ، و روابط در نیمکره غربی محو  ومتلاشی می شود.
نویسنده مطلب  در ادامه  پیش بینی ها ی خود نوشت : « گسترش مواد مخدر   پیشرفت های عمده ای  با تکیه برعنصر فن آوری خواهد یافت و منظور من داروهای مفید   یا بحران مواد مخدر  که در نهایت  قالب  بی سروصدائی خواهد داشت نیست، بلکه موج جدید مواد اعتیاد آور ظاهری خواهد شد. که سهولت تولید آن ها در خانه  از مرز کنترل می گذرد. در حال حاضر، سالانه بیش از 80 هزار آمریکا ئی بخاطر استعمال مواد مخدر   و بیش از 60 هزار آمریکائی دیگر بجهت  نوشیدن الکل جان خود را از دست می دهند  با این حال، زیان کلان ناشی از اعتیاد افزایش  می یابد. »

فناوری در جهان چه خواهد بود؟
دیگر زمینه های تکنولوژیکی؛ نوآوری ها ی دیگری را فراهم خواهد کرد، اما همه آنها مثبت نخواهند بود. هوش مصنوعی، تشخیص چهره و ردیابی افراد منجر به نقض بی نظیری از حریم خصوصی می شود که 1٪ یا 2٪ از آمریکایی ها در خارج از شبکه ی  "کهرو مغناطیس" زندگی می کنند. تأثیر  پهبادهای مر گبار با پر کردن آسمان بوسیله ی  هواپیماهای پلیس ی کاهش خواهد یافت و میزان جرم عمومی تقلیل خواهد یافت، اما اماکن  عمومی در شهرهای بزرگ نیز به دلیل تشابه  مایوس کننده و تقریبا بخاطر رفتارها و نابهنجاریها ی متنوع نامتعارف سرد و کسل  کننده خواهند شد. تحولات در تکنیک های ضبط صدا بیشتر گفتگو ها   عمومی را تحت پوشش می گیرد ؛ این باعث می شود که بسیاری از گفتگو های خصوصی، به طرز چشمگیری قابل شنیدن باشند.
اتومبیل های بدون راننده " تحول بزرگ بعدی" خواهد بود، اما جاده ها وخیابانها را بیشتر شلوغ می کنند و  سالمندان بر روی حقوق خود در خودرو ی بدون راننده اصرار خواهند کرد. تلاش های اقتصاددانان برای تسخیر تراکم جمعیت وترسیم جدید شکست خواهد خورد و آمریکایی ها ساعت ها ساعت را صرف بررسی پیام های متنی خود و تماشای تلویزیون به جای رانندگی خواهند کرد. .Imagini pentru The Decline and Fall of the American Empire The Decline and Fall of the American Empire
نویسنده مقاله خود را اینگونه به پایان می رساند: بنابراین چه چیزی در این ادراک  وتصور به نظر می رسد باور نکردنی نباشد؟ آیا فکر می کنید رشد بهره وری به 3 درصد برسد؟   وآیا پیشرفت در پزشکی به ما اجازه می دهد تا تا سن 135 سالگی  زندگی کنیم ؟ آیا این پیشرفت های تکنولوژیکی باعث می شود که ارتش ایالات متحده پیشرفت کند؟ آیا مستعمره  قرار دادن مریخ فوق العاده خواهد بود؟ وآیا  همه اینها  - ارزش تحمل این همه رنج وبدبختی را دارد ؟

تهیه وترجمه: نجوای کنگان
 
منبع: The Decline and Fall of the American Empire

Even if you don’t think it’s likely, it’s always best to be prepared.
By Tyler Cowen
July 30, 2018, 2:30 PM GMT+4:30
 داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اسرائیل ترور هدفمند دانشمندان خاور میانه را از سر می گیرد

تاریخ:دوشنبه 22 مرداد 1397-01:07 ق.ظ

اسرائیل کشتار هدفمند دانشمندان خاور میانه را از سر می گیرد

  
   
 
 

اسرائیل بار دیگر طرح کشتار هدفمند دانشمندان را در خاور میانه از سر می گیرد.

پس از آنکه به طور منظم تمام دانشمندان علوم نظامی عراق و سپس دانشمندان علوم اتمی ایران را از میان برد ، از میان برداشتن ژنرال عزیز آسبر را که از متخصصین علوم نظامی سوریه بوده طراحی نمود .

دکتر آسبر  ، رئیس وابسته آنتن چهارم مرکز تحقیقات و مطالعات علوم سوریه بوده است (مصیاف ) . او متخصص سلاح موشکی و راکت بوده است

به گذارش الوطن ، ژنرال و گاردش طی انفجار خودرو ، در چهارم ماه اوت ۲۰۱۸ کشته شدند . هنوز مشخص نشده که ماشین آنها حامل مواد منفجره بوده و یا توسط هواپیمای بدون سرنشین هدف قرار گرفته .

اسرائیل می کوشد تا به لحاظ علمی برتری خود را در منطقه حفظ نماید و هر متخصص ایرانی و عرب را از میان بردارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanianنوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

اسپوتنیک: در تهران، 9 عضو شورای شهر بازداشت شدند

تاریخ:دوشنبه 22 مرداد 1397-12:59 ق.ظ

اسپوتنیک:

در تهران، 9 عضو شورای شهر بازداشت شدند

برخی اعضای شوراهای شهر دراستان تهران به جرم تبانی درمعاملات شهرداری دستگیر و ۶ نفر به اتهام جعل مدرک تحصیلی بازداشت شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر نیوز، استانداری تهران اعلام کرد که در بررسی های انجام شده، تعداد 25 نفر به دلیل سوء استفاده از موقعیت و سوء استفاده از اموال شهرداری  و اقدامات غیر قانونی دیگر مورد اتهام های مختلف قرار گرفته اند. در این راستا اعضای شوراهای شهر دراستان تهران به جرم تبانی درمعاملات شهرداری دستگیر و ۶ نفر به اتهام جعل مدرک تحصیلی بازداشت شدند.

سوء استفاده از موقعیت شغلی به سلب عضویت از شورا حکم برخی از این افراد اعلام شده است. 9 نفر به اتهام ارتشاء و تبانی در معاملات شهرداری دستگیر شدند که اکنون با قرار وثیقه آزاد  هستند. یک نفر به اتهام تحصیل مال نامشروع در تعلیق قضایی قرار دارد.

گفتنی است، امروز از سوی دیگر در راستای دست داشتن برخی مقامات دولتی در بحران اقتصادی ایران و افزایش نرخ ارز،  اقای‌ اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرد: تاکنون 67 مجرم دستگیر شده اند و از تعدادی تحقیق شده و با قرار تامین آزاد هستند این در حالی است که بیش از 100 نفر از افراد صاحب سمت ممنوع الخروج شده اند و برای 25 پرونده و 26 نفر کیفرخواست صادر شده است.نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نیویورکر: درنبرد نفسگیر روانی تحریم ها، چه کسی پیروز می شود؟

تاریخ:پنجشنبه 18 مرداد 1397-11:25 ق.ظ


 
نیویورکر:  درنبرد طولانی  ونفسگیر روانی، چه کسی دراین دور تحریم ها  پیروز می شود..  اصولگرایان ایران یا ترامپ ؟


 Who Will Last Longer: Trump or Iran’s Theocrats?نویسنده: Robin Wright
  8 آگوست,2018

مجله ی«نیویورکر»  گزارش نوشته شده توسط «رابین رایت» نویسنده و تحلیلگر  (همان مجله از سال 1988) منتشر کرده  است، اوطی این مطلب در تلاش است  مهم ترین چالش هاو چرخش ها و فرازونشیب ها ی تحریم ها  ونتایج نهایی آن را علیه ایران  که به ویژه پس از امضای رئیس جمهور آمریکا در مرحله دوم از طرح دولت آمریکا به اصطلاح برای جلوگیری از برنامه هسته ای ایران  اجرا شده است را به سمع ونظر مخاطب برساند.

او می نویسد: : «ترامپ  از روز دوشنبه گذشته،بایک فرمان اجرایی  به اعمال دوباره تحریمهای اقتصادی بر ایران، و مرحله دوم از برنامه سه ساله با هدف وادار کردن جمهوری اسلامی،   به مذاکره یا یک توافق جدید به منظور کاهش برنامه هسته ای و  متوقف کردن  گروهی از فعالیت های دیگر مورد نظر دولتش، با تن دادن به انزوای اقتصادی مجبور کند ».
 نویسنده با تشریح تاریخچه ی از مذاکرات هسته ی و توافق پایانی نوشت : نماینده اتحادیه اروپا و سایر کشورهای امضا کننده پای برجام منجمله روسیه و چین با اظهار تاسف از تصمیمات یک جانبه ترامپ و مسالمت آمیز دیدن برنامه ی هسته ایران و تائید 11 مورد  از این مهم توسط آژانس هسته ی  ، اعلام کردند که عزم جدی دارند تا برجام را حفظ کنند.  گرچه تعداد زیادی از شرکت ها تحت تاثیر تصمیمات ترامپ قرار گرفته اند. و فعالیت ها وهمکاری های خود را با ایران  کاهش داده یا لغو کرده اند.
  «کنت کاتزمن» - تحلیلگر   شرق میانه و ایران  در سازمان تحقیقات کنگره دراین رابطه می گوید:  در مقابل تحریم های ایالات متحده،  «اقتصاد ایران امکان پایدار را داراست ، و یا حتی ممکن با یک رکود خفیف روبرو شود ، اما  آن قادر است با مدیریت ضرورتهای خود  به میزان نامحدودی بپردازد».
  «ریچارد نوو»  نویسنده  کتاب«هنر تحریم» (The Art of Sanctions)، ​​و  کارشناس ارشد دولت اوباما در طول مذاکرات هسته ای با ایران  نیز گفت : که عدم حمایت خارجی  از تحریم ها بصورت یکنواخت  به سهم خود به معنای بروز تعداد زیادی از شکاف ها و پیچیده تر شدن اجرای قانون تحریم ها خواهد بود، و همچنین بسیاری از اختلافات میان آمریکا  و   اروپایی بیش از  گذشته دامن خواهد زد؛ وباعث تضعیف نیروی دیپلماتیک لازم برای تعامل با چین، هند و یا دیگران که به انجام کسب و کار با ایران رغبت دارند گردیده است. او اضافه کرد که سخت ترین چالش این است که   برنامه ی که به اعمال تحریم بر صادرات نفت در ماه نوامبر طراحی شده ، شرکت های کوچک  به احتمال زیاد  درحوزه ی انرژی جایگزین  شرکت های بزرگ   شده است در واقع خروج آنها از ایران، موجب شده تا عملیاتی مشابه در مقیاس کوچکتر « آن کشور قادر به مقابله در چارچوب ایمن سازی خود شود ؛ که  در مجموع منجر به  کاهش تاثیر تحریم ها  در  بلند مدت برایران خود بود »

همچنین «دانیل گلاسر»، معاون وزیر خزانه داری سابق  در امور تامین مالی تروریسم  توضیح داده است : در حالی که برخورد دو کشور طی سه ماه آینده تشدید می شود،  اما مهم ترین پرسش این نیست  که  در مورد   تحریم ها ایران به چه میزان صدمه دیده است؟ نیست، بلکه  که در  زمینه استراتژیک که  آنها   تحت آن این تحریم ها اعمال شده قرار گرفته اند چه  تغییراتی داشته اند؟   او اضافه کرد که « تحریم ابزار است و یک سیاست نیست، و به رغم  مخالفت ای    ایالات متحده  ، هنوز هم اهداف دولت آمریکا روشن نیست،  و این مجازات های اقتصادی  زمانی  موثراست که  بسیاری از کشورها برای اجرای آن متحد باشند، و او اضافه  می کند: «مشخص شد که انزوای فزاینده ایالات متحده آمریکا  برمتحدان سنتی  مضر تر شده و خسارت بیشتری به آنها وارد کرده است».

ماتیو لویت، معاون  وزیر اطلاعات و تجزیه و تحلیل در وزارت خزانه داری، گفت: "تحریم های اعمال شده توسط دولت ترامپ  هدف واضحی   جز .تسلیم کردن ایران  و بازگشت به میز مذاکره برای بازنگری مجدد ندارد." وروشن است که دستیابی به این هدف بسیار بعید می باشد .
 تهیه وترجمه : نجوای کنگان
منابع: -  Who Will Last Longer: Trump or Iran’s Theocrats?نویسنده: Robin Wright
 - 
The Art of Sanctions: A View from the Field (Center on Global Energy Policy Series) Hardcover – December 12, 2017
by Richard Nephew


نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آیا گوشی های هوشمند همراه نسل های حاضر و پیش رو را نابود کرده است؟

تاریخ:یکشنبه 14 مرداد 1397-06:28 ب.ظ


آیا گوشی های هوشمند همراه نسل های حاضر و پیش رو را نابود کرده است؟

خلاصه ی از مقاله ی پژوهشی(1):

 یکی از پارادوکس های  زندگی نسل  فعلی  این است که زمان بیشتری را   زیر یک سقف با پدر و مادر خود می گذراند  اما به دشواری می توان گفت:  آنها امروز   به مادران و پدران خودنزدیکتر از  اجداد خود هستند؟!
"من دوستانم را همراه  با خانواده های شان می بینم و لی با آنها حرف نمی زنند." آنها فقط می گویند "بله، بله،" درواقع زمانی که آنها از تلفن های خود استفاده می کنند به خانواده هایشان توجهی ندارند. "همانند همسالان دیگرشان، تنها  یک عبارت میان آنهاشایع تراست  من بیشتر وقت  فراغتم از تابستان را با دوستانم در فضای مجازی  سپری کردم...
 این حالت،در رفتار آنها در جوامع مختلف بصورت عادی محسوس است. تعداد نوجوانانی که هر روز بیرون رفتن   با دوستان خود را تجربه می کردند  بیش از 40٪  حدفاصل سالهای 2000-2015 کاهش یافته است؛ و این رویه با کاهش مداوم، به ویژه در دوران اخیرروبروست
بچه های کمتری در مکان هایی که همیشه آنها را می دیدیم صرف وقت می کنند. این چیزی است که بسیاری از نوجوانان درگیر آن هستند :  شاد وناشاد ، بچه های فقیر و غنی  ، دانش آموزان درس نخوان و دانش آموزان برجسته و...   فضای  مجازی جایگزین همه  ی محیط سابق  از طریق برنامه های  نرم افزاری ،کاربردی و وب سایت های در دسترس شده است.
شما  نمی توانیدانتظار داشته باشید جوانان و نوجوانان با وجود اینکه زمان زیادی را در این مکان های جدید صرف کنند،خوشحال وسرحال باشند، زیرا اکثر داده ها نشان می دهد که چنین نیست. بررسی  موسسه حمایتی ملی مواد مخدر،  در سطح ملی آمریکا ، که دانش آموزان کلاس دوازدهم  را با بیش از 1000 سوال طی هر سال   از سال 1975، و دانش آموزان کلاس هشتم و دهم از سال 1991. و درکنار اینها جوانان و نوجوانان  را مورد پرسش درقبال  چگونگی  شاد بودن  ومیزان  استفاده ی آنها از اوقات فراغت  در فعالیت های مختلف، از جمله فعالیت های نامحدود مانند تعامل اجتماعی و ورزش، و در سال های اخیر درمقابل  فعالیت های محدود مانند سایت های شبکه های اجتماعی و گشت و گذار در اینترنت را صرف می کنند قرارداده که نتایج  آن را  روشن تر می شود با تکیه براین توضیح بیان کرد: آنها که زمان بیشتری را  بیش از حد متوسط ​​در فعالیت های محدود  صرف می کنند در مقابل   کسانی که زمان بیشتری بیش از حد متوسط ​​در فعالیت های غیر محدود می گذرانند، دسته ی دوم بیشتر احتمال دارد که شادتر باشد.نوجوانانی که زمان بیشتری را صرف تماشای صفحه نمایش می کنند   اغلب علائم افسردگی دارند.
  این تحلیل ها  ومطالعات مشابه و نظر سنجی ها ومصاحبه های مرتبط نشان می دهد:  زمانی که نوجوانان وجوانان در مقابل  صفحه نمایشگرها وقت گذرانده اند از ناخشنودی صرف،تندی خلق و خو، انزوا، کم خوابی، روان پریشی  رنج برده " وهمراه با صرف زمان بیشتراین عبارات راتکرار کرده اند :" من احساس تنهایی می کنم، "من اغلب   به فریفتن  وفریب خوردن فکر کرده ام" و "ای کاش من دوستان بیشتری داشتم،"  و  در  آنها احساس تنهائی از سال 2013 افزایش یافته است
پیوند بین تلفن های هوشمند و پدیده روانشناختی   که این نسل رنج می برد چیست؟ سایت های شبکه های اجتماعی از نفوذ خود برای محدود کردن روز و شب در  جوانان  ونوجوانان استفاده می کنند و همچنین نگاه افراد  بالغ را جذب می کنند. تعداد نوجوانانی که با احساس رها شده  در این فضا فعالیت دارند همیشه در تمام گروه های سنی بالاترست.  وعوارضی مانند  افزایش تمایل به تنهایی، افزایش گرایش به خودکشی و گسترش احساس رها شدن به نظر می رسد سریع و قابل توجه باشد.
این  پیامدهای ترسناک  برای دختران جوان بیشتر مشاهده شده است و   این واقعیت  که دختران بیشتر به اینترنت وابسته هستندرا تقویت  می کند. جوانان تمایل دارند بر یکدیگر  از لحاظ جسمی تسلط یابند، در حالی که دختران بیشتر به قربانیان وضعیت اجتماعی و روابط نامتعارف تبدیل می شوند.
 این پژوهشگر با تکیه بر داده های  علمی متنوع در پایان نتیجه می گیرد : اگر  قرار بود برای دادن مشاوره به نوجوانان در مورد خوشبختی بر اساس این مطالعه،  نظری را بگویم این نکته را می گفتم:  تلفن همراه خود را کنار گذاشته وبه  خاموش کردن لپ تاپ خود بپردازید، و به انجام چیزی روی بیاورید  که صفحه نمایشگر را شامل نمی شود....
منبع:
.https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2017/09/has-the-smartphone-destroyed-a-generation/534198
 

نوع مطلب : تحلیل مقاله 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2