واکنش سپاه به حادثه اهواز: پاسخ کوبنده می‌دهیم

معاون سیاسی سپاه در واکنش به اقدامات تروریستی امروز در اهواز گفت: گروهک تروریستی جنایت‌آفرین در اهواز و همچنین حامیان آنان در منطقه و فرامنطقه، به زودی تاوان سنگینی برای این جنایت‌شان پرداخت خواهند کرد.

خبرگزاری فارس: سردار یدالله جوانی معاون سیاسی سپاه در واکنش به اقدامات تروریستی امروز در اهواز گفت: حمله تروریستی به یک مراسم رژه نظامی کاملاً مردمی که با حضور اقشار گوناگون جامعه برگزار می‌شود، کار سختی نبوده و هیچ‌گونه ارزش نظامی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه پاسخ به این نوع اقدامات کور،‌ به طور قطع‌ کوبنده و پشیمان‌کننده خواهد بود، افزود: گروهک تروریستی جنایت‌آفرین در اهواز و همچنین حامیان آنان در منطقه و فرامنطقه، به زودی تاوان سنگینی برای این جنایت‌شان پرداخت خواهند کرد.

جوانی اظهار داشت: کسانیکه این جنایت را مرتکب شدند و تعدادی از فرزندان این ملت را مجروح کرده یا به شهادت رساندند و همچنین حامیان آنان ‌باید بدانند که با این نوع اقدامات کور و بدون هر نوع ارزش نظامی، ‌هرگز موفق به ایجاد تزلزل در اراده ملت و نیروهای مسلح کشور نخواهند شد.

معاون سیاسی سپاه تصریح کرد: ملت ما راه انقلاب را که همانا راه پیشرفت، عزت، استقلال و اعتلای ایران یکپارچه است با قوت ادامه خواهد داد. نتیجه این نوع اقدامات دشمنان و عوامل داخلی آنان، ‌مستحکم‌تر شدن پیوند میان اقوام ایرانی و تقویت بیش از پیش وحدت ملی است.

نوع مطلب : خبر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


جمعه 30 شهریور 1397 :: نویسنده : عبدالمجید اورا
         دردنیای سیاست باپذیرفتن دروغی، برخی به دورغ های بیشتری می پردازند؟
 

 نکته :

پژوهشگران مطالعات نظامی نیرو ی هوائی آمریكا در اوج جنگ جهانی دوم،  میانگین اصابت گلوله ها (کالیبرهای)  ضد هوائی را در نقاط مختلف هواپیمایی كه از  میدان جنگ در اروپا باز می گشتند، محاسبه كردند. آنها دریافتند که صدمات  وارده به نقاط مختلف  در  هواپیما های جنگی از این  هدف قرار گرفتن ها نامنظم بوده وسوال برانگیز است   .
بیشترین نسبت  خسارت  واصابت واقع شده در ساختار اصلی  و کمترین  نسبت میزان خسارت وارده  در موتورهای هواپیما  برآورد شده بود. در همان حال  همه آن متخصصین  نیاز به یک نابغه ریاضی داشتند که این نسبت  بدست آمده را به مقادیر لازم کیفی وکمی  در راستای  زره پوش کردن هواپیما کنند. آنها گزارش محاسباتی مکتوب خود رادر دست  گرفته و به یکی از مهمترین آمارگیران زمان خود رفتند. او  آبراهام والد(Abraham Wald) دانشمند آلمانی علوم آمار  بود که ازترس خشم هیتلر فرار کرده بود.
 محققان: استاد و الد، تعداد اصابت گلو له ها  در واحد سطح در بدنه ی اصلی هواپیما ها  1.8، و در قسمت موتورها به 1.1 رسیده است. ما می خواهیم بدانیم چه مقداری از مواد  مقاوم سازی وضد گلوله برای محافظت در هر بخش از هواپیما نیاز داریم؟
 والد: بزرگترین بخش  مقاوم سازی  در محافظت برای موتورها باشد.
 محققان: یعنی چه؟ اما  می بینید  که موتورها، کمترین میزان آسیب ها را بخود دیده اند ؟
 والد: "البته علی الظاهر آمارتان درست است. اما بقیه ی هواپیما هائیکه از ناحیه ی موتورها آسیب دیده اند و در میدان جنگ سقوط کرده اند را ندیده اید "  درواقع آنها تمرکز بر نقطه ضعف هواپیما  در قسمت موتور را نادیده گرفته بودند".
 این یکی از معروف ترین نمونه ها  از یک خطای منطقی به نام تعادل یا( بیطرفی در بقا  – Survivorship bias) است که در آن، تنها بر اساس تلاش های موفقیت آمیز، واقعیت را ارزیابی می کند و لی شکست ها را نادیده می گیرد.
  مطالعات متنوع نشان می دهد که ما نسبت به دروغ های  برخی سیاستمداران  حساسیت کمتری داریم؛  درست زمانی که این دروغ ها در باور جمعی  هضم می شود این رویه دریک موقعیت  وموضع گیری سیاسی خاص از لحاظ اخلاقی درست و موجه جلوه می کند.
به نظر نمی رسد که  این دسته از سیاستمداران بتوانند گاهی اوقات  با فرار از واقعیت ها و نجات یافتن به هرطریقی در مرحله ی، بازهم  حتی دروغ های واضح خود را کنار بگذارند.
تحقیق زیر که اخیراً توسط  پژوهشگران دانشگاه ایلینوی در شیکاگو  آمریکا انجام شده ونتایج آن مورد تحلیل قرارگرفته و در نشریه ی "علوم روان شناختی و شخصیت به نام  " Social Psychological and Personality Science" منتشر شده است که  نشان می دهد : افرادیکه از دروغ های سیاستمداران بیشتر متقاعد می شوند  بعنوان  یک باور جمعی از آن  حرف غیراواقعی حمایت می کنند زیرا که  بنظرشان یک موضع سیاسی خاص از نظر اخلاقی درست و موجه است.
در این راستا دکتر"آلیسون مولر " مجری همین پژوهش  می گوید: این روند به این دلیل است که حامیان یک سیاستمدار خاص اغلب  وقتی این دروغ را قابل قبول می دانند، زیرا گاهی اوقات لازم می بینند به عنوان تاکید براهداف اخلاقی بالاتر  آن را بنوعی بپذیرند"،  البته با گذشت زمان، این نتایج عواقب ناخوشایندی را به وجود می آورد، چون این امر باعث می شود که سیاستمداران  ، در حالی که وجاهت خود را در چشم مردم  حفظ کنند  جایگاه خودرا نیز در قلبشان تثبیت نمایند...و  یا در چشمان و قلب حامیان خود حداقل این ثبات را محفوظ دارند.
مولر و لیندا اسکیتکا(Linda Skitka)، استاد روانشناسی دانشگاه ایلینوی، شیگاکو در سال 2014  با جمع آوری یک پاسخنامه  و  مطالعه ی آن معتقدند است که نتایج حاصله به دو طریق در افزایش دانش ما در مورد «بازنمایی اخلاقی»  موثرخواهد بود:
او می گوید: "  این نتایج قابل توجه است؛ اگر چه  بسیاری  از مردم  در این مسیر متضرر می شوند زیراکه از اهداف اخلاقی به عنوان توجیه برای ارتکاب جرائم وکوتاهی هائی  استفاده  شده اند، اما آنها  با این حال متقاعد می شوند  که  ناخواسته و یا خواسته نقض های اخلاقی مشترک را مانند دروغ گفتن"  در توافق برای توجیه  وپذیرش آنها خودنیز  بنوعی نقش داشته و بپذیرند ... و دروغ پردازی مداوم  از طرف  بعضی سیاسیون  وبزرگ جلوه دادن یک کارانجام شده تمامی نداشته باشد".
 
ونویسنده ی ناچارمی شود : برای تشریح واقعیتی سیاسی از این ماجرای  طبیعی قابل تامل مایه بگذارد   :" ماهی روغن "  در  سکوتی همیشگی وبی پروائی تمام  روزانه هزاران تخم می گذارد،اما " مرغ" با گذاشتن یک تخم  چنان  قیق وقاق و قدوقدائی راه می اندازد که بیا وببین وبشنو! ... این درحالیست علیرغم اینکه تخم  "ماهی روغن"  که  مصارف درمانی فراوانی دارد  کمترکسی مصرف می کند ولی در مقابل تقریباً همه روزه  مردم از تخم مرغ استفاده می کنند.؟!
 
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 تفکر: مهارت های تولید فکر  از نگاه  پژوهشگران معاصر  
  ارزش  بیداری فكر در جهت یابی صحیح آن است
چند نکته مرتبط :
- ذهن ها مانند درختان بوده که افکار  میوه ها ی آن هستند ،  هرگاه ما در تقویت   درختان  بیشتربکوشیم  می توانیم منتظر افزایش کمیت میوه  با کیفیت و خوشمزه باشیم  و محصول چیدن را بهبود  بخشیم .... به علاوه  در "مهارت های ذهنی"  بیداری "تفکر" فرد با گام برداشتن بر روی مسیر علاقه  وهدف در آن درخت، امیدوار است که  با رشد میوه ذهن ازنظر کمی  و کیفی  اورا  در دریافت یک پیام و یک دیدگاه مشخص مثبت کمک کند.

- متاسفانه با ارتقاء سطوح دانش بشری وتک بعدی شدن نگاه او با  افزایش غرور  فکر کرد  که دیگر به به تعالیم و اصول آسمانی که بزرگترین  ومهمترین ثروت  در منبع  راهنمائی  برای سیر و سفر موفق وبرخورداری از  خوشبختی بر زمین  است و مسیرحرکت را از این طریق می توان  با موفقیت پشت سرگذا شت  و زندگی خود را معنی  داد، احتیاج ندارد؟!   وابستگی انسان به  ضرف ذهن و کنار گذاشتن چراغ وحی، تولید فکری او را با دورشدن از سعادت واقعی و عدم توانایی در لذت بردن انسان  از زندگی  با رنج بردن معنوی ومادی فراوانی همراه کرد . وبدتر از ازاین  اتفاق، این برداشت یکطرفه باعث شد تا سنگدلی را حتی برخود پیشه سازد.

- متفکر آمریکایی (کرین برینتون) ایده های غربی (سرمایه داری، سوسیالیسم، سکولاریسم، دموکراسی، روانشناسی و جامعه شناسی را ... محکوم  به جهالت و فقر  در به رسمیت شناختن حقیقت روح انسان) کرده  و می گوید:  اعتقادات غربی جدید به دنبال درک واقعی ، حقیقت روح انسان نیستند . "
-  عظمت اشتباه  ایجاد  شده  در موضوعات  مختلف توسط  بخش هائی  درهر علم  مثل : روانشناسی، جامعه شناسی و دیگر علوم مرتبط  هنگامی که  به  تفسیر روح انسانی  می پردازد آن را  به عنوان یکی از جنبه ها ی غیر ضروری شناخته ودور می اندازد و بقیه جنبه های انسانی مادی را  برجسته  می کند و تعابیرحیوانی  را هدف تلقی می کند  و از بعد معنوی  و روحانی  انسان غفلت می ورزد و تنها   انسان را از نگاه  صرفاً نیازهای مادی و فشاراجتماعی  و تقاضای مادیگرایی و حساسیت ها ونیازهای  ظاهری فرد مورد مطالعه قرارمی دهند وروشن است که  این خطا ست که تنها  فقط  معنویت و روح انسان مورد بحث قرار گیرد  و   غرایز و خواسته های او را فراموش  کنند.بنابراین تمام سیستم ها  و علوم و ایده هایی که به وحدت رویه  در توجه به هر دوبعد  انسانی (  روحانی و مادی) اعتقاد  واهتمام کافی ندارند از انحرافات جدی ناشی شده که سبب سرکوب جسم یا روح را فراهم آورده است.

- افت سلامت فکری انسان با زیان های بزرگ آن به برداشت های غلط ازحاشیه های علم بازگشته است ، دانش و فناوری انحصاری ارزش های  انسانی  را در برخی مواضع  تخریب کرده و آن  را تبدیل به یک کالا کرده تا  تنها به فروش رسیده و خریداری  شود واز سوئی تنها مبنائی ثروث اندوزی و انبوه قدرت طلبی گردد تا جائیکه اقتصاد و سرمایه داری مردم را به رقابت شدید بدون  لحاظ معانی  ارزشمند بشری برای مثال در   پیشرفت تکنولوژی سلاح،  با تب  جنگ افروزی و درگیری های کنترل و سلطه بر جهان آلوده نموده است...  درمقابل اکنون توجه بسیاری از جوامع دغدغه مند  بشری متوجه جستجوی فرهنگ جدیدی است که انسان را به تعادل روانی و اطمینان معنوی و خوشبختی واقعی که در تمدن بشری امروز خلاء آن احساس می کنند به ویژگی نهایی اخلاقی انسان جدای از حیوان می اندیشد.

- نگرانی در مورد   سلامت  فکری وصحت آن که انسان را در تمام ابعاد ش  - ذهنی و معنوی  در گیرد - پایه "فرهنگ جدید"، فرهنگ آینده است که توسط بسیاری از متفکران غرب مورد تأیید قرار می گیرد: (روژه گارودی) در کتاب " آینده را چگونه بسازیم" و (جاکوب برونوفسکی) "کتاب" ارتقای انسان "" ژان ماری پلت "در کتاب" بازگشت مصالحه وانسجام "   کرین برینتون  و در کتاب" شکل گیری ذهن مدرن "و" رامی پترا "در کتاب" سقوط سرمایه داری " انسان تک ساحتی؛ نویسنده: هربرت مارکوزه؛و... همه  خبر ازضروت رقم خوردن تمدن نو انسانی برمبنای بشر دوبعدی می دهند.
جان اشتاین‌بک : "افکار مانند خرگوش هستند ، اگر شما دو  خرگوش داشته باشید وبدانید  که چگونه  آنها را پرورش دهید، پس از مدت کوتاهی یک  دسته   پرتعداد خرگوش خواهید داشت ".
"پروسه ی تفکر"در مقابل چالش ها ناتوان نیست اما این افکار ماست که در تعامل با فرصت ها و تهدیدات دچار عجز وتوقف می شود...

نوع مطلب : مقاله، 
برچسب ها : تفکر: مهارت های تولید فکر از نگاه پژوهشگران معاصر /نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


           در سخنرانی روز عاشورا
 اImagini pentru ‫نصر الله لإسرائیل: انتهى الأمر ونمتلك الصواریخ الدقیقة‬‎
نصرالله: اسرائیل بداند کار تمام شده و مقاومت موشک نقطه‌زن دارد
خبرگزاری فارس: نصرالله: اسرائیل بداند کار تمام شده و مقاومت موشک نقطه‌زن دارد
دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد این جنبش مجهز به موشک نقطه‌زن شده است و اگر رژیم صهیونیستی جنگ جدیدی تحمیل کند، با سرنوشتی روبه‌رو می‌شود که هرگز انتظارش را ندارد.
بر اساس گزارش شبکه «المنار»، نصرالله در ابتدای سخنرانی خود شهادت امام حسین (ع) و یارانش را تسلیت گفت و از حضور گسترده لبنانی‌ها در مراسم عزاداری دهه اول محرم قدردانی کرد.

دبیرکل حزب الله شعار «هیهات منا الذله» سر داد و بر ادامه مکتب و راه و روش امام حسین (ع) تأکید کرد.وی گفت: می‌دانیم که ادامه مسیر امام حسین (ع ) چیزی جز پیروزی، عزت و کرامت و آزادی نخواهد بود.

فلسطین

نصرالله سپس بر تعهد به مسأله فلسطین و ایستادگی در کنار قدس و نیز مردود دانستن معامله قرن تأکید کرد.

یمن

دبیرکل حزب‌الله در ادامه تصریح کرد: بر ایستادن خود در کنار ملت مظلوم، رنج‌کشیده و مقاومت یمن تأکید می‌کنیم. سکوت کنونی در قبال کشتارهای روزانه ملت یمن توسط ائتلاف آمریکایی-سعودی باید شکسته شود. اتفاقات کنونی در یمن، کربلای امروز است و در قیامت از سکوت در این باره سوال خواهد شد.

بحرین

نصرالله به مردم بحرین هم درود فرستاد و گفت این ملت علیرغم مسالت‌آمیز بودن تحرکاتش، مورد ظلم دولت بحرین و برخی کشورهای همجوار قرار گرفته است.

ایران

دبیرکل حزب‌الله لبنان درباره ایران گفت: واجب است که در کنار ایران بایستیم، چند هفته بعد تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرا می‌شود. همه ما می‌دانیم که دولت آمریکا پیگیرانه تلاش می‌کند تا کشورهای دیگر را از خرید نفت را متوقف کنند، میدانیم که ایران از جانب آمریکا به یک دلیل روشن تحریم می‌شود.

وی ادامه داد : اول اینکه ایران ملتزم به دین ، جمهوریت ، استقلال ، حاکمیت و آزادگی‌اش است. چون ایران در سطح رهبر، دولت، مسئولان و مردم هرگز نمی‌پذیرد که بنده آمریکا شود و کسی استقلال در تصمیم‌گیری‌اش را مصادره کند. ایران می‌خواهد کشوری مستقل و آقا و آزاد و کریم و عزیز باشد اما محاصره و تحریم می‌شود. چون ایران در کنار کشورهای منطقه می‌ایستد و از حقوق آنان دفاع می‌کند و در مقابل طرح‌های سلطه‌جویانه تکفیری می‌ایستد، مورد هدف است.

نصرالله تأکید کرد ایران در کنار فلسطین و مقابل اسرائیل و طرح آن ایستاده است، همانطور که در کنار لبنان ایستاده است تا خاک و سرزمین‌های عربی آزاد شود. ایران اولین کشوری بود که به ندای عراقی‌ها پاسخ داد وقتی که داعش تکفیری حمله کرد و مقدسات در خطر بود. جمهوری اسلامی ایران به مسائل مستضعفین پایبند است و این حق ایران بر گردن ماست که در کنارش باشیم.

موضع ضعف رژیم صهیونیستی و موضع قدرت مقاومت

دبیرکل حزب‌الله درباره رژیم صهیونیستی گفت این رژیم به خوبی می‌داند که محور مقاومت امروز قوی‌تر از هر زمان دیگری است. اسرائیلی‌ها عصبانی‌اند، چون طرحشان در منطقه ساقط شده است. اسرائیلی‌ها امید زیادی به اتفاقات لبنان،‌سوریه و عراق داشتند اما امیدشان نقش بر آب شد. اسرائیلی‌ها می‌دانند امروز کشورهای جدیدی وارد محور مقاومت شده‌اند و حتی کسانی که قبلا در صف مقابله با اسرائیل نبودند، امروز وارد این نبرد شده‌اند. اسرائیل نگران است...من از احتمالات سخن نمی‌گویم. اما این دشمن نباید خیالش راحت باشد . در هر نبردی در منطقه که به وقوع بپیوندند، شاید تبعات بزرگی برای منطقه داشته باشد.

نصرالله ادامه داد: دشمن می‌داند که نقاط ضعفش بر ما معلوم است همانطور که نقاط قوت ما را می‌داند. چند روز پیش وزیر جنگ اسرائیل به مناسبت سالروز جنگ (جنگ 1973 میان کشورهای عربی و اسرائیل که شش روز به طول انجامید )گفت، در خاورمیانه دو تغییر راهبردی رخ داده است. اول، دشمنانان ما ، یعنی ما (حزب الله و مقاومت)، موشک‌هایی دارند که نمی‌توان جلوی آن را گرفت. دوم اینکه جبهه داخلی اسرائیل به جبهه اصلی جنگ آتی تبدیل شده است. در جنگ 1973 در اسرائیل می نشستند و قهوه می‌خوردند و اخبار را از روزنامه می‌خواندند اما امروز این مسئله تغییر کرده است.

دبیرکل حزب‌الله افزود: در خصوص موشک‌های نقطه‌زن و دقیق، اعلام می‌کنیم که  آنان هم بدانند. آنچه باید انجام می‌شده، انجام شده است. مقاومت امروز موشک‌های نقطه‌زن و غیرنقطه زن و امکانات و تسلیحات لازم را در اختیار دارد و اگر اسرائیل جنگی بر لبنان تحمیل کند با سرنوشتی روبرو خواهد شد که در هیچ روزی انتظار آن را نداشته است.

وی ادامه داد: آنها می دانند تنها این تکنولوژی نیست که سرنوشت نبرد را مشخص می کند بلکه عنصر انسانی نیز بسیار مهم است. قبل از سال 1982 آنها به اشغال بیروت  تهدید می کردند اما از سال 2006 تا کنون آیا روزی شده که اسرائیل به اشغال بیروت تهدید کند؟ این موضوع نیاز به نیروی زمینی دارد نه نیروی هوایی یا موشک.

وی گفت: به نقطه مهمی رسیده‌ایم، ما در موضع قدرت، پیروزی و بازدارندگی قرار داریم، ما روحیه، اراده و حماسه همه اینها را از اتفاقات در این روز (عاشورا) در بیش از 1380 سال پیش  وام گرفته‌ایم، بار دیگر بر سرسپردگی خود به خط پیروزی خون بر شمشیر تأکید می‌کنیم و می‌گوییم با هر خطری در آینده مقابله خواهیم کرد، ما وارد امتحانی شده‌ایم که به خانم «زینب» سلام‌الله علیها متصل است ، از روز اول گفتیم «کلنا عباسک یا زینب» و طی سال‌های گذشته این را ثابت کردیم که «کلنا عباسک یا زینب».

دبیرکل حزب‌الله در پایان سخنرانی خود بار دیگر بر تجدید بیعت با امام حسین (ع) تأکید کرد و به همراه عزاداران شعار « لبیک یا حسین» سر داد.نوع مطلب :
برچسب ها : /نجوای کنگان/najvaye-kangan، سید حسن نصرالله: اسرائیل بداند کار تمام شده و مقاومت موشک نقطه‌زن دارد/خبرگزاری فارس/نصر الله: إذا فرضت إسرائیل حربا على لبنان ستواجه ما لم تتوقعه- المنار،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 28 شهریور 1397 :: نویسنده : عبدالمجید اورا
 این تابستان گذشت اما....
 داده های علمی، این تابستان واقعاً داغترین بود ...

وب سایت " Science Focus"  گزارشی تهیه شده توسط "دان میچل" متخصص امور  آب و هوا  در توضیح دلایل اینکه چرا این تابستان به شدت گرمتر از تابستان سال گذشته بوده  را منتشرکرده است.
این گزارش می گوید : که این تابستان  روبه پایان در مقایسه با دمای بالای  ثبت شده ی سال های گذشته در نیمکره شمالی بسیار گرم تر بوده است مشاهدات امواج گرما در روی خشکی، درجه حرارت بالا ثبت شده در سمت راست، چپ و مرکز هر قاره تغییرات جدی  را دراین عرصه نشان می دهد. در روز 27 ژوئن عمان درجه حرارت شبانه را که  به کمتر از 42.6 درجه   نرسید ، بعنوان  رکورد جهانی برای بالاترین درجه حرارت در یک دوره 24 ساعته به نام خود ثبت کرد.
در  حوزه ی دریای سرخ، بویژه در  بخش صحرائی آن، بالاترین دما ی درج شد ه رکوردی میان همه ی  قاره ها ثبت کرده و  به 51.3 درجه رسیده است. در نقاط دیگر سیاره،  رکورد دمای محلی در مدارهای مختلفی مانند دایره قطب شمال، ایالات متحده، ژاپن، یونان و انگلیس شکسته شده است.
 ...
 درادامه ی این مطلب آمده است: که با تشدید گرما و خشکسالی،  بروز پدیده  آتش سوزی های جنگلی را به وجود آورده  و وقوع مکرر آن اجتناب ناپذیر است. در واقع بسیاری از مناطق جهان در این مرحله از دست رفتن فراوان منابع جنگلی و زندگی گیاهی وجانوری و حتی زندگی مردم را تجربه کرده است. نمونه ای واضح تر از یونان وجود ندارد، جایی که آتش سوزی های جنگلی آن از  جو بالای زمین  قابل مشاهده بود و بادهای قوی تقویت شده از این فاجعه، آتش سوزی ها سریع تر و خاکستر های پراکنده در صحنه هایی شبیه به صحنه های هالیوودی در فیلم هایشان پراکنده شده و جریان یافت و این اتفاق در جاده ها زیر یک آسمان پر از آتش های سرخ شوم بوقوع پیوست.
نویسنده  با اظهار تعجب می پرسد  که چرا در دنیائی  که تغییرات آب و هوایی به علت آلودگی ایجاد شده توسط انسان با بروز این حوادث آب و هوایی واقعا  شگفت آور نیست؟ لذا رعایت برخی از احتیاط ها در اینجا مورد نیاز است، چرا که با توجه به این واقعیت که زمین از زمان انقلاب صنعتی به میزان 1.6 درجه افزایش یافته است، شرایط آب و هوایی و دما و همچنین گرمایش جهانی می تواند نقش مهمی در افزایش  میانگین دمای هوا داشته باشد،که آثار آن در  تابستان امسال محسوس بوده است.
...
از لحاظ الگوهای آب و هوایی ،اغلب با توجه به جهت  گیری یک جریان وتداخل آن در جریانی دیگراز عوامل تاثیر گذار دراین ماجراست... که  تغییر آب و هوا   در مکان های خاصی یک اولویت مهم است، اما آن  نیز ثابت می کند که آن را یک مشکل خاص میدانند. توافق عمومی وجود دارد که شرایطی پنهان  وجود دارد که  که تابستان را طولانی می کند اما در حال حاضر ممکن است  که این شرایط در عرض جغرافیایی  کاهش یابد  وبا  مسدود کردن این سیستم در آن دایره به سمت قطب به دلیل تغییر آب و هوائی حرکت کند.
در پایان نویسنده این گزارش نتیجه می گیرد: که آینده ممکن است تعداد کمی از الگوهای نامطمئن آب و هوایی را  در خود داشته باشد، اما مسلما آنها الگوهای هوای گرمتر خواهند بود که باعث می شود که امواج  گرمای ایجاد شده، جنگل ها را  مانند تابستان امسال، در چند دهه پیش رو طعمه ی آتش خواهد کرد...
این گزارشگر  هشدار می دهد: که اگر ما اکنون نتوانیم شرایط آب و هوایی را ثابت نگه داریم،ممکن است 50 سال بعد در بولتن هواشناسی می خوانید که "هوا نسبتا سرد با دمای  گرم  در جنگل و آتش سوزی مشابه سال 2018  قابل مقایسه است."!  بنابراین  باید منتظر بمانیم تا ببینیم  چرا وچگونه تابستان خشن در "آینده" بسیار سخت تر است.
تهیه وترجمه:نجوای کنگان
منبع : What has been causing 2018’s summer heatwave?
نویسنده:  Dann Mitchel 
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان منبع : What has been causing 2018’s summer heatwave? نویسنده: Dann Mitchel/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 28 شهریور 1397 :: نویسنده : عبدالمجید اورا


                                   توسعه ی تفکر  

 در راستای بهبود کارکرد نحوه تفکرمان مهم است که   فعالیت فکری خود را  طوری ساماندهی کنیم  تا بین سه اصطلاح که برای بیان آن تعریف می شود، تفاوت قائل شویم:
     سبک فکر کردن
این  بخش شامل ابزارهای مختلف تفکر مانند (تحلیل، مقایسه، توصیف، نتیجه گیری ، فرض ، اختصار، رتبه بندی، ترکیب  و غیره) است.
     تحقق فعالیت  مطلوب ذهن
آیا از  ابزار ها ی سبک فکر استفاده می شود؟
     بلوغ ذهنی
تحقق رشد ذهن تا وضعیت مطلوب با استفاده از  ابزار تفکر برای تولید وایجاد یک رفتار متوازن و یک احساس سالم).
شیوه های تفکر پیشرفته:
     تفکر " پرسشی "  با طرح سوالاتی از زمان ، محیط و فضای معاصر  - سعی  در جستجوی علل یابی ویافتن پاسخ هائی برای  آنها و ایجاد هم افزائی پیرامون آن سوالات دارد، از همه ی موضوعات  مرتبط می پرسد،مناسبت ،سود و زیان آ ن  را برای جامعه و مردم لحاظ  می دارد.
     تفکر خلاق یا"نوآورانه" بر مبنای اصول و مبانی بدیهی  قرار گرفته است که بر روی آن جزئیات و ایده های جدید ایجاد می شود.
     "تفکر انتقادی " بر پایه تمایز و وجوه افتراق نهادینه شده است که پاسخ های زمان گذشته را مورد سوال وبازبینی  دوباره  قرار می دهد و در صورت لزوم  پاسخ جدیدی درکنار آن  جایگزین می کند و از آن دستاورد وبدیل های احتمالی انتظار دارد که در زمان حاضر و آینده  نشان دهند که چقدر قوی وکارآ هستند.

     تفکر تفصیلی؛ 
تفکری"دقیق" است که به جزئیات وظرافت ها ی چند بعدی در امور مورد نظر توجه کرده و  این جزئیات را منصفانه بررسی می کند ..
    تفکر انعطاف پذیر؛انعطاف پذیری بمعنی داشتن نوسان و عقب گردو تردید داشتن و ناتوانی در تصمیم گیری ها نیست.بلکه انعطاف پذیری توانایی تغییرات ساده برای دستیابی به نتایج بیشتر یا پیشگیری از  بحرانی بزرگ و توانایی دقیق تر بدست آوردن مزایا و منافع  با کاهش معایب ونواقصات است.

 نوع مطلب :
برچسب ها : سبک فکر کردن (تحلیل، مقایسه، توصیف، نتیجه گیری، فرض، اختصار، رتبه بندی،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 28 شهریور 1397 :: نویسنده : عبدالمجید اورا
     اسوه ی بنام حسین (ع) الگوئی از عاشورا  و حماسه ی دفاع مقدس
 جغرافیای کربلا  همه ی تاریخ را پشت سرگذاشت و تاریخ کربلا نگاه همه جغرافیا را تسخیر مکتب خود کرد نبردسال 61 هجری کربلا ،صرفاً یک جنگ در دو جبهه ی  نابرابر یعنی در قالب دو جریان حسینیان و یزیدیان نبود.بلکه تقابل نور باظلمت و عدالت طلبی با ستمگری- موحدان با مفسدان-  امران به معروف با تباه کنندگان دین - ناهیان ازمنکر با منحرفین غفلت زده و دانائی و پارسائی با جهل و زخارف زدگان دنیا - پاکی با پلیدی-  همه ی دین در مقابل همه ی دنیا  ... و در یک عبارت" اسلام ناب در مقابل اسلام یزیدی" بود ...
نتایج و توابع روشنگرانه   این واقعه در تجلی نهضت عاشورا  و پیامدهای دینی ، فرهنگی سیاسی بیدارگرانه ی  آن،  همچنان موضوع بحث محوری و تمرکزمبارزان آزاده  ومحرک جنبش های محرومین نه تنها در محرم وصفر  بلکه در اغلب رخدادهای  تاریخی جامعه ی مسلمانان وحتی برخی جوامع دیگر و  پس از آن  در رویدادهای دوران معاصر قرارگرفته است.  بطوریکه روز عاشورا بعنوان  نمادی روحیه آفرین ،برای نهضت محرومان و ستمدیدگان علیه ستمگران و روز پیروزی خون بر شمشیر تبدیل شده است.
براستی هر که حسین (ع)  را شناخته و فلسفه ی حرکت و نهضت اورا دانسته ، عظمت ارزش ها و فداکاری ها و ایثارگری بشری را درطول همه تاریخ درک کرده است و میداند که این انتخاب استوانه ی مستحکم برای زندگی فاخر و عزتمندانه است
   پرچم امام حسین (ع)  و علم ابوالفضل العباس(ع)  در هر بخشی از این آب وخاک و بردوش هر انسان پاک نهاد  به نمایندگی ازاجابت ندا ی "هل من ناصر   ینصرنی" در اظهار  همراهی  با هدف  مقدس و گرامیداشت یاد حماسه ی حسینی به فراز درمی آیدو بربلندای  اندیشه شکوهمند انسان وارسته به اهتزاز درمی آید  ودر واقع حمل پرچم امام حسین (ع)  جلوه ی از عزت طلبی و آزادگیست . و پیشانی بند لبیک یا حسین عشق به قیام حسینی  وسر نهادن در امتداد  آن  مسیری است که حضرتش برای حفظ دین جدش (ص) هر گونه ایثاری را سهل ومیسر می داند  و اینگونه بود که رزمندگان اسلام و جوانان ایثارگر خصوصاً  در الگو پذیری  از جانفشانی امام حسین (ع) ویاران وفا دارش  که در  حماسه ی ابدی تا روز قیامت جاودانه باقی خواهد ماند با شعار  "  هیهات من الذله" از انقلاب اسلامی و  سرزمین اسلامی  ارزشمندترین داشته ی خویش را که همان جان گرانقدر بود تقدیم نمودند.   زیرا  حسین در مفهوم  عام خود نامی متبرک ،انقلابی، غرورانگیز وندائی شورانگیز در میان امت محمد(ص)  و پیامی رسا و چشمه ی جوشان ونامحدود برای  گسترش مبارزات عقیدتی است..
 براستی نام حسین (ع)،انسان ساز در همه ادوار و عهدها  بعنوان منبع آزاد مردی و مرجع شرافت  بی نهایت، شناخته  شده است نام حسین همواره برای درهم شکستن ستمگران و متجاوزان  گرگ صفت، قوی تر ین  سلاح  حرکت ، مقاومت ، استقامت و پایداری، سلحشوری  در جبهه ی بطول وعرض تاریخ و کره زمین است ...
  درس های کربلا  الهام بخش  مختارثقفی ،  زید بن علی،و...   امام خمینی(ره) .  . و منشاء  حماسه شهیدان  وایثارگران و رزمندگان  دفاع مقدس ...   و بسیج  توده های ظلم ستیز  تا مدافعان حرم  و رزمندگان محورمقاومت است که در متن   نگاه عمیق وپرمعنای همه ی آنها نگرشی مقدس بر محور رهبری مکتب امام حسین (ع) خودرا برجسته نشان داده است.
 در دفاع مقدس هشت ساله از نوجوان 13 ساله به تاسی از قاسم بن حسن(ع) و جوانان 18 ساله به  پیروی از علی اکبر امام حسین و از سوئی حبیب مظاهر های سپید مو  یادآور سالهای دیرین نوحه وسینه زنی و خانواده های معزز ومکرم شاهد الگو گیری از زینب کبری در پیام رسانی ، درتبیین اصالت محتوای گفتمان انقلاب و دفاع از آن بمیدان امدند همچنانکه جانبازان عزیز هرجا که مصیبتی برایشان وارد شد.وخود را فدا کردند، گفتند: "ما راینا الا جمیلا" ...
قرن ها گذشت  تا همانگونه  که اصحاب امام در رفتن به میدان سبقت میگرفتند  در عصر حاضر  نیز رزمندگان اسلام  در طول دفاع مقدس در عبوراز میادین مین و شکستن خطوط دفاعی دشمن برهم پیشی بگیرند.صدها سال گذشت تا آرزوی احدی الحسنیین ( پیروزی یا شهات) بعنوان دستور العمل شبهای عملیات بلاجویان جبهه های غرب وجنوب باشد. 
چندین سده پشت سرگذاشتیم تا قمقه های ترکش خورده ی  شهدای غریب دوکوهه ، تداعی گر مشک سوراخ شده ی ساقی تشنگان کنار فرات باشد.    با هزار واندی  سال گذشته از آن ماجرا دوباره خیمه  ی دعا ونیایش در کنار قتلگاه های بلا وآزمایش برپا شود و  خضاب و خرامیدن سرو نازهای جوان در میان تاریکی نخلستان و  بی اعتنائی به خارهای طبیعی و مصنوعی مغیلان  بیابان و پیشانی گذاشتن برزمین برای سربه آسمان سائیدن  تاچفیه ی سرخ کنند و دشمن را مبهوت شهادت طلبی خود نمایند...  گرچه این روند چشمان مادران را اشکبار و نگاه واپسین خواهران را اندوه بار کرد اما جهان توانست عظمت وبزرگی   یاران امام حسین(ع) را در  61 هجری قمری را بوسیله ی عاشورائیان پاکباخته پیر خمین(ره) در سالهای دهه ی(شصت)  1360هجری شمسی  بمدت 8 سال از نزدیک نظاره گرباشد و ماجرای آزادگان سرافرازی که به اسارت در خیابانها ی بغداد و .... گردانده شدند...از دیگر تبلورهای پایداری بود که دنیارا متحیر ساخته بود  که برای دفاع از آرمان پسر فاطمه (س)  تحمل همه ی اینها ساده بود. ...
مردان مردی که در میان همه ی آتشباران دشمن از زمین و آسمان و دریا  پای عقب نکشیدند تا امروز که  عملیات تفحص پیکر پاکشان را از عمق میدان نبرددر جزیره بوارین پس از 37 سال را به دستان مشتاق مردم انقلابی می سپارد هنوز هم استخوان گمنامان زمین و مشهوران در آسمان پای در پوتین می فشارد....
در 1400 سال پیش زر و زره و تیغ وشمشیر ونیزه ی دشمن بیشمار بود. و آلت قتاله  پرتعداد گرداگرد هر مبارز که از لشکر امام به میدان می رفت  در می گرفت در دفاع مقدس نیز  جنگ افزار  مدرن روسی و فرانسوی، اسرائیلی وآمریکائی و...  همه جوره اش و درکناراینها  سلاح شیمیائی و کانال های آب و موانع ایذائی  در گرماگرم جنگ  رزمندگان اسلام را از چند جهت در فشار قرار می داد. و جالب اینکه هر دو گروه مورد اشاره  در سپاه اسلام با همه ی آن فاصله ی زمانی طولانی تاریخی یک نقطه اشتراک آشنا در بیان جملات آخر داشتند " یا حسین گویان" تا رسیدن به شهادت برعقیده خود راسخ ماندند.    
 كربلای زمانه بوقوع پیوست وقتی که همه ی مبارزان حقیقتجوی انقلاب اسلامی  و هواداران  صادق آن به شعار ( یالیتنا كنا معكم لنفوز فوزا عظیما) به یاری طریقت قران و  عقیده امام حسین (ع ) شتافتند و خود را در اردوگاه سرورآزادگان عالم پرافتخار یافتند  و اینگونه حقیقت  بر همه جهانیان روشن شد   که سینه های پر از عزم جهاد و سرهای آماده شهادت در راه عقیده شکست ناپذیرند.
و چه خوش خواند صادق اهنگران ... کربلای جبهه ها یادش بخیر ....
و دفاع مقدس مان، با نیت تقرب به خدا و تبرک لبیک یا حسین(ع) قبل از آنکه میدانی برای ابراز رشادت ها باشد .محفلی روحانی برای دلباختگان شهادت دراه خدا  بود ... آه جبهه کو برادر های من .... وجمله ی آخرعباس(ع) : یا اخی ادرک اخاک ... برادرم ...برادرت را دریاب.
 
    
نوع مطلب :
برچسب ها : اسوه ی بنام حسین (ع) الگوئی از عاشورا و حماسه ی دفاع مقدس/نجوای کنگان/najvaye-kangan،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   
نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :