برای بازی بزرگ ، میدان بدون دید ، یک  مهره هم کافیست؟!
             انتخابات مجلس یاز دهم در حوزه  جنوب استان بوشهر با مرکزیت کنگان و  دغده ی ویژه ی که می طلبد :
 کسی که  برای اولین بار اصطلاح «بازى بزرگ» را به كار برد( كانلى)  افسری انگلیسى بود. که از  سوی دولت متبوعش ماموریت یافت تا به «سن  پترزبورگ» رفته و از آنجا  بصورت  ناشناس وپنهانی خود را از  افغانستان به هندوستان برساند. «كانلى» در این سفر زمانی خودش را "حكیم" و گاهى بازرگان،معرفى كرد  و زبان‌ها  و ارائه نقش و بازیهای مختلفی را برای طی مسیر  خود ، خوب بلد بود و هنگامى كه از او می‌پرسیدند  اهل كجائی ؟  جواب می‌داد كه هندی هستم. " كانلى"یكى از نخبگانى بود كه از دانشگاه علوم سیاسى آن کشور  مجمله ی فارغ التحصیلانی ماهر در حوزه دانش سیاسی و جاسوسى به دولت معرفی شد او  نخستین سال‌های جوانیش را در دانشگاه «رگبى» كه براى افسران سیاسى ساخته شده بود، سپرى كرد این كه چگونه «كانلى» توانست تا خودش را از «سن پترزبورگ» به هندوستان برساند از شگفتی‌هاست. زیرا در طول راه او با دشوارى‌ها و مشکلات  زیادى برخوردکرد و یكى از این موانع افتادن به چنگال  حاکم بخارا به شمار می‌رفت كه او به سخت گیری شهره بود و اگر بر كسى كه از قلمرو او می‌گذشت، مشكوك می‌ شد ترحمی نداشته و او را می کشت  اما  ازاین مسیر نیز جان سالم به در برد درحالیکه  هنوز  جوانى بیش نبود توانست آمو خته های خود را در هند كه میدان  سیاست ، اقتصاد وجنگ بود، در عمل پیاده كند. زیرا او فرستاده ومامور تامین منافع بود بطوریکه تا کنون نیز بسیاری از سرمایه داران انگلیسی نسل اندر نسل خود را وامدار این مامور ویژه می دانند...
جهان  امروز ما در سال جاری تا پایان آن درمجموع  شاهد برگزاری حدود  33  انتخابات ریاستی(رئیس جمهور ویا نخست وزیر)  و 76  مورد انتخابات  مجلس خواهد بود این آمار بتنهایی نشان دهنده  اهتمام به انتخابات در دنیای کنونی ماست و برای کشور ما که بجای خود از اهمیت ویژه و خاصی برخورداراست ، در این پروسه حوزه انتخابیه ی جنوب استان بوشهر بدلیل  نزدیک بودن  دوره بهره برداری  کامل و فراگیر پس از  حداقل دودهه تلاش برای توسعه ی میادین گازی پارس جنوبی آنگونه که پیداست حساسیت ویژه ای یافته است از پایتخت تا مرکزاستان صحنه ی پردازی فراتر از عناوین مرسوم برای انتخاب گرایش حاضر از قالب عقبه ی فرهنگی اجتماعی سیاسی به چهارچوبی در قالب اقتصاد سیاسی صرف ابعادی تازه پیدا  می کند تا به تعبیری کوتاه  از این پس "  از انجام ماموریت اقتصاد انرژی  در خدمت سیاست بیشتر خواهیم شنید ؟!
  ابهام احتمالی، بنفع کیست ؟
 یکی از شرایطی که می تواند انتخاب اصلح را بنفع مردم به تعویق وتاخیر اندازد ایجاد هاله ی از ابهام در عدم شناخت گزینه ی برتر و چگونگی رقم خورد اتفاقاتی ظاهراً تصادفی و مه گرفتگی فضای انتخابات می تواند باشد و مراتبی از آن بصورت متوالی تا اسفند 98 رقم بخورد ، ترجیحاً  در این برهه  این مسئولیت پذیری اهالی رسانه و صاحبنظران است تا به شفاف سازی حداکثری و تحلیل صادقانه و حقیقی از میدان واقعی موجود ونتیجه ی حاصله بپردازند .
 و ماجرائی عبرت آموز : در سال 1925  خلال مسابقه ی فوتبال در انگلیس بین آرسنال و اسپارتاک مسکو در ورزشگاه "وایت هارت لین" آغاز بازی  با مه گرفتگی  عجیبی که دید را بیشتر  از یکی دو متر ناممکن ساخته بود، همراه شد. که  پس از پایان آن مسابقه ی این گزارش شگفت انگیز ارسال گردید:
- یک بازیکن آرسنال به دلیل درگیری با  بازیکن حریف از زمین اخراج شد اما او بازی را ترک نکرد و بازی را بدون اینکه داور  متوجه شود ادامه داده است.
- در تیم روسیه ، مربی بازیکنی را تعویض کرد اما  این بازیکن بیرون نرفت  و به دلیل دید ضعیف در زمین  فوتبال ، بازی را در طول  دقایق باقیمانده از آن ادامه داد.
-تنها در پایان بازی بود که  همه به تعداد زیاد تر بازیکنان تیم روسی که در آن  مسابقه بازی  می کردند با 15 بازیکن به شک و تردید  روی آوردند ، اما مشکل این بود که هیچ کس به دلیل شدت مه گرفتگی نمی توانست  تعداد بازیکنان  اضافی  را محاسبه کند.  واز طرفی وقتی که  دروازه بان آرسنال مصدوم شده بود یکی از تماشاگران جایگزین او شده بود که این اتفاق بعدها مشخص گردید  ؟!
 این روند که  چرا باید  انتخابات حوزه ی جنوب استان بازی بزرگ به چشم آید بجهت  این استکه در طی ماههای آینده ، صد ها گروه مجازی و دهها سایت ، مسئول و مشاوردر سایز های متعدد و سرمایه گذار در اندازه های  متنوع و دهها هزار پیام کوتاه و بلند در میدان حوزه انتخابیه ی جنوب هرکدام بنوعی می خواهند دراین انتخابات  با ترفند و شگردهای مختلف نقش و سهمی داشته باشند و امید است  که اینگونه نشود که روز سوم اسفندماه 98 ، درست مثل دروازه‌بانی رنگ باخته ی دست خالی رفته که می‌رود تا توپ واردشده به دروازه خودی را در ثانیه های نهایی وقت اضافه ، از ته تور د آورد وآنوقت ناچار این یکی و آن یکی را مقصر بدانیم واظهار ندامت کنیم  ؟!
 نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان . برای بازی بزرگ، میدان بدون دید، یک گل هم کافیست؟!، برای بازی بزرگ، یک مهره هم کافیست؟!،
لینک های مرتبط :
 " سیرت "آقا زاده "و صورت کش رفته "بنده زاده "


در باب سیرت " آقازاده "آورده اند: در عهد حاضر دو جوان معاصر همسایه بودند "آقا زاده ای" که گنج فراوان از پدر میراث یافت و دیگری "بنده زاده" که مکافات رنج و مشقت ودربدری در توبره داشت.
باری توانگر زاده در انواع متاع ،کالا،درهم ودینار و سکه زر بسیار و قرارداد پنهان وآشکار غوطه می خورد وشب دیرهنگام که سر بربالین خفتن می گذاشت نیارمیده هذیان می گفت : که فلان فاکتورم به فروشگاه اکابر است , بهمان سندم به بنگاه اصاغر، یکی ملک را بی خبر وبی اثر بفروشم و این یکی ملک را برای کورس بازار و بورس سیار نگه دارم واراضی سرگردان را بنام رعیتی بی خبر به بیع برسانم ، حساب خارج بانکی ام تبدیل به اموال منقول و سرمایه ی درکیش و روباهان دلال همچون گرگ در کمین میش مغفول باقی بدارم، قس علیهذا ...

علی ایحال،تا آن رئیس؛ رفیق، بزرگ خاندان و چه آن مدیر شفیق خانوادگیست مرا تاماً آسودگیست و دیگر سفته ام در بانک و آن یکی صفقه درصندوق دیگر اوراق بهادار در بانک نرخ معاملات را  من می گویم و رفت وآمد سکرتیر کدخدا یان را من خود، می جویم که اینان از جمله خلق کت بسته نزد خُردسالانم هم زبان بسته اند  که خود بسته تعاملات من را تعریف می کنند و پریدن از شاخ به آن شاخ بزبان تمجید وتحسین ... اعیان این دایره  به دیدار با من مفتخرند و اصحاب آن مجموعه در محفل من مُکرمند ، پشت گرمی دهنده اهل فن به زبان ناید که گفته اند از اسرار و رموز ناگشا باشد  ... چندان که مقرّبان آن مرکز بر درخواست  من وقوف دارند هرگونه  مجوز ی را درب دولتخانه به اکرام در آورند و وقتی برتر مقامی رسمی برایم معین کردند اما به تواضع  و تجاهل و تغافل خود  آن را فعلاً معذور داشته ام گرچه  پاره ی از محافل سیاسی  دست اندر کار با اندک تحفه ی  اهدایی متمنی خود ساخته ام و لطفی برای تشریک  مساعی درپیش گرفته اند  که مگو  و مپرس!
 این گذشت تا " مضمون" و" ضمین" و"ضمان" دست بدست چرخ کلک داده و طرحی مجزا را برایش تسهیل وتسطیح بطعم ترفند معسّل نمودندی  بنحوی که  وی در معبری  بظاهر بحکم تصادف  "بنده زاده " را  دید که  از مشقت  التماس گفتن در تعقیب کار و اندیشه ی خواربار و جفای روزگار قدش چون کمان تا زه کشیده به زانو  خمیده و  چیزی نمانده که به گونیا رسیده باشد و از جهتی، جسم وصورت  "بنده زاده " به تاثیر بینوائی افسرده و تاخیر وعده به دست تنگی پژمرده شده ، پایی فرومانده درگل ویمین کوتاه از همه جا ، کسری قلیل حساب متصل به یارانه و پیام گیرنده هشدار و اخطار همچون قطرات باران از محاسبات متوالی رایانه بواسطه ی اپراتور آشنا وغریبه چون  چشمه ی روان در بیشه بر او می فرستادند تا قطرات عرق آزرم چون شبنم صبحگاهی بر پیشانی او چون دانه مروارید بدرخشند و قلبش چون لعل بدخشان با هرپیامی رنگ برنگ محوّل می گشت  ازیرا که نه فرصتی برای طلب استمهال داشت و نه  اعتبار کارتی پر و پیمان برای استعمال و رفع ضد حال !
 بنده زاده که خورجین بردوش از راهی پرت و  بعید از منظر و دید خلق در عالم خود می رفت به ناگه  با صدای ترمز "خودروی" مات شیشه ی طلا اندود آقا زاده ، خلوتش  را مخدوش ومختل گردیده،در هم شکسته دید ...
  آقازاده با لبخندی تصنعی و آوای: درود، درود  ... بلند و بی پروا "بنده زاده" را بغل گرفته می  می پوئید وبوسید!  "بنده زاده" مثل کبوتری که سنگی بی خبر خورده باشد نمی دانست به کدام سمت پرواز فرار را آغاز کند و در سه قطع مفرد متفرق بهم خورده پرسید تا پیش ازاین سنگ چخماق به پهلویم نمی زدی ؟!  مگر انتخابات نزدیک  است ؟
آقا زاده گفت : نه جان برادر پیش از انتخابات خبری شد که  مجال اندک برحذر داشتن مرا واداشت تا ترا از خطر پسا انتخابا ت برهانم  و این خبراینکه  فلان قطعه ارض قناصی سه گوش  چند متر مربعی از خرابه ی مملوکی تان در بیابان الف زیر برج   "جیم" من افتاده که  نقطه مناسب برای چاه فاضلاب و مرآب سیارات و ارابه هاست و اکنون قیمتی مناسب دارد و تا بعد ازاین باب شکوه نگشوئی و دروازه افسوس بازنکنی که فرصت  بخارشد و بخت ثروت بخواب رفت. این چند درهم رابگیر و با توقیعی فوری خود وما را از این فلاکت برهان ؟!
"آقا زاده " ورقه ی مرقومه به امضای "بنده زاده" را برداشته و روبه گریز نهاد زیرا  ازوی  حکایت کنند که اراضی درویشان را خریدی به ثمن بخس و به توانگران را دادی به طرح غالی، ... در همین اثنا صاحب دلی بر "بنده زاده" گذر کرد و گفت : اینک مژده خلعت و نعمت نزد  تو آوردم و اخیراً  شنودم که عن قریب  ارض قناصی سه گوش دو برِ در بیابان به زمین تجاری در خیابان به ملک ذیقمت مبدل خواهد شد  و این را هنوز کامل نگفته بود که بنده زاده نگون بخت برپیشانی کوبید...وگفت :
  درویشی یک لااقبا هستم و خورجینی تهی پراز بلا  با خود دارم که همه جا با من است و اینگونه می میرم: سپس  همان جا دراز کشید و سر را بر خورجین گذاشت و بخواب ابدی تمکین کرد از آنکه آقازاده با ترفندی چرب  وز بستر نرم آینده  وی را  به خاکستر گرم حاضرش نشانده بود ، صاحبدل مذکور دست بربنا گوش گذاشته و این بیت سعدی را درقالب شروای محل بسرود که  دد و دام  و گِل خام از سوزناکی "وای از این دل " آه از نهاد جان و گزاره ی فرجام برآوردند :
درویش و غنی بنده این خاک درند
و آنان که غنی ترند محتاج ترندنوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان . " سیرت "آقا زاده "و صورت کش رفته "بنده زاده "،
لینک های مرتبط :


                         با حقیقت جوئی نوجوانان و جوانان چگونه تعامل کنیم ؟

در برخی از کتاب‌های عرفانی و ادبی، ابیاتی  منسوب به امام علی(ع) نقل کرده اند که در یکی از آنها آمده است: «آیا گمان مى‏كنى كه تو موجود كوچكى هستى در حالى‌كه عالم بزرگ در تو نهفته است»این شعر دارای محتوای عمیق ووسیعی  می‌باشد و در بیان حقیقت واقعی و افق دید بلند انسانی و بیان جایگاه و مقامی است که انسان توان رسیدن به آن‌را دارد، اما از آن غفلت کرده و خود را تنها یک جسم کوچک بی‌ اثر می‌پندارد.(1)
از همین رو علاوه بر بسیاری  از عالمان ودانشمندان مسلمان ، برخی از اندیشمندان بزرگ غربی دردوره معاصر مانند "هِرمان هِسِه" (به آلمانی: Hermann Hesse) ( ژوئیهٔ ۱۸۷۷ - اوت ۱۹۶۲ میلادی) ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی-سوئیسی و برندهٔ جایزهٔ نوبلِ سال ۱۹۴۶ در ادبیات که تاکید می شود در برخی از آثارش، تاثیر پذیری از "مولانا" هویداست.به این مضامین رفیع از منظری در پاسخ به نامه  وسوالات جوانان پرداخته است :
در کتابی بعنوان نامه ها ی نوشته شده بوسیله ی وی  مجموعه  کل نامه های او  به سی و پنج هزار نامه رسیده است که برخی از آنها در آرشیو کتابخانه محلی شهر برن سوئیس  و بخش دوم در بایگانی پیشینه ی ادبی در شهر مارباخ آلمان  بایگانی شده اند داستان نویسی وی از سال 1970 آغاز شد ، هنگامی که نامه هایی را برای دوستان خود وسپس به فرزندانش) وبرخی افراد صاحب نام همدوره اش که در مجموع ده  درصد از مکاتبات وی برای جوانان بوده که با انتخاب  برخی پیام هایش  به جوانان در نوشتار زیر با  همخوانی شما با آن همراه می شویم:
 او در پاسخ به جوانان و نوجوانان می نویسد: (شما  خود پاسخ سؤال تان هستید: نامه هایی به جوانان) ، وی توجه ویژه خود را به  جوانان  معطوف می کند و خلاصه تجربیات ادبی و امیدهای خود را در زندگی و هنر را به جوانان ارائه می دهد. گروهی از نامه ها در چند مرحله،تحریر شده اند، که ایده کاملی از دیدگاه هسه در مورد موضوعاتی از قبیل: خدا و ایمان ، ناامیدی ، معنای زندگی ، مشکلات جوانی و نوجوانی ، سیاست و غیره ارائه داده است.  او در پاسخ   بعضی اوقات سخت گیرانه   عمل می کرد ، همانطور که در نامه زیر دانشجویی در دانشگاه آلمان تحصیل می کند ،بتاریخ ( 15 ژوئیه 1930 به   خانم JD -  دانشجوی فلسفه )  می گوید:
"من تصور می کنم که شما  نسلی از جوانانی هستید که همیشه امور را دست کم می گیرند و همه چیز را  به سخره میگیرید. شما در مورد بودا صحبت می کنید و می گویید که او را دوست دارید به دلیل ایده هایی که هیچ ارتباطی با بودا از نزدیکی یا دور ندارد ، در حالی که اصولی را که او برایش  زندگی کرده نمی بینید و به دنبال انتشار آن هستید. شما همه چیز را سریع می خوانید  ومی خواهید، دیدگاه های مذاهب و اندیشمندان  تا جهان خاص خودتان، همه چیزرا در معرض مصرف سریع و دلخواه  می خواهید. من نمی توانم به سؤالات شما پاسخ دهم ، زیرا من هنوز در جستجوی پاسخ به بعضی سؤالات خودم هستم ، همیشه در برابر سختی های زندگی بر انسان تامل می کنم ، اما مطمئن هستم که احساس پوچ بودن زندگی امری اورژانسی و گذرا است که با جستجو در زندگی خود می توان بر آن غلبه کرد.
و بگوئید که فقط یک بار زندگی خواهم کرد ، معنی و هدف  آن رابیابید. به نظر می رسد شما - جوانان - گاهی از مسئولیت های خود فرار  میکنید ، و اینجا اختلاف موجود بین ما  وشما نهفته است....
او غالباً پیامهای زیادی در رابطه با توصیه های كتابها و آثاری كه باید خوانده شود دریافت می كرد ، وی در پاسخ به سؤال خواننده جوان درباره توصیه های این کتاب می گوید: "من به لیست 100 کتاب برتر یا بهترین هزار کتاب   اثار بشر عادی اعتقاد ندارم. هرکدام از ما مجموعه ای از کتاب های زیبا و ارزش دقیق را انتخاب کرده ایم." یک خواننده نمی تواند کتابخانه شخصی خود را با خرید کتاب و انباشته کردن آنها در قفسه ها پیکربندی کند.  شایسته است خواننده با گوش دادن به صدای روح ، دانش و اشتیاق شخصی  خودرا پیدا کند  ، بنابراین کتابخانه شخصی وی مانند دوستی ها ودوستان اوست. "
وی در نامه دیگری می گوید: "داوری های ما در مورد کتاب ها هنگام ستایش یک کتاب مهم است ، اما داوری هایی که از کتابی کسر می می کند ناعادلانه است و بیشتر افراد یکه درمورد کتاب ها نظر  می دهند ، داوری هایی از این نوع هستند." وقتی در مورد کسی می گویم - مثلاً - من ترجیح  می دهم همراه او نباشم ، این جمله عینی وبرای خودم است ،  و حکم کلی صادر نمی کنم ، اما این تصمیم را برای کسانی که  حرفم می شنوند ، وا می گذارم ، اگر این شخص  را نمی خواهی  که  با او دوستی کنی  دوست مکن وحق نداری برای این تصمیم اورا بدنام توصیف  وتحریف کنی؟!   . اینکه مثلاً کسی را "فقیر یا مست" توصیف کنی ، یک رفتار نادرست است.که از نظر کسی دیگر ممکن است اینگونه نباشد ودلیلی داشته باشد  همین موضوع در مورد کتابها نیز صدق می کند ؛ اشتباهات در یک رمان یا کتاب بررسی می شو ند در حالیکه  قابل تجدید نظر نیست ، بلکه یک توصیف ناخوشایند است که شایسته یک روشنفکر واقعی نیست. "
هسه در پاسخ به نامه ی دختر جوانی ،که توضیحی درباره رمان معروف  او، گرگ بیابان می خواست ،نوشت: " متاسفم که به شمابگویم که نمی توانم داستان گرگ وبیابان  را بیشتر توضیح دهم.  زیرا نیازی به تفسیر اضافی ندارد  ، می خواهم به آرامی در گوشت  نجوا کنم:  اما اگر یک خواننده؛  کتابی یا یک اثر هنری را رد کند ،  نویسنده هیچ نکته ای در تلاش برای دفاع یا توجیه کار خود نداردزیرا  ممکن است برای مخاطب قابل قبول نباشد. آثار هنرمندانی که 
از کیفیت و ارزش بالایی برخوردار باشند نیازی به توضیحات و دفاع ندارند. آنها صبور هستند و منتظر خواهند ماند زیرا  آثار باقیمانده بسیار طولانی تر از کسانی که درمورد آن ارزیابی متفاوت دارند، عمر می کنند. "
در میان نامه های اخر، نامه ای بود که در 9 ژانویه 1956  بدست "هسه " رسید  ارسالی از سوی جوانی به نام اختصاری " ب " بود ، که در آن به دنبال  توضیحی در مورد آثار "فرانتس کافکا " بود. می دانیم که هسه یکی از هواداران بزرگ "کافکا" بود ، حتی می توان گفت؛ که او یکی از کاشفان «کافکا» بود و او را  نویسنده ی با استعداد قلمداد کرد و اثار ش را به عنوان یکی از شگفت آورترین و تحسین برانگیزترین پدیده های ادبی عصر ما توصیف  می کرد.
 اما هسه در پاسخ به سخنان این جوان گفت: "داستانهای کافکا به موضوعات مذهبی ، متافیزیکی یا اخلاقی نمی پردازد ، زیرا آنها صرفاً آثار هنری هستند". شخصی که قادر به خواندن اثر یک نویسنده است ، بدون آنکه از خود  سوال کند یا سعی در نتیجه گیری اخلاقی یا فکری از آنها دارد ، به سادگی حاضر است آنچه را که نویسنده دوست دارد بگوید  می پذیرد. کافکا رویاها و چشم اندازهای خود را در مورد تنها زندگی بی رحمانه خود به ما ترسیم می کرد ، و گوئی داستانهایی شبیه به تجربیات ، دلخوشی ها و دردهای خود به ما می داد و ما [خوانندگان] و گویا ما موظفیم که بخوانیم و براحتی بپذیرنم؟!  البته نه با تفسیرهای ناجوانمردانه ؟! "
آخرین نامه ی منتشرشده ، مورخ دسامبر 1961 ، ماهها قبل از مرگ "هسه" در آگوست 1962 ،  از طرف یک دانشجوی آمریکایی به نام" سوزان برومبرگ "دریافت شد.
 "هسه "در آخرین نامه خود می گوید: "خانم برومبرگ عزیز ، بخاطر سخنان دلنشین و محبت آمیز شما ، صمیمانه سپاسگزارم ، اما شما خیلی دیر مرا  یافتید.  دیر یا زود شما یک جایگزین  محلی به جای من پیدا خواهید کرد. اما حقیقت تغییر نمی کند و حق دگر گون نمی شود، هرچند آن را با چهره ها ونگاههای مختلف واز زوایای متفاوت ببینیم. "
توضیح :(1)
دَوَاؤُكَ فِیكَ وَ مَا تَشْعُرُ
وَ دَاؤُكَ مِنْكَ وَ مَا تَنْظُرُ
وَ تَحْسَبُ [تزعم] أَنَّكَ‏ جِرْمٌ‏ صَغِیرٌ
وَ فِیكَ انْطَوَى الْعَالَمُ الْأَكْبَرُ
وَ أَنْتَ الْكِتَابُ الْمُبِینُ الَّذِی
بِأَحْرُفِهِ یَظْهَرُ الْمُضْمَر
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان .با حقیقت جوئی نوجوانان و جوانان چگونه تعامل کنیم ؟، مولای موحدین امام علی(ع)،
لینک های مرتبط :                                   تبعیض ونژاد پرستی ویژگی ومیراث غیرقابل  اصلاح استعمار است +   کتاب

اگر دانشنامه  جنگ های ناپلئون را ورق بزنید ، صفحاتی در مورد موسیقی دان بزرگ آلمانی بتهوون  می یابید  که او چگونه وچقدر شیفته ناپلئون بود و چه میزان زحمت کشید تا  با ساختن آهنگ های  حماسی  درموسیقی به نام او  تلاش کرد تا نشان دهد که چه مقدار به اوعلاقه و ایمان دارد، اما ناگهان دید که  ناپلئون به آلمان حمله کرد وبرنامه ی قتل وکشتار وتخریب ونابود ی را درطول وعرض آلمان بصورت رفت وبرگشت پیاده کرد... وناچار به او کافر شد .                 
 سارتر فیلسوف  فرانسوی  می گوید: وقتی کشور ما بوسیله ی آلمان ها اشغال شد آنگاه قدر آزادی خود را کاملاً  فهمیدیم . آنها ما را از فکر و احساس مسئولیت محروم کردند و بی اراده هر کاری را بخاطر آنها انجام می دادیم ..
 هیتلر وقتی فرانسه رااشغال کرد  در کنار  قبر ناپلئون حاضر شده وگفت : متاسفم عزیزم!  که توانستم کشورتان را اشغال کنم  زیرا زمانیکه که ما در حال  تولید آتش بارها وطراحی نقشه جنگ بودیم ، هموطنان شما در عیش ونوش غرق شده بودند.
 روز 16 دسامبرهرسال ، سرخپوستان و سیاهپوستان آمریکا به مناسبت  سالگرد قیام علیه مصیبت  کشف قاره ی آمریکا بوسیله کریستف کلمب ، که درقالب  زیاده طلبی استعماری  که درحدود  500 سال پیش روی داد ، علیه کشورهای اروپایی  مراسمی ویژه می گیرند .
واضح است که  این احساسات ضد استعماری در قاره آمریکای لاتین نیز گسترش یافته است ، برهمین اساس اکثریت مردم این محدوده ی جغرافیایی مواضعی ضد اروپائی و آمریکائی دارند و و انقلاب ها و  مبارزات زیادی علیه  آمریکا و همپیمانانش در آن اقلیم صورت گرفته است
  زیرا آنها   کریستف کلمب  و جانشینان او را  به عنوان قاتلان  سریالی توصیف کرده اند که به بهانه گسترش صلح و تمدن ، بدبختی را برای مردمان قاره آمریکا از شمال تا جنوبش به ارمغان آورده است .

فردریک داگلاس (Frederick Douglass؛( ۱۸۱۸- فوریه ۱۸۹۵)  برده ی که به مقام  روزنامه‌نگاری، دیپلمات و نویسندگی وبعنوان یکی از رهبران بزرگ ضد برده داری در آمریکا  رسید با این عبارت برجسته خود را به جهان  معرفی کرد: سیاه پوستان سه ابزار دارند: صدا ، قلم و رأی آنها ، که  امروز آنها مورد تهدید قرار گرفته اند.
"جانسون" رئیس جمهور وقت آمریکا  بهمراه نمایندگان افراطی جمهوری خواه  نگاه نژاد پرستانه ی خود را همچنان بشدت اعمال می کرد  اما  در زمستان 1866  داگلاس  با هیئت 12 نفره ی بنمایندگی جامعه ی سیاه پوستان  به کاخ سفید  رفت تا مراتب اعتراض  وحق خواهی خود را اعلام کنند . اما جانسون با عصبانیت تمام  و انتقادات تند بهمراه بکارگیری عبارات  نژادپرستان از مخاطبین استقبال کرد :  "من برده هایی دارم و برده های دیگری خریده ام اما هیچ برده ی نفروخته ام این ها فکر می کنند مرا به دام انداخته اند من معتقدم این داگلاس ملعون مثل هر زنگی دیگری اگر فرصت بیابد ، گردن هر سفید پوستی را خواهد زد " واما  ساعاتی بعد در جواب او داگلاس نوشت : رئیسی که بدنبال مطیع ساختن  چشم وگوش بسته ی مردم است " عین نکبت"  است .
و مبارزه سیاهپوستان حتی با  قتل مالکوم ایکس  و  مارتین لوتر کینگ  دو رهبرضد نژاد پرستی آنها ادامه یافت اما همچنان نژاد پرستی  و تبعیض به سرکردگی ترامپ شدت و قدرت بیشتری می یابد تا  علاوه بر ساکنین حتی  به مهاجرین و مسافرین به آمریکا نیز سرایت کند.
چندی پیش کتابی منتشر شده که نشان میدهد نژادپرستی در میان دولتمردان آمریکا  سیاستی نهادینه شده است و حتی با روی کارآمدن رئیس جمهور و وزیری  سیاهپوست  این ماجرا همچنان استمرار خواهد داشت.
   ای وای براسیری کز یاد رفته باشد؟!نتیجة بحث الصور عن ‪'Isolation' is Albert Woodfox diary,‬‏
«عزلت اجباری» ."Isolation"  کتابی بعنوان : تنهایی و انزوا درقالب ایزوله کردن در برگیرنده خاطرات دوران زندان  است  از آلبرت وودفوکس، مردی که چهار دهه  از عمر خودش را درسلول  انفرادی در  زندان لوئیزیانا به جرم و جنایتی که مرتکب نشده بود به سر برد. دهه 1960 بود که او  به عنوان یک زندانی محکوم به طولانی ترین دوره زندان انفرادی ،رهسپار  مدت  حبس شد  با این حال تلاش وی برای بقا به اندازه  ی دوست داشتن زندگی ،انسجام،  امید  و به همان اندازه مضطرب و غم انگیز است.وی در سال 2016 از زندان آزاد شد و برتری ذهن خود را پس از آن سالهای سخت حفظ کرد و به خودی خود شاهد پیروزی روح بشر ی بود.
 نویسنده  در این کتاب به صراحت وبشدت  از سیستم قضایی آمریکا  انتقاد کرده و روایات فراوانی از رفتار غیرانسانی با خود در  سلول انفرادی نقل می کند ،  و  با یاد آوری  نکات مهم  از زندگی جوامع محروم در ایالات متحده و چگونگی مجبورساختن آنها به ارتکاب جرم مواردی را برشمرده است.

وودفوکس می نویسد که  او توسط یک سیستم پیش داوری در آمر یکا محاصره  قربانی شده  و به زندان افتاده است  تا هزینه ی بالایی  را بدون ارتکاب گناهی بپردازد اما هر بازپرداخت به او هدفی می داد. او مکانیزمهایی را برای مقابله با انزوا ی کشنده در خود ایجاد  میکرده است  گرچه احساس خشم ، ناتوانی و ناامیدی همیشه وجود داشته  که عزم  و سلامت عقل او را تهدید می کرده است . "هر روز مجبور  می شدم آن قدرت را پیدا کنم ، مجبور شدم اراده و عزم را پیدا کنم که شکسته نشوم. آن خصوصیات را از مادرم دریافت کرده بودم."
تهیه وترجمه : نجوای کنگان
منبع :
Solitary – 5 Mar 2019
by Albert Woodfox


 نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان .نجوای کنگان منبع : Solitary – 5 Mar 2019 by Albert Woodfox،
لینک های مرتبط :                   مسئولیت دولت درشرایط اقتصادی فعلی کشورمان کدام است؟

پنجاه سال پیش در میان ورزشکار دونده این باور وجود داشت که یک مرد در کمتر از چهار دقیقه نمی تواند مسافت یک  مایل را طی کند و هر کسی که سعی در شکستن این رکورد دارد قلبش منفجر می شود !! اما یکی از ورزشکاران پرسید که آیا کسی سعی کرده این رکورد را بشکند که  قلبش ترکیده باشد ؟ و خود ناگهان جواب داد نه ؟! . دریک  سال   بعد بیش از 100 ورزشکار این رکورد را شکستند و سال های بعد 300 ورزشکار این  رکورد  را بصورت متوالی بهبود بخشیدند.
اگر می خواهید نتایج متفاوتی داشته باشید ، باید روش دیگری را امتحان کنیم پیش بروید و ابزارهای بهتری را نسبت به هم اکنون در اختیاربگیرید ودر مسیر بهبود شرایط قرار دهید.
ادبیات و تئوری های اقتصادی از قرن هجدهم تا به امروز  درحیطه ی مسئولیت اقتصادی دولت ها نیز بهمین ترتیب متفاوت بوده است و نقش آن در اقتصاد با دخالت کامل دولت برای داشتن اختیارات و تسهیلات درتولید فکر وکار ملی، عرضه و سبک مصرف و نظارت بر بازار  بین  دو جریان چپگرا  و راستگرا از دیر باز در  جریان سیاست گذاری اقتصاد در تقابل بوده است ، تجربیات اقتصادی دولتها ، به ویژه در طول قرن بیستم و عبور از نظم جهانی در مرحله ی بحران طاقت فرسا اقتصادی ، حتی در قالب بازار آزاد به تنهایی هرگز نتوانسته  جلوه ی فراز ونشیب اقتصادی جوامع را  اصلاح  کرده و به ثبات  نزدیک کند ، اما در مجموع چگونگی نقش دولت ها دراداره ی اقتصادجوامع، روش ها  و شرایطی قابل مطالعه را ایجاد و مطرح کرده است که به هیچ وجه نباید آنها را بدون بررسی رها کرد،این نقش ها بشرح زیر هستند:
1. حمایت و امنیت
نقش اصلی دولت، ایجاد زمینه ی حمایت و فراهم کردن امنیت ،منافع ومصالح ملی و دفاع ازآن درداخل مرزها و خارج  آن بوده و اجرای  مقررات و قانون وطرح های پیشگیرانه است که جامعه را از  پدیده جرم و هرج و مرج محافظت می کند زیرا هیچ فعالیت اقتصادی نمی تواند در کشوری که از بی ثباتی امنیتی رنج  ببرد یا  در آن رخ دهد  بتواند در آن شرایط رشد کند و یا در میان جرم و فساد توسعه یابد.
  2. سازماندهی
دولت از طریق تدوین راهبرد و طراحی قوانینی که معاملات اقتصادی را تنظیم می کند (یعنی هرگونه فعالیت اقتصادی مانند ایجاد کارخانه ها ،  کار ، گرفتن وام ، ارائه اوراق بهادار ،خرید فروش ، تولید عرضه، و ...) نقش مهمی در اقتصاد دارد. رابطه بین بازیگران اقتصاد (از جمله تنظیم تسهیلات برای تولید ، ایجاد زمینه مساعد برای سرمایه داران ، کارشناسان ، کارکنان وکارگران عرصه ، مؤسسات مالی ، شرکت ها و غیره را به شکلی مطلوب هدایت می کند.
3. برنامه ریزی
  شامل تدوین سیاست  اقتصادی دولت است که باید به موسسات نظارتی ارائه شود و همراهی مردمی را بدست آورد و ساختار اقتصاد را ترسیم کند ؛ یعنی سهم بخشهای مختلف (مانند کشاورزی ، صنعت و خدمات) در تولید ناخالص داخلی مشخص باشد، و تعیین کند که هرکدام  ازبخش ها  از بهترین گزینه برای رشد اقتصادی برخوردار باشند و کدام یک بیشتر به حمایت دولت احتیاج دارند و کدام به زمینه اشتغال بالاتر و بهبود جریان کسب کار وسرانه ی درآمد دست پیدا می کنند.
4. ارائه خدمات عمومی و تامین و پشتیبانی از کالاهای اساسی
دولت باید برای شهروندان دسترسی به خدمات عمومی و کالاهای اساسی را که آنها به تنهایی نمی توانند به آنها دسترسی پیدا کنند ، با یک قیمت منصفانه ، برابر ، بدون تبعیض ، قیمت مناسب و با کیفیت بالا فراهم سازد. خدمات عمومی عبارتند: از حمل و نقل ، مراقبت های درمانی و بهداشتی ،شبکه ی زیرساختی: راهها، انرژی وسوخت ، برق ، شبکه های ارتباطی مجازی ، آب ، بهداشت و بهداشت و خدمات حفاظت از محیط زیست ازاین جمله اند.
دولت باید بتواند شهروندان را در زیر چترحمایتی خود با تامین  کالاهای اساسی مانند خواربار و فرآورده های انرژی به ویژه در شرایط سخت  و برای گروههای هدف مانند:  بیکاران ، سالخوردگان ، ناتوانی و بیماری  افزایش دهد. در سرمایه گذاری ، دولت باید از طبقات پایین در برابر پیامدهای شدید سرمایه داری محافظت کند. این روند می بایست در شبکه های زیرگروه تعاون و کار ،تأمین اجتماعی  وسازمانهای مشابه که نمایانگر  پروسه ی زیرساخت رفاهی است ، می تواند شهروندان را به شکوفایی اجتماعی و اقتصادی و همچنین ایجاد امنیت اقتصادی  پیرامون خود امیدوار کند و درحوزه  برخورداری از خدمات دهی هوشمند، هدفمند را گسترش دهد .
5. سرمایه گذاری عمومی مؤثرو فعال
در سرمایه گذاری عمومی ضروری است  همچنانکه که "کینز "، اقتصاددان انگلیسی در پرداختن به رکود بزرگ سال 1929  آن را برجسته نشان داد او احساس کرد که دولت برای تأمین شغل برای بیکاران و احیای تقاضای کلی ، باید برای پروژه های سرمایه گذاری عمومی هزینه کند. با توسعه تجربیات بین المللی ، می توانیم به مهمترین زمینه های سرمایه گذاری عمومی ، که   به عهده دولت است رجوع کنیم،یعنی:
الف: سرمایه گذاری درصنایع جدید و صنایع بزرگ ، به ویژه در صورت عدم ورود به بخش خصوصی،از جمله: صنایع سنگین ،انرژی و صنایع مرتبط با لجستیک و پشتیبانی سخت افزاری و تمهیداتی برای کارگاههای متوسط وکوچک.
ب) حمایت از تحقیق و توسعه ، زیرا سطح تحقیق و توسعه در هر اقتصاد بر عهده دولت است ، که قرار است بودجه و ساختار نهادی و همه ابزارهای پشتیبانی را برای بهبود سطح تحقیق در توسعه ی فن آوری فراهم کند.
ج)  سرمایه گذاری در منابع انسانی و میدان دادن به جوانان ، زیرا دولت باید از طریق هزینه کردن در خدمات رسانی مرتبط با کیفیت بالا برای آموزش عمومی و عالی، بهداشت ، آموزش فنی و حرفه ای و پرورش استعداد ها ، روی جمعیت یا ثروت انسانی خود سرمایه گذاری کند. و با فراهم آوردن محیط وفضای مناسب تربیت  نیرو ی مورد نیازجامعه را برای شهروند فعال یا علاقه مند مهیا نماید، به این معنی که شهروندان بتوانند توانایی های خود را در همه سطوح  معرفی کرده و توسعه دهندبه طور کلی ، طبق رویکردمجامع جهانی اقتصاد ، دولت باید منابع و زیرساخت هایی را فراهم کند تا شهروندان بتوانند در مقیاس وسیع به نقش آفرینی موفق  شوند ، بنابراین "شهروندان مولد وتولید کننده در همه ی ابعاد"  هدف گذاری در این مرحله است.
6. عدالت یاحسن توزیع ثروت
دولت ملزم به توزیع وتعریف مجدد ثروت و تولید آن در بین مردم ، کاهش اختلافات بین طبقات و کاهش فقر و نیازمندی از طریق اعمال ابزار سیاست های مالیاتی برای دریافت مالیات از کسانی است که می توانند بتدریج نرخ عدالت را برای خود ودیگران افزایش دهند ؛ و حمایت اجتماعی را به ذینفعان منتقل کنند.
7. مقابله با بحران های اقتصادی
دولت در تدوین وسیاستگذاری برنامه ها و ارائه ی راه حل ها برای  پیش گیری و رفع هرگونه بحران احتمالی در اقتصاد ، چه تورم و یا رکود در  بخشهای متنوع ، یا شیوع فقر و بیکاری و گسترش نابرابری بین طبقات ، اولین و بزرگترین نقش را دارد. در برخی کشورهای پیشرفته  برای مقابله با بحران مالی جهانی سابق، از  سرمایه ی نقدی مؤسسات مالی ، وامها و بانکها در حمایت توانمند سازی سرمایه گذاری وشهروندان  عملیاتی کردند، برای نمونه  انگلیس برنامه کینزی را برای خروج  از رکود بزرگ سال 1929 اجرا کرد.
8 . ایجاد مشارکت فرا مرزی  
نقش دولت در اقتصاد در مرزهای جغرافیایی آن متوقف محدود نمی شود ، بلکه باید برای تقویت معاملات بخش خارجی اقتصاد،با ایجاد مشارکت های اقتصادی با سایر کشورها و جهان خارج و با گسترش همکاری مشترک اقتصادی با کشورهایی که به طور استراتژیک با منافع کشور مرتبط هستند ، تلاش کند. 15 کشور همسایه ی ما دراین راستا  ظرفیت قابل توجهی بشمار می آیند ایجاد مشارکت اقتصادی چندین ساز و کار دارد که از جمله آنها می توان به امضای معاهدات ، راه اندازی سرمایه گذاری های مشترک، سرمایه گذاری تزریقی  یا تسهیلات  منشعب از خطوط  مرزی و مالی و کمک در پرداخت مالی ودادوستد کالا.
9.به روز رسانی داده ها و توزیع عادلانه اطلاعات در مورد اقتصاد
  دولت از طریق نهادها و سازمانهای وابسته  اختیارات خود برای جمع آوری اطلاعات ، گزارش های به روز ، کامل ، رایگان و در دسترس را در مورد کلیه داده های کلان و خرد و شاخص های مربوط به اقتصاد کشور تهیه می کند. می توان گفت که تجارب بین المللی در توسعه اقتصادی از آنچه  گفتمان مختلف اقتصادی برای نقش دولت تعریف کرده است ، فراتر رفته تا ویژگی های مشخصی از مسئولیت اقتصادی دولت در عمل وتولید را معرفی کند.
 اهمیت نقش دولت در اقتصاد
 این مهم است که دولت و شهروندان آن کشور نقشهای اصلی خود را در اقتصادایفا کنند با:
- بالا بردن سطح اعتماد به نفس و انسجام وهمدلی با سایر قوادر اقتصاد زیرا هردو شاخصی هستند كه توسط مؤسسات مالی بین المللی دایم در معرض ارزیابی قرار دارند.
-تقویت  چشم انداز و پیمان اجتماعی ، موفقیت دولت در دستیابی به استاندارد زندگی مناسب برای شهروندان و جلب رضایت عمومی آنها از خدمات عمومی و پشتیبانی کالاها و کاهش اختلافات طبقاتی که همه این موارد باعث کاهش خشم عصبانیت می شود و احتمال بروز درگیری یا تعامل بین لایه های جامعه را به دلایل اقتصادی کاهش می دهد.
- ارتقاء توسعه پایدار، زیرا توسعه اقتصادی یكی از مهمترین ستونهای توسعه پایدار بوده تا توسعه ی فرهنگی جامع ترین و اهمیت زیرساختی آن  كه شامل هدفمند کردن تلاشهای  دولت در زمینه های دیگر از جمله اجتماعی و اقتصادی است را درمی گیرد. می توان گفت که نقش های اقتصادی دولت در نهاد های اساسی برای بهینه سازی میزان امیدواری به توسعه پایدار نهفته است..
  نقش دولت در حالت جنگ و محاصره اقتصادی دراین عرصه چیست؟
وضعیت  رقابت و تسلط برمنابع ومنافع همواره از سوی ابرقدرتها  روابط بین الملل پرتنش و حتی مه آلود ساخته است جنگ و محاصره اقتصادی و سیاسی موارد خاصی است که در گام اول؛ دولت باید قادر به انجام نقش اصلی خود در دستیابی به اقتدارامنیتی و دفاعی با تکیه بر قوای مسلح و دستگاههای امنیتی ومراکز تصمیم سازی راهبردی باشد. در اینجا ، یکی از مهمترین اولویت های دولت،تهیه مواد اولیه و داروهای اساسی برای شهروندان و هماهنگ نمودن سازمان های نظارتی،بهداشتی و امدادی برای ارائه راه های ایمن درتهیه مواد غذایی است. نقش دوم منطقی کردن هزینه های عمومی به منظور عدم غفلت از بودجه فعالیت دفاعی و امنیتی است.
   سوم به ویژه در مورد حصار وتحریم اقتصادی ، که در آن شرایط ویژه ایجاب  می کند تا دولت در حال گسترش ساخت و ساز امکانات تولیدی در مناطق و فضای تعاملاتی به دور از کشف در محاسبات و معادلات دشمن  - جایگزینی بخش خصوصی -باشد که از رقابت محض در اقتصاد خارج می شود و به منظور پاسخگویی به نیازهای بازار محلی کالاها و خدمات  نقشه راهی را  طراحی کرده وتأمین می کند ضمن اینکه  افزایش فرصت های شغلی ، تلاش برای جلوگیری از رکود اقتصاد را توسعه می دهد.
 نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان . مسئولیت دولت درشرایط اقتصادی فعلی کشورمان کدام است؟،
لینک های مرتبط :


            ارتباط  ارزش نقدینگی و تفکر عقلانی + دو ماجرا
  در مورد نوع نگاه  فرهنگی به اقتصاد و ارزش کار مقالات و کتب زیادی به رشته ی تحریر درآمده است ، عنصر فرهنگ پایه گذار وزیرساخت همه ی عرصه های فعال  هر جامعه محسوب می شود و درنهایت این  گستره نگاه فرهنگی  وعمل به مبانی عمیق و وسیع  آن تمدن ساز است  در مقایسه ی رشد اقتصادی نیز این  ویژگی برجسته باید مورد اهتمام در همه ی سطوح جامعه قرارگیرد تا اقتصادی سالم و پویا داشته باشیم منابع و آموز ه های دینی و تاریخی خودی  جامعه ی ما نیز گواه  همین ادعاست...
 اما در ادامه دونکته تامل برانگیز را از رسانه ها  نقل می کنم : که  تا حدی می تواند گویای چگونگی "اقتصادی از جهاتی خاص " در برخی از جوامع اروپائی را نشان دهد.
سال 2005  روزنامه  انگلیسی "دیلی میل" با طرح حیله ی ظریف، صد نفر از ثروتمندترین افراد انگلیس را  شناسائی کرده  و به  نام هر کدام از آنها یک  فقره   "چک یک پوندی"  کشیده و آن را  از طریق یک شرکت کوچک به نشانی شخصی شان ارسال کرد  و سپس بمنظور رصد سرنوشت چک ها و چگونگی  عکس العمل میلیاردرها  به این هدیه  از بانک ها   تا به  رفتارحساب و کتاب روزانه شان سرک کشید . نتیجه ی این مراقبت این بود که نود درصد دریافت کنندگان؛ چک ها را پاره نموده یا  مورد بی محلی قرار دادند و فقط ده نفر چک را به حساب خود اضافه کردند. نخست وزیروقت "تونی بلر "چک را به حساب خود منتقل نکرد ، در حالیکه همسرش  آن را به حساب  بانکی خود اضافه کرده بود ..
روزنامه ی مذکور  در تهیه گزارش باز خورد از آنها پیرامون  موضوع سؤالاتی كرد .. یكی از آنها  پاسخ داد : من فقط به دلیل قدر گذاشتن به یک پوند،  میلیاردها را بدست آورده ا م!
و دیگری جواب داد :  این مبلغ کم  فرستاده شده از سوی خداست ، چگونه نمیتوانم ارزشش را نگه دار م  و بخاطر همین هم از خدا سپاسگزارم.
 و ولیعهد آن کشور "چارلز" با شرکت ارسال کننده تماس گرفته و از فرستنده قدردانی  کرد!
‏زیرا این عده به ضرب المثل انگلیسی  اعتقاد داشتند:  مواظب"پنی" باشید ، اما پوند ها  خودشان  از خود مراقب می کنند!( صد پنی معال یک پوند)
- مورد دوم :
درمورخه ی (5 ژوئن 2016،) 76.9٪ از سوئیسی ها در همه پرسی ابتکار عمل "درآمد اساسی بی قید و شرط برای همه بدون کارکردن" را در میان ترس از اینکه  تاثیر منفی این اقدام منجر عقب ماندگی در رقابت جهانی شد ه و از سوئی بر ارزش پول ملی و نیروی کار و دشواری تأمین مالی منابع آن  و  نقش دهی فزاینده در کاهش بیشتر قدرت خرید  وتضعیف اقتصاد کشور تأثیر می گذارد، رد کردند. با اینکه  برخی از تحلیگران  عرصه ی سیاست حتی نظام سیاسی سوئیس را درگیر مشکلات و نواقصی مختص خود می دانند اما این اقدام فرهنگی  اجتماعی مردم آن کشور را تحسین کردند و نوعی تصمیم مبتنی بر تفکر عقلائی تلقی کردند. تا از آسیب های بیشتر درامان باشند وقداست کار  را حفظ نمایند.
در این طرح قرار بود که  حقوق ماهیانه  2500 فرانک سوئیس (حدود 2،560 دلار) برای هر بزرگسال  تامین شود ، که در سوئیس ناکافی است و البته  740 دلار برای خردسالان !. این اقدام در صورت اجرای دولت سوئیس ، به بودجه اضافی حدود 25 میلیارد فرانک سوئیس (25.6 میلیارد دلار) نیاز داشت  که معادل تقریباً 35٪ تولید ناخالص داخلی سوئیس بود.
 و یک سوال :  اگر آن چک  ارسالی و این پیشنهاد تامین مالی به ما  بعنوان یک " شخص "داده  شود ، چه واکنشی نشان می دهیم ؟
 

 


نوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان .ارتباط ارزش نقدینگی و تفکر عقلانی + دو ماجرا، (5 ژوئن 2016، ) 76.9٪/سال 2005 روزنامه انگلیسی "دیلی میل"/از سوئیسی ها، پوند/ پنی،
لینک های مرتبط :
                           سنگدلی صنعت و نامهربانی ها با کنگان ؟!
  نمی دانم چقدر طرح این نوشتار در ادای مرثیه ی  قربانی شدن مردم کنگان  در قبال توسعه ی صنعت، مصادف با  امروز که"عید قربان "  است مجانست دارد ؟! گر چه ممکن است آخرین  نوشته بنده در این باب باشد اما  حداقلی از گفتنی ها را باید گفت ؟!
"مارتین لوتر کینگ" درست گفته بود  :  فاجعه در ستم  "جفا کار ان" نیست بلکه در سکوت "نیکوکاران" نهفته است!
 بنوعی این عبارت به صورتی استعاری  در روح  وجسم آسیب دیده مردم  ساحل نشین  جنوب استان بوشهر از کنگان تا عسلویه خود را بیشتر نشان داده است که ناگهان  در برابر خود ظهور خوی درندگی   را بنام  توسعه ی میادین گازی پارس جنوبی و پدیده صنعت بی رحم مشاهده می‌کنند  تا بکام از ما بهتران   بچرخد و مردم عادی را  از منابع و منافع  پدری خویش بریده  و در میان هیولای سازها و پیکره بندی های عظیم فلزی وبتنی در بیابان بی توجهی وتیه کم زبانی، متوجه  مشکلات زیست محیطی، فرهنگی  اقتصادی اجتماعی  گشته  و خود تبدیل به  نماد قربانی صنعت  در معضلات دههٔ  آخرقرن  فعلی وقرن پیش رو هجری شمسی ، نظاره گر سکوت غم بار ،  اقناع غافلانه و مهربانی غیرقابل توجیه و میزبانی بی ارزش برباد رفته باشد و مطالب و خواسته های اولیه وحداقلی خود را زیر چرخ صنعت و  ودر پای زنجیر خشن شنی  ارابه ی تاسیسات له شده و بی اثرببیند ؟!
تک تک آیات قرآن شرح تعقل و تدبیر زندگی امت است برای نمونه :  ، (ضعیف ترین خانه ها خانه عنکبوت است  اگر می دانستند) . (وإنّ أوهن البیوت لبیت العنكبوت لو كانوا یعلمون).. سبحان الله وتبارک الله احسن الخالقین !!
 پروسه دلسوزی مجازی بسیاری افراد هم که رای این مردم گرفته و یا از طرق انتخابی وانتصابی طی دوره های مختلف زمانی برکرسی مسئولیت درسطوح متنوع  دراین منطقه تکیه زدند و وعده خدمت و پاسخگویی دادند چیزی شبیه  داستان : عنکبوت مادر نبود که  پس از فرزندآوری همسر را می کشد واورا  به خارج از خانه می اندازد و پس از بزرگ شدن بچه های عنکبوت ، انها مادر را می کشند و این آخری را  از خانه بیرون می اندازند.نیست ، آنهمه جلسه ونشست زیر سقف های رنگارنگ و پشت اتاق های تو درتو در دهلیز سیاست درکنار میز های پر نقش ونگار برای چه بود ؟
خانه شگفت انگیز عنکبوت یکی از بدترین خانه های "حشری "برای عبرت آموزی بشری  است که تا کنون ثبت گردیده است و"بشکلی" ما و شما  در سایه این خانه زندگی کردیم بدون این تفاوت  میان خائن و خادم  صادق و کاذب  قائل باشیم  و بطوری یکسان با هگان دلخوش بودیم ؟!
 به تعبیری ما میزان ضعف در خانه حسی عنکبوت را می دانیم ، اما  به علت ضعف اخلاق عملگرائی  پنهان در پشت لبخندهای تصنعی  و انحلال قدرشناسی  انصاف و چرائی استحاله ی فرهنگ بومی ، در این دوره میزبانی نپرداخته ایم  !! بدین ترتیب  در پایان همان  آیه تذکر آمده است: اگر آنها می دانستند!
اجرای طرح‏های بزرگ صنعتی حوزه پارس جنوبی که امروز به سرعت به بهره برداری می رسند  و افتخار دولتهای متوالی است و به  برچسب منافع ملی را یدک می کشد  بخش عمده  واعظم موفقیت های آن ، حاصل  همکاری همدلی و هماهنگی مردمی است که همه ی داشته های تاریخی وجغرافیایی و فرهنگی خود را  به امید روزی بهتر خالصانه تقدیم صنعتی کردند که چرخ دنده های آن آکنون گلو و ریه شان را می فشارد و  بعبارتی  تغییر و تحولات فزاینده‌ای در سطوح اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی  درسطح ملی  آشکارشد . ولی از طرف دیگر این تحولات در بسیاری از جهات  همسو و هماهنگ با طرح ناقص  آمایش سرزمینی مصوب هیات دولت درسال 84  و انتظار  عموم  بومیان از  صنعتی صورت نمی‏پذیرد.  بر اساس چارچوب نظری تئوری­های قطب رشد،(  نارسائی های قطب رشد  و  چرا عنوان کنگان با ید با "قطب انرژی " همراه باشد ؟
به این دلیل علمی و نتایج حاصله پژوهی باورم این است که (بجای  بکارگیری  ترکیب  بسیار بدیهی وابتدائی "دیار مهربانی" که دیار نامهربانی قاعدتاً نداریم  باید همان اصطلاح "قطب انرژی "برشهر ما  نامی با مسمی و تاثیر گذارتر برای پیگیری های مطالبات منطقه ی محسوب  شود . و توضیح اینکه " دیار مهربانی ترکیبی بود که حجم نامهربانی ها را متراکم و انبوه کرد و جالب اینکه کسی  در مقابل؛  مسئولیت وطرف مهربانی دیدن را بعهده نگرفت تا بداینجا رسیدیم که رسیده ایم :

"نظریه‌ قطب‌ رشد"
 این‌ نظریه‌ كه‌ ابتدا توسط‌ «فرانسواپرو» مطرح‌ شد ، عمدتاً با صنعت‌ سروكار دارد. وی‌ معتقد بود كه‌ جوهر و اصل توسعه‌ صنعتی‌ به‌ یكباره‌ و در همه‌ جا ظاهر نخواهد شد، بلكه‌ ابتدا در كانونهایی‌ با شدتهایی‌ مختلف‌ ظاهر شده‌ و از طریق‌ مسیرهایی‌ در نقاط‌ معیّنی‌ آغاز و پخش‌ می‌شود، این‌ كانون‌ را وی قطب‌ رشد خواند[1].
بودیل" قطب‌ رشد را می‌توان‌ به‌ عنوان‌ مجموعه‌ای‌ از صنایع‌ تعریف‌ كرد كه‌ در یك‌ ناحیة‌ شهری‌ واقع‌ شده‌ و باعث‌ توسعه‌ بیشتر فعالیت‌های‌ اقتصادی‌ در ناحیه‌ حوزه‌ نفوذ خود می‌شود." نظریه‌ قطب‌ رشد همانند نظریه‌ مكان‌ مركزی‌ هم‌ برای‌ درك‌ ساختار یك‌ منطقه‌ و هم‌ به‌ عنوان‌ چارچوبی‌ برای‌ پیش‌بینی‌ تغییرات‌ این‌ ساختار و همچنین‌ به‌ عنوان‌ یك‌ استراتژی‌ برای‌ توسعه‌ منطقه‌ای‌ بكار رفته‌ است.[2]
1-    اجرای قطب رشد با ابزار بخشی و در خدمت برنامه ریزی ملی به جای استفاده از ابزار فضایی و در خدمت برنامه ریزی منطقه ای
2-    عدم پیوند نظام یافته برنامه ریزی قطب رشد با سطوح بالاتر و پایین تر
3-    منطبق نکردن قطب رشد با شرایط بومی و در پیوند ارگانیک با منطقه اش
4-    عدم هماهنگی سیاست قطب رشد با دیگر سیاستها ، از جمله در کنار مشوق های قطب ، بازدارنده ها در دیگر نواحی ، بویژه شهر اصلی در نظر گرفته نشده و به تضعیف قطب رشد انجامیده است.
5-    تعداد قطب های رشد اعلام شده بیش از واقعیات و کارآیی اقتصادی و بااهداف سیاسی و عدالت فضایی بوده و تعهدی قوی و استمرار سیاستها را به دنبال نداشته است .....
تنها دربخش  واشاره ی کوتاه ومقطعی  : برای نمونه پژوهش  مطالعاتی و شناخت نقش تاسیسات و پروژه­ های پارس جنوبی بر توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روستاهای منطقه است. مرکز - پیرامون فریدمن، پخش هاگراستراند، تدوین شده است   که جهت آزمون فرضیات و رسیدن به اهداف تحقیق با استفاده از مدلهای مختلف، اطلاعات به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. نتایج حاصل از بررسی‌های فوق نشان می‌دهد پیامدهای مثبت و منفی زیادی ازجمله بهبود وضعیت اقتصادی روستاییان، ایجاد اشتغال برای ساکنین منطقه و استان­های همجوار، ایجاد و گسترش بنگاه­های کوچک اقتصادی، افزایش جمعیت، تغییر در ترکیب جنسی جمعیت منطقه و تحول درنوع فعالیت­های اقتصادی روستاییان و... در روستاها و شهرها منطقه تاثیر داشته است. بیشترین تاثیر تاسیسات و پروژه­های پارس جنوبی بر روستاهای شهرستان کنگان بویژه دهستان­های عسلویه، نایبند وسیراف  (طاهری  ) داشته است. لذا با اجرای پروژه­های نفت و گاز پارس جنوبی مشکلاتی را در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متوجه ساکنین منطقه بویژه روستاییان ساخته است، مسائلی همچون ورود بیش از حد جمعیت بیکار جویای کار، تخلیه روستاهای در محدوده تاسیسات، افزایش بی­رویه قیمت زمین و اجاره مسکن و نابودی زمینهای زراعی، ازبین رفتن فعالیت­های صید وصیادی و صنایع وابسته به آن، توزیع نامناسب امکانات وخدمات، و بروزناهنجاری­های شدید اجتماعی(اعتیاد، سرقت و...)، نابسامانیهای محیطی(آلودگی هوا، آب) و صدها مسئله دیگردست به­ گریبان است واحتمالاٌ با این روند درآینده مسائل ومشکلات بیشتری بروز خواهدکرد. بر اساس روش تحلیل ­عاملی میزان اثرات مثبت قطب صنعتی بر ساختار روستاهای حوزه پارس جنوبی24/63 درصد بوده که در عاملهای اثرات آموزشی وفرهنگی(9/26)، اثرات مثبت اقتصادی (3/11)، رضایت از زندگی(9/9)، فعالیت های فرهنگی(9/7) و مشارکت در سرمایه­گذاریها (56/7) نمود پیدا کرده است. درحالیکه اثرات منفی قطب صنعتی پارس جنوبی بر روستاهای منطقه مورد مطالعه 66/36 درصد بوده است که در قالب عاملهای جرایم وانحرافات اجتماعی(9/17)، اثرات منفی اقتصادی(7/11) و باورهای منفی و بازدارنده(06/7) درصد ظهور یافته است. (3)
 لذا بنظر می رسد بجای مانور دادن بر روی اعتبارات  و بودجه های دریافتی و طرح های عمرانی که اکثراً حتی نمی تواند بخشی از خدمات دهی  به مشکلات  ناشی از مهاجرت پذیری  اجباری و سیل هجوم کاکنان وکارگران غیربومی را پوشش دهد بفکر تدوین سازوکارهای همسطح با برای کاهش تاثیر گذاری منفی صنعت بر منطقه باشیم. وبجای پاسخ های عاطفی و سیاسی به پاسخگوئی  علمی واقعی  بپردازیم.

منابع :

(1) - اجلالی‌، پرویز،تحلیل‌ منطقه‌ای‌ و سطح‌ بندی‌ سكونتگاهها، 1370، ص‌ 32
(2) - صرافی‌، مظفر،مبانی برنامه ریزی توسعه منطقه ای،1377، ص‌ 117
(3)تحلیل و بررسی اثرات قطب صنعتی پارس جنوبی بر ساختار روستاهای استان بوشهر نمونه (شهرستان های عسلویه کنگان،دیر، جم )مقاله 6، دوره 5، شماره 1، بهار 1394، صفحه 101-122
 


نوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان . سنگدلی صنعت و نامهربانی ها با کنگان / /؟!، ) - اجلالی‌، پرویز، تحلیل‌ منطقه‌ای‌ و سطح‌ بندی‌ سكونتگاهها، 1370، ص‌ 32 (2) - صرافی‌، مظفر،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات