مدیریت استان بوشهر و آزمون سخت در برابر موج دوم کرونا
   اگرچه مقامات  دولتی اعلام کرده اند که چند استان دروضعیت قرمز با تفویض اختیار  می توانند در اعمال اقدامات مرتبط با پیشگیری و مهار گسترش اپیدمی ،برنامه های ویژه خود را بمرحله ی اجرا در آورند این تصمیم بویژه در زمانی اتخاذ میشود که مسئولان  استانمان بنوعی با دوشوک همزمان روبرو شده اند؟ اول شتاب موج دوم کرونا وگستره ی غیر منتظره آن و دوم اینکه :  اختیارات که الزاماتش مسئولیت های مضاعفی را در پی دارد می بایست به هرشکل متقبل شوند و این بحث  "اختیارات " که در جای خود زمانی مطالبه ی اول مطالبه گران اجتماعی پیگیر موضوع  بود اکنون نحوه ی اجرای آن با شدت گرفتن خستگی  کادر درمانی و استحصال بی رویه از تجهیزات مراکز کوچک وبزرگ درمانی  کمبود امکانات و منابع مالی و .... با اگر وامای فراوانی روبروست !اما نبایدنا امید بود.
پیش ازین که مدیریت ارشد استان وستاد کرونا تجارب ارزنده ی در هنگام مقابله با این ویروس  در موج اول بدست آورده بودند ناگهان با  اعلام کاهش  محدودیت ها تحت تاثیر کانون های بیماری زای سیار و ثابت قرار گرفت تا با شبیخون کرونایی در این مرحله روبرو شود  غفلت نسبی از   موضوعاتی مانند تمرکزبرمسطح کردن و صاف سازی شیب نمودار و کنترل میانگین تعداد بیماران در مجموعه های مختلف جمعیتی با نرخ استاندارد تعیین شده،  مزید برعلت شده تا چرخه شیوع بیماری بدون مقاومت چندان  مسیر خود را بازببیند واین اتفاق بیفتدکه حالا افتاده است ... اما اکنون که  شرایط اختیارات بر روی" میز" مدیران استان مهیا می شود و دست خالی مدیران وحجم انبوه بیماران رودروبا کادردرمان کوفته وخسته  در شرف وقوع است چه مواردی را باید در نظر گرفت؟!
دقیقاً باید اختیارات را بعنوان فرصتی مطلوب در دو بُعد با اقتدار تمام  ( اختیاری که ازسوی دولت تفویض شده و پذیرشی که از سوی جامعه در اعمال طرح های مرتبط  قابل اجرا ست را باید در فضایی همه جانبه   فعال لحاظ کرد :
-  نیازمندی های عرصه درمان  وسلامت
- راهکارهای اجتماعی  منسجم ساز با زیر مجموعه ها ی سازگار با مصالح ومنافع مردم .
  بازیابی و ترمیم سازماندهی ظرفیت ها از مسئولیت اجتماعی صنایع تا نقش صنوف و اقشار مختلف بعنوان اجزای پیکره ی آمادگی واحد محیطی می بایست  ازایزولاسیون تردید خارج  شود ، و فراخوان هم افزایی ازنمایندگان استان در مجلس تا مدیران محلی پای کار حاضر شوند و در راه انجام کار برای گمانه زنی ها و در نظر گرفتن تدابیر برای بدترین حالت احتمالی آماده باشد."
ازسوی دیگر ارائه ی تجزیه و تحلیل  شفاف؛ ضرورت تضمین سلامتی آحاد جامعه در این برهه ی حساس است.
پنهان کردن اطلاعات لازم به سردرگمی و تصمیم نادرست و جولان دادن شایعات در لایه های پائین جامعه می انجامد و مخفی کردن داده های معتبر غیر طبقه بندی شده ، به  کنترل کردن بیماری و  افزودن تلاش های در مبارزه با این بیماری کمک نمی کند.
 سخن آخر اینکه : مقامات تصمیم ساز و بهداشتی ودرمانی در راه  آزمایش جدیدی از معیارهای  دقیق  مدیریتی اضطراری قرار گرفته اند و  موفقیت آنان متضمن خروج مطمئن ازاین مرحله ی سخت اعتبارسنجی مدیریتی محسوب می شود ... امیدواریم در پایان این آزمون سخت مدیریت استان با مجموع
ماکزیمم"مثبت همراه باشد وروند گسترش کرونا به   مینیمم منفی ختم شود. با تشکر عبدالمجید اورا
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان .مدیریت استان بوشهر و آزمون سخت در برابر موج دوم کرونا،
لینک های مرتبط :فارن پالسی : آینده ی مسافرت درجهان پسا کرونا ...
تحلیل 7  اندیشمند در چگونگی تغییر اوضاع !
در این تحلیل بصورتی" مختصر "می خوانیم : با ورودمان به فصل تابستان در دوره ی همه گیری کرونا در "گوشه هایی  از جهان" کاهش وتخفیف کمرنگ محدودیتها برمسافرت آغاز شده است! درماه جاری کشورهای اتحادیه ی اروپا مرزهای داخلی خود را بازگشائی می کنند و در ماه های بعد تابستان  برنامه برای  پروازهای هوائی ضروری میان چین وسنگاپوربه مقصد اروپا طراحی کرده اند البته این روند برای مسافرینی که  فرایند تست و آزمایش آنان نسبت به کرونا درمبدا و مقصد منفی بوده، امکان پذیرمی شود.
جیمز فالووس ، ویوویک وادوا ، پیکو لایر ، رولف پوتس ، الیزابت بیکر ، جیمز کراب تری و الکساندر د ژونیک در مجله ی فارن پالسی درباره آینده گردشگری و مسافرت پس از همه گیر ی کرونا تحلیلی نوشتند و تغییرات ماندگار آن را دراین بخش حیاتی از اقتصاد جهان تشریح کرده اند:   .
یکی از صاحب نظران فوق الذکر به نکته ی جالب اشاره می کند:
-  این اپیدمی ما را بسرعت به  سوی آینده می راند
" وی ویک وادهوا"نویسنده مشارکت داشته در کتاب "بتدریج به سوی شتاب"که در ماه سپتامبر منتشر می شود": می گوید: چگونه شرکت های بزرگ می توانند آینده نگاری و نوآوری درآینده را پیش بینی کنند " من درماه گذشته  با تعداد بیشترمدیرانی که معمولا در یک سال ملاقات  میکردم ، با آنها زمان بیشتری سپری کردم. . آنها در آرامش دربه  اشتراک گذاری نظرات ؛ توجه عمیق داشتند. ما نمی توانیم در مورد ایده هایی که در شرکت هایشان ابداع می کنند  با طوفان مغزی خود برخورد کنیم .... اما مثمرثمرترین گفتگوها  را با مدیران ارشداجرائی  شرکت های بزرگ در سطحی بالا داشتم و همانطور که احتمالاً حدس زده اید ، همه اینها از خانه های ما اتفاق افتاده و دنبال شده  است(ازطریق ارتباط مجازی) اما عناوین برجسته صحبت های تحلیگران دراین مطلب:  
 - فروپاشی برنامه ی مسافرت ها ، تغییرات دراز مدتی را  از خود بجا خواهد گذاشت .
  - مسافرت باسرعت به منطق امن بازمیگردد.
 - شیوع این بیماری، زندگیمان را به تخیل علمی مشابه ساخته است.
 - مسافرف می تواند برای بسیاری از مردم هزینه های سنگینی در پی داشته باشد.
  - راهبردهای کاهش توده های جمعیت انسانی درمراکز پرجمعیت
- مسافرت آزادانه بخشی از نشانه های طراوات وسرزنده بودن ما پس از کروناست.
 -  فراموش کردیم که سفردر زندگی مدرن چقدر ضروری است
- رونق در سفرهای داخلی رخ خواهد داد
-- ما به سفر خود ادامه خواهیم داد زیرا کنجکاوی نمی تواند پاک شود/
 James Fallows, Vivek Wadhwa, Pico Iyer, Rolf Potts, Elizabeth Becker, James Crabtree, Alexandre de Juniac
  The Future of Travel After the Coronavirus Pandemicنوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان ./ James Fallows، Vivek Wadhwa، Pico Iyer، Rolf Potts، Elizabeth Becker، James Crabtree، Alexandre de Juniac The Future of Travel After the Coronavirus Pandemic / فارن پالسی : آینده ی مسافرت درجهان پسا کرونا ...،
لینک های مرتبط :


                 چگونه  محصولات تکنولوژی بر سلامت جسمی و روانی نوجوانان تاثیر می گذارد؟
  اکنون که کودکان و نوجوانان در راستای مراقبت های بهداشتی ناشی از کرونا بیشترین وقت خود را در خانه و  پای فضای مجازی میگذرانند ضرورت  توجه به سلامت روحی روانی و جسمی آنان بیش از همیشه ایجاب می کند که در نقش یک مربی دلسوز از نحوه ی  کار و پیامدهای استفاده ی بیش از حدمجاز از دستگاههای الکترویکی در اختیار آنان ، در جریان بوده  ونقش مشورتی وسازنده خود را در قبال شان جدی تر بگیریم.  
نوجوانان بیشتر وقت خود را در مقابل صفحه نمایش های دیجیتالی  می گذرانند و با وجود هشدارهای  مجامع مربوط به تنظیم و نظارت بر نحوه استفاده نوجوانان از تلفن های هوشمند ، ارقام موجود حاکی از میزان استفاده روزانه  بین  7-9 ساعت توسط آنان است.
در اینجا این سؤال مطرح می شود که والدین در مورد میزان تأثیر ابزارهای مذکور بر  جسم  و روان  فرزندان و پیامدهای این تأثیر بر شخصی که آینده ای  در پیش  دارد چه دیدگاهی دارند؟

 مشکلات تغذیه
نتایج مطالعات گسترده انجام شده برای تأیید  تاثیر استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتال که با  اثر  سوء آن برالگوی  تغذیه ای  نوجوانان  مرتبط است ، موارد زیر را نشان می دهد:
- نوجوانانی که برای مدت طولانی از صفحه نمایش دیجیتال استفاده می کنند ، تمایل دارند رژیم غذایی کمتری نسبت به همسالان خود داشته باشند (تمایل به خوردن غذاهای پر کالری و خوردن بیش از حد میان وعده و خوردن سریع و بدون توجه به سیری  واقعی که منجر به مصرف بیشتر  وفایده کمترغذا می شود).
مشکلات خواب
خواب یکی از مؤلفه اساسی در حفظ سلامت نوجوانان ، برای ورزش  ورشد بهتر ،  احساس نشاط و عملکرد تحصیلی ایشان است.
مطالعات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش های دیجیتال نوجوان با اختلالات خواب و اختلالات رفتاری همراه است ، "زیرا بنیاد ملی خواب  درآمریکا"نشان داد که بی خوابی و افسردگی در نوجوانان به دلیل کمبود خواب با استفاده بیش از حد از صفحه های دیجیتال ارتباط دارد.
افزایش استفاده از زمان صفحه نمایش دستگاههای الکترونیکی  در طول روز با بی خوابی و علائم افسردگی در نوجوانان مرتبط بوده است (این امر می تواند شامل شبکه های اجتماعی ، وبگردی ، مشاهده تلویزیون ، بازی ها و همچنین استفاده از اینترنت  حتی در کارهای مدرسه نیز باشد).
نور آبی ناشی از صفحه نمایش های دیجیتالی بر ترشح هورمون ملاتونین که باعث تحریک خواب می شود ، تأثیر می گذارد و هرچه بیشتر نوجوانان در مقابل وسایل الکترونیکی (به خصوص عصرانه) بگذرانند ، تأخیر در انتشار ملاتونین بیشتر می شود ، که  دستیابی به خواب سالم را دشوار می کند و در نتیجه این  نوجوانان ساعات  کسری  خواب سالم زیادی دارند و به طور کلی ، با گذشت زمان ، کمبود خواب می تواند منجر به  بروزعلائم افسردگی شود.
سلامت روانی:
علیرغم شک وتردیدهای پیرامون  واقعیت تاثیر صفحه نمایش های الکترونیکی بر سلامت روانی نوجوانان؟  مطالعه گسترده ای که بر روی نوجوانان در آمریکا انجام شده است ، تأثیرمنفی بر روی صفحه نمایش های دیجیتال از انواع مختلف  نتایج  زیر نشان  داده که  بعد از یک ساعت استفاده از صفحه نمایش های دیجیتال ، حداقل یکی از مشکلات زیرظاهر شده است:
 - وخیم تر شدن وضعیت ظاهر روحی و روانی.
-  کمتر شدن کنجکاوی تحصیلی
- خودکنترلی ضعیف
-   تشدید پراکندگی ذهنی
- کاهش ثبات عاطفی  
- عدم توانایی در انجام وظایف.
مطالعات دیگر نشان داده اند که استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتال با اضطراب و افسردگی در نوجوانان مرتبط است.
-  احساس غمگینی و اندوه
- احساس ناامیدی و خلاء
-  احساس غیر مفید بودن
- احساس ناامیدی
- حواس پرتی ، عدم توجه و اختلال در تفکروحافظه.
- عصبانی شدن وتند رفتاری.
- اشتیاق به فعالیتهای منظم را از دست می دهید.
-  کاهش یافتن علاقه به خانواده و دوستان میل به انزوا.
- تلاطم روحی
- احساس گناه و خودتنبیهی و  خودمجازاتی  نسبت به  اشتباهات قدیمی.
-" توهم " به انزوا رانده شدن  از سوی دیگران.
- احساس  خواری
- اختلال در تغذیه
- اختلال در خواب واستراحت
- عملکرد ضعیف آموزشی و غیبت مکرر.
- عدم توجه به ظاهر بیرونی ، آراستگی و بهداشت شخصی خود.
- خود آزاری.
-  رویکرد به افکار اشتباه و اقدام به خودکشی
این علائم افسردگی در یک نوجوان مربوط به تعداد ساعاتی است که در جلوی صفحه های دیجیتال وقت می گذارد و این همان چیزی است که تحقیقات بر روی نمونه های گسترده  بر روی" نوجوانان مورد مطالعه"  یافته است.
 مطالعات نشان داده است که افسردگی در نوجوانان بیشتر از اضطراب است ، اما مطالعات دیگر نشان داده اند که بازی های ویدئویی و "گپ تصویری" در مقایسه با سایر وسایل الکترونیکی دارای قوی ترین ارتباط با اضطراب هستند.
.مشکلات خواب
سلامت روانی:
علیرغم شک و تردیدهای  پیرامون این واقعیت که صفحه نمایش های الکترونیکی بر سلامت روانشناختی نوجوانان تأثیر می گذارد ، مطالعه گسترده ای که بر روی نوجوانان در آمریکا انجام شده است ، تأثیر منفی بر روی صفحه نمایش های دیجیتال از انواع مختلف نشان داده که  بعد از یک ساعت استفاده از صفحه نمایش های دیجیتال ، شاهد یکی از مشکلات زیر ممکن است باشیم:
- وخیم تر شدن وضعیت روانی.
- کنجکاوی کمتر
- خودکنترلی ضعیف
-  پراکندگی بیشتر ذهی ورفتاری
- ثبات عاطفی کمتر
- عدم توانایی در انجام وظایف روتین روزمره
مطالعات دیگر نشان داده اند که استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتال با اضطراب و افسردگی در نوجوانان مرتبط است.
 با اضطراب و  افسردگی
والدین غالباً علائمی را  بدون سابقه ی قبلی می بینند که در رفتار نوجوانان ظاهر می شود ، اما برخی از آنها ممکن است ندانند که  یکی از علائم افسردگی ناشی از استفاده بیش از حد از صفحه های دیجیتال ، از جمله این علائمی است که اکنون مشاهده می کنند:

علائمی که  نشان می دهد که نوجوانان دچار اضطراب شده اند:
--  احساس غم و اندوه
- عصبی بودن.
- ترس های غیر واقعی.
- دلبستگی  غیر طبیعی به والدین.
- مشکلات خواب
- وسواس و رفتار اجباری.
علائم  ناراحتی های جسمی (از جمله سردرد ، درد شکم ، لرزش و تعریق).

اختلال در رفتار اجتماعی.

هرچه نوجوانان بیشتر در پشت صفحه های دیجیتال پنهان شوند ، مشارکت در موقعیت های اجتماعی برای آنها دشوارتر است. احساس ناراحتی یا پریشانی در موقعیت های اجتماعی علامت اضطراب اجتماعی است که با استفاده بیش از حد از نوجوانان از  ابزارهای مورد بحث  همراه است.
این عدم ارتباط باعث می شود که نوجوان منزوی تر شود و به این ترتیب  از زندگی واقعی به زندگی مجازی فرار کند که او را از واقعیت جدا می کند.
روابط خانوادگی ضعیف
جای تعجب نیست که استفاده بیش از حد از صفحه نمایش های دیجیتالی با روابط ضعیف نوجوانان با والدینشان مرتبط بوده است ، زیرا مطالعات نشان داده اند که نگرانی هایی راجع به تأثیر منفی نوجوانان از عدم  رویه فرزندپروری مناسب و همسالان خود نشان می دهد (ارتباط خوب با والدین از درگیر شدن در رفتارهای پرخطر جلوگیری کرده  وضامن حمایت از رشد روانی سالم است).

عدم تحرک و فعالیت بدنی ضعیف

آمار و ارقام  سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که از هر 5 نوجوان 4 نفر به دلیل دلبستگی به صفحه های دیجیتالی همه نوع ورزش را انجام نمی دهند و عدم حرکت وکم تحرکی با اختلال در خوردن منجر به چاقی و در نتیجه دیابت نوع II در سنین پایین می شود.
امروزه استفاده متوسط ​​ازدستاوردهای دستگاهی فناوری توسط نوجوانان یک چالش اساسی برای والدین و مربیان است ، بنابراین  گرچه لزوم ایجاد گزینه های جایگزین و پیروی از قوانینی خاص برای هر خانه برای استفاده از صفحه های دیجیتالی والدین را غافلگیر می کند ، اما برای حفظ  تربیت سالم نوجوانان ضروری است.
 منابع :
- https://www.statista.com/statistics/1099629/hours-screen-time-teens-income/
- https://www.rcpch.ac.uk/sites/default/files/2018-12/rcpch_screen_time_guide_-_final.pdf
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630469/
-https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851593/#:~:text=RESULTS,of youth behavioral health problems.
-https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211335518301827
-https://link.springer.com/article/10.1007/s10578-019-00892-7
-https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25657166/
-https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/382905
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان ./- https://www.statista.com/statistics/1099629/hours-screen-time-teens-income/ - https://www.rcpch.ac.uk/sites/default/files/2018-12/rcpch_screen_time_guide_-_final.pdf -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3630469/ -https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851593/#:~:text=RESULTS، of youth behavioral health problems. -https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211335518301827 -https://link.springer.com/article/10.1007/s10578-019-00892-7 -https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25657166/ -// چگونه محصولات تکنولوژی بر سلامت جسمی و روانی نوجوانان تاثیر می گذارد؟،
لینک های مرتبط :


 ساده لوحی ، دزدی  ، نبوغ  وحماقت در محاسبات تعامل اجتماعی "سیپولا"

 استاد تاریخ اقتصاد  دانشگاه کالیفرنیا ، "کارلو. ام. سیپولا " که اصالتاً ایتالیایی است ، طی مقاله ی  تحلیلی مهم با عنوان" قوانین اساسی حماقت انسان"  دردهه ی   50 قرن گذشته وسپس  در سال 1976  همان مقاله  را با همین عبارت   آن  را به یک کتاب تبدیل کرد با عنوان "قوانین اساسی حماقت بشری " !The Basic Laws of Human Stupidity  " وی برای تعریف دقیق قوانین اساسی از منظر خود"حماقت انسان" را خلاصه می کند و آن را بزرگترین تهدید وجودی  از سوی خود فردعلیه خود و یا اطرافیان تعریف کرده و برروی موارد زیر تاکید دارد وی دیاگرامی ساخته بود و افراد هر جامعه انسانی را به طور کل در چهار دسته طبقه‌بندی کرد:
 ‌1. اغفال شده/ ساده‌لوح،2. راهزن‌ ودزد  3 .  نابغه و باهوش،  4. احمق :
- اگر تأثیرگذاری شما  بر طرف دیگر به سود او و  ضرروزیان  شما  بشکل همزمان  منجر شد ، شما اغفال شده  یا بیچاره هستید!
- اگر  تاثیرگذاری  شما  نسبت به  طرف دیگر تنها به سودتان وبه" ضرر" وی منجرشد ، شما " دزد" هستید!
- اگر تأثیرگذاری شما بر طرف دیگر باعث  سودطرفین شود ، "باهوش" هستید.
- و اگر تأثیرگذاری  شما به  ضرر دو طرف منتهی شود "احمق" هستید!
 حماقت به عنوان یک وضعیت روانی  فردی دیده می شود که او بدون دانش یا مطالعه نیست ؟! و این چیزی است که آن را از جهل متمایز می کند ، اما  وجه مشترک جهل و حماقت  دراین است  که هردو به سوء سازگاری  با واقعیت و رفتار در جهت مخالف  مصالح  طرفین  روابط  همه چیز را خراب می کنند.
انسان طبق تعریف سیبولا   "حیوانی اجتماعی" است یعنی  فرد در جامعه ی مشترک  زندگی می کند  و براساس  شبکه ای از روابط دائمی با دیگران تعامل دارد ، ... تحت تأثیر قرار می دهد و تحت تأثیرقرار می گیرد. این روند  می تواند منجر به  کسب منافع یا ضررهای اقتصادی یا روانی  ویا باعث از دست  رفتن  انرژی و یا از دست رفتن زمان  ووقت  و یا  عکس آن موجب افزایش  این  مزیت ها شود. در اینجا ، به ویژه ، سیبولا در کتاب خود قوانین اساسی "انسان احمق  "را  درمیان  این چهار بخش قرار می دهد و اورا به  اغفال شده ( بیچاره ) ، دزد ، باهوش و احمق تقسیم کرده است؟!در این  کتاب سیبولا عمدتا به  توصیف گروه چهارم می پردازد ، که همان بخش  تشریح  نگاه احمقانه است! نویسنده سیبولا چهار قانون اصلی پیرامون آن  را تشریح می کند که ماهیت این بخش را  بصورت موضوعی خاص  تعریف کرده ومقایسه می کند و خطر آن را برای انسان به عنوان مادر همه مصیبت های انسانی نشان می دهد.نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان / " !The Basic Laws of Human Stupidity "/. ساده لوحی، دزدی، نبوغ وحماقت در محاسبات تعامل اجتماعی "سیپولا"،
لینک های مرتبط :


              دلایل علمی بازگشت موج دوم کرونا و ضرورت فاصله ی اجتماعی
  بررسی نظرات تعدادی از کارشناسان و متخصصان و نتایج تعدادی از مطالعات علمی اخیر انجام شده در آزمایش و ارزیابی نتایج استفاده از روشهای  فاصله ی اجتماعی ذیلاً  :
یكی از مطالعات مهم در این چارچوب كه توسط محققان موسسه ی(MPIDS) ماكس پلانك و دانشگاه گوتینگن تهیه شده است: آنها  به منظور ارزیابی اقدامات انجام شده در آنجا برای مهار همه گیر و پیش بینی سناریوهای آینده شمارگان Covid-19 را در آلمان تحلیل كردند. زیرا مدلهای رایانه ی می توانند دیدگاههای مهمی در مورد اثربخشی مداخلات انجام گرفته ارائه دهند.
محققان در الگوی محاسباتی خود محدودیتهایی را که به تدریج در زندگی عمومی در آلمان در مارس گذشته اعمال شده با تعداد  بیماران ناشی از کووید -19 را مرتبط دانستند. به طور خاص ، محققان تأثیر سه بسته مداخله را مورد بررسی قرار دادند: تقریباً لغو همه رویدادهای عمومی عمومی در 8 مارس ، تعطیلی مؤسسات آموزشی و بسیاری از مغازه ها در 16 مارس ، سپس ممنوعیت حضور در ارتباطات  شلوغ در 22 مارس، پیامدهایی را بدست داد.
 محققان داده ها را برای  سیر زمانی موارد جدید Covid-19 و داده هایی از مدلی که مانیتور پویایی اپیدمی است ، جمع آوری کردند تا روند آن را تجزیه و تحلیل کنند و سناریوهای آینده آن را پیش بینی کنند. مطابق مدل های رایانه ای ، این اقدامات در ابتدا سرعت ویروس را کاهش داده است ...  مدیر تحقیقات مؤسسه "ماكس پلانک" در بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در وب سایت این مؤسسه می گوید: "تحلیل ما به وضوح تأثیر مداخلات مختلف را نشان می دهد ، كه بدون لحاظ آن مداخلات، در نهایت منجر به بازگشت روند رو به رشد منحنی اعداد شدند."    ازسوی  دیگرمحقق برجسته و مؤلف  این پژوهش نیزاضافه کرد: "محاسبات  نمونه گیری شده ی ما تأثیر کلی تغییر  رفتار انسان را  در این عرصه نشان می دهد ، که با مداخلات مورد نیاز اعمال می شود.".
این تجزیه و تحلیل بر اساس برآوردهای اعداد تا 21 آوریل است ، و در هفته‌های بعدی رشد مثبت در تعداد موارد نشان داده است. اما برای به دست آوردن نتایج   مثبت بیشتر!   محققان همچنان از نزدیک وضعیت را زیر نظر دارند. آنها هر روز تعداد پرونده های جدید را ارزیابی می کنند تا ببینند آِیا موج دومی  درانتظارهست یا خیر؟
 تیم دانشگاه گوتینگن با استفاده از سه سناریوی مدل متفاوت ، امکان افزایش تعداد موارد جدید را کشف کرد: اگر مدل ها نشان دهند که روند کاهش اقدامات فاصله ی اجتماعی میزان  بیماری را دو برابر می کند ، می توان موج دوم را انتظار داشت. از طرف دیگر ، اگر میزان بروزبیماری با میزان بهبودی متعادل باشد ، میزان آلودگی جدید تقریباً ثابت خواهد بود. درنتیجه "اگر همه افراد بسیار مراقب باشند و مسِئولین بهداشتی به سهم خود فعالانه ؛ بیماران و کسانی که با آنها در تماس هستند را پیگیری  کنند و اگر این دو  رویه همزمان اتفاق بیفتد. همه شیوع های جدید در آغاز  ماجرا کشف شده اند و   و شمارگان ویروس ها  می توانند همچنان رو به زوال قرار گیرند. بنابراین ، رشد ویروس ها  در آینده به رفتارهای ما  و میزان رعایت توصیه های فاصله و اقدامات بهداشتی را  که تا چه اندازه در نظر می گیریم، بستگی دارد"

 " کتابخانه ی بنیاد همیاری کاکرین"به طور منظم تعدادی از مطالعات  مرتبط را مطالعه كرده بود. برای بررسی تأثیر کاربرد قرنطینه بر پاسخ به بیماری همه گیر و اینکه آیا استفاده از اقدامات دیگر علاوه بر آن نتایج بهتری به همراه خواهد داشت. نتایج نشان داد که قرنطینه نقش مهمی در کنترل شیوع بیماری Covid-19 ناشی از ویروس دارد ، در مقایسه با سایر اقدامات پیشگیرانه اعمال شده بدون آن. ترکیبی از قرنطینه و سایر اقدامات پیشگیرانه - از جمله محدودیت سفر ، تعطیلی مدرسه و تعهد به مسافت اجتماعی - تأثیر بیشتری برکاهش شیوع بیماری داشته است.
  شکی نیست که استفاده از قرنطینه و سایر اقدامات پیشگیرانه می تواند به مهار همه گیری کمک کند ، اما هر کشور ساختار جمعیتی ، محیطی ، فرهنگی و اجتماعی  خاص خود را دارد."  که تحت تاثیر تلاش برای مهار ویروس و متوقف کردن شیوع آن در هر کشور است و نیاز به برنامه ریزی خاص خود را دارد.
یکی دیگر از تحقیقات  مرتبط  بوسیله ی دانشگاه هاروارد سناریوهایی ایجاد کرده است که رفتار ویروس را طی چند سال آینده پیش بینی می کنند. محققان پنج سناریو را که حاصل شبیه سازی در روش های فاصله ی اجتماعی است با در نظر گرفتن تعدادی از متغیرها ، از جمله اینکه آیا ویروس فصلی است یا خیر؟ ،  آمادگی و توانایی سیستم های مراقبت های بهداشتی را برای مقابله با شرایط بحرانی فرض کرده وبررسی کردند چه زمانی مصونیت حاصل می شود؟!
 نتایج آن بررسی نشان داد که ویروس از بین نمی رود و Covid-19  می تواند به یک بیماری فصلی تبدیل شود. همه ی سناریوها همچنین نشانگر بازگشت  شیوع بیماری در هنگام برداشتن  اقدامات فاصله ی اجتماعی هستند و ما نیاز داریم که مجدداً اقدامات خود را با هر موج جدید اعمال کنیم و توانایی خود را در مراقبت از موقعیت های بحرانی در سیستم های مراقبت های بهداشتی ، در انتظار موج های آینده ، دو برابر کنیم. در بهترین حالت ممکن ، تا زمانی که واکسن در دسترس  قرار بگیرد این روند را حفظ کنیم  وبتوانیم حداقل آلودگی را حفظ نمائیم  و سپس استفن کسلر - محقق  ایمونولوژی و بیماریهای عفونی در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد - گزارش می دهد که در بهترین سناریوها این واکسن باقیمانده ایمنی مورد نیاز برای متوقف کردن انتقال ویروس را به ما خواهد داد و توضیح  میدهد: در غیر این صورت ، ما باید به ایمنی گله به آرامی نزدیک شویم ، و موارد ابتلا را در حد کم نگه داریم تا از اضافه کردن بار وفشار بر سیستم های مراقبت های بهداشتی ودرمانی جلوگیری شود.
"مارلا برادفوت "  پژوهشگر موضوع  نیز در مقاله ای  نوشت: کارشناسان همچنین هشدار می دهند که  درصورتیکه  آزمایش گسترده ای برای تشخیص ویروس در دسترس نباشد ، هنگامی که تصمیم به بازگشایی مکانهای کاری ، اماکن عمومی ، مدارس و دانشگاه ها گرفتیم ، تعداد عفونتهای جدید بسیار افزایش خواهد یافت. نمونه ای از این اتفاقات چیزی است که در ایالات متحده رخ داده است. اگرچه روزانه صدها هزار آزمایش در آنجا انجام می شود ، اما این تعداد هنوز با میلیون ها تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی روزانه که برای بازگشت به حالت عادی توصیه می شود بسیار فاصله دارد.
به دور از وضعیت پیچیده و گیج کننده پیش آمده در کشورهایی مانند چین ، ایتالیا و ایالات متحده ، خبر خوب - به گفته "هاوتن" این است  - که در سایر کشورها ، پس از حدود دو هفته یا حدود آن میزان زمان ، تعداد موارد جدید به اوج خود رسیده و سپس قبل از شروع کاهش ، سطح مستقیمی را طی کرده است.  که  آَشکار می کند"یک دلیل اپیدمیولوژی " پشت این  جریان وجود دارد." تقریباً یک هفته یا بیشتر طول می کشد تا علائم بیمار ظاهر شود ، سپس چند روز بیشتر طول می کشد تا فرد به بیمارستان برود ، سپس چند روز  تا انجام آزمایش و نتایج حاصل شود  به زمان نیاز است.
بنابراین تاخیر طبیعی خواهد بود تا زمانی که مداخلات موفقیت آمیز برای محدود کردن شیوع بیماری انجام شود و همچنین وقتی تعداد واقعی موارد گزارش شده را مشاهده می کنید و سپس تا رسیدن به اوج شیوع پس از شروع به شیب نزولی ، مطابق تعبیر هاتون ، که می گوید چند هفته اول جدایی اجتماعی  لازم خواهد بود. گرچه  چندان دلگرم کننده نیست اما او معتقد است كه ما در نهایت شاهد كاهش تعداد موارد جدید خواهیم بود كه ویژگی  این امر در بخش عمده به دلیل  فاصله ی اجتماعی سازمان یافته نهفته است ، و همچنین تأكید دارد كه اگر خیلی زود یا "خیلی دیر"مداخلات  اجتماعی را مطرح كنیم ، این نتایج خوب را نخواهیم دید و تأكید می کند " تا زمانی كه مصونیت لازم را حاصل نكنیم این ویروس  همچنان  قادر به بازگشت و شیوع مجدد در بین جمعیت  یک جامعه است.
منابع :
- https://science.sciencemag.org/content/early/2020/05/14/science.abb9789
-https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200515103918.htm
-https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD013574
/full?contentLanguage=enنوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان/ https://science.sciencemag.org/content/early/2020/05/14/science.abb9789 -https://www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200515103918.htm -https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD013574 /full?contentLanguage=e/دلایل علمی بازگشت موج دوم کرونا و ضرورت فاصله ی اجتماعی،
لینک های مرتبط :


                                               "جبر "خاطره در زمان پرمخاطره !
"آلبرت انیشتین" در توضیح نظریه نسبیت  خود برای درک  بهتر در محاوره ی عمومی با اشاره به زمان در مورد آنچه آن را "بعد چهارم" می نامید مخاطبین را متوجه موضوعی فوق العاده مهم در محافل علمی کرد .... همه علاقه مندان نظریه پردازی او  بر سه بعد اصلی (طول ، عرض ، ارتفاع یا عمق )  روی محورهای " x ، y و z ..." تمرکز داشتند ناگهان متوجه شدند توجه به بُعد چهارم(زمان) برای درک جهان پیرامون ما ابعادی جدید و عمیق تر به وجود آورده است که آن راهم باید بخاطر داشت.....
 واقعیت  موضوع این است که زمان،ثروت ارزشمند منافع ساز نامرئی بزرگی برای افراد ، گروه ها ، جوامع و برای همه بشر است ..... چند بار متوجه شده ایم که فرصت حل مشکل ما این است که به چقدر  زمان  نیاز دارد و فرصت  اختصاص یافته به آن کم یا زیاد ، مانده و یا نمانده است... چند بار متوجه شده ایم که برنامه ریزی برای آینده با تعیین مهلتی  وموعدی برای انجام کار  وتحقق موضوعی نتیجه داده است. تا خود را به باد سرزنش ناشی از فرصت سوزی و ضررالحاقی انسانی و مادی ناشی از آن نگیریم ....
 شرایطی که درحوزه ی جنوب استان بوشهر در جریان است پیش بینی وقوع بسیاری از تغییرات مثبت ویا منفی در سطح فرهنگی، بهداشت ودرمان و محیط زیست ، اجتماعی ، سیاسی ، فکری ، اقتصادی ،  روحی و روانی  و حتی خدمات رسانی   و... دچارپسرفتی غیر قابل قبول  و گاهی فراز ونشیب های غیر قابل مقایسه با سایر حوزه های انتخابیه شده حداقل در استان خودمان شده است  این روند ممکن است ناشی از اتفاقات کوچک وبزرگ در عرصه مدیریتی و نوع نگاه نمایندگان ادواری ونخبه گان بومی  با توجه شرایط  وموقعیت های مختلف باشد که  نیاز به تغییر در ساختار  ایده پرداری و تعیین چشم اندازی مطمئن برای این جامعه  که در سطح کشور هم وزنه ی اقتصادی وهم پلت فرمی استراتژیک منطقه ی محسوب می شود ، احساس میگردد. تغییر فضا ی فکری  نیروهای   ایده پردازوکنشگر اجتماعی از نظر ترکیب و جهت گیری ها وتمرکز بر زمان مناسب فرصت سازی که بتواند زمینه تغییر در نوع نگاه مسِئولین تراز اول حوزه ی انرژی و اقتصاد  را در طبیعت  محیطی  همراه داشته باشد ، ضرورتی انکار ناپذیراست .  واین مهم با اراده ی جمعی ، با  سرانجام  پهنه ی مدیریت وگستره هماهنگی میدانی وتقویت ارتباط سازنده تعاملی سلسله مراتبی و تامین نگاهی جدید مثبت به افراد ، گروه ها ، نهادهای اجتماعی و اقشاروصنوف مختلف جامعه و فعالین اجتماعی  در تحول بخشی به انسجام آنها ، گردآوری راهکار فراوان  برای کشف مکانیسم های موجود در حل مشکلات اجتماعی با تأثیرات مثبت بر روی  جامعه "چشم انتظار" خود را نشان میدهد.که  از طریق تفسیر وتحلیل  پدیده های بحران زا تا  شفاف سازی وقایعی که سازمانی یا اجتماعی که بر واقعیت فرهنگی و اقتصادی  تأثیر می گذارد ، می توان آگاهی و درک این واقعیت مادی ایجاد کرد زمانیکه این امر به معنای ایجاد اعتقاد به لزوم تغییر واقعیت با پرداختن به سازوکارهایی است که باعث هم افزائی اجتماعی برای   محاسبه ی سیر زمانی پیش رو در توسعه، ترجمه وتعبیر شود.
 یادآوری خاطره ها دراین سیر زمانی مرتبط در این دوره دوره پر مخاطره ی حوزه ی جنوب استان، به دور از فراموشی بزرگ، به ما می آمورد:مرحوم "حاجیانی" نماینده ی بود که توانست در  روزگارانیکه که نه شبکه ی اجتماعی و اینترنت و نه نشریات انبوه کاغذی  می توانست هندسه ی افکار عمومی را در اختیار بگیرد، با تلاشی وافر حداقل دومیراث بزرگ را از خود بجا بگذارد- اولاً توانست : با تشکیل ستاد مقابله با انتزاع عسلویه به مسئولیت (سعید زرین فر)  در مرکز استان ، گردان ، گردان ، مدافعان استان برای جلوگیری از انتزاع عسلویه به صف کند ثانیاً از نشست وبرخواست و جمع کردن نخبه های استان ومنطقه در زیر یک سقف نگرانی نداشته باشد؟! و حتی سه نماینده گذشته تا بحال جنوب استان بنوعی از ستاد انتخاباتی او بروز وظهور کنند.... او خود که به پیش میرفت برای دیگران نیز فراخوان حرکت به جلو و پیشرفت داشت ... بمناسبت همین  باز خوانی جبر خاطره ها در زمان پرمخاطره ی فعلی  مخاطبین هم استانی را به دقت  درسیر زمان دعوت می کنم تا دراین باره زمانی مناسب کم وکاستی ها وآسیب ها را با کمک هم باز شناسیم و وسعت وظرفیت بزرگ استان وبویژه جنوب زرخیز آن را در فراخنای اندیشه ی ژرف هم افرائی بال وپری دوباره بخشیم  که تجارب گذشته دراین راستا کم نیستند، اما فرصت شناس و نکته پرداز در بهروری مزیت های نامحدود دردسترس  آماده بوده و از مصادره و درجلوگیری از"انتزاع" آن مزیت ها در زمان حاضر توسط از ما بهتران هوشیار باشیم.
     ارادتمند؛ عبدالمجید اورا
نوع مطلب : تحلیل مقاله، 
برچسب ها : نجوای کنگان . "جبر "خاطره در زمان پرمخاطره !،
لینک های مرتبط :


اختلافات خانوادگی می تواند موجب خوشبختی زوجین گردد؛  اگر...! ؟
توسط: دیوید نیلد

اختلافاتی درهرازدواج رخ می دهد ، و اگر نظر دیگری دارید ، به ما اطلاع دهید؟! اما طی یک مطالعه جدید که در آن 121 نمونه از همسران مورد بررسی قرار گرفتند که موضوعات خاصی را بیان کردند و نشان داد که معمولاً  افراد شریک تاهل با یکدیگر تفاوت داشته و باعث ایجاد مشکلاتی در خانه  می شوند.
همه همسران زندگی مشترک خود را به عنوان یک رابطه زناشویی شاد تعریف می کردند زیرا چیزهایی که  باعث بگو ومگوست خود تمایل به حل شدن دارد:  کسی  که مجبور است کارهای خانه را انجام دهد یا اینکه چگونه اوقات فراغت را سپری کند موضوع  آن بحث هاست.
با ورود به مشاجرات پیچیده تر - مثلاً موضوعات مذهبی یا اقوام هستند که اتفاق نیفتاده و از قبل به اندازه کافی در باره آن صحبت نکرده اند. محققان می گویند یکی از مهمترین عواملی که در روابط موفقیت آمیز وجود دارد اجتناب از بحث و مباحثی است که راهی برای حل آنها  وجود نداشته یا  ورود به آنها ضرورتی ندارد.
"روانشناسی  بنام "ایمی راور"از دانشگاه تنسی گفت: "افراد در روابط موفق تمایل دارند راهی برای حل و فصل یک درگیری پیدا کنند ، که این نیز درمباحث مشهود است  وقتیکه تصمیم می گیرند در مورد آن موضوعات  بصورتی متوازن بحث کنند.
محققان دو گروه از همسران را  مورد مطالعه قرار دادند کردند:یک گروه  متشکل از 57 زوج  با گروه سنی از اواسط اواخر دهه سی ، که ازدواج خود را بطور متوسط ​​9 سال گذرانده و گروه دیگر شامل 64 زوج در دهه هفتاد ، به طور متوسط ​​42 سال بود با هم ازدواج کرده بودند.
هنگامی که از دو گروه خواسته شد تا اهمیت موضوعاتی را که موجب اختلافات آنها می شود ، تعیین کنند ، پاسخ آنها به آنچه مربوط به میزان صمیمیت ، تفریح ​​، امور خانه و پول از همه مهمترکه دراین میان سلامتی ، برای گروه سالمندان ویژه بود.
 غیرت ورزی وحساسیت ، مذهب و خانواده نیز برای هر دو گروه موارد کمتری در مناقشات به حساب می آمدند.همچنین ، توجه به مواردی که راه حل روشنی دارند ، باعث می شود تا اطمینان خاطر در رابطه برقرار شود و محققان پیشنهاد می کنند که موارد دیگری که می تواند حس موفقیت را به زوجین ارائه دهد ، مانند توافق در مورد مقصد از تعطیلات را تکرار کنند موارد مورد علاقه ی مشترک....
خانم راور و همکارانش بر این باورند که برخلاف بحث درباره چیزهایی مانند میزان صمیمیت ، که ممکن است باعث احساس ضعف یا خجالت شود. زوج های متاهل برای مدت طولانی تمایل دارند اذعان کنند که مشکلات و اختلافات بین آنها چندان زیاد نیست - ممکن است به این دلیل باشد که آنها می توانند اهمیت  وحجم مشکلاتی که باید با آنها روبرو شوند را تعیین کنند.
به منظور روشن شدن موضوع مهم است كه این امر از طریق آنچه ما فقط در نتیجه 121 نمونه بدست آمده تعمیم داده نشده است  که لازمست ذکر کنیم. همه همسران نشان دادند که چقدر خوشحال وخوشبخت  هستند -  اما ما کاملاً نمی دانیم که چقدر خوشحال بودند ، والبته مفهوم خوشبختی در روابط ؛موضوعی عینی است....محسوس است.
مهمتر از همه اینها ، گروه دیگری از زوج های بدبخت برای مقایسه آنها وجود نداشت( ظاهراً کمتر افرادی حاضر به اظهار مشکلات خانوادگی بودند؟ ).
با این وجود ، این مطالعه شاخص های مهمی را ارائه می دهد که می تواند در انتخاب شریک زندگی مناسب کمکی کند و تعیین کند که چه چیزی ارزش جنگیدن را دارد.
 این خانم  پژوهشگردر پایان می گوید : "رازی که باعث می شود شما یک رابطه شاد داشته باشید  و برای مدت طولانی دوام داشته باشد این است که شمابتوانید تفاوت بین آنچه را می توان حل کرد و چیزی را که فوری حل شدنی نیست و در کنار هم قرار می گیرند دقیقاً درک کرده و آن دومی را موقتاً کنار بگذارید ."/https://www.sciencealert.com/here-s-the-difference-between-how-happy-and-miserable-couples-argue?fbclid=IwAR32GIprEenS7s0Tkkb1tIyGn_P9N4JTuFCRoiBGeXYJmsJXCEGZdSqumkQنوع مطلب :
برچسب ها : نجوای کنگان ./https://www.sciencealert.com/here-s-the-difference-between-how-happy-and-miserable-couples-argue?fbclid=IwAR32GIprEenS7s0Tkkb1tIyGn_P9N4JTuFCRoiBGeXYJmsJXCEGZdSqumkQ/اختلافات خانوادگی می تواند موجب خوشبختی زوجین گردد؛ اگر...! ؟،
لینک های مرتبط :
( کل صفحات : 5 )    1   2   3   4   5   
نجوا کنگان
دلگیرم از خود با تو نجوا می کنم دریا این سفره ی دل پیش تو وا می کنم
درباره وبلاگ

سلام علیكم اینجانب عبدالمجید اورا متولد1348/6/25- كنگان-محله خور چوری(خیابان استقلال)

مدیر وبلاگ : عبدالمجید اورا
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic